Neautorizováno !
(19.40 hodin)
(pokračuje Buzková)
Dalším bodem je
77.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu
Evropská úmluva o dohledu nad podmíněně odsouzenými
a podmíněně propuštěnými pachateli, Štrasburk, 30. listopadu 1964
/sněmovní tisk 418/ - druhé čtení
Prosím, aby úvodní slovo přednesl místopředseda vlády pan Pavel Rychetský, kterého prosím, aby se ujal slova.
Místopředseda vlády Pavel Rychetský: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážená poslanecká sněmovno, v tomto případě výbor, kterému byl návrh na vyslovení souhlasu s touto úmluvou přikázán Poslaneckou sněmovnou, tj. zahraniční výbor, tuto smlouvu projednal, doporučil Poslanecké sněmovně vyslovit s úmluvou souhlas s tím, že budou učiněna při ratifikaci navržená opatření.
Na půdě výboru ovšem - ze strany tuším že paní poslankyně Štěpové a pana poslance Zaorálka - došlo k vyslovení jistých pochybností jak v případě, že tato úmluva vstoupí pro ČR v platnost dříve, než bude přijat zákon o mediační a probační službě, jak bude schopna plnit své závazky plynoucí z této úmluvy. Chtěl bych říci, že je samozřejmé, že vláda neuloží u správce ratifikační listiny do okamžiku, než bude nepochybné, že jsme schopni splnit své závazky, to znamená, než bude přijat zákon o mediační a probační službě. To ovšem nebrání tomu, aby ratifikační proces na úrovni ČR plynule probíhal. Proto v souhlasu se zahraničním výborem doporučuji, aby s touto úmluvou vyslovila sněmovna souhlas. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Nyní prosím zpravodajku zahraničního výboru paní poslankyni Vlastu Štěpovou, aby odůvodnila usnesení výboru, které bylo rozdáno jako sněmovní tisk 418/1.
Poslankyně Vlasta Štěpová: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, vážený pane místopředsedo vlády, toto nebyl jediný problém, kterým se zahraniční výbor při projednávání této smlouvy zabýval. Druhý problém a otevřená otázka byla jednak konstatace v textu předkládací zprávy, že ratifikace dohody neznamená žádné nároky na státní rozpočet. Jsem vděčna Ministerstvu spravedlnosti, že všem členům zahraničního výboru zaslali dodatečně vyčíslení nároku na státní rozpočet, zhruba by to mělo být 60 mil. ročně, tedy částka nikoliv velká.
Zahraniční výbor projednal vládní návrh, kterým byla předložena Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Evropská úmluva o dohledu nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými pachateli, na své 29. schůzi 2. února 2000. Po odůvodnění náměstkem ministra spravedlnosti dr. Cihlářem a po zpravodajské zprávě poslankyně Štěpové a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
Vyslovit souhlas s Evropskou úmluvou o dohledu nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými pachateli, která byla sjednána 30. listopadu 1964 ve Štrasburku, a dále při ratifikaci učinit prohlášení následujícího znění:
1. ČR využívá v souladu s čl. 38 odst. 1 Úmluvy výhrady podle bodu 1 Přílohy k Úmluvě a nepřijímá ustanovení Úmluvy, která se týkají výkonu rozsudků o trestu (to je část III Úmluvy - Výkon rozsudků o trestu) a jejich úplné aplikace (což je část IV - Předání aplikace trestu dožádanému státu).
2. ČR bude v souladu s čl. 29 odst. 2 Úmluvy vyžadovat, aby žádosti a příslušné doklady byly přeloženy do českého jazyka nebo anglického nebo francouzského jazyka.
Zahraniční výbor dále pověřil předsedu výboru, aby usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocnil zpravodaje výboru, aby na schůzi podal zprávu o výsledku projednávání, což činím a doporučuji úmluvu k ratifikaci.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji paní poslankyni Štěpové a nyní otevírám rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Žádnou přihlášku z pléna také neregistruji, končím rozpravu. Přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 89 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 89 tento návrh byl přijat, když se z přítomných 102 pro něj vyslovilo 80 a nikdo nebyl proti. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Dalším bodem je
78.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu
Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států
sjednaná 25. února 1991 v Espoo, Finsko
/sněmovní tisk 516/ - první čtení
Prosím, aby úvodní slovo přednesl ministr životního prostředí Miloš Kužvart, kterého prosím, aby se ujal slova.
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v předloženém parlamentním tisku v předkládací zprávě je obsažena veškerá základní informace. Já bych si dovolil jen upozornit na několik základních momentů.
Tato úmluva a její mechanismy mají vyhraněně preventivní charakter. Ve středoevropském regionu jsou ČR spolu se SRN jediné země, které úmluvu dosud neratifikovaly. SRN ukončí ratifikační proces ve druhé polovině tohoto roku, Slovenská republika již uložila ratifikační listiny v listopadu roku minulého. Bezprostřední plnění závazků předložené úmluvy nevyvolá další nároky na náklady.
Vážená sněmovno, to, co bych chtěl na závěr zdůraznit, je, že ratifikace této úmluvy je Evropskou komisí vyžadována jako jeden ze zásadních předpokladů harmonizace práva životního prostředí ČR a ES ji klade jako podmínku pro čerpání předvstupní pomoci z programů EU, a to nejen zaměřených na životní prostředí, ale obecně všech programů. Z těchto důvodů je ratifikace této úmluvy zahrnuta v národním programu přípravy ČR na členství v EU a v aproximační strategii pro oblast životního prostředí, které byly vzaty na vědomí vládou ČR.
Z těchto důvodů si dovoluji požádat sněmovnu, aby vyslovila souhlas s ratifikací této úmluvy. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu ministrovi Kužvartovi a nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Miroslav Máče.
Poslanec Miroslav Máče: Vážená předsedající, dámy a pánové, úmluva náleží k nejdůležitějším mezinárodním smlouvám z oblasti životního prostředí s nepochybným dopadem na rozvoj mnoha sektorů národního hospodářství. Cílem této úmluvy je přijmout všechna vhodná a účinná opatření k prevenci, snížení a omezení významného škodlivého odpadu činností přesahujících hranice státu. Úmluva je v souladu s právem ES.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Nyní otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Laštůvka.
Poslanec Vladimír Laštůvka: Paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, nechci příliš přepínat vaši trpělivost v tuto pozdní hodinu, nicméně cítím potřebu poznamenat několik faktických poznámek. Chtěl bych říci, že ani v nejmenším nepochybuji o tom, že ČR musí přistoupit k této úmluvě. Mám však určité rozpaky vzhledem k specifické situaci, v níž se nacházíme, nad časováním přistoupení k této úmluvě.
Chtěl bych zdůraznit, že pozornost, kterou bychom této úmluvě měli věnovat, je dána i tím, co říká v předkládací zprávě předkladatel, respektive MŽP, že důsledky této úmluvy se promítnou nepochybně v mnoha sektorech národního hospodářství.
***