(17.50 hodin)
(pokračuje Hanačíková)
Pane ministře, v této souvislosti vás žádám o zodpovězení následujících otázek: Proč váš příkaz přichází direktivně shora závazně pro všechny školy? Proč není situace individuálně řešena odspodu ze strany školských úřadů? Za druhé: Jaká jsou kritéria pro udělení výjimek? Za třetí: Existuje finanční rozvaha, jak rozpočet škol naroste, pokud budou muset využívat taxislužbu? Pokud ano, kdo ji zpracoval a kde je k dispozici.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji, paní poslankyně. Prosím pana ministra Zemana.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Eduard Zeman: Pane předsedající, vážení kolegové, jsem lehce překvapen touto dnešní interpelací, protože se domnívám, že paní poslankyně v podstatě na stejnou interpelaci dostala mou velmi obšírnou odpověď již ze dne 19. tohoto měsíce, kde značná část těchto věcí je podrobně vysvětlována.
Z tohoto hlediska musím reagovat jenom na jednu novou otázku. Ty ostatní dvě již byly zodpovězeny v mé odpovědi na interpelaci. A ta otázka je, proč příkaz přichází shora. Odpověď je velmi jednoduchá: Zdola příkazy přicházet nemohou. Děkuji . (Veselost v sále.)
Předseda PSP Václav Klaus: Nevím, jestli má paní poslankyně doplňující otázku?
Poslankyně Ivana Hanačíková: Logika věci mě, pane ministře, zajímá. Mně šlo pouze o to, aby se ministerstvo, pokud sebere všem školám auta, podívalo, zda je nutné, aby školy měly auta. Například si nedokážu představit, jak bude zabezpečen převoz materiálu, zda si ředitel vezme káru, na to naloží vazelínu, popř. jiné komponenty, a poveze to jinam. Protože sociální napětí mezi řediteli je velké a již přicházejí předpisy, že by školám měla tato auta být odebrána. Nevím, jak potom bude probíhat výuka, především v odborných školách.
Předseda PSP Václav Klaus: Chce pan ministr zareagovat?
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Eduard Zeman: Pane předsedající, požádal bych vaším jménem, jestli by paní poslankyně byla tak laskava a mou odpověď si přečetla. Z mé odpovědi, kterou jsem jí zaslal, zřetelně vyplývá, že neodebíráme všem školám auta. Že můj příkaz říká, že všechny školy mají zdůvodnit, proč tato auta potřebují, a že všude tam, kde to touto cestou zdola školy zdůvodní, si tato auta ponechají. Já nechci tuto sněmovnu unavovat tím, že budu celou svou odpověď, kterou jsem paní poslankyni zaslal, zde číst, ale v té odpovědi je všechno vysvětleno. Je vcelku nelogické, abychom vynakládali další obrovské cifry. Hodnota současného vozového parku, který zahrnuje 1990 vozidel pořízených za státní prostředky, představuje 597 mil. nákladů a další a další školy chtějí z veřejných prostředků nová auta, autobusy, traktory atd. nakupovat.
Logicky se domnívám, že dostačující počet aut již v té síti je. Má odpověď zahrnuje i vyčíslení toho, kolik činí náklady na provoz - opět z veřejných prostředků. Je to 94 mil. 788 tisíc ročně. Připadá mi lehce komické, když pravicový poslanec - nebo poslankyně - který běžně tuto vládu napadá za marnotratné plýtvání, se pozastavuje nad tím, že chceme marnotratné utrácení prostředků veřejných rozpočtů přibrzdit.
Příkaz zřetelně říká, že všude tam, kde si školy tyto dopravní prostředky pořídily ze své hospodářské činnosti, tato vozidla zůstávají nedotčena, příkaz se jich netýká. Všude tam, kde škola a zařízení dokáží, k čemu tato vozidla doopravdy potřebují, bude jim tato výjimka udělena. Na druhé straně existuje spousta škol, které mají sedm, devět i více vozidel a státní rozpočet je živí. Připadá mi zajímavě pravicové chtít, aby levicová vláda vyhazovala ještě více peněz. Omlouvám se znovu sněmovně, že se ji nesnažím obtěžovat tím, abych tady přečetl celou odpověď, kterou už paní poslankyně obdržela.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu ministrovi. Končíme projednávání této interpelace.
Jako další byl vylosován pan poslanec Ladislav Šustr. Není přítomen, ztrácí pořadí. Pan poslanec Vladimír Mlynář. Není. Ztrácí pořadí. Pan poslanec Josef Janeček. Není.
Já bych prosil pány poslance a poslankyně, kteří byli vylosováni, aby se pokusili zde být. Pan poslanec Zdeněk Kořistka. Není. To považuji za mimořádně půvabné. Pan poslanec Svatomír Recman. Prosím. Předem oznamuji, že jako další jsou vylosováni poslanci Stanislav Fischer, Václav Krása, Milan Cabrnoch, Pavel Kováčik, Tomáš Kvapil, Ladislav Šustr, Vladimír Mlynář, Václav Krása, Tomáš Kvapil. Velmi prosím, aby jejich kolegové se je pokusili rychle vyhledat.
Pan poslanec Recman.
Poslanec Svatomír Recman: Pane předsedo, mám interpelaci na pana ministra financí, protože některá média, mezi nimi i Hospodářské noviny, přinesla informace, že tři až čtyři penzijní fondy z celkového počtu 25 jsou v určitých problémech a nemohly by dostát svým závazkům. Pro informaci uvádím, že v roce 1994 vzniklo 44 penzijních fondů, nyní jich působí 25 a šest fondů je v likvidaci. Jejich počet má podle informací, které mám k dispozici, klesnout na 10 až 15 fondů. Prozatím bylo likvidací fondů postiženo asi pět tisíc klientů, ale ve většině případů byli vyplaceni v plné výši. Jenom u dvou fondů - Garance a Bankovní penzijní fond - nejsou plné výplaty ohroženy.
Z informací v tisku vyplynulo, že z 35 mld. Kč, které mají účastníci spoření uloženy ve fondech, je zhruba půl miliardy korun ohroženo. Není to mnoho, je to 1,5 % z celkové částky. Určité pochybnosti zasel i náměstek ministra financí Jan Mládek, který připustil, že "byly nastartovány určité negativní tendence".
Existenci problémů nevyloučil ani ředitel odboru pojišťovnictví a penzijního připojištění Ministerstva financí pan Václav Křivohlávek, který řekl - cituji - "dohled nad penzijními fondy šetří situaci, a pokud zjistí, že nehospodařily v souladu se zákonem, využije všech prostředků, které legislativa nabízí". Zároveň potvrdil, že některé penzijní fondy nevýhodně investovaly a jejich portfolio není složeno bonitně.
Jsem si vědom toho, že dnes lidé velice citlivě reagují na situaci v peněžnictví a v bankovnictví. Chci připomenout jen řadu krachů v poslední době - Moravia banka a problémy v družstevním bankovnictví.
Chtěl bych vás, pane ministře, požádat za prvé o zhodnocení současné situace v penzijním připojištění a o stanovisko k těmto publikovaným informacím, zejména otázka možného ohrožení vkladů účastníků. Za druhé: Jak si Ministerstvo financí představuje řešení výše uvedených problémů a nedostatků zejména v nebližší době. Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci. Prosím pana ministra financí o odpověď.
Místopředseda vlády a ministr financí ČR Pavel Mertlík: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, především bych chtěl říci, že v současné době probíhají odvolací řízení ke kontrole provedené Ministerstvem financí u dvou penzijních fondů, kde byla zjištěna rizika při obchodování s akciemi v akciové části jejich portfolia. Vedle toho k problémovým penzijním fondům řadíme dva další penzijní fondy, u kterých probíhá jednání s jinými penzijními fondy na jejich převzetí. Ta situace není žádným způsobem alarmující. Velmi nerad bych se dopustil šíření poplašné zprávy nebo něčeho podobného. Není pro to nejmenší důvod.
V těch čtyřech případech, které jsem teď uvedl - záměrně je nechci jmenovat - ve dvou případech jde o to, že dva menší fondy mají do jisté míry rizikové části svého portfolia, ale protože probíhá jednání o jejich sloučení s většími fondy, které jsou takříkajíc v pořádku, a tím dojde k rozředění tohoto rizika, pokud ta jednání proběhnou úspěšně, a nevypadá to, že by byl jakýkoliv důvod, aby k úspěchu toho sloučení nedošlo, tak tím se v podstatě tento problém vyřeší.
***