(11.30 hodin)
(pokračuje Gross)
Děkuji. A nyní vystoupí pan kolega Doktor, který iniciativně přebere úlohu zpravodaje pro prvé čtení. Děkuji mu za pohotovost a ochotu.
Poslanec Michal Doktor: Dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením zahraničního výboru ze dne 29. září, kterým se vyslovil k vládnímu návrhu zákona o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, takto:
1. V názvu na konci doplnit slova "zákonu o azylu".
2. V § 3 odst. 1 vypustit slova "učiněný způsobem vylučujícím pochybnost o jeho obsahu".
3. V § 29 vložit nový odst. č. 1 tohoto znění: "Proti rozhodnutí o zamítnutí návrhu na zahájení řízení o udělení azylu lze podat rozklad do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí." Dosavadní odst. č. 1 označit jako odst. č. 2.
4. V § č. 96 účinnost zákona uvést do souladu s účinností souběžně projednávaných návrhů zákonů - vládní návrh zákona o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 204, a vládní návrh zákona o cestovních nákladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, zákon o cestovních dokladech, sněmovní tisk 272.
Zahraniční výbor pověřil předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a zmocnil zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu. Tímto tak činím. Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu kolegovi Doktorovi a jen ho poprosím, aby s odkazem na toto usnesení zahraničního výboru toto zaznělo v podrobné rozpravě, aby formálně tyto pozměňovací návrhy byly podány. Nyní bude hovořit kolegyně Olga Sehnalová, která nás seznámí s výsledkem jednání ve výboru pro evropskou integraci.
Poslankyně Olga Sehnalová: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, výbor pro evropskou integraci projednal vládní návrh zákona o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Polici ČR, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 190, a to iniciativně. Na 19. schůzi konané ve dnech 30. září a 1. října vzniklo usnesení č. 48, které jste všichni obdrželi a kterým doporučuje výbor pro evropskou integraci Poslanecké sněmovně tento vládní návrh schválit.
Připomínky, změny a doplňky, které ve výboru byly vzneseny k tomuto zákonu, máte v usnesení pod č. 190/3.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji paní kolegyni Sehnalové a nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka petičního výboru paní kolegyně Hana Orgoníková.
Poslankyně Hana Orgoníková: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, seznámím vás s usnesením č. 89 petičního výboru z 21. schůze, která se konala 30. září 1999.
Petiční výbor po úvodním slově náměstka ministra vnitra ing. Jaroslava Kopřivy, po zpravodajské zprávě místopředsedkyně Hany Orgoníkové a po rozpravě:
1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR přijmout následující usnesení:
Poslanecká sněmovna schvaluje vládní návrh zákona o azylu a změně zákona 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, tisk 190, ve znění schválených pozměňovacích návrhů:
§ 3 odst. 6 zní: "Policie dopraví cizince do přijímacího střediska, zejména vyžaduje-li to zdravotní stav nebo věk cizince. Nemusí tak učinit, má-li důvodně za to, že se cizinec do přijímacího střediska ve stanovené lhůtě dostaví, a není-li tím ohrožen zájem veřejné bezpečnosti."
V § 18 se na konci písm. b) zrušuje slovo "nebo", na konci písm. c) se tečka nahrazuje čárkou, vloží se slovo "nebo" a doplňuje se nové písm. d), které zní: "d) odnětím podle § 17".
V § 80 se doplňují nové odst. 4 a 5, které znějí:
"Odst. 4. Stát prostřednictvím Ministerstva vnitra poskytuje obci, v jejímž katastru se nachází azylové zařízení, každoroční zvláštní příspěvek, který zohlední zejména výdaje obce na infrastrukturu a problematiku práce v multikulturním prostředí.
Odst. 5. Stát prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zajistí podmínky pro úspěšnou integraci dětí žadatelů, které v České republice plní povinnou školní docházku, do výchovně-vzdělávacího procesu v příslušné základní škole."
§ 96 zní: "Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2000."
2. Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
3. Zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.
4. Zmocňuje zpravodajku výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona v petičním výboru, což jsem právě učinila.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji paní kolegyni Orgoníkové. Jedno technické sdělení. Mám pocit, že jsem ráno opomenul nahlásit, že paní kolegyně Svobodová má náhradní kartu č. 6.
Vidím faktickou poznámku pana kolegy Vymětala, nicméně rozprava není otevřená. Pouze k proceduře vám mohu udělit slovo, pane kolego.
Poslanec Karel Vymětal: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, rád bych, abychom v této sněmovně jednali racionálně. Zpravodajové jednotlivých výborů podle jednacího řádu skutečně sněmovnu informovali o projednávané věci, jak zní jednací řád, a o výsledcích jednání výborů. Domnívám se, že je nadbytečné, aby tady četli celá usnesení výborů, která všichni máme písemně k dispozici. Kdybychom takto postupovali dále, skončili bychom v tom, že předkladatelé zákonů, ministři, by začali na mikrofon v úvodním slově číst celé navržené zákony. Domnívám se, že není předmětem jednání sněmovny takto postupovat.
Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Myslím, že to byla připomínka k proceduře, takže není zapotřebí vést nějakou obsáhlejší debatu na tato témata.
Nyní otevírám obecnou rozpravu, písemnou přihlášku nemám. Hlásí se někdo do obecné rozpravy? Ne. Obecnou rozpravu uzavírám. Nemůžeme tedy hlasovat o žádném návrhu na zamítnutí či vrácení, neboť nepadly, a zahajuji rozpravu podrobnou. Do podrobné rozpravy již mám několik písemných přihlášek. První přihláška dorazila od paní kolegyně Hanačíkové, poté pan kolega Ondruš, poté pan kolega Houzák a pan kolega Michal Doktor, který má ale přednostní právo, neboť je zpravodaj. Nejprve vystoupí pan kolega Doktor a poté paní kolegyně Hanačíková.
Poslanec Michal Doktor: Vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych v souladu s usnesením zahraničního výboru předložil pozměňovací návrhy v tomto znění:
1. V názvu na konci doplnit slova "zákon o azylu".
2. V § 3 odst. 1 vypustit slova "učiněným způsobem vylučujícím pochybnost o jeho obsahu".
3. V § 29 vložit nový odst. 1 tohoto znění: "Proti rozhodnutí a zamítnutí návrhu na zahájení řízení o udělení azylu lze podat rozklad do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí." Dosavadní odst. č. 1 označit jako odst. č. 2.
4. V § 96 účinnost zákona uvést do souladu s účinností souběžně projednávaných návrhů zákonů - vládní návrh zákona o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 204, vládní návrh zákona o cestovních dokladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb.
Toť vše.
***