(17.00 hodin)
(pokračuje Chytka)
2. V bodu 1 slova v textu "Finanční úřad v Benešově" nahradit slovy "v územní působnosti Finančního úřadu v Benešově".
3. V bodu 2 slova v textu "Finanční úřad Uhlířské Janovice" nahradit slovy "v územní působnosti Finančního úřadu v Uhlířských Janovicích".
4. Za čl. I. vložit článek II., který zní: "Čl. II. Řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona dokončí Finanční úřad v Uhlířských Janovicích".
5. Čl. III. zní: " Čl. III. Tento zákon nabývá účinnosti prvního dne následujícího měsíce po vyhlášení."
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Radimu Chytkovi.
Ptám se, zda se dále hlásí někdo do podrobné rozpravy. Není tomu tak. Končím podrobnou rozpravu a tím končím i druhé čtení tohoto návrhu.
Dalším bodem je
14.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb.,
o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 689/ - druhé čtení
Předložený návrh z pověření vlády uvede ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, kterého prosím, aby se ujal slova. (Ministr Fišer nebyl ve sněmovně přítomen.)
Prosím pracovníky Kanceláře Poslanecké sněmovny, aby upozornili pana ministra, že by se měl dostavit do sněmovny. (Krátké přerušení jednání.)
Prosím tedy, aby předložený návrh z pověření vlády uvedl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, kterému udílím slovo.
Ministr zdravotnictví ČR Bohumil Fišer: Vážená paní předsedající, vážené dámy, vážení pánové. Dovolte mi, abych v krátkosti uvedl předkládaný vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů.
Důvodem pro předložení předmětného návrhu zákona je povinnost České republiky jako signatáře Jednotné úmluvy o omamných látkách a Úmluvy o psychotropních látkách promítnout do českého právního řádu změny obsažené v rozhodnutí Komise OSN pro omamné látky.
Na zasedání této komise konaném ve dnech 6. - 15. března 2000 byla do seznamu omamných a psychotropních látek nově zařazena látka norefedrin. Z důvodu nutnosti zapracování této změny, jak už jsem výše uvedl, do českého právního řádu do 180 dnů od rozhodnutí komise zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví předkládanou novelizaci přílohy výše uvedeného zákona a po projednání a schválení vládou ji předložila v srpnu 2000 k dalšímu legislativnímu procesu Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
S odvoláním na stanovenou lhůtu pro nabytí účinnosti předkládaného návrhu zákona se na vás obracím se žádostí o podporu předkládaného návrhu zákona.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu ministru Bohumilu Fišerovi.
Tento návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 689/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru paní poslankyně Lucie Talmanová.
Poslankyně Lucie Talmanová: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, výbor pro sociální politiku a zdravotnictví se vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon o návykových látkách, zabýval na své 38. schůzi dne 15. listopadu t. r., nenavrhl tento zákon nikterak pozměnit či doplnit a ve svém usnesení č. 149, které vám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 689/1, doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, vyslovila souhlas.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Lucii Talmanové a otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Žádnou přihlášku neregistruji, končím obecnou rozpravu.
Zahajuji rozpravu podrobnou, do které opět nemám žádné písemné přihlášky, neregistruji žádnou přihlášku z pléna. Končím podrobnou rozpravu a tím i druhé čtení tohoto návrhu.
Dalším bodem je
15.
Návrh poslance Radko Martínka na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon),
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 690/ - druhé čtení
Prosím, aby návrh uvedl navrhovatel pan poslanec Radko Martínek.
Poslanec Radko Martínek: Vážená paní předsedající, vážení páni ministři, vážené paní kolegyně a kolegové, nechtěl bych ctěnou sněmovnu příliš zdržovat, protože jsme záležitost tohoto zákona probírali již v prvním čtení, kde bylo myslím podrobně zdůvodněno, proč tento návrh předkládám.
Hlavním důvodem je vlastně nález Ústavního soudu, který v podstatě svým rozhodnutím zrušil určitá ustanovení stavebního zákona, a smyslem této krátké novely je tuto záležitost odstranit a připravit tak, aby pokud možno od 1. ledna 2001 mohl stavební zákon v novém znění, které jsme schválili v Poslanecké sněmovně, platit i po připomínkách Ústavního soudu.
Dovolil bych si spíše reagovat na projednávání tohoto návrhu zákona v obou výborech, kterým byl přikázán.
Hlavní gesční výbor byl výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, který ve svém usnesení, které máte před sebou, navrhl určité změny. S prvním bodem souhlasím, s body 2 a 3 pozměňovacího návrhu našeho výboru si dovoluji nesouhlasit. A vzhledem k tomu, že paní zpravodajka přednese v podrobné rozpravě pozměňovací návrhy, a předpokládám, že v obecné rozpravě zdůvodní, proč tyto pozměňovací návrhy jsou nutné, nebudu teď ctěnou sněmovnu tímto zdržovat, ale v každém případě tyto návrhy jsou konzultovány jak se mnou, tak s Ministerstvem pro místní rozvoj, a návrhy podporuji.
Vzhledem k předpokládaným předloženým pozměňovacím návrhům nemohu ani podpořit návrh hospodářského výboru, který po eventuálním schválení pozměňovacích návrhů paní poslankyně Jungové je v podstatě nehlasovatelný.
Dovolil bych si ještě reagovat na dvě věci, které při projednávání tohoto zákona byly projednávány v obou výborech, a to jsou záležitosti, které jsou řekl bych velmi aktuální. Je to otázka průmyslových zón a jejich veřejnoprávnosti, nebo resp. definování jako staveb ve veřejném zájmu. Tam po rozsáhlé diskusi v hospodářském výboru se hospodářský výbor rozhodl, že ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem pro místní rozvoj bude tato záležitost řešena.
***