(15.40 hodin))

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, paní ministryně. Nyní uděluji slovo zpravodaji pro prvé čtení, kterým je kolega Miroslav Ouzký.

 

Poslanec Miroslav Ouzký: Děkuji, pane předsedající. Vážená vládo, kolegyně a kolegové, tento zákon má ryze technický charakter a skutečně, jak zde zaznělo z úst předkladatele paní ministryně zdravotnictví, souvisí s dalšími zákony, které jsou projednávány a jsou v jistém stupni rozpracování legislativního procesu.

Jediná připomínka, která by zde zřejmě měla zaznít ode mě jako od zpravodaje - velmi bych doporučoval, aby tento zákon byl definitivně v případném třetím čtení schvalován až poté, co budou oba zákony, na které navazuje, již doprojednány a případně schváleny.

Toť vše, děkuji.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Otevírám obecnou rozpravu k tomuto návrhu zákona. Do obecné rozpravy se nikdo nehlásí, proto ji končím.

Budeme se nyní zabývat návrhem na přikázání, neboť nezazněl z logiky věci žádný návrh na zamítnutí nebo na vrácení.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh zákona k projednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Nikdo jiný žádný jiný návrh nepodává.

 

Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 223 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Ze 179 přítomných pro hlasovalo 120, proti tři. Konstatuji, že předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

 

Děkuji paní ministryni i panu zpravodaji.

 

Dalším bodem je bod

 

75.
Vládní návrh zákona o zdravotním pojištění dětí cizinců,
které dlouhodobě pobývají na území České republiky,
a o změně souvisejících zákonů
/sněmovní tisk 417/ - prvé čtení

 

I tento návrh z pověření vlády uvede paní ministryně Marie Součková. Prosím.

 

Ministryně zdravotnictví ČR Marie Součková: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a páni poslanci. Důvodem pro předložení tohoto návrhu bylo rozhodnutí vlády iniciované Radou vlády pro lidská práva, která upozornila, že Česká republika jako signatář úmluvy o právech dítěte neplní svoje závazky, které jí z uvedené úmluvy vyplývají v oblasti péče o zdraví těch dětí cizinců, které na území České republiky dlouhodobě pobývají. Kolize s úmluvou má spočívat v tom, že pro tyto děti není zaručen svobodný přístup do systému veřejného zdravotního pojištění.

Ministerstvu zdravotnictví bylo vládou uloženo vypracovat návrh zákona, který by uvedenou kolizi napravil. Doposud mají totiž do systému veřejného zdravotního pojištění přístup pouze osoby, které mají v České republice trvalý pobyt nebo které jsou zde zaměstnány. Nelze však nevidět, že na území České republiky žije řada dětí, které se zde narodily a vyrůstají tu a Českou republiku považují za svůj domov. S ohledem na to, že nezískaly trvalý pobyt na našem území, však nejsou zahrnuty do okruhu osob, které jsou ze zákona pojištěnci veřejného zdravotního pojištění. Navrhovaný zákon by těmto dětem vstup do systému veřejného zdravotního pojištění za předpokladu splněných zákonných podmínek měl umožnit.

Podle předloženého vládního návrhu budou děti cizinců dlouhodobě pobývající na našem území zahrnuty mezi pojištěnce veřejného zdravotního pojištění, avšak s některými specifikami. Jednou ze zásadních je skutečnost, že do systému budou vstupovat na základě dobrovolnosti. V obecné rovině budou mít postavení pojištěnců veřejného zdravotního pojištění, což dosud možné nebylo. S ohledem na některá specifika je však zdravotní pojištění dětí cizinců, které dlouhodobě pobývají na území České republiky, upraveno tímto zvláštním zákonem, a nikoli přímo zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Navrhovaný zákon je tedy ve vztahu k zákonu č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, lex specialis.

Prosím, abyste tento zákon podpořili. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, paní ministryně. Slovo nyní uděluji zpravodaji pro prvé čtení, kterým je poslanec Stanislav Grospič. (Nebyl přítomen.)

Nejsem příliš velký formalista, ale obávám se, že zpravodaj je zpravodajem pléna a jeho změnu musí odsouhlasit Poslanecká sněmovna. Proto se chci zeptat, zda je kolega Grospič přítomen, či nikoli. Pokud ne, prosím o návrh paní předsedkyni výboru na změnu zpravodaje.

 

Poslankyně Milada Emmerová: Vážený pane místopředsedo, s ohledem na nepřítomnost zpravodaje je ochoten jeho kolega dr. Jiří Maštálka přednést zprávu.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Ano, děkuji.

Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 224. Kdo souhlasí s touto změnou zpravodaje? Kdo je proti?

Výsledky hlasování ukazují, že pan kolega Maštálka je v našem kolektivu velmi oblíben, neboť ze 179 poslanců se pro tuto změnu v jeho prospěch vyslovilo 127, proti nebyl nikdo. Uděluji mu tedy slovo.

 

Poslanec Jiří Maštálka: Děkuji, kolegyně a kolegové, děkuji, pane místopředsedo. Jenom pro úplnost uvádím, že kolega Grospič je řádně omluven písemnou omluvenkou.

K předkládanému tisku chci jen v krátkosti sdělit, že je to nepochybně novela velice potřebná, která vychází z našich mezinárodních závazků.

Za druhé, v předkládaném tisku jsou některé závažné body, které se mohou týkat nestability našeho systému zdravotního pojištění, a jako příklad bych mohl uvést ustanovení § 1 odst. 2, podle kterého lze pojistit dítě mladší 18 let, pokud pobývá na území České republiky na základě víza k pobytu na 90 dnů, které mu bylo uděleno za účelem společného soužití s rodičem nebo s osobou, které bylo podle rozhodnutí příslušného orgánu svěřeno do výchovy, popř. s jinou osobou, která o dítě pečuje. Jen tato dikce umožňuje velice rozsáhlé využití našeho systému zdravotní péče a nepochybně bude prostor ve druhém čtení dikci § 1 stejně tak jako dikci § 6 a dalších zpřesnit.

Jako zpravodaj doporučuji sněmovně propuštění do druhého čtení.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu k tomuto návrhu zákona. Žádnou přihlášku nevidím, rozpravu končím.

 

Nechám hlasovat o návrhu na přikázání, který zní - výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Jiný návrh nevidím, proto zahajuji hlasování s pořadovým číslem 225. Kdo je pro tento návrh na přikázání? Kdo je proti?

Z přítomných 180 poslanců pro návrh 137, proti jeden. Návrh byl přijat.

 

Dříve než přikročíme k projednávání bodu 76, uděluji slovo předsedovi volební komise panu poslanci Pavlu Hojdovi.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP