(18.30 hodin)
Poslanec František Pelc: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych pouze zopakoval návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR po projednání bere na vědomí Zprávu o stavu životního prostředí za rok 2002, sněmovní tisk 487."

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano, tak bude znít usnesení, ale jsme ještě stále v podrobné rozpravě. Nikdo se do ní nehlásí. Končím podrobnou rozpravu.

Návrh na usnesení jsme slyšeli. Já vás odhlašuji na vaši žádost, prosím o to, abyste se znovu zaregistrovali. Domnívám se, že budeme moci zahájit hlasování.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 396 a táži se vás, kdo je pro návrh usnesení, kterým bereme na vědomí tuto zprávu. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 396 z přítomných 111 pro 93, proti 2. Tento návrh byl přijat. Návrh usnesení byl schválen.

 

Končí tedy projednávání bodu 128.

 

Před námi je poslední dnešní bod, tím je bod

 

134.
Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu
a způsobu vyřízení za období od 1. 7. 2003 do 31. 12. 2003
/sněmovní tisk 584/

 

Prosím, aby se slova ujala předsedkyně petičního výboru paní poslankyně Zuzka Rujbrová a předloženou zprávu uvedla. Zároveň prosím o klid v jednací síni.

 

Poslankyně Zuzka Rujbrová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Petice představují jeden z nejvýznamnějších prostředků, kterým nás občané upozorňují na to, které problémy pociťují jako naléhavé, a pokud se dotýkají legislativního procesu, mohou aktuálně ovlivnit, a věřím, že se tak v některých případech i děje, naše rozhodování a náš přístup k projednávaným návrhům. Takže i proto lze vyjádřit politování nad tím, že tím, co po nás občané požadovali v průběhu druhé poloviny roku 2003, se zabýváme až nyní. Nezbývá mi, než vyjádřit přesvědčení, že poslanci získávají potřebné informace z měsíčních zpráv, které jsou zveřejňovány petičním výborem prostřednictvím informačního systému.

Zprávu o peticích, kterou máte obsaženu v tisku 584, projednal a schválil petiční výbor na své 25. schůzi 29. 1. 2004. Vyčtete z ní, že ve sledovaném období jsme obdrželi 46 petic s podpisem celkem 67 811 petentů, přičemž toto číslo nepostihuje občany, kteří se - a stává se tak stále častěji - připojují k petičním akcím prostřednictvím internetu.

Z nejaktuálnějších petic z tohoto období lze zmínit petice dotýkající se problémů školství, kterých bylo sedm, bankovnictví - šest a zdravotnictví - pět. Z hlediska toho, kolik občanů podpořilo které petice, byla nejpočetněji zastoupena petiční akce za účinnou ochranu zvířat, která byla podepsána více než 35 tisíci občany. Dále pak se občanů dotýkal problém přijetí účinných opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel, petice byla podepsána více než čtyřmi tisíci občany, a se současnou koncepcí zdravotnictví nebyly spokojeny více než tři a půl tisíce občanů. K návrhům obsaženým v zákonech o České lékařské, České stomatologické a České lékárnické komoře se vyjadřovalo také více než čtyři tisíce občanů.

Zprávu máte všichni písemně k dispozici, průběžně jste byli i prostřednictvím svých poslaneckých klubů, eventuálně výborů o jednotlivých problémech informováni.

Na základě pověření petičního výboru vám chci v této chvíli doporučit, aby Poslanecká sněmovna přijala usnesení, kterým bere na vědomí Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 7. do 31. 12. 2003.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, paní předsedkyně. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Nemám písemnou přihlášku. Táži se na to, zda se někdo hlásíte z místa. Není tomu tak. Končím všeobecnou rozpravu.

Zahajuji rozpravu podrobnou. Paní zpravodajka ještě jednou s návrhem usnesení.

 

Poslankyně Zuzka Rujbrová: Děkuji. Já pouze odkážu na usnesení, které už jsem zmínila v obecné rozpravě.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Hlásí se někdo další do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Končím také tuto rozpravu.

Je před námi hlasování o tom, abychom uvedenou zprávu vzali na vědomí. Já jsem mezitím přivolávala naše kolegy, aby se mohli tohoto hlasování zúčastnit.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 397 a táži se vás, kdo je pro, abychom tuto zprávu vzali na vědomí. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 397 z přítomných 170 pro se vyjádřilo 96, proti nebyl nikdo. Usnesení bylo přijato.

 

Tím končím nejenom projednávání bodu 134, ale končím také dnešní jednací den. Přeji vám příjemný večer a zítra se zde sejdeme v 9 hodin ráno nad schváleným pořadem schůze. Pro vaši informaci sdělím, že budeme zahajovat předřazenými body, to jsou body 153, 90, 96 atd.

 

(Jednání skončilo v 18.37 hodin.)

***




Přihlásit/registrovat se do ISP