(11.20 hodin)
(pokračuje Kupčová)
Čtvrtá navrhovaná změna se týká stanovení nové povinnosti ministerstvu vnitra, a to zveřejňovat způsobem umožňujícím dálkový přístup stejnopis Sbírky zákonů vydávané po 4. květnu 1945 a Sbírky mezinárodních smluv. Poslední změna se týká povinností obcí, městských obvodů a městských částí územně statutárních měst, které by měly napříště povinnost umožnit nahlížet do Sbírky zákonů s výjimkou rozsáhlých příloh právních předpisů, které budou vyhlašovány v samostatných přílohách Sbírky zákonů.
Původně jsem měla v úmyslu navrhnout to pro třetí čtení, abychom o usnesení ústavně-právního výboru hlasovali jako o celku, a to vzhledem k tomu, že změny přijaté v ústavně-právním výboru byly přijaty velkou většinou nebo jednomyslně. Protože z vystoupení navrhovatele vyplynulo, že ne se všemi změnami bude souhlasit, budu navrhovat, aby ve třetím čtení bylo hlasováno o jednotlivých bodech usnesení ústavně-právního výboru zvlášť.
Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji paní zpravodajce Jitce Kupčové. Paní kolegyně, vyjasněte si to ale, prosím, s panem ministrem. Já jsem takového přesvědčení nenabyl, že by pan ministr nesouhlasil s usneseními ústavně-právního výboru. To můžeme ale řešit až v rámci třetího čtení.
V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu, do které se nikdo nepřihlásil. Hlásí se do ní někdo? Nehlásí. Rozpravu uzavírám.
V tuto chvíli tedy nemůžeme hlasovat ani o zamítnutí, ani o vrácení návrhu výboru k novému projednání. Musíme otevřít podrobnou rozpravu. Tu tedy zahajuji. Táži se, zda se do ní někdo hlásí. Do podrobné rozpravy se hlásí paní zpravodajka, paní kolegyně Jitka Kupčová. Prosím, paní kolegyně.
Poslankyně Jitka Kupčová: Děkuji. Protože byl přijat postup, že není nutné číst pozměňující návrhy, které jsou obsaženy ve sněmovním tisku, pouze formálně sděluji, že pozměňující návrhy, které k projednávanému návrhu ústavně-právní výbor přijal, jsou obsaženy v tisku č. 181/1. Dále přednáším své pozměňující návrhy. Jsou to ty návrhy, o kterých tady mluvil již pan ministr. Jedná se vlastně o legislativně technické úpravy.
První změna se týká § 8 odst. 4. V § 8 v odst. 4 se za slova "rozsáhlých příloh" vkládají slova "mezinárodních smluv a".
Druhá změna se týká § 13 odst. 3. V § 13 v odst. 3 se za slova "Právní předpisy" s velkým P u slova "právní" vkládá čárka a slova "nálezy Ústavního soudu" a za slova "právní předpisy" s malým p se vkládá čárka a slova "nálezy Ústavního soudu". Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Ne. Podrobnou rozpravu uzavírám.
Opět nemůžeme hlasovat o žádném pozměňovacím návrhu, neboť v rozpravě nepadl. V tuto chvíli tedy končím druhé čtení vládního návrhu zákona dle sněmovního tisku 181. Děkuji jak ministru vnitra panu Václavu Grulichovi, tak i zpravodajce a předsedkyni ústavně-právního výboru Jitce Kupčové.
V tuto chvíli přistoupíme k projednávání bodu
14.
Vládní návrh zákona o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb.,
o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 190/ - druhé čtení
I zde z pověření vlády předložený návrh zákona odůvodní ministr vnitra ČR pan Václav Grulich. Pane ministře, prosím, můžete hovořit.
Ministr vnitra ČR Václav Grulich: Děkuji. Pan předsedající, dámy a pánové, na základě pověření vlády předkládám vládní návrh zákona o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, v rámci jeho druhého čtení.
S cílem předloženého návrhu zákona a s jeho obsahem jsem Poslaneckou sněmovnu seznámil v rámci prvního čtení. Chtěl bych proto nyní pouze připomenout, že návrh zákona o azylu nahrazuje již překonaný zákon o uprchlících a podrobně rozvádí ústavní institut azylu, tak jak vyplývá z článku 43 Listiny základních práv a svobod.
Navrhovaný zákon vymezuje především důvody pro přiznání, odnětí a zánik azylu i práva a povinnosti cizinců žádajících o azyl a těch, kterým byl azyl přiznán, a postavení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve věcech týkajících se přiznání azylu.
Návrh zákona je v souladu s mezinárodními smlouvami upravujícími azylovou problematiku a vytváří předpoklady pro úplnou aplikaci humanitárního práva Evropských společenství v souvislosti se vstupem ČR do EU.
Navrhovaný zákon projednal výbor pro obranu a bezpečnost, výbor pro evropskou integraci, zahraniční výbor a petiční výbor. Uvedené výbory navrhují pouze drobné změny a doplnění návrhu zákona, které nemění smysl dotčených ustanovení ani celého zákona a s nimiž souhlasím. Petiční výbor a zahraniční výbor dále navrhují změnu účinnosti zákona. Petiční výbor navrhuje, aby zákon nabyl účinnosti dnem 1. dubna 2000. Podle zahraničního výboru má být účinnost zákona dána do souladu s účinností zákona o pobytu cizinců na území ČR, sněmovní tisk 204, a zákona o cestovních dokladech, sněmovní tisk č. 272. Proti těmto návrhům nemám námitek. Upozorňuji však, že na tyto úpravy navazuje ještě návrh zákona o občanských průkazech, sněmovní tisk 271, a návrh zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel, sněmovní tisk 270. Všechny tyto vládní návrhy by proto měly nabýt účinnosti ke stejnému datu.
S odkazem na připomínku petičního výboru požadující posunutí data účinnosti vládního návrhu zákona o azylu na 1. duben 2000 považuji proto za nutné, pokud tento návrh projde, obdobně stanovit nově datum účinnosti i u citovaných sněmovních tisků. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji ministru vnitra ČR Václavu Grulichovi. Návrh zákona jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro obranu a bezpečnost a zahraničnímu výboru. Návrh iniciativně projednal také výbor pro evropskou integraci a petiční výbor. Usnesení výboru byla rozdána jako sněmovní tisky 190/1 až 190/4.
Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro obranu a bezpečnost pan kolega Jan Klas. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Klas: Děkuji. Pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážený kolegové, dovolte, abych zarecitoval usnesení výboru pro obranu a bezpečnost z 21. schůze, která se konala 16. června 1999.
Po odůvodnění náměstka ministra vnitra ČR ing. Jaroslava Kopřivy, zpravodajské zprávě poslance Klase a po rozpravě ve výboru pro obranu a bezpečnost souhlasí s vládním návrhem zákona o azylu a změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 190.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Klasovi, zpravodaji výboru pro obranu a bezpečnost. Prosím, aby zaujal místo u stolku zpravodajů.
Nyní by měl vystoupit pan poslanec Jiří Payne jako zpravodaj zahraničního výboru. Kolega Payne zde není. Nevím, jestli je někdo ze zahraničního výboru pověřen přednést zpravodajskou zprávu. Problém je v tom, že v této zpravodajské zprávě se doporučují čtyři pozměňovací návrhy. V tuto chvíli můžeme přejít úvod bez zpravodajské zprávy, ale poprosil bych kolegy ze zahraničního výboru, aby v podrobné rozpravě dávali pozor.
***