(18.00 hodin)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Paní poslankyně, páni poslanci ze všech politických stran, ze všech poslaneckých klubů, věnujte prosím pozornost tomu, co místopředsedkyně sněmovny paní Němcová přednáší. Jinak schůzi přeruším na dobu nezbytně nutnou, abyste si své soukromé či služební věci mohli vyřídit. Týká se to všech - i pánů ministrů, i pánů místopředsedů.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám ještě jednou za tento pokus, pane místopředsedo.
Vrátíme-li se v myšlenkách na zahájení našeho volebního období na schůzi, v níž byla vyslovena důvěra vládě této republiky, chtěla bych vás upozornit na vystoupení, která zde zazněla od různých poslanců Občanské demokratické strany. Nejzásadnější bylo sdělení jedno - a zaznělo z úst Václava Klause. Během projednávání vládního prohlášení sdělil Poslanecké sněmovně stanovisko Občanské demokratické strany, které znělo: hodláme být důslednou opozicí, avšak opozicí konstruktivní.
Tento postoj jsme potvrdili právě předložením uvedeného návrhu. Učinili jsme tak v době, kdy ještě nebyl znám přesnější odhad materiálních škod způsobených povodněmi, ale věděli jsme stejně jako vy, stejně jako občané České republiky, že tyto škody budou obrovské. Hledali jsme nejúčinnější formu pomoci. Naše uvažování bylo jednoduché. Očekáváme mimořádné příjmy, bohužel příroda nás postavila před mimořádné výdaje. Použijme tedy tyto prostředky na naléhavý aktuální účel.
Podali jsme pomocnou ruku nejen vládě, ale prostřednictvím tohoto zákona především našim spoluobčanům. Je mi líto, že vládní koalice za naše občany rozhodla a nabízenou ruku odmítla. My, členové ODS, těmto důvodům nerozumíme, nerozumíme důvodům vlády. Obáváme se, že před nápravou povodňových škod dává přednost něčemu jinému. Chceme vědět čemu.
Proto dávám tento návrh na zařazení nového bodu. Neznamená to žádost o projednávání dnes a na této schůzi, ale chtěla bych pouze, přijmete-li tento návrh, abychom přijali usnesení následujícího znění:
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá vládu České republiky, aby předložila sněmovně na její příští schůzi zprávu o okolnostech prodeje majetkové účasti státu na podnikání akciové společnosti Český Telecom. Zpráva bude obsahovat minimálně tyto dva oddíly: 1. podmínky kupní smlouvy, 2. návrh na využití tohoto mimořádného příjmu státního rozpočtu k financování konkrétních programů.
Děkuji vám za pozornost a věřím, že přestože jste to neudělali před chvílí, budete mít při tomto rozhodování na zřeteli to, co se v České republice stalo a jaký úkol my všichni na svých bedrech neseme. Děkuji vám. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji paní místopředsedkyni Němcové. Navrhuje zařazení bodu usnesení Poslanecké sněmovny ve smyslu, jak přednesla. O slovo se přihlásil pan ministr financí Bohuslav Sobotka.
Ministr financí ČR Bohuslav Sobotka: Pane místopředsedo, dámy a pánové, musím říci, že jsem plně připraven jako ministr financí informovat Poslaneckou sněmovnu o průběhu privatizace státního podílu ve společnosti Telecom poté, kdy tento privatizační proces bude ukončen.
Musím říci, že bych pokládal za velmi nešťastné, pokud by uprostřed tohoto privatizačního procesu, předtím než bude definitivně podepsána smlouva o privatizaci jak ze strany nabyvatele, tak ze strany Fondu národního majetku, tato věc byla podrobně diskutována na plénu Poslanecké sněmovny, protože se domnívám, že bychom nemohli vyloučit některá rizika pro průběh a dokončení tohoto privatizačního procesu.
Domnívám se, že Poslanecká sněmovna má plné právo získat informaci o postupu vlády. Já jsem připraven tuto informaci podat bez toho, aniž by mě k tomu Poslanecká sněmovna svým usnesením vyzvala či zavázala, po dokončení privatizačního procesu. Musím říci, že pokud jsem členem Poslanecké sněmovny, pokud mě má paměť neklame, nebývalo zvykem v Poslanecké sněmovně, že by sněmovna projednávala jednotlivé privatizace v rámci privatizačního procesu předtím, než tyto privatizační procesy byly dokončeny.
V tuto chvíli žádám Poslaneckou sněmovnu, aby se zachovala tak, že tento bod na svůj program v tuto chvíli nezařadí. Nezařadí ho ani na příští schůzi Poslanecké sněmovny, neboť se dá předpokládat, že privatizační proces ve společnosti Telecom by mohl být dokončen do konce listopadu na základě usnesení vlády. Poté se domnívám, že je prostor, aby tato věc byla diskutována v Poslanecké sněmovně.
Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Nicméně v tuto chvíli byl návrh na to, aby Poslanecká sněmovna přijala rozšíření pořadu schůze o bod usnesení - následovalo by to, co paní místopředsedkyně přednesla.
Paní místopředsedkyně Němcová se hlásí.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Dovolte mi, abych ještě reagovala krátce na slova pana ministra financí. Motivem toho, proč jsem vznesla tento návrh a proč se domnívám, že by bylo vhodné, aby o této věci jednala příští schůze Poslanecké sněmovny, bylo zejména to, abych zabránila procesu, kdy nebudeme jednat o zprávě vlády, ale budeme se dohadovat o vytvoření vyšetřovací komise parlamentu, která bude řešit privatizační kauzu Český Telecom. Myslím, že bychom si ušetřili sobě i občanům České republiky velkou blamáž, kdybychom přistoupili na korektní cestu, kterou jsem zde nabídla.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Přihlásil se pan poslanec Vlček.
Poslanec Miloslav Vlček: Pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych vznesl námitku proti rozšíření pořadu schůze dle § 54 odstavec 6. Mám zde podpisový arch 20 poslanců. Je to proti zařazení bodu Zpráva vlády o prodeji majetkové účasti státu a. s. Český Telecom, který navrhla kolegyně Němcová.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Byla naplněna litera jednacího řádu, takže v tuto chvíli nemohu dát o návrhu paní místopředsedkyně Němcové hlasovat.
Je 18.07 hodin. Připomínám, že předseda volební komise žádal o dvacetiminutovou přestávku na vykonání voleb. Jednání schůze začne v 18.30.
Byl bych rád, kdybychom se shodli již nyní na tom, že hlasování o zákonech bude i po 19. hodině, jak nám to umožňuje jednací řád v případě vašeho souhlasu. O tom musíme nicméně rozhodnout hlasováním. Odhlásím vás a prosím o novou registraci.
V hlasování pořadové číslo 230 se táži, kdo souhlasí s tím, aby hlasování o zákonech probíhalo dnes i po 19. hodině. Kdo je proti? Děkuji.
Hlasování číslo 230 skončilo - pro se vyslovilo 89 poslanců, proti bylo 20.
Přestávka je do 18.30, kdy začneme projednávat vládní návrh zákona o integrované prevenci a omezování znečištění.
(Jednání přerušeno v 18.09 hodin.)
***