(12.20 hodin)
(pokračuje Dostál)
V neposlední řadě bych si vás dovolil, kolegové, upozornit i na zcela jednoznačně odmítavé obsáhlé stanovisko zpracované zdejším Parlamentním institutem, které máte k dispozici.
Z uvedených posudků vyplývá, že přijetí takové právní úpravy, jakou navrhují kolegové poslanci, by bylo již nyní porušením závazků z Evropské dohody a smlouvy o přistoupení. Od 1. května tohoto roku to - cituji - bude i porušením smlouvy Evropského společenství, a tedy opravňuje evropské orgány k zahájení řízení s Českou republikou o porušení smlouvy spojené s uložením paušálních pokut. To cituji z oněch posudků, které mám k dispozici. Mohu vás ujistit, že právě na úseku ochrany práv duševního vlastnictví v nedávné době již byla podobná řízení zahájena s mnohými členskými státy v souvislosti s nedodržením transpoziční doby některých směrnic nebo jejich nesprávnou věcnou transpozicí.
Domnívám se a opakuji, že návrh kolegů poslanců na novelizaci autorského zákona má velmi pozitivní momenty, které bych rád převzal do vládního návrhu zákona, které ovšem nelze odstranit tak, že se domluvíme, že bychom ve druhém čtení zákon nějak preparovali, protože je to tam všechno velmi důkladně provázáno. Ať se na mne kolegové, kteří s tímto návrhem přišli, nezlobí. Já znovu říkám, že ctím jejich zájem o tuto oblast kultury, přesto bych chtěl, aby věřili tomu, že máme v úmyslu, tedy Ministerstvo kultury, dát na podzim do vlády návrh novelizace tohoto zákona.
Z toho důvodu navrhuji zamítnutí novelizace zákona již v prvém čtení.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji ministru kultury panu Pavlu Dostálovi. Slovo udílím paní poslankyni Marii Rusové.
S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Petr Pleva. Prosím, paní poslankyně, vyčkejte chvilku.
Poslanec Petr Pleva: Vážená paní předsedající, chtěl bych vaším prostřednictvím ujistit pana ministra Dostála, že už jsme ve výboru přepracovali složitější normy a že s tou provázaností to není tak zlé. Prosil bych, aby shlédl trochu pozitivněji na tento návrh. Jsem si vědom, že musí doznat určitých změn, nicméně se přimlouvám za propuštění do druhého čtení.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní má slovo paní poslankyně Marie Rusová.
Poslankyně Marie Rusová: Vážená paní předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, poslanecký návrh zákona, kterým se mění zákon 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů, tzv. autorský zákon, dle mého názoru je nekoncepční. Víme však, že změna zmíněného autorského zákona je velice nutná.
K obsahu předloženého sněmovního tisku 499 se v této fázi projednávání nebudu vyjadřovat, učinili tak již moji předřečníci.
Na zmíněnou novelu bylo hodně negativních stanovisek, včetně stanoviska právních expertů Ústavu autorského práva, práv průmyslových a práva soutěžního Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Toto stanovisko máte k dispozici a o tomto stanovisku se zmiňoval také pan ministr Dostál. Přesto se domnívám, že je třeba této navržené právní normě dát šanci a propustit ji do druhého čtení, a to za účelem její kultivace, diskuse a možnosti provést úpravy tak, aby neodporovala případně mezinárodním smlouvám, kterým je Česká republika vázána, případně provedeny patřičné změny.
Navrhuji přikázání ústavně právnímu výboru. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Jako další se do obecné rozpravy přihlásil pan poslanec Zdeněk Jičínský. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Jičínský: Vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, kolega Rozehnal hovořil o tom, jak se projednával autorský zákon v Poslanecké sněmovně, a správně připomněl, že je to norma velmi komplikovaná právě proto, že naše autorské právo musí respektovat mezinárodní úmluvy, které v této oblasti existují. Ty jsou poměrně podrobné a složité. Musí respektovat i předpis komunitárního práva. Tyto důvody vedou k tomu, abych spíše podpořil stanovisko ministra kultury. Jestliže to říkám, tak ne teď proto, že jsem poslancem koaličním, poslancem koaliční většiny, ale je to stanovisko, které jsem zastával i v době, kdy jsem byl představitelem nebo poslancem patřícím do opozičních lavic.
Jsou prostě určité normy, které z povahy věci patří spíše jako předkladateli vládě, a to proto, že vláda v rámci legislativního procesu má možnost velmi podrobně a detailně všemi připomínkovými místy návrh složité normy nechat posoudit, a je tedy podstatně větší naděje, i když ne všechny vládní návrhy, které dostáváme, tuto naději splňují, jsem si vědom této kritické výhrady, ale přesto legislativní postup, kterým procházejí vládní návrhy, dává možnost všestrannějšího posouzení než návrhy poslanecké.
Samozřejmě že neberu poslancům právo, které jim ústava dává, ale v této věci - a myslím, že jste také dostali spoustu připomínek a námitek od různých autorů a jejich organizací - mám skutečně pochybnosti o tom, zda norma, jak je teď poslancům předložena je v souladu s mezinárodními úmluvami. Nejsem odborníkem v této oblasti, takže si nekladu za cíl podrobně tyto rozpory rozebírat. Hovořil jsem o tom s lidmi, kteří se autorským právem zabývají jako profesionálové, a ti mají k této předloze vážné výhrady.
Sněmovna rozhodne, bude tu návrh na zamítnutí. Upozorňuji jenom na to, že v této podobě předloha má opravdu řadu vážných vad.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Pan poslanec Zdeněk Jičínský je posledním přihlášeným do obecné rozpravy. Ptám, se zda se někdo hlásí z místa. Nikoho nevidím. Obecnou rozpravu tedy končím. Ptám se zástupce navrhovatelů a poté pana zpravodaje, zda chtějí využít svého práva závěrečného slova.
Prosím, pan poslanec Hovorka, poté pan poslanec Jaromír Talíř.
Poslanec Ludvík Hovorka: Vážená paní předsedající, vážená vládo, vážené dámy a pánové, v diskusi zaznělo mnoho argumentů pro, mnoho argumentů proti. Dovolím si krátce shrnout, co zde zaznělo.
***