(15.00 hodin)
(pokračuje Hrnčíř)
Rozhodování o řadě podstatných kompetencí převádí ze sféry zákona do norem podzákonných. Abych uvedl konkrétní příklad - zákaz výroby a užití vybraných látek, tedy jakýchsi zakázaných chemikálií, je dosud součástí zákona a v návrhu je převáděn do kompetence resortní vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu. Takováto důležitá změna je navržena bez významnějšího argumentu v důvodové zprávě. Návrh odkazuje celkem ve dvanácti případech na vypracování prováděcích vyhlášek v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva vnitra.
Dámy a pánové, jsem vcelku na vážkách, zda takováto důležitá, vysoce odborná zákonná norma - podle mého názoru šitá horkou jehlou - si zaslouží zamítnutí, nebo velmi rozsáhlou podstatnou přeměnu ve výborech. Záleží celkem na vašem rozhodnutí. Osobně navrhuji zamítnutí tohoto zákona. V žádném případě nesouhlasím se zkrácením lhůt pro projednávání ve výborech. Takto silný sněmovní tisk, dámy a pánové, si dvacetidenní projednání skutečně nezaslouží.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci Hrnčířovi. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Pan poslanec Kohlíček.
Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Chtěl bych upozornit kolegu Hrnčíře vaším prostřednictvím, že pokud by skutečně otevřel tlustý sněmovní tisk, zjistil by, že 1,5 cm z toho je srovnání s normami Evropské unie, zhruba 3 cm jsou přílohy sněmovního tisku a vlastní sněmovní tisk má necelý půlcentimetr. Čili pokud by skutečně otevřel a četl, pak by zjistil, že celá materie je relativně jednoduchá, že dokonce dochází ke zjednodušení původního zákona, že tedy jeho důvody jsou poněkud - když to řeknu slušně - na vodě.
Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Kdo se další hlásí do rozpravy? Myslím, že pan poslanec Hrnčíř nehovořil o složitosti, nesložitosti. Hovořil o tloušťce dokumentu, pane poslanče. To by bylo postačující.
Slovo má pan ministr Kužvart.
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, po třech letech a devíti měsících jsme stále na tom stejně, to znamená, pokud je této sněmovně v tomto složení politických stran předložena jakákoliv - zdůrazňuji jakákoliv - norma ochrany životního prostředí, je vždy ze strany ať už poslankyně, či poslance ODS navrženo zamítnutí. Toto je věc, která mi potvrzuje, že Občanská demokratická strana zůstává ve svém vztahu k ochraně životního prostředí konzistentní. Mám pocit, že to je velmi férové. Politici mají zůstat konzistentní, mě to nepřekvapuje, mě to neudivuje.
Teď bych si dovolil zareagovat na některé předřečníky. Mám pocit, že je zde jasný rozdíl mezi těmi, kteří odvádějí svoji práci v plénu a ve výborech, a mezi těmi, kteří nakonec, ať už je to materie tenká, nebo silná, mají k tomu jenom jeden jediný postoj - politický. Ne věcný. To, co je zde předloženo, co předkládám na základě usnesení vlády, je technická norma. Technická norma, která má především napomoci českému chemickému průmyslu. Pevně věřím, že i představitelé Svazu chemického průmyslu budou podrobně studovat nejen stenozáznam, ale i onu předlohu, která s nimi pochopitelně ve spolupráci musela být připravována. Znovu zdůrazňuji, že tato předloha byla vládou projednána jako společný materiál ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, zdravotnictví a zemědělství.
Myslím, že pro mne jako člena vlády, která jako jednu z priorit má ochranu životního prostředí, je do určité míry satisfakce, že pouze ze strany poslance ODS zazněl návrh na zamítnutí. Odmítám to, že by to bylo šito horkou jehlou, odmítám to, že by šlo o materii, která je neprojednatelná za dvacet dnů.
Již zde zaznělo, že skutečně novela je zlomkem toho, s čím nás tady jakoby překvapil můj předřečník. Chtěl bych konstatovat, že tato situace jako by se vždy opakovala. Pokud již nebylo možné např. zákon o posuzování vlivů na životní prostředí nebo zákon o ovzduší zamítnout, tak byla jednoznačná snaha o prodlužování projednávání apod. Musím vážené sněmovně a těm jejím členům, kteří pomohli k tomu, že jsou přijaty velmi kvalitní normy, zde na tomto místě jako člen menšinové vlády poděkovat.
Ale to, že nebude přijat nový zákon o chemických látkách, je především ke škodě českému chemickému průmyslu. Bude to znamenat, že nejasnosti, které jsem uváděl jako problémové okruhy, které vedly zmíněná čtyři ministerstva k přípravě nové normy, zůstanou dále v platnosti. Myslím, že zde je na místě ono latinské cui bono. Komu to prospěje? Myslím, že právní úprava, která není jednoznačná, neprospívá podnikatelům, ale podnikavcům. Byl bych velmi rád, aby vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci toto vzali v úvahu. Velmi děkuji těm předřečníkům, kteří zdůvodnili, proč ona snaha o zkrácení na dvacet dnů je možná, je legitimní, je racionální.
Vážená sněmovno, děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Předseda PSP Václav Klaus: Doufám, že někteří vysvětlí něco o konzistenci svých názorů na životní prostředí nebo falešnost ekologistické ideologie. Pan poslanec Pešek.
Poslanec Pavel Pešek: Pane předsedo, pane ministře, dámy a pánové, přidávám se s návrhem na zamítnutí k ohavnému poslanci ODS za Unii svobody. Odůvodnění je jednoduché. Byť měl pan poslanec Kohlíček pravdu, byť samotný text zákona je velmi jednoduchý, je to velmi krátká norma, pak přílohy, které jsou tím nejpodstatnějším v zákoně, jsou docela složité. Jenom najít si v přílohách jednotlivé chemické látky, posoudit jednotlivé chemické látky, může člověk ze sociální demokracie, neboť úředníci sociální demokracie to tvořili. Možná že klub KSČM má takové kontakty, že je měl dostatečně dopředu. Já jsem ty kontakty neměl, nejsem schopen deset dnů od okamžiku, kdy mi vláda dodala tento tlustospis, nastudovat tento svazek. Nejsem schopen se ve dvaceti dnech profesionálně rozhodnout, zda ano, či ne.
Proto se přidávám k návrhu na zamítnutí.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci Peškovi. Prosím pana poslance Beneše.
Poslanec Miroslav Beneš: Vážený pane předsedo, páni ministři, dámy a pánové. Dovolte, abych vaším prostřednictvím, pane předsedo, vzkázal panu ministrovi životního prostředí, že nebýt tolerance ODS, nevznikla by menšinová vláda sociální demokracie. Nebýt tolerančního patentu, neprosadil by pan ministr životního prostředí celou řadu evropských norem, které prošly touto sněmovnou. Problém vždy byl - a tam byl spor - když byrokraté, když ministerští úředníci, když pan ministr předkládali věci, které šly nad rámec požadavků Evropské unie, nad rámec běžných standardů.
Vážené dámy, vážení pánové, šest centimetrů má onu strukturu, kterou říkal pan poslanec Kohlíček. Šest centimetrů - a na to upozorňuji - má ale velikánský dopad do života. Šest centimetrů je o spoustě regulace, je o spoustě změn norem a předpisů. Není tak jednoduché seznámit se se šesti centimetry. Ten, kdo to za deset dnů umí, nechť nezkracuje termín, nechť nezamítá projednávání.
Vážené dámy, vážení pánové, chtěl bych připomenout panu ministrovi životního prostředí, že zákon o ochraně životního prostředí, který navrhoval v legislativním programu vlády projednat, prostě odehrál do nenávratna, tedy tu věc, kterou připomínají mnozí.
***