(17.20 hodin)
(pokračuje Bíža)
Druhý návrh. Navrhuji přesunout jednu miliardu z kapitoly 313 Ministerstvo práce a sociálních věcí z programu podpor aktivní politiky zaměstnanosti do kapitoly 329 Ministerstvo zemědělství na program vodní hospodářství, na odstraňování povodňových škod z roku 2002.
Proč tento návrh činím? Dnes jsou tomu čtyři měsíce, co se naší zemí prohnala obrovská povodeň. Jihočeské rybníky zadržely 150 milionů metrů kubických vody. To znamená, že pozdržely hlavní povodňovou vlnu o osm hodin. Například rybník Rožmberk změnil svoji plochu z 540 ha na 2400 ha. Nedovedu si představit, že by jediná přehrada na Vltavě dokázala svůj objem nebo svoji plochu zvětšit také tak. Pokud by toto nesmírné množství vody se slilo ve stejnou hodinu a ve stejný den, myslím si, že Praha by byla dneska u Děčína nebo možná v Hamburku.
Poslední návrh, který mám. V kapitole Všeobecná pokladní zpráva zařadit do programu 298 210 Základní školu Mšené-Lázně na řešení havarijního stavu 10 milionů Kč. O tuto částku snížit kapitolu vládní rezerva.
Činím to proto, protože dva roky byly podávány žádosti na Ministerstvo financí, a z tohoto Ministerstva financí se nám po dva roky nevrátila žádná odpověď. Předpokládám, že vy budete vstřícnější než úředníci z Ministerstva financí.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Josefu Bížovi. Jako další je přihlášen pan poslanec Martin Říman. Po něm paní poslankyně Ivana Levá a pan poslanec František Beneš. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Martin Říman: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, já podávám dva návrhy.
Za prvé. Z kapitoly 327 Ministerstvo dopravy a spojů položka příspěvek na ztrátu dopravce z provozu veřejné osobní drážní dopravy přesunout částku 500 milionů Kč do kapitoly 327 Ministerstvo dopravy a spojů program 327 410 podpora výstavby metra.
Druhý návrh. Z kapitoly 327 Ministerstvo dopravy a spojů položka příspěvek na ztrátu dopravce z provozu veřejné osobní drážní dopravy přesunout částku 200 milionů Kč do kapitoly 327 Ministerstvo dopravy a spojů program 227 620 podpora obnovy vozidel regionální a městské hromadné dopravy.
Nyní mi dovolte krátké zdůvodnění těchto dvou obdobných návrhů. Státní rozpočet vzroste v návrhu celkově o 8 %, nicméně kapitálové výdaje mají tendenci klesající. Jinými slovy vláda používá stále větší koláč státního rozpočtu na běžnou spotřebu, takzvaně prostředky státního rozpočtu jsou projídány. Některé běžné výdaje přitom za této napjaté situace rostou zcela neadekvátně. Provozní dotace Českým drahám roste z roku na rok v kapitole 327 o - a poslouchejte dobře - 266 %! To je o 3 miliardy Kč! Jiné číslo, jak vyplývá ze zprávy Ministerstva financí, které mám k dispozici: celkové prostředky poskytnuté Českým dráhám z veřejných rozpočtů rostou z 23,6 miliardy Kč v roce 2002 na 30,8 miliardy Kč v roce příštím, to je o více než 7 miliard Kč. Žádná jiná státní organizace nezaznamenává takový nárůst, a přitom nikdo netuší, co za těch 7, resp. 3 miliardy může stát a občané od Českých drah v příštím roce očekávat. Přitom na druhé straně jiné segmenty zajišťující dopravní obslužnost v území jsou soustavně podfinancovávány, zejména investice sektoru regionální a městské hromadné dopravy. Proto tento návrh. Navíc i zde došlo k povodňovým škodám.
Dámy a pánové, předložený návrh se netýká žádných parciálních zájmů, kterých je plné usnesení strážce naší státní pokladny, totiž rozpočtového výboru. Týká se celé republiky a kultury cestování všech občanů, kteří používají služeb veřejné hromadné dopravy.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče, za váš návrh. Poprosím paní poslankyni Levou, aby se nyní ujala slova. Dalším přihlášeným je pan František Beneš, po něm pan poslanec Jaroslav Plachý. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Ivana Levá: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, přicházím se dvěma pozměňovacími návrhy. První se týká položky oprava hradu Rabyně v okresu Plzeň-jih, kapitola Ministerstva kultury, záchrana architektonického dědictví, částka 1,5 milionu Kč, z kapitoly VPS.
Odůvodním jenom jednou větou. V letošním roce při dlouhých deštích se část hradu zřítila a hrozí zřícení další části. Hrad je dominantou Plzeňska, často navštěvovaný. Myslím si, že by si opravu zasloužil.
A teď k mému druhému pozměňovacímu návrhu. Je to žádost o zařazení do státního rozpočtu položky Střední škola strojnická Plzeň, výstavba školních dílen, kapitola ministerstva školství. Žádost o 15 milionů z vládní rozpočtové rezervy.
Vážené dámy a pánové, když byl projednáván rozpočet ve výboru pro vědu, vzdělávání atd., nebylo potřeba žádného citového vydírání pomocí fotografií chátrajícího objektu dílen Střední školy strojnické v areálu Škody Plzeň. Přesto členové výboru pochopili moje obavy o osud praktické výuky téměř 700 žáků, studentů, učňů ve Škodovce. Škodovka Plzeň bude letos měnit majitele a školní dílny nejsou chráněny dlouhodobou nájemní smlouvou. Nikdo ani nemůže říci, zda nový majitel bude ochoten investovat desítky milionů do opravy této staré budovy. Budova je z první republiky. Třebaže Ministerstvo financí kolonku středních škol v rozpočtu zrušilo, vždyť střední školy přešly pod kraje, bylo ve výboru odhlasováno 15 milionů na zahájení výstavby těchto dílen. Hala bude stát přes 50 milionů. Netajila jsem a poctivě jsem přiznala, že 15 milionů je na začátek stavby a že nejde o nějaký skrytý úmysl. Nechci polemizovat s tvrzením o odpovědnosti kraje. Chci jen poukázat na specifiku této střední školy. Jde zde o výuku na strojích řízených počítači. Když v říjnu kraj kupoval jeden stroj na veletrhu a přivezl ho do Plzně, stroj stál 1 milion 450 tisíc. Povinností kraje je zabezpečit kvalitní výuku. Pokud tato škola nebude mít dobré stroje, tak nemá vlastně opodstatnění ke své existenci. Je tedy nutné, aby kraj stroje zabezpečil, ale už nemá peníze na to, aby mohl halu postavit. Proto jsem se obrátila se žádostí na stát.
Po rozhodnutí rozpočtového výboru jsem si připadala jako Don Quijote, který se postavil proti větrným mlýnům a byl odhozen stranou. Vyčítala jsem si, proč jsem neobešla všechny členy výboru a nevysvětlila jim, jak důležitá otázka dílny jsou, že je to mimořádná záležitost a že je to výjimečný stav. Že je to důležité nejen pro Plzeň, ale pro celý Plzeňský kraj, protože tady se mohou v internátu ubytovat děti z jiných škol a mohou tady na těchto strojích probíhat i rekvalifikační kursy atd.
Nedávno přišli manažeři renomované japonské firmy na Krajský úřad v Plzni se žádostí o nábor pracovníků. Dostali jasnou odpověď - nemáme. Nemáme. Nemáme žádné nekvalifikované dělníky, nevyučené dělníky, o které vy stojíte, o které se zajímáte. A to mě skutečně potěšilo. Jsem šťastna, že v Plzeňském kraji se nenašlo 400 nádeníků, ale že tam máme jen vyučené dělníky. Vím, že peněz v rozpočtu se nedostává, ale i Napoleon uprostřed bitvy křičel: Nebraňte děla, ale chraňte osly a učence. Protože pochopil, že kromě proviantu jsou nejdůležitější vzdělaní lidé, které má s sebou. A já si myslím, že tohle chápeme i my, že každá koruna, která přibude do rozpočtu kapitoly školství, je ta nejlépe vynaložená koruna.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Prosím, abyste předala své pozměňovací návrhy panu zpravodaji. Nyní má slovo pan poslanec František Beneš. Po něm bude následovat pan poslanec Jaroslav Plachý, jako další pan poslanec Václav Mencl. Prosím.
***