(15.50 hodin)
Poslanec Pavel Hojda: Pane předsedající, velmi se omlouvám, nejen vám, ale celé sněmovně, neslyšel jsem vás, asi jste mluvil příliš potichu.
(Langer: Já jsem něžný.)
Dovolte, abych vyhlásil výsledky voleb, které proběhly před chvílí.
K volbě člena dozorčí rady České konsolidační agentury (bod 169).
Počet vydaných hlasovacích lístků 186, odevzdaných platných i neplatných hlasovacích lístků 186. Počet platných hlasů odevzdaných pro navržené kandidáty byl 184.
Pro pana Petra Braného bylo odevzdáno 86 hlasů, pro pana Luďka Poláška bylo odevzdáno 85 hlasů. S ohledem na to, že volební kvorum bylo 94, nebyl zvolen nikdo.
Do druhého kola postupují tito kandidáti: Petr Braný a Luděk Polášek. Volební komise navrhuje, aby druhé kolo voleb - to bude platit i o ostatním - se konalo v pátek ve 12 hodin. Tak to je návrh pro Poslaneckou sněmovnu. Můžeme to i technicky připravit.
Volba vedoucího stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO (bod 167).
Počet vydaných hlasovacích lístků 186, počet odevzdaných platných i neplatných hlasovacích lístků 186. Počet platných hlasů odevzdaných pro navrženého kandidáta 186.
Pro Pavla Severu bylo odevzdáno 84 platných hlasů - nebyl zvolen a postupuje do druhého kola, které se může konat v pátek ve 12 hodin.
Hlasování o návrhu Poslanecké sněmovny na jmenování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (bod 166).
Počet vydaných hlasovacích lístků 186, odevzdaných platných i neplatných hlasovacích lístků 186, neodevzdaných hlasovacích lístků - žádný, platných hlasů 186.
Pro pana Miroslava Beneše bylo odevzdáno 59 hlasů, pro paní Jitku Kupčovou odevzdáno 82 hlasů. V tomto hlasování nebyl navržen nikdo, tato volba byla skončena.
S ohledem na to, že jsem při projednávání tohoto bodu přednesl návrh volební komise, že by bylo možné zařadit ještě na této Poslanecké schůzi nový bod se stejným názvem, to je návrh Poslanecké sněmovny na jmenování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, se stejnými kandidáty, činím takto. Prosím Poslaneckou sněmovnu o hlasování, tak aby se tato volba mohla uskutečnit opět v pátek ve 12 hodin.
Prosím, pane předsedající, zda bychom mohli o tomto návrhu hlasovat.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Chtěl jsem o tom nechat hlasovat jako o celku.
Poslanec Pavel Hojda: Přednesu poslední volby. Je to návrh na jmenování členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (bod 168).
Vydáno bylo 186 hlasovacích lístků, odevzdáno platných i neplatných hlasovacích lístků 186.
Pro pana Davida Duška hlasovalo 76, pro Alenu Mackovou 59, pro Vratislava Měchuru 40 hlasů. V tomto hlasování nebyl navržen nikdo a tímto volba skončila. Další volba bude moci proběhnout jedině po zařazení nového bodu, vyhlášení nového termínu podávání návrhů, a uplynutí zákonných lhůt.
Nyní, pane předsedající, můžeme hlasovat o zařazení nového bodu, a to je návrh Poslanecké sněmovny na jmenování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu se stejnými kandidáty jako v této volbě.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Pane předsedo, navrhujete u obou návrhů, to znamená NKÚ a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, její zařazení na pátek jako volby?
Poslanec Pavel Hojda: Pane předsedající, chci upozornit na to, že u návrhu volby prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jsme dopředu avizovali, že je možné, aby se opakovala volba se stejnými kandidáty. V druhém případě - návrh pro jmenování člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání - tato možnost nebyla projednávána ani volební komisí. V minulosti, když se prováděla volba, nebylo obvyklé, aby se prováděla stejná volba se stejnými kandidáty. Vždy byla vyhlášena nová volba, podávaly se nové návrhy na nové kandidáty a běžely zde zákonné lhůty. V tomto případě to není takto možné. Opakuji - neprojednávala tento druhý bod ani volební komise.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Prosím, ještě jednou zformulujte přesně návrhy, o nichž budeme hlasovat.
Poslanec Pavel Hojda: První návrh je, aby se druhé kolo voleb konalo v pátek ve 12 hodin. Druhý návrh je, aby se o návrhu Poslanecké sněmovny na jmenování prezidenta NKÚ volby konaly opět v pátek ve 12 hodin se stejnými navrženými kandidáty jako v této volbě, tj. Miroslav Beneš a Jitka Kupčová. Ke třetímu nenavrhuji nic, protože jsme to ani neprojednávali ve volební komisi.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Budeme hlasovat o dvou bodech odděleně, protože v případě druhého se jedná o zařazení nového bodu do programu jednání pléna.
Nejprve tedy zařazení bodu volby druhé kolo na pátek 12.00 hodin.
Zahájil jsem hlasování s pořadovým číslem 226. Kdo je pro? Kdo je proti?
Z přítomných 182 pro návrh hlasovalo 166, proti 2. Návrh byl přijat.
Budeme hlasovat o zařazení nového bodu na program jednání pléna, a to je návrh Poslanecké sněmovny na jmenování prezidenta NKÚ také na pátek ve 12.00 hodin.
Zahájil jsem hlasování s pořadovým číslem 227. Kdo je pro? Kdo je proti?
Z přítomných 182 pro návrh 160, proti jeden. Návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali s blokem voleb. Děkuji, pane předsedo.
Budeme pokračovat projednáváním bodu
76.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 551/1991 Sb.,
o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových
a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 444/ - prvé čtení
Z pověření vlády tento návrh uvede paní ministryně Marie Součková.
Ministryně zdravotnictví ČR Marie Součková: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a páni poslanci, uvedený návrh zákona sleduje provedení potřebných změn v pěti následujících okruzích problémů.
Za prvé. Navrhuje se snížení minimální výše rezervních fondů zdravotních pojišťoven ze stávajících 3 % průměrných ročních výdajů základního fondu na 1,5 % s tím, že tato úroveň nesmí být překročena. Záměrem je, aby na těchto fondech nedocházelo k neopodstatněné kumulaci prostředků na úkor základního fondu.
Za druhé. V předkládaném návrhu se upravuje vymezení použití prostředků fondu prevence tak, že přípustné budou pouze aktivity s prokazatelným pozitivních efektem na zdraví pojištěnce nebo zlepšování zdravotního stavu populace. Tím bude vyloučeno použití prostředku fondu prevence k aktivitám, u nichž nelze prokázat pozitivní vliv na zdraví a jejichž jediným cílem je nábor pojištěnců.
***