(15.20 hodin)

(pokračuje Rusnok)

Suma, která zbývá, by měla být uhrazena Spolkové republice Německo ve dvou splátkách po 130 milionech marek nejprve k 30. červnu a později k 30. září tohoto roku.

Pan prezident vrátil tento návrh se zdůvodněním, že do něj byly vloženy novely zákona č. 424, tj. zákon o politických stranách a hnutích, a byly v nich zvýšeny příspěvky pro strany a hnutí ze tří na šest milionů a příspěvek za získaný počet hlasů ze 100 tisíc na 200 tisíc.

Chci konstatovat, že navrhovaná úprava nebude mít v současnosti téměř žádný dopad na státní rozpočet, protože podle platné právní úpravy, to znamená podle zákona č. 424/1991 Sb., by příspěvky politickým stranám a hnutím za rok 2001 činily 493,5 milionu korun a po případném schválení tohoto zákona budou činit 497,6 milionu korun. Ve státním rozpočtu na tento rok je pro tento účel rozpočtováno 498 milionů korun.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, doporučuji vám k přijetí tento zákon tak, jak je navržen a jak byl schválen Senátem i Poslaneckou sněmovnou.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Pan poslanec Kocourek se nechce vyjádřit ke stanovisku pana prezidenta.

Otevírám rozpravu. Hned úvodem připomínám, že pozměňovací návrhy v této rozpravě nejsou přípustné. Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím.

Sděluji, že článek 50 odstavec 2 Ústavy České republiky stanoví, že pokud Poslanecká sněmovna setrvá na vráceném zákonu nadpoloviční většinou všech poslanců, zákon se vyhlásí. Jinak platí, že zákon nebyl přijat.

Prosím o nastavení potřebného kvora.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna setrvává na zákonu o státním dluhopisovém programu na úhradu závazků plynoucích ze Smlouvy mezi vládou České republiky, vládou Slovenské republiky a vládou Spolkové republiky Německo o ukončení vzájemného zúčtovacího styku v převoditelných rublech a vypořádání vzájemných závazků a pohledávek, které vznikly jako saldo v převoditelných rublech ve prospěch Spolkové republiky Německo, o změně zákona č. 407/2000 Sb., o státním dluhopisovém programu na částečnou náhradu škody zemědělským subjektům postiženým suchem v roce 2000, a o změně zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 674/5."

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 36 a ptám se, kdo je pro tento návrh, nechť stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Z přítomných 182 pro návrh 160, proti 3. Konstatuji, že návrh byl přijat.

 

Vážené kolegyně a kolegové, vzhledem k tomu, že vám chci usnadnit orientaci v bodech, které budeme projednávat, vám sděluji následující pořadí. Máme za sebou bod č. 1 původně schváleného pořadu schůze. Dále budeme projednávat body 2, 3, 4. Před bodem 5 - vodní zákon - máme zařazenu revokaci usnesení podle návrhu pana poslance Kučery. Poté bude následovat bod 5 původního návrhu programu a poté po bodu 5 body 12, 13, 14 a 15 návrhu programu. Ještě jednou tedy: 1, 2, 3, 4, návrh pana poslance Kučery, 5, 12, 13, 14 a 15.

Dalším bodem je bod číslo 2. (Poslanci KDU-ČSL buší do lavic.) Omlouvám se, pan poslanec Cyril Svoboda má ještě procedurální návrh.

 

Poslanec Cyril Svoboda: Vážený pane předsedající, vážená vládo, jedním usnesením jsme schválili zařazení bodu 9 a 10, což je novela občanského zákoníku, na pátek, a následujícím usnesením jsme schválili zařazení bodu č. 10 na úterý. Protože jde o novelu jednoho a téhož zákona, navrhuji zařadit bod č. 10 nikoliv na úterý 22. května, ale na pátek 18. května, abychom tuto novelu projednávali jako novelu jednoho a téhož zákona. To znamená, že bytová problematika by se projednávala zároveň se zástavami v pátek.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Ne, ne. Bod 9. Váš návrh má číslo 9, ne 10.

 

Poslanec Cyril Svoboda: Ano, ale devítka se týká novely bytové problematiky, desítka se týká movitých zástav. Obojí je novela občanského zákoníku. Z tohoto důvodu by bylo dobré, aby se to projednávalo najednou.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vycházím jen z toho, pane poslanče, že paní kolegyně Kupčová navrhla zařazení těchto bodů na 18. 5. Je to ten návrh? Ano, rozumíme si. Znamená to tedy, že by de facto platil původní návrh paní kolegyně Kupčové, který ještě jednou pro stenozáznam zopakuji. Body č. 9 a 10 jako body 2 a 3 v pátek 18. května.

 

Zahájil jsem hlasování číslo 37. Kdo je pro tuto změnu programu, již schváleného programu schůze? Kdo je proti?

Ze 185 přítomných pro návrh 123, proti 13. Návrh byl přijat.

 

Věřím, že teď již máme program schválený a nebude třeba jej dále upravovat.

 

Dalším bodem je bod číslo

 

2.
Zákon o dálničním obchvatu Plzně
/sněmovní tisk 758/4/ - vrácený prezidentem republiky

 

Stanovisko prezidenta republiky s odůvodněním jeho nesouhlasu s tímto zákonem vám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 758/5. Nejprve se chci zeptat zástupce navrhovatelů poslance Václava Brouska, zda se chce ke stanovisku prezidenta republiky vyjádřit. Prosím o klid ve sněmovně.

 

Poslanec Václav Brousek: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, ve vyjádření pana prezidenta k návrhu zákona o obchvatu města Plzně není, jak jste jistě postřehli, nic nového. Obě dvě tyto záležitosti, které jsou v jeho vyjádření, jsme zde a také v Senátu konzultovali. Přesto jsme zákon přijali a Senát ho také neprojednával. Proto vás všechny žádám, abyste se zachovali stejně jako předtím, protože nevyšly najevo žádné nové skutečnosti.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Pan poslanec Pavel Hojda jako zpravodaj hospodářského výboru není přítomen. Chci se zeptat pana předsedy hospodářského výboru, zda se chce vyjádřit. Nechce.

Otevírám rozpravu. Opět připomínám, že v rozpravě nejsou pozměňovací návrhy přípustné. Žádnou přihlášku nevidím, rozpravu končím. Přistoupíme k hlasování. Prosím, aby bylo nastaveno potřebné kvorum.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna setrvává na zákonu o dálničním obchvatu Plzně podle sněmovního tisku 758/4."

***




Přihlásit/registrovat se do ISP