(17.50 hodin)
(pokračuje Špidla)
Okres Kladno lze považovat za okres atraktivní i pro zahraniční investory. Od roku 1999 zde investoři realizovali investice s osmi sty novými pracovními místy a v nejbližším období lze očekávat vstup dvou nových investorů, kteří vytvoří dalších 200 pracovních míst. K řešení situace může napomoci i probíhající jednání s OKD o možnosti přechodu některých důlních zaměstnanců, případně i celých posádek, na pracoviště na Ostravsku.
Ze zkušenosti úřadů práce vyplývá, že z celkového počtu uvolňovaných zaměstnanců se v evidenci úřadu práce eviduje zhruba 60 %. Tuto zkušenost potvrzuje i Úřad práce Kladno. Vedle těch, kteří odejdou do starobního nebo předčasného starobního důchodu, je mezi uvolňovanými zaměstnanci i přibližně 20 % zaměstnanců z jiných, zejména sousedních okresů, jejichž další pracovní uplatnění závisí do značné míry na situaci na trhu práce v těchto okresech. Dále je zde zhruba 200 zahraničních pracovníků, kterým tímto skončí platnost povolení k zaměstnání.
Vážený pane poslanče, situace vyvolaná tragickým neštěstím na dole Schöller je nepochybně vážná a bude mít dlouhodobé důsledky. Jak už jsem uvedl, úřad práce a služby zaměstnanosti se této situaci velmi věnují a ve spolupráci s Kladenskými doly a s kladenskými zaměstnavateli hledáme řešení pro co největší počet uvolňovaných pracovníků.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Pan kolega Frank ještě položí doplňující dotaz.
Poslanec Václav Frank: Pane ministře, já vám děkuji za obsáhlou a vyčerpávající odpověď. Jsem si samozřejmě vědom, že vzniklá situace není pravděpodobně záležitostí jen vašeho ministerstva. Trochu jsem ale na rozpacích z tvrzení o jakýchsi snadnějších možnostech sehnat práci v tomto regionu, jak to konečně tvrdil i pan Zapletal. Já si myslím, že na blízkost Prahy se nelze až tak mnoho spoléhat, protože navíc mezi propuštěnými je poměrně mnoho horníků, kteří jsou zdravotně postiženi a zcela jistě budou mít problém si novou práci najít. Nicméně jsem rád, že vláda situaci sleduje, a ujišťuji vás, že i my budeme situaci bedlivě sledovat a popřípadě požadovat účast na řešení vzniklého stavu. Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Pan ministr už nebude reagovat. V tuto chvíli uděluji slovo paní kolegyni Šojdrové. Interpelovaným ministrem je ministr obrany Jaroslav Tvrdík, a to ve věci bezúplatných převodů pozemků Armády České republiky na město Kroměříž.
Poslankyně Michaela Šojdrová: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, interpeluji ve věci bezúplatných převodů čtyř pozemků na město Kroměříž, o které toto město usiluje v podstatě již od roku 1992.
Dne 25. 8. 2000 v odpovědi na moji písemnou interpelaci přislíbil ještě pan ministr obrany Vladimír Vetchý, že do konce roku 2000 budou připraveny smlouvy pro převod pozemků ve vlastnictví Armády České republiky do vlastnictví města Kroměříž. Jedná se o čtyři pozemky, které již dnes užívají jiné organizace, a s dalším užíváním pro armádu se nepočítá. Naopak jejich využití pro jiné účely města je vhodné a potřebné, a nemělo by tedy nic bránit tomuto převodu.
Městské zastupitelstvo vyslovilo 6. září 2001 s nabytím pozemků souhlas, avšak přes urgence na Vojenské ubytovací správě v Brně se nepodařilo do dnešního dne převody uskutečnit.
Dovolte mi tedy, pane ministře, abych vám položila otázku, zda jste ochoten v rámci pravomocí, které máte, pomoci a eventuálně urychlit převod pozemků z vlastnictví Armády České republiky do vlastnictví města. Dále se ptám, zda jsou známy překážky, proč dosud k převodu nedošlo. Musím bohužel konstatovat, že město Kroměříž není o žádných překážkách informováno, a přesto i přes různé přísliby zatím převody uskutečněny nebyly. Chápu, že Armáda České republiky má jiné, podstatnější úkoly, přesto však pro ty, kteří tyto pozemky již dnes užívají a žijí v určité nejistotě, je tato otázka významná. Bylo by oboustranně užitečné se s ní co nejrychleji vypořádat.
Děkuji předem za odpověď.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, paní kolegyně. Slovo má pan ministr obrany.
Ministr obrany ČR Jaroslav Tvrdík: Vážený pane předsedající, vážená paní poslankyně, odbor pro nakládání s nepotřebným majetkem Ministerstva obrany připravuje k bezúplatnému převodu na město Kroměříž dva smluvní případy - garáže Rejdiště, které obsahují stavby a pozemky v evidenční hodnotě 7 025 637 Kč, a samostatné pozemky v evidenční hodnotě 98 873 Kč. U objektu garáže Rejdiště jsou vojenskou správou vynakládány výdaje na ochranu v roce 2002, kalkulováno 300 tis. Kč. Při nakládání s majetkem státu je Ministerstvo obrany vázáno zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, a vyhláškou Ministerstva financí č. 62/2000 Sb.
Texty smluv týkajících se obou smluvních případů jsou ze strany odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Ministerstva obrany připraveny k podpisu. Město Kroměříž však přes urgence ze strany vojenské správy nedodalo podklady nutné pro konečné dopracování smluv a jejich předložení na Ministerstvu financí, tak jak to Ministerstvu obrany ukládají výše zmíněné právní předpisy. Jedná se zejména o tyto doklady: usnesení zastupitelstva o volbě starosty, usnesení zastupitelstva o schválení nabytí majetku a specifikace veřejného zájmu uvedeného převodu. Po dodání těchto dokumentů budou smlouvy o bezúplatném převodu nemovitostí v Katastrálním úřadu Kroměříž bezodkladně zkompletovány a ze strany resortu obrany do 14 dnů po nabytí těchto dokumentů podepsány.
Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Paní kolegyně Šojdrová.
Poslankyně Michaela Šojdrová: Vážený pane ministře, děkuji vám za vaši odpověď. Věřím, že velmi přispěje k objasnění celé situace. Vycházím z dopisu, který jsem obdržela 18. ledna 2002 od vedoucího majetkoprávního odboru, který mě ujistil, že žádné smlouvy o převodu těchto nemovitostí zatím připraveny nejsou. Je možné, že došlo k nedorozumění, a já za vaši odpověď i za přešetření této otázky děkuji a věřím, že přispěje k jejímu urychlenému vyřešení. Děkuji ještě jednou.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, paní kolegyně. Další interpelující je paní poslankyně Eva Dundáčková, interpelovaným ministrem je ministr spravedlnosti Bureš, a to ve věci uvalování vazby v České republice. Připraví se pan poslanec Karel Vymětal a ministr financí Jiří Rusnok.
Poslankyně Eva Dundáčková: Vážený pane ministře, předmětem mé dnešní interpelace je významný nástroj k uplatňování trestní politiky státu, a to vazba. O tom, že je to nástroj nejen významný, ale také zneužitelný, se přesvědčujeme v poslední době velmi často v souvislosti s tzv. velkými mediálně sledovanými kauzami, při nichž představitelé státu neváhají přiznat do kamery, že institut vazby staví stát do výhodnější pozice, a je tedy využíván - a já říkám, že v tomto případě zneužíván - k jisté formě nátlaku.
Čas vymezený na přednesení otázek v rámci ústních interpelací mi bohužel neumožňuje pustit se do rozboru například průměrné délky trvání vazby v České republice či do souvislostí shledávaných s tzv. akcí "čisté ruce" této vlády. Dovolte mi prosím, abych v čase, který je mi vyměřen pro interpelaci, směřovala své dotazy do dvou oblastí.
První oblast se týká nově přijatého trestního řádu, resp. novely trestního řádu. V této souvislosti bych se vás ráda zeptala, jaká opatření a s jakým úspěchem realizovalo Ministerstvo spravedlnosti k zabezpečení aplikace novely trestního řádu účinné k 1. 1. letošního roku.
Druhá otázka se týká oblasti teoretičtější či filozofičtější. Domníváte se, pane ministře, že četnost uvalování vazby v České republice je úměrná potřebě ochrany společnosti před pachateli trestné činnosti a nákladům vynakládaným společností, potažmo všemi daňovými poplatníky, na setrvávání osob obviněných z trestné činnosti ve vazbě?
***