(17.10 hodin)
(pokračuje Němcová)
První heslo - děti, druhé heslo - reklama, třetí heslo - kouření, čtvrté heslo - dejme tomu škodlivost, a to jak kouření, tak reklamy na kouření. To vše se tady objevuje v různých variantách a já se vás chci zeptat: nic vám nechybí, žádné jiné heslo nepostrádáte v této rozpravě? Já určitě ano. A to heslo zní - rodiče a rodina.
Já si myslím, věřím a doufám, že se mnou budete souhlasit, že děti se rodí rodičům, že nepadají z nebe nebo nepřicházejí na svět nějakými podivnými jinými způsoby. Doufám, že se mnou budete také souhlasit v tom, že do jistého věku se o tyto děti zodpovědní rodiče zodpovědně starají. Určitě neplatí, že jsou tyto děti zodpovědných rodičů bezprizorné a teprve v určitém věku je zachvátí reklama a vede je k neodvratné smrti. Já nechci být cynická. Jsem celoživotní nekuřák, jsem z rodiny kuřáků a vím, co to kouření znamená. Přesto si myslím, že to, co jsme zde pominuli, a tváříme se, že můžeme spasit tento svět, zaklínáme se nejctihodnějšími hesly, která samozřejmě na každé srdce, na každou mysl zaútočí, a přesto si nechceme přiznat, že rozhodující jako ve všem ostatním je to, v jaké rodině dítě vyrůstá, jakým vzorům je vystaveno a k čemu je vedeno, tak to si myslím, že pokud tento princip popíráme, tak se přihlašujeme k něčemu, co já se skoro obávám nazvat, k něčemu, co eliminuje lidskou společnost stvořenou z rodin, ale vracíme se k nějakému kolektivnímu chápání, k tomu, že nějaký vyšší rozum nám zavelí, jak se kdo z nás máme starat o své děti.
Když zde padly zmínky o přirovnání, zda tato reklama snese srovnání s jinými škodlivými reklamami, např. na rychlá auta, zazněla zde námitka, že samozřejmě, je-li auto řádně užíváno, toto nebezpečí je maximálním způsobem eliminováno. Já se však zeptám - nenasazujme si brýle mámení, nemluvme zde tedy pouze o kouření a řekněme si, co uděláme s alkoholem, co uděláme s reklamou na všechny čokolády, které bezpochyby útočí na ty nejmenší a které - a to se zeptám zde přítomných lékařů - bezpochyby vedou k podobným zdravotním rizikům, a mohli bychom zde vyjmenovat různé statistiky světových zdravotnických organizací, které budou reagovat na to, jaké jsou počty zemřelých vlivem těchto rizikových faktorů. A potom se tedy rozhodněme, buďto si to přiznáme a budeme postupovat metodou absolutního zákazu na jakoukoliv reklamu ať už kouření, ať už sladkostí, ať už alkoholu, ať už léků, které, nejsou-li užívány tak, jak by měly být, mohou vést také k nepřiměřeným zdravotním rizikům. Buď tedy přijmeme princip jeden, to znamená absolutní zákaz, nebo se budeme tvářit, že nic horšího než cigarety neexistuje, a zakážeme pouze je a budeme si alibisticky říkat, že jsme zachránili mnohé lidi od smrti.
Já s tím mám problém. Stojíme před zásadním rozhodnutím, zda přijmeme onen obecný princip absolutního zákazu a ochrany kolektivního rozumu před rozumem jednotlivce, nebo se budeme ubírat druhou cestou, a tu já vidím, protože cítím nebezpečí všech těchto faktorů, o nichž mluvím, cestou, která by se měla nazvat nějak jako a) podpora rodin v tom, jak budou postupovat; b) ve chvíli kdy přecházejí děti do škol, věnovat se také tomuto tématu ve školách a činit tak preventivní výchovou, která může těmto faktorům zabránit.
Slyšela jsem zde často a opravdu nejvíce - a ve vší chvále a ve vší úctě to říkám - od pana poslance Janečka, že prevence je něco, co je nesmírně důležité a co dokáže zabránit neblahým následkům. Já bych se proto pokusila obrátit vaši mysl k jinému uvažování nad tím, jak tento bezpochyby špatný trend zvrátit a jak se s tímto tématem poprat.
Děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní místopředsedkyni. Chtěl bych znovu požádat sněmovnu, aby se zklidnila. Bylo nekorektní od některých kolegů, že jste paní místopředsedkyni neposlouchali.
S faktickou poznámkou se hlásí pan kolega Holáň, řádně přihlášen je pan poslanec Vojíř. Prosím, pane kolego, máte slovo.
Poslanec Vilém Holáň: Vážené kolegyně, vážení kolegové, jako jeden z předkladatelů musím reagovat na předchozí projev. My skutečně nechceme spasit svět. My samozřejmě víme, že rodiče a rodina a výchova hrají velkou roli, ale my prostě chceme pomoci zdravému vývoji tím, že činíme tento krok, který je nepochybně důležitý i pro rodiče.
Ještě chci poznamenat toto. Přece se všichni shodneme na škodlivosti kouření. K tomu prvnímu bodu není snad co říci. Za druhé - někteří říkáte, že není úplně jisté, zda reklama působí ve směru získávání dalších kuřáků. Vzpomínám si v té souvislosti na to, že před volbami byla Ostrava plná plakátů Martina Římana. Proč lepil ty plakáty? Lepil je jen tak z legrace? Ne, lepil je proto, aby byl zvolen. Tyto věci mají samozřejmě svůj smysl. I kdyby jen zčásti přitáhly nové kuřáky, tak už i tady děláme dobrý krok, jestliže reklamu zakazujeme.
Mám pocit, že tady je liberalismus chápán fundamentalisticky, je prostě za jakousi rozumnou hranicí. Přece také zakazujeme lidem jezdit autem po chodníku, zakazujeme skládat odpadky uprostřed města atd. Toto také děláme v zájmu dětí.
To byla reakce na předchozí projev.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Holáňovi. Děkuji mu, že dodržel dvouminutový limit faktické poznámky. Slovo má pan kolega Vojíř, připraví se pan kolega Říman.
Poslanec Oldřich Vojíř: Pane předsedající, členové vlády, dámy a pánové, já mám pocit, že jsme se dostali do problému, o čem ten zákon v podstatě je. Podle mého názoru je logické, že dochází k tomu, že na straně jedné hovoříme o poškozování zdraví občanů a na druhé straně hovoříme de facto o ekonomické entitě, která se jmenuje reklama. Reklama bezesporu - a jeden z mých předřečníků to řekl velmi správně - slouží k tomu, aby výrobek byl uveden na trh a prodán, nebo aby se na trhu udržel, nebo aby jeho prodej byl zvýšen. To bezesporu platí.
Je samozřejmě otázka, jak reklama dnes na tento typ výrobku vypadá. Pokud tu reklamu vidím, tak ji vidím buď se širokým nápisem "Kouření poškozuje zdraví" už dnes na billboardech, nebo vidím nápis na cigaretové či jiné krabičce tabákového výrobku, že kouření škodí zdraví. To je snad srozumitelná informace. Ta informace říká v podstatě: jestli ses rozhodl kouřit, očekávej s velkou pravděpodobností, že budeš mít poškozené zdraví.
Já si myslím, že my tím totiž řešíme trochu jinou věc. Podle mého názoru by platilo: kouříš-li - teď mi promiňte toto vyjádření, možná se mnou nebudete souhlasit - tak pokud sis poškodil zdraví, tak si případnou nápravu, pokud je to vůbec možné, zaplať. Já vím, že je to asi tvrdý postoj, ale já to tak trošku vnímám a říkám, že jsme v podstatě před rozhodnutím, zda budeme postupně jakoby ubírat z trhu - už to tady přede mnou také někdo řekl, že v podstatě máme několik škodlivých produktů, ať už jsou to drogy, ať už je to alkohol, ať už jsou to cigarety, ať už jsou to toxické látky, z nichž některé "reklamovány" jsou, některé ne, dokonce jsou zakázány, ale stejně se prostě bohužel užívají, a následky jsou velmi tragické.
Nejsem lékař, ale lékaři by o tom určitě dokázali mluvit velmi fundovaně po stránce zdravotní.
***