(14.40 hodin)
(pokračuje Nečas)

A musím znovu opakovat, že samotná vláda ve svém dokumentu z konce loňského srpna jednoznačně řekla, že důležitější než nadzvukové letouny, resp. zbraňové systémy s vyšší prioritou než nadzvukové letouny, jsou položky uvedené na straně 29 vládní koncepce, které počínají položkou bitevního vrtulníku, pokračují přes vybavení L-159, kontejnerizaci až např. po otázku protitankových prostředků. To je stanovisko vlády ještě z loňského léta.

Z tohoto pohledu jsem přesvědčen, že je třeba pokračovat v tom, abychom dosáhli shody nad konkrétní představou o koncepci Armády České republiky a dosáhli široce sdílené shody nad konkrétním modelem, jak má vypadat naše armáda v budoucnosti. Pojďme prosím dosáhnout shody nad tím, jak se k této podobě armády dopracovat, jakou cestou jít. Pojďme vyčkat na některá strategická rozhodnutí typu pražského summitu Severoatlantické aliance. Vypracujme přehledný a realistický finanční plán, který bude provázet naši reformu, plán založený na reálných číslech. Proveďme základní reformní kroky, na základě kterých budeme mít jistotu, že po roce 2006 dosáhneme pokud možno v drtivé většině naplněné plně profesionální armády. Zvažme všechny možné kroky, všechny možné alternativy, o kterých zde mluvil mimo jiné pan poslanec Kühnl, které mohou zajistit protivzdušnou obranu naší země. Proveďme všechny tyto kroky, shodněme se na nich pokud možno v co nejširším parlamentním spektru. Pak hlasujme o dluhopisech za 80 miliard korun. Ve skutečnosti, dámy a pánové, všichni si musíme být vědomi, že nehlasujeme pouze o těchto dluhopisech, že hlasujeme o částkách vyšších, že to budou částky přesahující dohromady za provoz, modernizace, zbraně apod. sto miliard korun českých a částka dokonce blížící se sto padesáti miliardám korun českých. Ve skutečnosti budeme hlasovat o dvojnásobku nám zde předložené částky.

Proto, dámy a pánové, chci jednoznačně zdůraznit - pojďme se shodnout nad základními prioritami reformy Armády České republiky. Pak této zreformované armádě klidně nakupme, klidně za veřejný dluh, klidně za stomiliardový dluh nové nadzvukové letouny.

Na závěr, abych nebyl obviněn z toho, že zde říkám zaujatá stanoviska, jak nám tu sdělil pan poslanec Šulák, tak i pro něj znovu přečtu krátký citát z vládního materiálu o zabezpečení protivzdušné obrany. Cituji doslova, pomalu, i pro pana poslance Šuláka: Aliance od té doby při nejrůznějších příležitostech opakuje své takto vyjádřené stanovisko, že od Armády České republiky v horizontu současných plánovacích cyklů, tj. do roku 2008, vyčlenění nadzvukového letounu neočekává, neboť se obává, že tak rozsáhlý modernizační program může zásadním způsobem ohrozit rozvoj Armády České republiky v jiných, pro alianci prioritnějších oblastech.

Dámy a pánové, necitoval jsem své stanovisko, citoval jsem vládní materiál, vládní názor, vládní tezi, za kterou stojím, tezi, která reprodukuje postoj Severoatlantické aliance. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. S reakcí se přihlásil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ne, pan ministr si to rozmyslel.

Pane zpravodaji, sdělte nám ještě prosím, jakým způsobem budeme hlasovat.

 

Poslanec Petr Nečas: Paní předsedající, máme zde jednu poměrně jednoduše řešitelnou záležitost, protože v rozpravě padly dva návrhy. Konkrétně přednesl pan poslanec Payne první návrh na zamítnutí, druhý návrh na vrácení k dopracování. Pak zde několik kolegů - pan kolega Payne, pan kolega Kühnl - avizovalo přijetí doprovodného usnesení. Obávám se ale, že podle mých znalostí jednacího řádu nemáme oporu pro to, abychom v prvním čtení přijímali doprovodné usnesení. Proto bych víceméně chtěl zaujmout takové stanovisko, které bude konsensuálně sdíleno plénem sněmovny v této otázce - nakolik je možné hlasovat o tomto doprovodném návrhu. Osobně se domnívám, že nikoliv, protože to jednací řád neumožňuje.

Na druhé straně je zde možnost, aby kolegové přečetli některé své žádosti o materiály. Od pana ministerského předsedy, od pana ministra obrany může zaznít zde jednoznačně deklarovaný příslib, že například některé doplňující materiály dodají. To je jedna z možností, jak se této části vyhnout.

Znovu opakuji, hlasovatelné jsou v tuto chvíli dva návrhy - návrh na zamítnutí a návrh na vrácení k dopracování.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu zpravodaji. Myslím, že v tuto chvíli je formálně správné se vyrovnat s návrhy na vrácení a s návrhy na zamítnutí, poté případně se vyrovnat s technikou návrhů na doprovodné usnesení, protože jedině takové pořadí je logické. Padl ještě návrh na zkrácení lhůty.

 

Nyní se vyrovnáme s návrhem na zamítnutí předloženého návrhu.

Budeme hlasovat v hlasování pořadové číslo 538, které zahajuji. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 538 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 176 vyslovilo 71 a 81 bylo proti.

 

Nyní se dostáváme k návrhu na vrácení předloženého návrhu k dopracování.

O tomto návrhu rozhodneme v hlasování pořadové číslo 539, které zahajuji. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 539 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 176 vyslovilo 71 a 79 bylo proti.

 

Nyní se dostáváme k návrhům, které přednesl pan poslanec Kühnl. Obávám se, že tento návrh skutečně hlasovatelný není, protože podle výkladu jednacího řádu § 90 odstavec 7 říká jasně, že jediné návrhy, které mohou padnout v prvním čtení, je návrh na zamítnutí a návrh na vrácení.

Pan poslanec Kühnl má právo vystoupit. Udílím mu slovo.

 

Poslanec Karel Kühnl: Vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, vím, že procedurálně můj návrh nemá explicitní oporu v jednacím řádu, zároveň ale také není ničím zapovězen a zakázán. My děláme rozhodnutí, které je doopravdy důležité. Myslím si, že nemůžeme konečné rozhodnutí, když je rozhodnuto o postupu do druhého čtení, udělat bez dodání oněch materiálů, které jsem požadoval.

Nechci vyvolávat spor o jednací řád. Pokud by bylo možné, aby zástupci vlády z tohoto místa přislíbili dodání těchto materiálů, procedurálně jsem připraven svůj návrh stáhnout. Pokud by to možné nebylo, musel bych podat námitku proti postupu navrženému paní předsedající. Potom bych prosil o této námitce hlasovat.

 

Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Přeje si někdo reagovat?

 

Poslanec Jan Kasal: Paní místopředsedkyně, souhlasím v podstatě s panem předsedou Kühnlem. Je možno, aby vystoupili zástupci vlády a před sněmovnou sdělili, že splní, co bylo po nich požadováno. Procedurálně by bylo ovšem správné, aby v případě žádosti byl zařazen nový bod, který by tato usnesení předložil sněmovně k hlasování. Za náš poslanecký klub říkám - aniž bych předjímal, jak budeme hlasovat - že nebudeme vetovat zařazení nového bodu. Chceme, aby se tato věc rozhodla dnes a teď. Děkuji.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP