(12.20 hodin)
(pokračuje Němcová)
Buďto se ujme úvodního slova za pana ministra některý jiný člen vlády, ale nemám žádné avízo, že by tak vláda chtěla postupovat, druhou možností je, že změníme pořad schůze.
Dávám tedy v tuto chvíli procedurální návrh a nechám o něm hlasovat, abychom se vyhnuli případným znejistěním. Návrh bude znít, že přeřadíme bod č. 18 na závěr druhých čtení. Svolávám gongem naše kolegy, ale myslím si, že o tomto procedurálním návrhu můžeme dát hlasovat hned.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 38. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti návrhu?
Konstatuji, že z přítomných 161 bylo pro 88, proti 13. Návrh byl přijat.
Budeme tedy pokračovat ve schváleném pořadu schůze bodem číslo
19.
Vládní návrh zákona o podmínkách provozování zoologických zahrad
a o změně některých zákonů (zákon o zoologických zahradách)
/sněmovní tisk 62/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Prosím pana ministra, aby se ujal slova, a poprosím o klid v jednací síni.
Ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek: Paní předsedající, kolegyně a kolegové, dovoluji si znovu uvést ve druhém čtení zákon o podmínkách provozování zoologických zahrad a o změně některých zákonů, jehož cílem je dosažení souladu s právními předpisy Evropského společenství v upravované oblasti, především směrnice Rady 1999/22 z 29. března 1999.
Těžiště směrnice spočívá ve stanovení požadavků na provoz zoologických zahrad. V České republice je to zatím pouhá živnost volná, proto v českém právním řádu absentuje právní úprava odpovídající požadavkům směrnice.
Právní úprava námi navrhovaná záměrně neomezuje formu zoologické zahrady ani osobu provozovatele či zřizovatele ve smyslu stanovení, vyhranění určité formy či typu právního subjektu. Může být tedy provozovatelem jak fyzická, tak právnická osoba i stát. Širší právní úprava, tedy úprava nad rámec směrnice, není nutná, neboť úprava veškerých ostatních otázek, které souvisí s chovem volně žijících živočichů, je již v našem právním řádu obsažena. Mám na mysli zejména ochranu zvláště chráněných druhů živočichů, ochranu zvířat proti týrání, právní úpravu v oblasti veterinární, právní úpravu vývozu a dovozu ohrožených druhů volně žijících živočichů.
Při vypracování návrhu zákona byla zvolena koncepce, při níž se využívá tato stávající právní úprava souvisejících právních oblastí. Návrh zákona byl projednán s Unií českých a slovenských zoologických zahrad. Předpokládá se vydání jediného prováděcího předpisu formou vládního nařízení, kterým se stanoví pravidla pro poskytování dotací provozovatelům zoologických zahrad.
Navrhovaná právní úprava vyvolá nároky na státní rozpočet ve výši 59 milionů pro rok 2003, pro rok 2004 ve výši 58,2 milionu korun.
Chtěl bych poděkovat za velmi podrobné projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, který přijal k tomuto návrhu řadu dobrých doporučení. Chtěl bych také poděkovat výboru pro evropskou integraci, který se návrhem zabýval, a požádat vás, abyste tento návrh postoupili do třetího čtení.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře, za úvodní slovo. Návrh jsme v prvním čtení přikázali výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 62/2. Nyní se měl ujmout slova zpravodaj výboru pan poslanec Tomáš Hasil, ale vidím, že má za sebe náhradu. Prosím, abyste se role zpravodaje ujal vy, pane poslanče.
Poslanec Josef Vícha: Vážená paní místopředsedkyně, vážení páni ministři, vážené kolegyně, vážení kolegové, omlouvám kolegu Tomáše Hasila, který pro tento okamžik mě pověřil zpravodajstvím.
Návrh zákona o zoologických zahradách byl v prvním čtení, které proběhlo 9. 10. 2002 na šesté schůzi, přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Usnesení, které jste dostali, je jasně formulováno. Jen bych řekl, že usnesení, které jsme přijali na 12. schůzi dne 6. února 2003, Poslanecké sněmovně doporučuje tisk 62 projednat a schválit s pozměňovacími návrhy. Moje stanovisko je totožné, myslím, že i stanoviska kolegy Hasila rovněž. Doporučuji tedy, abychom přijali toto stanovisko.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Josefu Víchovi. Návrh iniciativně projednal výbor pro evropskou integraci, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 62/1. Prosím zpravodaje výboru pana poslance Petra Lachnita, aby se ujal slova a informoval nás o jednání jeho výboru. Pravděpodobně není ale přítomen. Poprosím předsedu poslaneckého klubu sociální demokracie, aby pana poslance Lachnita někdo zastoupil. Mluví předseda klubu pan poslanec Milan Urban.
Poslanec Milan Urban: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte, abych vás seznámil s usnesením výboru pro evropskou integraci.
Usnesení k vládnímu návrhu zákona o podmínkách provozování zoologických zahrad a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 62. Výbor pro evropskou integraci po úvodním slově náměstka ministra životního prostředí Petra Petržílka a po vyslechnutí zpravodajské zprávy Petra Lachnita a po rozpravě:
1. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila,
2. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny,
3. zmocňuje zpravodaje výboru, aby o výsledcích jednání ve výboru informoval schůzi Poslanecké sněmovny.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ale vidím dvě přihlášky z místa - pan poslanec Hynek Fajmon, poté paní poslankyně Zdeňka Horníková.
Poslanec Hynek Fajmon: Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, chtěl bych se zde vyjádřit k vládnímu návrhu zákona o podmínkách provozování zoologických zahrad. Tento návrh zákona byl projednáván ve výboru pro evropskou integraci, kde jsem již své negativní stanovisko sdělil. Uznávám, že je třeba upravit samostatným zákonem činnost zoologických zahrad, protože to po České republice chce Evropská unie. Problém je ale v tom, že aplikace příslušné evropské směrnice je v navrženém zákoně řešena až zbytečně přísně.
V mém volebním obvodu existuje nejméně jedna malá soukromá zoologická zahrada, jejíž další existence je zmiňovaným návrhem zákona přímo ohrožena, a s tím i pracovní místa, která poskytuje. Po konzultaci s jejím provozovatelem musím konstatovat, že stejný osud s největší pravděpodobností čeká všechny malé zoologické zahrady vzniklé po roce 1989. V důvodové zprávě se o těchto nových zařízeních píše spíše se značným despektem, což ve mně budí podezření, že skutečným cílem tohoto návrhu je jejich likvidace s odůvodněním, že si to žádá Evropská unie.
Konkrétně jde o tvrdost podmínek pro získání licence a o rozsah kontrolní činnosti státní správy. Z dosud volné živnosti se má stát živnost licencovaná, a to ještě velmi přísně a nad rámec toho, co požaduje Evropská unie. Předkladatel tak dělá tímto návrhem medvědí službu jak Evropské unii, tak občanům České republiky. Evropská unie má být odpovědná za něco, co po nás nepožaduje, a občané přijdou o možnost navštívit existující malé zoologické zahrady. Jejich provozovatelé potom přijdou o práci, kterou mají rádi, a budou se moci jít přihlásit na úřad práce.
Domnívám se, že to je špatná cesta, proto navrhuji zamítnutí tohoto návrhu. Pokud tento návrh neprojde, navrhuji vrácení návrhu k projednání ve výborech. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji, pane poslanče. Nyní prosím paní poslankyni Zdeňku Horníkovou, po ní pak poslanec Tomáš Kvapil. Prosím, paní poslankyně.
***