(14.10 hodin)
(pokračuje Klaus)
Nyní se dostáváme k dnešnímu programu. Určili jsme, že prvním bodem dnešního jednání bude bod 129. Poté se budeme věnovat návrhům zákonů v prvém čtení podle schváleného pořadu.
Pan poslanec Zajíček má náhradní kartu č. 2.
Hlásí se pan poslanec Kühnl.
Poslanec Karel Kühnl: Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, chtěl bych požádat sněmovnu o souhlas s procedurálním návrhem na přeřazení schváleného bodu č. 87 -návrh na vyslovení souhlasu se smlouvou mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o společném postupu při dělení majetku - z dnešního večera na zítřejší odpoledne, tj. středu 26. ledna, jako druhý bod za první bod, kterým je zákon o konkursu a vyrovnání.
Krátké odůvodnění. Smlouvy, které dnes večer budeme projednávat, jsou bez výjimky standardními, skoro rutinními smlouvami. Tato smlouva vybočuje z tohoto rámce. Je to smlouva, která zaslouží jiný druh pozornosti, která uzavírá velkou historickou epochu ve vývoji jak českého národa, tak slovenského národa. Myslím si, že si zaslouží, aby takto byla zvlášť projednávána.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji vašim argumentům. Ještě se hlásí pan poslanec Patočka.
Poslanec Jiří Patočka: Vážený pane předsedo, vážená sněmovno, dovolte, abych vás požádal o přeřazení jednacího bodu 109, sněmovní tisk 378. Požádala mě o to kolegyně poslankyně Němcová, která je v současné době na Evropské radě ve Štrasburku. Žádám, aby tento bod byl přeřazen na pátek jako druhý bod odpoledne. Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Dám hlasovat o těchto dvou návrzích.
První byl návrh pana poslance Kühnla: přeřadit bod 87 na středu odpoledne jako druhý bod jednání.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh, nechť stiskne tlačítko a zvedne ruku? Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v jubilejním hlasování číslo 100 z přítomných 167 poslanců 142 hlasovalo pro, 13 proti. Návrh byl přijat.
Nyní je návrh pana poslance Patočky: zařadit bod 109 na pátek jako druhý bod odpoledne.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh, nechť stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 101 z přítomných 167 poslanců 112 hlasovalo pro, 127 proti. I tento návrh byl přijat.
Nyní přistoupíme k bodu
129.
Změny ve složení Rady České televize
Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise poslanec Jan Vidím.
Poslanec Jan Vidím: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, projednáváme bod "Změny ve složení Rady České televize". Nejprve mi dovolte krátkou rekapitulaci.
Ke dni 8. prosince loňského roku rezignoval na členství v této radě pan Peter Weiss. V současné době má Rada České televize toto složení: Václav Erben, Jan Jirák, Pavel Kabzan, Alena Kinclová, Juraj Podkonický, František Schilberger, kteří byli zvoleni 27. února 1997, a pánové Ladislav Kučík a Jiří Zajíc, kteří byli zvoleni 9. července 1997. K dnešnímu dni je neobsazeno jedno místo v této radě.
Nejprve bych vás poprosil, vážený pane předsedo, abyste k této rezignaci otevřel rozpravu.
Předseda PSP Václav Klaus: Otevírám rozpravu. Táži se, kdo se hlásí do této rozpravy. Pan poslanec Filip.
Poslanec Vojtěch Filip: Mám jen dotaz. Jestli jsem správně přečetl tisk, odstoupil další člen Rady České televize. Chci toto vysvětlit.
Předseda PSP Václav Klaus: Hlásí se někdo další do rozpravy? Prosím pana poslance Vidíma.
Poslanec Jan Vidím: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, k otázce pana poslance Filipa: Procedurálně, administrativně, žádný z členů této rady dosud neodstoupil, neboť v Poslanecké sněmovně k rukám předsedy nebyla doručena žádná rezignace. V tomto okamžiku můžeme jednat pouze o jednom uvolněném místě.
Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Pleva.
Poslanec Petr Pleva: Vážený pane předsedo, chtěl bych vaším prostřednictvím krátce odpovědět panu předsedovi Filipovi. Pan radní Weiss zdůvodnil svou rezignaci tím, že volil pana ředitele Puchalského, dal mu svou důvěru. Tato důvěra se ukázala jako zřejmě špatně cílená. Proto z toho pro sebe vyvodil zodpovědnost a rezignoval. Takto zhruba znělo zdůvodnění pana Petra Weisse.
***