(17.10 hodin)
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní udílím slovo paní poslankyni Aleně Páralové, která byla vylosována na druhém místě k přednesení ústní interpelace na ministra práce a sociálních věcí pana Zdeňka Škromacha. Připraví se pan poslanec Jaromír Kohlíček.
Poslankyně Alena Páralová: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážení páni ministři, kolegyně a kolegové, dle zákona o sociální potřebnosti mají naši občané nárok na sociální dávky, které zjednodušeně řečeno se většinou dorovnávají do tzv. životního minima. Celkový příjem rodiny je úměrný počtu členů rodiny a není nijak shora omezen. Podobný režim byl donedávna ve Slovenské republice. Na Slovensku však nabyl účinnosti zákon, který stanovil, že maximální příjmy na jednu rodinu těchto sociálních dávek činí deset a půl tisíce korun, takže stejná rodina na Slovensku dostane deset a půl tisíce, zatímco v České republice může dostat dvacet, dvacet pět, třicet nebo třicet pět tisíc korun.
Ptám se vás, zda jste zaznamenal, že tento stav nastal. Lidé, kteří nepracují a jsou odkázáni na sociální dávky, v poslední době přecházejí ze Slovenské republiky do České republiky. Zde je podmínkou vyplácení sociálních dávek trvalé bydliště. Pakliže zde mají příbuzné, stačí, aby se přihlásili k trvalému pobytu, a jsou příjemci sociálních dávek. Proto se ptám, zda chystá vaše ministerstvo nějaké opatření a zda koordinujete změny zákonů o sociálních dávkách s ministry práce a sociálních věcí okolních zemí, přednostně s ministrem práce a sociálních věcí Slovenské republiky.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Slovo má ministr práce a sociálních věcí pan Zdeněk Škromach.
Ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Vážená paní předsedající, vážené dámy a pánové, samozřejmě jsem informován o dějích, které probíhají ve Slovenské republice. Při mé nedávné mezinárodní návštěvě při setkání s mým protějškem panem ministrem Kánikem jsme diskutovali některé věci, které Slovenská republika připravuje. Je reálným faktem, že každá země má svůj sociální systém i v rámci Evropy nastaven na své ekonomické možnosti. Myslím, že Slovensko je upravuje ke svým, my ke svým, Německo k jiným, Rakousko k jiným. Čili chceme-li porovnávat, pak musíme porovnávat samozřejmě systémy v okolních zemích komplexně. Zatím jsem nezaznamenal, že by nastal nějaký exodus slovenských občanů do České republiky, navíc podmínka získání sociálních dávek není tak jednoduchá, jak byla uvedena.
Stejný problém máme nakonec i s tzv. slovenskými důchody, kdy žádají v poslední době poměrně často slovenští občané, kteří celý život pracovali na Slovensku a celý život žili na Slovensku, o zmírnění tvrdosti zákona, aby získali české důchody. V těchto věcech se angažují i některé instituce. Je reálným faktem, že dohody v této věci jsou se slovenskou stranou velmi složité, protože samozřejmě v situaci, kdy existuje dohoda o důchodech, která je řekněme výhodnější pro jednu stranu, tak tato strana asi zřejmě nepřistoupí dobrovolně na změnu.
Myslím, že všechny tyto věci se víceméně vyrovnají po vstupu České republiky do Evropské unie, kdy v podstatě nastanou vztahy, které budou existovat tak, jak by existovat měly, to znamená mezi členskými zeměmi, čili občané každého státu nabývají práva podle toho, kde si platí pojištění, nikoliv podle toho, kde jsou občané. Pokud jde o to, tak nevím, že by nastal nějaký exodus ze slovenské strany.
Pokud jde o úpravu, není úplně jednoznačné a nejsou si s tím jisti ani naši slovenští kolegové, že těch 10 500, které byly stanoveny, je konečných, protože do toho nezahrnuli některé dávky, takže částka je vyšší.
Připravujeme některé změny v rámci zákona o státní sociální pomoci i o sociální péči, z nichž už některé prošly tímto parlamentem, jako např. zkrácení možnosti zpětného žádání o sociální dávky, tak stejně nyní připravujeme úpravu některých nároků na sociální dávky, jako např. v oblasti podmíněnosti určité práce, případně registrace na úřadu práce, lepší spolupráce a u lidí, kteří jsou řekněme dlouhodobě nezaměstnaní, tak aby měli určité povinnosti vůči svému městu nebo obci. Samozřejmě například námět povinné docházky dětí do školy, to, co zavedla třeba slovenská strana, kdy pokud má 15 hodin během měsíce zameškaných, neomluvených, tak v podstatě rodina ztrácí určitou část sociálních dávek, které potom spravuje obec, která vydává poukázky, za které dítě může získat obědy ve škole, oblečení apod. Odpovídá to zřejmě situaci, která ve slovenském státě existuje.
My připravujeme některé věci, které jsou přiměřené našim podmínkám, a nemyslím si, že současná ekonomická situace nutí k tomu, abychom zaváděli taková drastická opatření, protože si myslím, že v situaci, kdy se v České republice rodí v průměru něco málo přes 1,2 dítěte na jednu rodinu, omezovat nebo postihovat rodiny s vyšším počtem dětí není správné. Je potřeba systém ovšem nastavit spravedlivě tak, aby existoval, a bohužel je reálným faktem, že právě před několika týdny tato ctěná Poslanecká sněmovna zamítla zákon, který právě upřednostňoval ty, kteří pracují, tak, aby se jejich příjem započítával jenom ze 70 % pro nároky na sociální dávky, čili aby ten, kdo pracuje, byl na tom lépe než ten, kdo nepracuje. Myslím, že paní poslankyně Páralová iniciovala zamítnutí tohoto zákona.
Jinak samozřejmě bedlivě sledujeme tento pohyb. Dohodli jsme se s panem ministrem Kánikem na tom, že se budeme navzájem informovat, jak slovenská, tak česká strana, o dění v pohraničí, a to i z hlediska zaměstnanosti, a to i z pohledu vstupu České a Slovenské republiky do Evropské unie a v podstatě volného pohybu osob, byť volný pohyb osob dnes mezi Českou a Slovenskou republikou vlastně de facto existuje.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji panu ministrovi a táži se paní poslankyně Páralové, zda chce položit doplňující otázku. Ano, je tomu tak. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Alena Páralová: Děkuji. Vážený pane ministře, jsem velice nespokojena v tuto chvíli s vaší odpovědí. Vy zde hovoříte o důchodech, na které jsem se neptala, vy zde tvrdíte, že já jsem způsobila, že byl zamítnut zákon o sociální potřebnosti, který předložila vláda. Není tomu tak. Každý se může přesvědčit, že klub ODS hlasoval pro přijetí tohoto zákona, že jste to byl vy, kdo nechtěl, aby byl zákon přijat.
Dále mě velice mrzí, že jste nezaznamenal, že došlo k nějaké změně, protože sdělení z tisku říká, že nastala nová vlna migrace, a skutečnost, že od začátku roku požádalo v České republice o azyl přibližně 500 Slováků. Jde o největší změnu v migraci v poslední době, protože občané Slovenska se dostali na první místo v počtu žadatelů o azyl. Je to způsobeno právě změnou zákona o sociální potřebnosti, o níž jsem mluvila. Je mi líto, že ministr práce a sociálních věcí není o tomto stavu informován.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Táži se pana ministra, zda chce reagovat na doplňující otázku. Prosím, pane ministře, máte slovo.
***