(17.50 hodin)
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Hovoří ministr Schling.
Ministr dopravy a spojů ČR Jaromír Schling: Ano, ve správní radě i v dozorčí radě Českého Telecomu jsou zástupci státu, ať už jsou to zaměstnanci státních úřadů, nebo poslanci, resp. jeden poslanec v dozorčí radě. Tito členové statutárních orgánů samozřejmě podpořili plán na cenové úpravy, protože tito členové statutárních orgánů musí ze zákona a pod hrozbou hmotných i trestných sankcí jednat v zájmu firmy. Oni nemají jinou možnost, než jednat v zájmu firmy, a v zájmu firmy je, aby získala co nejvíce zákazníků, aby byla profitabilní. K tomu cenové úpravy slouží a jsem přesvědčen, že čas ukáže, že to bylo rozhodnutí správné a že Český Telekom po těchto cenových úpravách bude obchodně úspěšnější než dosud.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Nyní předávám slovo panu poslanci Karlu Vymětalovi k přednesení ústní interpelace na místopředsedu vlády a ministra obchodu Miroslava Grégra ve věci restrukturalizace hutí.
Poslanec Karel Vymětal: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já bych rád interpeloval pana ministra ve věci restrukturalizace hutí, bohužel pan ministr je nemocen a je nepřítomen a vzhledem k tomu, že tato oblast restrukturalizace hutí prožívá bouřlivý vývoj, tak jsem toho názoru, že kdyby mi pan ministr za 30 dní písemně odpověděl, tak jeho odpověď bude už neaktuální vzhledem k tomu, že se situace významně změní. Takže já nežádám po panu ministrovi žádnou odpověď, naopak na příští schůzi Poslanecké sněmovny zvážím podle aktuálního stavu, zda jej budu interpelovat a on bude přítomen, potom to bude mít smysl. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Karlu Vymětalovi. Nyní udílím slovo paní poslankyni Michaele Šojdrové k přednesení interpelace na ministra školství Eduarda Zemana ve věci vyhlášky 292/1991 Sb., o základních uměleckých školách.
Poslankyně Michaela Šojdrová: Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, obracím se na vás s touto ústní interpelací ve věci vyhlášky č. 292 z roku 1991, o základních uměleckých školách, která stanoví, že základní umělecké školy musí vybírat od žáka příspěvek, a to ve výši 30 až 50 procent neinvestičních výdajů. Vzhledem k nárůstu platů a odvodů samozřejmě narůstá i výše, kterou tak základní umělecké školy musí stanovit jako příspěvek od žáka.
Jsem informována o tom, že zástupci Asociace základních uměleckých škol o snížení tohoto rozpětí procent na ministerstvu školství jednali, ale zdá se, že zatím neúspěšně.
Ptám se vás tedy, pane ministře, zda hodláte vyhlášku o snížení hranice při výběru příspěvku od žáka snížit. Jedná se tedy o návrh na snížení. Je vám zřejmě známo, že návrh je zhruba od 10 do 50 procent. Vím, že návrh školského zákona tento problém řeší, ale do jeho schválení ještě zbývá hodně dlouho, a je proto otázkou, kdy nabude platnosti, a mezitím základní umělecké školy budou školné stanovovat a budou se muset řídit dosud platnou vyhláškou.
Další důvod pro tuto změnu spočívá také v tom, že jednotlivé obory na uměleckých školách jsou různě atraktivní a různě náročné. Některé si mohou dovolit stanovit vyšší příspěvek, u jiných je výše příspěvků potom limitem pro to, aby se rodiče rozhodli pro to, aby děti byly zapsány do tohoto oboru či na základní uměleckou školu úplně.
Já vás tedy, pane ministře, prosím, abyste tuto věc vzal vážně a neodkládal řešení až na schválení nového zákona. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji a udílím slovo panu ministru školství Eduardu Zemanovi.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Eduard Zeman: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, vážená paní poslankyně, beru skutečně tuto věc vážně a předběžná jednání už proběhla, tak jak jste informována. Dám vám i písemně vědět, s jakým výsledkem tam snížení skutečně nastane.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Paní poslankyně si přeje přednést doplňující otázku?
Poslankyně Michaela Šojdrová: Nepoložím dodatečnou otázku, jen poděkuji nejen za sebe, ale jistě i za pracovníky základních uměleckých škol a především za rodiče, které toto opatření jistě potěší. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. V tuto chvílí udílím slovo panu poslanci Miroslavu Benešovi k přednesení interpelace na ministra vnitra Stanislava Grosse ve věci engineeringu veřejné správy a informačních systémů veřejné správy.
Pana poslance Beneše zde nevidím, jeho interpelace propadá.
Udílím slovo paní poslankyni Evě Dundáčkové k přednesení interpelace na ministra financí Jiřího Rusnoka ve věci výplaty jednorázového příspěvku dle zákona č. 261/2001 Sb.
Poslankyně Eva Dundáčková: Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové, v tuto chvíli nevidím pana ministra Rusnoka, kterého bych ráda interpelovala. Využiji proto možnosti, kterou mi dává jednací řád, a položím svou jednoduchou otázku v jeho nepřítomnosti, abych jej zároveň požádala o písemnou odpověď na tuto interpelaci.
Interpelace je jednoduchá. V poslední době byly také četně medializovány průtahy ve vyřizování žádostí o poskytnutí jednorázové peněžní částky podle zákona č. 261/2001, které jsou údajně podle sdělení prvního místopředsedy vlády pana Vladimíra Špidly způsobeny komplikacemi při přípravě finančních prostředků s ohledem na skutečnost, že v návrhu rozpočtu pro rok 2001 se s tímto zákonem nepočítalo.
Česká správa sociálního zabezpečení podle informací ministra práce a sociálních věcí tedy postupuje tak, že přednostně vyřizuje žádosti podle kombinace dvou kritérií, tedy jednak podle data doručení žádosti, jednak podle věku žadatele. Tato kritéria jsou stanovena zcela individuálně, tzn. bez souvislosti se zněním konkrétního zákona.
Já se vás ptám, pane ministře, zda po Novém roce došlo ze strany Ministerstva financí k nějakým opatřením, která by způsobila, že by Česká správa sociálního zabezpečení již nemusela tímto způsobem postupovat a byly by vyčleněny dostatečné prostředky pro to, aby mohli být uspokojeni všichni žadatelé. Podle informací, které jsou dostupné, je evidováno celkem 7383 žádostí, z nichž bylo podle zcela subjektivních kritérií uspokojeno 1756 žadatelů.
Děkuji vám za písemnou odpověď.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Pan ministr odpoví paní poslankyni písemně.
V tuto chvíli udílím slovo panu poslanci Miroslavu Benešovi, který mezi tím dorazil k přednesení interpelace na ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita ve věci monitorovacích systémů předstrukturálních a strukturálních fondů.
Poslanec Miroslav Beneš: Paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové, omlouvám se, ale interpelace paní poslankyně Šojdrové byla tak krátká, že jsem nestihl doběhnout.
Nyní tedy dovolte, abych přistoupil k interpelaci na pana ministra Lachnita.
Vážený pane ministře, uzavřel jste smlouvu na vypracování monitorovacích systémů na předstrukturální a strukturální fondy. Jste si, pane ministře, vědom toho, že navrhovaná smlouva žádným způsobem nekoreluje se systémem, který v podobě ISPROFIN zavádí Ministerstvo financí?
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Hovoří ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit.
Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Lachnit: Vážená paní předsedající, vážený pane poslanče, byl jsem interpelován panem poslancem Benešem ve věci monitorovacích systémů předstrukturálních a strukturálních fondů. Tento systém je jednotný a navazuje na požadavky Evropské unie ve věci podmínek přijetí dotací na spolufinancování jednotlivých akcí v rámci předstrukturálních fondů.
***