Neautorizováno !
(15.00 hodin)
(pokračuje Pícl)
V bodě 6 usnesení našeho výboru, tisk 426/1, upravit písm. e) na f) a v bodu 8 upravit písm. i) na j).
Nyní mi dovolte, paní předsedající, požádat vás, zdali by bylo možné, abych vystoupil za svou osobu s pozměňovacími návrhy.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Ano, stačí, když budete konstatovat, že dosud to byly návrhy za výbor a nyní to budou vaše pozměňovací návrhy.
Poslanec Václav Pícl: Předkládám za svoji osobu několik pozměňovacích návrhů. Podávám pozměňovací návrhy k tisku 426/2, který byl vzat za základ projednávání k části 27, kterou je změna zákona č. 564/90 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství.
§ 7 písm. h) zní: "Se souhlasem zřizovatele jmenuje a odvolává ředitele předškolních zařízení, škol a školských zařízení, které jsou zřízeny podle § 14 odst. 2. Při jmenování vychází zejména z výsledků konkursního řízení a stanoviska rady školy, pokud je zřízena. Při opakované nedohodě zřizovatele s orgánem kraje rozhodne o jmenování nebo odvolání ministerstvo."
Druhý pozměňovací návrh - § 14 odst. 7 zní: "Obec sděluje orgánu kraje v přenesené působnosti souhlas s jmenováním a odvoláním ředitele předškolních zařízení, škol a školských zařízení, zřizovaných obcí."
Zdůvodnění - navrhovaná změna vychází ze skutečností, že dosavadní úprava těchto mechanismů při jmenování ředitelů předškolních zařízení, škol a školských zařízení zřizovaných obcí vyhovovala a umožňovala zřizovateli, tedy obci, uplatnit své stanovisko. Mám oprávněnou obavu, že by v řadě případů nebyla obec schopna organizovat ani financovat konkursy na ředitele uvedených škol. Ředitel školy zřízené obcí zřizovateli odpovídá především za majetek, ale hlavní odpovědnost je vůči orgánu státní správy, v tomto případě jde o krajský úřad. Proto je nezbytné upravit kompetenci při jmenování a odvolávání mnou navrženým způsobem. Tato úprava má podpořit stabilitu řízení, stabilitu personálního obsažení vedoucích funkcí. Má také za cíl vyloučit nežádoucí vliv na obsazení řídicích funkcí ve školství při změně politického složení zastupitelstev. O těchto dvou pozměňovacích návrzích je nutné hlasovat jako o celku.
Dalším návrhem je - § 12 odst. 5 se doplňuje o nové písm. k), které zní: "Stanovuje závazné zásady přídělu finančních prostředků, podle kterých provádí přidělování finančních prostředků krajské a okresní úřady."
Zdůvodnění - krajským a okresním úřadům se stanoví povinnost řídit se při přidělování finančních prostředků školám a školským zařízením závaznými zásadami. Dosavadní praxe přidělování finančních prostředků Ministerstvem školství byla propracována za období uplynulých devíti let, osvědčila se a vedla k vyváženosti financování všech škol a školských zařízení celého resortu. Pojem přidělování v sobě zahrnuje i funkci rozpisu. Touto změnou by mělo být zabráněno možnému výkladu, že Ministerstvo školství má pouze kompetenci k vytváření teoretického rozpisu rozpočtu.
Můj poslední pozměňovací návrh podávám na žádost Ministerstva školství, které v souvislosti s výsledkem jednání výborů Poslanecké sněmovny změnilo seznam škol a školských zařízení v příloze návrhu zákona o přechodu některých věcí a práv a povinností z majetku České republiky na kraje. Tento pozměňovací návrh zní - v § 16 vložit za písm. g) nové písm. h), které zní: h) (dětské domovy). Dosavadní písm. h) až o) označit jako písmena i) až p).
Odůvodnění - předmětné ustanovení taxativně vypočítává zřizovatelské kompetence krajů v samostatné působnosti, pokud jde o školy, předškolní a školská zařízení. Ve výčtu chybějí dětské domovy, a to z toho důvodu, že původně Ministerstvo školství uvažovalo ponechat si školská zařízení tohoto druhu ve své zřizovatelské kompetenci. V současné době Ministerstvo školství změnilo tento názor a dětské domovy navrhuje předat krajům. Těm však zákon musí stanovit výslovně možnost, aby dětské domovy mohly zřizovat.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Píclovi. Slovo má pan poslanec Talíř, připraví se paní poslankyně Nedvědová.
Poslanec Jaromír Talíř: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych přednesl jeden pozměňovací návrh, který - doufán - udělá radost zpravodajovi, protože bude znamenat zmenšení počtu novel zákonů, o které se v tomto zákoně jedná.
Jistě si vzpomínáte, že jsme tento týden ve druhém čtení projednávali tisk 427, což byla vládní předloha zákona o sbírkách muzejní povahy, a v tomto zákoně se předpokládá, že s nabytím jeho účinnosti bude zrušen zákon o sbírkách, který má číslo 54/59 Sb. Můj pozměňovací návrh zní: Vypustit z tisku 426/2 část 31, to je změna zákona č. 54/59 Sb., o muzeích a galeriích, ve znění zákona č. 425/90 Sb. Zbývající části a články přeznačit.
Velmi krátké odůvodnění. Tento zákon, jak jsem uvedl, bude nahrazen zákonem o sbírkách muzejní povahy a v obecných ustanoveních zákona o krajích i zákona o obcích a nakonec i o okresních úřadech jsou ustanovení, která umožňují těmto stupňům zřizovat příslušné společnosti, tedy i muzea a galerie, které by se staraly a fungovaly ve smyslu zrušeného zákona o muzeích a galeriích.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Talířovi. Slovo má paní poslankyně Nedvědová, připraví se pan poslanec Ekert.
Poslankyně Veronika Nedvědová: Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych předložila pozměňovací návrh k části 40 a 41. Obě části se vztahují k činnosti pozemkových úřadů. V případě pozemkových úprav se rozhodující část práce uskutečňuje v jednotlivých katastrálních územích a této činnosti odpovídá současná struktura úřadů na okresech. Restituční agenda je již z 90 % dořešena a úkoly týkající se § 17 jsou také dořešeny z větší části. Po devíti letech praxe jsou příslušné orgány státní správy už zcela metodicky a věcně seznámeny s řešenou problematikou a mám za to, že nový krajský článek by záležitost jen časově i věcně zkomplikoval. Nárůst počtu pracovníků na 14 nových úřadech považuji vzhledem k dříve řečenému za naprosto neúčelný. Proto navrhuji část 40 a 41 tohoto zákona zcela vypustit. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Nedvědové. Slovo má pan poslanec Milan Ekert, připraví se pan poslanec Václav Brousek.
Poslanec Milan Ekert: Děkuji za udělení slova. Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych přednesl ve druhém čtení pozměňovací návrhy, které mají alternativní charakter.
První pozměňovací návrh se skládá ze tří bodů.
1. V části 40, změna zákona č. 284/1991 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, ve znění pozdějších předpisů, článek 40, se zrušuje bod 1. Dosavadní body 2, 3 a 4 se označují jako body 1, 2 a 3.
2. V bodě 2 nově označeném jako bod 1 se slovo "kraje" nahrazuje slovy "krajské pozemkové úřady".
3. V bodě 3 nově označeném jako bod 2 se slovo "kraj" nahrazuje slovy "krajský pozemkový úřad" a slova "orgán kraje v přenesené působnosti" se nahrazují slovy "krajský pozemkový úřad".
Odůvodnění. Porovnáváním textu vládního návrhu zákona o změně a zrušení některých zákonů souvisejících se zákonem o krajích, zákonem o obcích, zákonem o okresních úřadech a zákonem o hl. m. Praze, který byl projednán v prvním čtení na plenárním zasedání Poslanecké sněmovny, s textem uvedeným v části 40 článku 40, týkající se změny zákona č. 284/91 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, ve znění pozdějších předpisů, který je předkládán do druhého čtení, je zřejmé, že do tohoto textu byl nově zařazen jako bod č. 1 text pojednávající o tom, že "v § 11 písm. a) se slovo samostatné zrušuje".
***