(14.20 hodin)
(pokračuje Klaus)
Myslím, že v budoucnu bude někdy čas na to, abychom zahájili i naši vnitřní sněmovní diskusi o individuálních misích našich poslanců, o nichž naše Poslanecká sněmovna většinou není informována a na něž musí reagovat, aniž přesně ví, o co vlastně šlo. Společně s vámi všemi věřím, že dnes prázdné místo našeho kolegy Pilipa nebude dlouho prázdné.
Po tomto mém malém extempore mi dovolte přistoupit k stanovení pořadu, jehož návrh je uveden na této pozvánce.
Protože nám Senát vrátil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/91 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, a o změně některých dalších návrhů, sněmovní tisk 813/3, předkládám tento návrh sněmovně a navrhuji, abychom ho zařadili jako první bod pořadu této schůze.
Dále vás chci informovat o tom, že jsem obdržel žádost ministra průmyslu a obchodu, aby z důvodu jeho dnešní zahraniční cesty byly body 5 a 6 návrhu pořadu, sněmovní tisky 702 a 652, projednávány až zítra ráno. Navrhuji vyhovět této žádosti a uvedené body zařadit jako první dva body zítřejšího jednání.
Prosím vás, abyste se vyjádřili k návrhu pořadu. Jako první se přihlásil pan poslanec Petr Pleva.
Poslanec Petr Pleva: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, dovolte mi, abych vás požádal o stažení z programu bodu číslo 15. Je to návrh poslanců Petra Matějů, Waltra Bartoše, Petra Plevy, Cyrila Svobody a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 111/98 Sb., o vysokých školách. Důvod je prostý: výbor ještě neukončil projednávání tohoto zákona. Máme mnoho připomínek z řad odborné veřejnosti. Protože chceme přistoupit k této materii zodpovědně a nikoli uspěchaně, žádáme ještě čas na doprojednání ve výboru. Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Byl to návrh stáhnout bod č. 15 z programu schůze.
Jako druhý se přihlásil poslanec Marek Benda.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážené dámy a pánové, chtěl bych jménem skupiny navrhovatelů poprosit o stažení bodu č. 13 - zákona Petry Buzkové, Marka Bendy a dalších o styku obou komor mezi sebou. Tento zákon nebyl dosud doprojednán v ústavně právním výboru a domníváme se, že kvůli povinnému souhlasu Senátu k takovémuto návrhu je třeba uskutečnit společné jednání ústavně právního výboru sněmovny se svým protějškem v Senátu. Proto bychom byli rádi, aby byl vytvořen čas na jednání.
Předseda PSP Václav Klaus: Poslanec Vladimír Mlynář.
Poslanec Vladimír Mlynář: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych vznesl návrh na vyřazení z programu bodu č. 53 - volba členů Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání, druhé kolo.
Vzhledem k diskusi o způsobu volby mediálních rad v předešlých dnech zdá se mi poněkud nešťastné starou metodou dovolovat členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Navíc je ve druhém čtení otevřen nový zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Myslím, že je účelnější zvolit členy rady již podle nového zákona.
Předseda PSP Václav Klaus: Pane poslanče, promiňte, rozumím, že jste řekl starou metodou. Mluvil jste o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, nikoliv pro Českou televizi. Čili navrhujete vyřadit bod číslo 53 z programu.
Pan poslanec Radim Turek.
Poslanec Radim Turek: Vážený pane předsedo, vážená Poslanecká sněmovno, chtěl bych zařadit pevně bod číslo 18 - návrh poslanců Radima Turka a Vladimíra Cisára o poskytnutí jednorázové peněžní částky účastníkům národního boje za osvobození, sněmovní tisk 683, druhé čtení, jako první bod ve čtvrtek ráno, tzn. v 9 hodin. Jedním z důvodů je, že zpravodajka je na pracovní zahraniční cestě.
Pokud splníme všechny zákonem stanovené lhůty, chtěl bych tento bod ve třetím čtení pevně zařadit jako první bod po polední pauze v pátek. Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Jiří Havlíček.
Poslanec Jiří Havlíček Pane předsedo, dámy a pánové, chtěl bych vás požádat o možnost vyřazení z programu této schůze bodu č. 11 a přeřadit ho na příští schůzi.
Předseda PSP Václav Klaus: Poslanec Sobotka.
Poslanec Bohuslav Sobotka: Pane předsedající, dámy a pánové, chtěl bych navrhnout zařazení nového bodu, a to za bod 24 nový bod 25 - první čtení návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 513/91 Sb., obchodní zákoník. Je to tisk 802. Jedná se o návrh, který by měl být projednán podle § 90 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny.
Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Hojdar.
Poslanec Josef Hojdar: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, pod bodem č. 7 je tisk 704, to je vládní návrh zákona o ochraně hospodářské soutěže. Hospodářský výbor se na svém jednání zabýval touto předlohou. Protože je k tomu více a velmi důležitých pozměňovacích návrhů, potřebujeme to řádně zpracovat. Proto jsem byl pověřen hospodářským výborem, abych požádal o přesunutí tohoto návrhu zákona na 33. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.
Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Vojtěch Filip.
Poslanec Vojtěch Filip: Pane předsedo, vážená vládo, paní a pánové, dovolte, abych navrhl zařazení nového bodu. Chtěl bych, abychom za bodem 27 vyslechli a projednali zprávu vlády o mezinárodněpolitických, vojenských a zdravotních problémech, které mají čeští vojáci, kteří se zúčastnili vojenské mise KFOR a SFOR.
Za několik dní vzpomeneme neslavné výročí v novodobých dějinách lidské civilizace. Jde o bezprecedentní porušení mezinárodního práva, kdy skupina států sdružených v NATO zákeřně vojensky napadla jiný stát - suverénní Jugoslávskou republiku. Tehdy pakt NATO vedený USA rozbombardoval svou agresí vůči Jugoslávii poslední zbytky křehké struktury mezinárodního práva.
Doufám, že tento text, který pro španělský list País řekl známý americký vědec Noam Chomski, stačí na to, abychom si uvědomili, o jak závažném problému mluvíme.
Nejde jen o to, jakým způsobem se vyjádřili tzv. zdravotní odborníci paktu NATO k problémům, které jsou, ale jde také o to, jestli nemáme porovnávat výsledky šetření, které provádělo Ministerstvo obrany, ale i někteří členové této Poslanecké sněmovny, ve věci onemocnění našich vojáků, kteří se zúčastnili války v Zálivu, s těmi šetřeními, která probíhají u vojáků, kteří se zúčastnili misí SFOR a KFOR.
***