(10.50 hodin)
(pokračuje A. Černý)
Nebudu opakovat to, co předkládal zpravodaj. Sdílím rovněž obavy, které by mohly vést k tomu, že by po zkrácení základní vojenské služby bez důkladného zvážení všech důsledků mohlo dojí k tomu, že by to mohlo ohrozit nejen finanční, ale i bezpečnostní stránku věci. Chtěl bych se ale zmínit o dvou věcech, které mi tu trošku vadí.
Pan ministr Tvrdík mnohokrát už přesvědčoval sněmovnu, a nejenom sněmovnu, o tom, že to, co tady v souvislosti s reformou armády provádí, je prý koncepce. Když se objevil návrh pánů Nečase a Vidíma, přímo mě šokovala rychlost, s jakou pan ministr prezentoval v tisku, že ta koncepce může být prakticky ze dne na den změněna a že se dokonce můžeme se základní vojenskou službou rozloučit už na konci příštího roku. Jestli bude s tímto nadšením obhajovat všechny své návrhy, začnu velmi vážně pochybovat o tom, že to, co nazývá koncepcí, koncepcí ve skutečnosti je.
Chtěl bych ještě připomenout, že ony bezesporu racionálně v návrhu obsažené zmínky o tom, že v tuto chvíli se povolávání stále menšího počtu mužů do armády dá chápat jako diskriminace některých, kteří tedy povolání jsou, proti těm, kteří povolání nejsou, jsou oprávněné. Domnívám se, že návrh předkladatelů by však tuto věc nevyřešil a že pouze v jednom okamžiku, kdy se protnou zájmy armády s tím, kolik lidí je připraveno opravdu nastoupit vojenskou základní službu, tedy pouze v tu chvíli by byla ona diskriminace eliminována. Jinak ale - byť třeba v trochu mírnější podobě - bude přetrvávat dál.
Původně jsem byl odhodlán plédovat za zamítnutí tohoto návrhu zákona. Nicméně poté, co zpravodaj, ministr i předkladatelé uznali, že je nezbytně nutné tento návrh ještě podrobit větší a detailní diskusi i na půdě výboru pro obranu a bezpečnost, jsem připraven tento společný návrh akceptovat.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Táži se, zda se chce ještě někdo zúčastnit obecné rozpravy k tomuto bodu. Nevidím žádnou přihlášku, proto obecnou rozpravu končím.
Zeptám se nyní pana navrhovatele, zda chce přednést své závěrečné slovo. Vidím, že ano. Dávám tedy slovo panu poslanci Petru Nečasovi.
Poslanec Petr Nečas: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně a kolegové. Děkuji kolegům, kteří vystoupili v této rozpravě. Jsem rád, že nebyla vedena v konfrontačním duchu. Jsem také rád, že - pokud jsem správně pochopil slova pana poslance Černého - pro zkrácení základní vojenské služby před jejím zrušením není pouze 151 poslanců a poslankyň, ale 200, což můj argument o plnění volebních slibů jen zesiluje.
Chtěl bych říci, že ti, kteří tvrdí, že bude muset být přepracován časový harmonogram prováděné reformy Armády České republiky, pokud bude tento návrh přijat, mají pravdu. To je samozřejmé. Ale tento materiál není žádný neměnný kánon, musí poměrně pružně reagovat na změny situací, které nastávají. Koneckonců není většího vykreslení tohoto postupu, že tento materiál je a bude pružně uzpůsobován stávající situaci, než výrok pana ministra obrany, který řekl, že jednou z variant zkrácení základní vojenské služby je její zrušení o dva roky dříve, než se původně plánovalo. To by tedy znamenalo zásah od harmonogramu koncepce této reformy ještě větší, než je zasahování základní vojenské služby někdy do roku 2006 a její zkrácení na šest měsíců.
Chtěl bych tu zdůraznit, že zkrácení základní vojenské služby na šest měsíců a její dřívější zrušení, to znamená tedy ještě před rokem 2007, nejsou věci, které by byly v rozporu. Jsou to věci slučitelné, jsou to věci, které vyžadují přepracování některých prvků reformy. Znovu opakuji, že tato reforma se musí přepracovávat dnes a denně, za pochodu, protože situace je velmi dynamická.
Co se týká zmiňovaných finančních dopadů, tady bych chtěl jen odkázat na své původní vystoupení, kde jsem upozornil, že tyto finanční dopady vycházejí z nepravdivého předpokladu, že při zkrácení vojenské služby budeme muset povolávat více vojáků základní služby. To pravda není. Není pravda, že budeme muset povolávat víc vojáků základní vojenské služby. Můžeme povolávat úplně stejný počet, jaký povoláváme teď, pouze budeme mít nižší naplněnost útvarů a menší počet těchto útvarů a zařízení. A především platí to, že my bychom větší počet vojáků základní vojenské služby, než povoláváme v současné době, ani nemohli povolávat, a to v důsledku zdravotních omezení a v důsledku žádostí o civilku. Ten počet osciluje někde kolem těch dvaceti tisíc branců za rok. Více tedy ani není možné povolávat.
Chtěl bych vyzdvihnout to, že pevně věřím, že se povede debata, která najde nejlepší řešení nejen pro Armádu České republiky, pro celou naši zemi, ale že se povede také debata, která najde řešení ještě zhruba pro těch několik desítek tisíc mladých mužů, kteří nastoupí v následujících obdobích základní vojenskou službu a kteří slouží v současné době; také ovšem těch, kteří čekají na nástup civilní služby, což je také aspekt, který je s tím svázaný.
Jako úplnou závěrečnou poznámku musím v této souvislosti reagovat na jeden výrok pana poslance Černého, který tu mluvil o výši výdajů na obranu a o růstu této absolutní částky. Musím říci, že bez ohledu na rozdílný názor na podobu tohoto zákona podporuji tyto výdaje na obranu. Jsem přesvědčen, že jsou nutné a že jsou nezbytným předpokladem reformy Armády České republiky, a že naopak jakékoli úvahy o tom, že by poklesly výdaje na obranu někam ke dvěma nebo dokonce pod dvě procenta HDP ročně, považuji za velmi nebezpečné pro budoucnost Armády České republiky, považuji to za nebezpečné proto, že by tato armáda nebyla kvalitně vyzbrojena, nebyla by dobře vycvičena. Věřím, že se shodneme na tom, že jakékoli úvahy o snižování obranných výdajů jsou v tuto dobu a v těchto letech naprosto předčasné a nebezpečné pro obranyschopnost naší země.
Děkuji. (Veselost ve sněmovně.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane navrhovateli. Ptám se pana zpravodaje, zda chce také vystoupit se závěrečným slovem. Ano. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Pavel Hönig: Já bych chtěl jen poděkovat za sice krátkou, ale myslím že věcnou debatu k tomuto návrhu zákona.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chcete-li, můžete mi zamáčknout slzu v oku nad tím, jak se opoziční a koaliční poslanci shodli na řešení tohoto návrhu zákona. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Nepadl žádný návrh na zamítnutí ani vrácení navrhovateli k dopracování, proto se budeme zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k při projednání výboru pro obranu a bezpečnost. Má prosím někdo jiný návrh na přikázání výboru k projednání? Není tomu tak.
Přistoupíme tedy k hlasování o návrhu k přikázání výboru pro obranu a bezpečnost k projednání tohoto návrhu zákona.
O tomto návrhu rozhodneme v hlasování pořadové číslo 74. Zahajuji toto hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 74 se z celkového počtu 161 poslankyň a poslanců 123 vyslovilo pro, proti nebyl nikdo. Návrh byl přijat.
***