(12.10 hodin)
(pokračuje Gross)
Pokud jde o jednotlivé závazné skupiny nákladů v oblasti provozních nákladů bez mzdových prostředků a ostatních osobních nákladů, jsou tyto výdaje na úrovni 97,41 % očekávané skutečnosti roku 2001. V absolutní výši to znamená nižší rozpočet o 4 miliony 700 tisíc korun.
Návrh rozpočtu pro rok 2002 činí 94,13 % schváleného rozpočtu Fondu národního majetku na rok 2001.
U mzdových nákladů a ostatních osobních nákladů návrh rozpočtu na základě jednání prezidia dozorčí rady Fondu národního majetku je stanoven na stejné úrovni, jako byl schválen rozpočet na rok 2001, a vychází z toho, že počet pracovníků Fondu národního majetku je 255 pracovníků a mzdové náklady by měly činit 76 milionů 543 tisíc korun. Ostatní osobní náklady by měly tvořit částku 2 miliony 310 tisíc korun.
Co se týče investičních nákladů, zde se ponechávají investiční náklady na stejné úrovni, jako byla skutečnost i rozpočet Fondu národního majetku na rok 2001. Celkové náklady jsou proti očekávané skutečnosti na rok 2001 na nižší úrovni, a to na úrovni 98,77 %.
Co se týče nákladů na realizaci privatizačních projektů, zde se předpokládá poměrně výrazný nárůst. Očekává se nárůst na úrovni 163,68 % ve srovnání s očekávanou skutečností na rok 2001. Tady je zapotřebí mít na paměti, že se očekává poměrně významný přesun z realizace klasických privatizačních projektů do oblasti vymáhání pohledávek, vedení soudních sporů a také privatizace strategických společností. Na rozpočet Fondu národního majetku je nutno pohlížet i z toho hlediska, že rok 2002 by měl být rokem, kdy budou realizovány největší příjmy z privatizace, především strategických podniků.
Co se týče rozpočtu Fondu národního majetku, snad jenom pro upřesnění připomenu, že nejde k tíži státního rozpočtu, nýbrž že Fond národního majetku hradí své výdaje z příjmů, které plynou z privatizace.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Předložený návrh projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 1209/1. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Martin Kocourek a informoval nás o výsledcích jednání.
Poslanec Martin Kocourek: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych vás jako zpravodaj rozpočtového výboru informoval, že rozpočtový výbor návrh rozpočtu Fondu národního majetku pro rok 2002, který máme v tisku 1209, projednal na své 55. schůzi dne 31. ledna 2002 a přijal usnesení 586, ve kterém
1. souhlasí s návrhem rozpočtu Fondu národního majetku České republiky pro rok 2002, tisk 1209, ve výši nákladů 161 mil. 184 tisíc korun, z toho investičních 7 mil. korun,
2. bere na vědomí odhad nákladů na realizaci privatizačních projektů ve výši 1 mld. 658 mil. 035 tisíc korun.
3. žádá předsedkyni výkonného výboru Fondu národního majetku, aby procentuální růst individuálních nominálních mezd nepřekročil procentuální růst mezd ve státní správě,
4. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh rozpočtu Fondu národního majetku České republiky pro rok 2002, tisk 1209, ve výši nákladů 161 mil. 184 tisíc korun, z toho investičních 7 mil. korun, schválila.
Dále rozpočtový výbor při příležitosti projednávání tohoto rozpočtu přijal doprovodné usnesení, kterým rozpočtový výbor požádal ministra financí o předložení zásad a pravidel dohody mezi vládou a Českou národní bankou o nakládání s příjmy z privatizace, protože máme pocit, že tato dohoda mezi vládou a Českou národní bankou také s Fondem národního majetku souvisí. Tolik úvodní slovo.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Gongol.
Poslanec Jaroslav Gongol: Dámy a pánové, je to asi opět rozpočet, který projde sněmovnou bez větší pozornosti poslanců. Bylo tomu tak v minulosti, proč by tomu tak nemohlo být před volbami? Dokonce je zde optický důvod, neboť jak již řekl zpravodaj i předkladatel, jedná se o rozpočet nižší proti schválenému rozpočtu na minulý rok a index tvoří asi 97 %. Že se ve skutečnosti jedná o neefektivně vydané prostředky, asi nebude rozhodující.
Od roku 1998 jsme usnesením této sněmovny došli k dalšímu vylepšení pohledu na rozpočet a fiktivně jej rozdělili na dvě části s tím, že se pozornost soustřeďuje pouze na část určenou na provoz administrativy Fondu národního majetku. Druhá část, která zde rovněž byla zmíněna, přesahuje více než jednu miliardu. Je totiž daleko větší a je navíc obestřena tajemstvím skrytým v jakémsi empiricky stanoveném matematickém vzorci, jenž od té doby nebyl podroben detailnějšímu rozboru. Již popáté ve sněmovně se předkládá k věření a tato bez vyhodnocení tento rozpočet akceptuje.
Není zde dostatek času, abych se podrobně zabýval oním vzorcem, ale jen namátkou. Je oprávněný koeficient 0,04 u tržeb za prodej strategických společností proti koeficientu 0,02 za tržby získané prodejem majetku ve veřejných soutěžích a ve veřejných dražbách? Spočítejte si to, když ceny strategických podniků v podstatě představují mnohem větší sumy, které navíc vyšším koeficientem představují pro Fond národního majetku větší částky pro jejich výdaje. Například při prodeji ČEZ a Rozvodných sítí za 200 mld. korun může Fond národního majetku nabídnout obrovskou částku, a to bez jakýchkoli záruk, neboť tyto Fond národního majetku ani jeho úředníci nepřebírají.
Nebo například účetní hodnota pohledávek, o které vede spor Fond národního majetku České republiky, na konci daného období zvyšuje rovněž rozpočet. Logicky by asi měl být rozpočet závislý na snížení účetní hodnoty pohledávek, o kterém se vedou soudní spory. Jaká je to zainteresovanost Fondu národního majetku České republiky, aby spory byly co nejrychleji vyřešeny? V tomto případě je zainteresovanost spíše na tom, aby se spory protahovaly, neboť to znamená větší možnost čerpání na realizaci privatizačních projektů.
Má právo tato sněmovna k takovémuto případu zainteresovanosti mlčet? Domnívám se, že nikoli, a proto v podrobné rozpravě navrhnu sněmovně návrh na usnesení včetně doprovodného usnesení.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Hlásí se dále někdo do obecné rozpravy? Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu.
Zahajuji rozpravu podrobnou, do které se přihlásil pan poslanec Kocourek, který má jako zpravodaj přednost, poté pan poslanec Gongol.
Poslanec Martin Kocourek: Děkuji. V návaznosti na své úvodní slovo bych navrhl usnesení, které by znělo: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh rozpočtu Fondu národního majetku České republiky pro rok 2002, tisk 1209, ve výši nákladů 161 mil. 184 tisíc korun, z toho investičních 7 mil. korun.
***