(18.00 hodin)
(pokračuje Býček)

Druhý návrh. Zvýšit částku 39 milionů 798 tis. Kč pro statutární město Brno jako příspěvek na výkon státní správy - uvedeno v příloze č. 8 - o 4 miliony 137 tisíc, tedy na celkovou částku 43 mil. 935 tisíc, a o uvedenou částku snížit kapitolu Ministerstva vnitra.

Zdůvodnění. Tento příspěvek na výkon státní správy byl městu Brnu - dle stanoviska vedení města Brna - neoprávněně krácen z důvodu převodu tzv. 58 funkčních míst jak na kraj, tak ve vazbě na zrušení pozemkového úřadu magistrátu města. Přitom skutečnost je, že bylo převedeno jen 30 funkčních míst, ale krácení bylo v plném rozsahu. To znamená, že vedení města - a já se s tím ztotožňuji - žádá, aby tato nespravedlnost byla při projednávání rozpočtu odstraněna.

Dovolte mi ještě jednu poznámku. Já jsem v této sněmovně velice krátce. Od počátku mi bylo zdůrazňováno, že je třeba dodržovat jednací řád jako zákon a na dodržování zákonů se přísahá. Já se nedomnívám, že při přípravě rozpočtu právě rozpočtový výbor postupoval v souladu s jednacím řádem.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní je na řadě pan poslanec Vladimír Čada. Prosím, aby se připravili pánové poslanci Miloš Patera a Jan Klas.

 

Poslanec Vladimír Čada: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, mám jeden pozměňovací návrh.

Navrhuji převést z kapitoly 398 - Všeobecná pokladní správa částku ve výši 4,3 mil. Kč do kapitoly 333 - MŠMT, a to do programu 333510 - Výstavba a obnova sportovních zařízení, a to na akci rekonstrukce atletické dráhy včetně sektorů na sportovním stadionu ve Stodě v okrese Plzeň-jih.

Zdůvodnění. Uvedená atletická dráha byla zcela zničena při letošní povodni. Je plně využívána oddílem atletiky DDM, žáky základní školy místní i z okolí a zdejší střední školy. Stejně tak je využívána i sportovními oddíly TJ Slavoj Stod a širokou veřejností. Akce bude zahájena i ukončena v roce 2003. Jedná se o jedinou regulérní dráhu 400 m pro výuku atletiky a veškerou sportovní činnost na okrese Plzeň-jih.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Než dám slovo panu poslanci Paterovi, pouze vám oznámím, že je v tuto chvíli přihlášených ještě 20 kolegyň a kolegů. Podle mého odhadu, pokud se tento seznam příliš nerozroste, bychom mohli končit kolem 20. hodiny.

Prosím, aby se slova ujal pan poslanec Patera, po něm budou mluvit pánové Klas a Nečas.

 

Poslanec Miloš Patera: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych přednesl svůj pozměňovací návrh, který nevyvolává finanční náročnost na státní rozpočet, pouze provádí určitý přesun finančních prostředků v rámci kapitoly Ministerstva pro místní rozvoj.

Jedná se o přesun z programu 317420 - Výstavba nájemních bytů a technické infrastruktury ve vlastnictví obcí. V rozpočtu, i po úpravách ve výborech, je navrženo 853,213 mil. Kč. Dávám pozměňovací návrh - z tohoto programu přesunout 250 mil. Kč ve prospěch programu 317410 - Podpora oprav bytového fondu.

Nyní si dovolím říci pár argumentů, které - jak se domnívám - vás přesvědčí o tom, že tento návrh má smysl. Program podpory výstavby nájemních bytů se téměř stoprocentně kryje s podporou výstavby nájemních bytů, která je poskytována Státním fondem rozvoje bydlení. Program Ministerstva pro místní rozvoj měl být postupně redukován pouze na výstavbu infrastruktury a na dofinancování již dříve zahájených projektů stavby nájemních bytů. Na příští rok je však pro tuto potřebu, jak je vidno z podkladů, které jsou poskytnuty Ministerstvem pro místní rozvoj, nutno vyčlenit pouze o něco více než 200 milionů korun. Dalších 600 milionů korun je určeno na zahájení nových staveb. Těchto 600 milionů korun tedy bude zavdávat předpoklad na nutnost pokračování ve financování takto nově zahájených staveb v dalších letech v rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj, protože ze zákona o Státním fondu rozvoje bydlení je jasné, že fond nemůže dokončit financování staveb dříve financovaných ze státního rozpočtu. A proto i s vědomím, že obce tyto prostředky na výstavbu nájemních bytů požadují a státní fond možná v příštím roce prostředky mít nebude - je možné, že jich bude mít méně - nedoporučuji rozšiřovat příliš štědře objem dotace z prostředků státního rozpočtu roku 2003.

Navrhovaný přesun uvedených financí do programu oprav je přesun do položky, která vždy zahajuje a ukončuje projekty pro daný rok, a nevytváří tudíž automatický nárok na rozpočty dalších období.

Jako druhý podpůrný argument si dovolím uvést následnou záležitost, že částka na výstavbu jedné nové bytové jednotky z programu dotace nové výstavby se pohybuje zhruba v řádu 320 tisíc korun a na program oprav je třeba na jednu bytovou jednotku částka 70 tisíc korun. Je proto zřejmé, že chybějících nebo přesunutých 250 mil. Kč sice sníží novou výstavbu o zhruba 780 bytů, ale na druhé straně umožní opravu zhruba 3500 bytů v panelových domech.

Další důvod, který mě vede k podpoře tohoto přesunu, je otázka ochrany životního prostředí, resp. úspora energie na vytápění bytů v takto opravených a zateplených domech. Při opravě staticky narušeného pláště, což je hlavní poslání programu oprav, se druhotně vždy provádí i zateplení fasády. Význam snížení spotřeby energií v době, kdy bude postupně docházet k narovnání pokřivených cen, je zcela jasný, a znamená proto i úsporu pro nájemníky v řádu možná desítek tisíc korun ročně.

Posledním důvodem je fakt postupného poklesu objemu této dotace v minulých letech. Zatímco v roce 1999 bylo do programu oprav přiděleno 420 milionů korun, o rok později stejně, v roce 2001 to už bylo jenom 200 milionů korun a v letošním roce to mělo být 280 milionů korun. Přitom stav panelových objektů se rok od roku zhoršuje. Pokud bychom postupovali tempem tohoto roku, budou se problémy se statikou panelových bytových domů akumulovat a bude hrozit vyvrcholení výrazně většího rozsahu v otázce škod. Buďme proto vděčni stávajícím vlastníkům - družstvům a obcím - že se prozatím s nespokojeností uživatelů bytů poměrně dobře vyrovnávají a berou na sebe dluhy minulého režimu. Pomozme jim proto alespoň trochu tento problém řešit.

Myslím si, že argumenty jsou poměrně zřejmé, a věřím, že pro ně najdu podporu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Paterovi. Dalším, kdo bude nyní vystupovat v podrobné rozpravě, je pan poslanec Jan Klas, kterého prosím, aby se ujal slova. Přečtu tři následující: pan poslanec Petr Nečas, Petr Kott a Hynek Fajmon.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP