(14.10 hodin)
Poslanec Jan Vidím: Pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, dovolte mi, abych z pověření volební komise navrhl změnu pořadu jednání Poslanecké sněmovny, a to změnu následující. Doporučuji, aby bod 101 - "Návrh na volbu členů vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro vyšetření činnosti regionálního transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava" - byl projednáván dnes, a to bezprostředně po ukončení projednávání bodu 53.
Krátké zdůvodnění: nebude-li volba členů této vyšetřovací komise provedena dnes, nebude možné vyhlásit lhůtu na podávání návrhů na předsedu, a nebude tedy možné zvolit předsedu, a tedy ani zahájit činnost této komise.
Předseda PSP Václav Klaus: Já vám rozumím, pane poslanče, ale chtěli jsme dnes udělat maximálně bodů, zákonů, a jestli se zase zadrhneme v této věci, tak já to považuji za velmi nešťastné. Dobře, můžu nechat hlasovat, předpokládám, o těchto třech návrzích, které zazněly, ale důsledně prosím o klid v sále.
Takže nejdříve budeme hlasovat o mých třech návrzích, které jsem doporučil hlasovat najednou.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento můj procedurální návrh, nechť stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 606 - to už máme dost hlasování - z přítomných 182 poslanců 158 hlasovalo pro, 5 hlasovalo proti, návrh byl přijat, neboli přeřadili jsme bod 92 na zítřek - první bod, bod 55 jsme přeřadili na zítřek - druhý bod, a pevná doba hlasování dnes v 17.30 hodin.
Nyní je návrh pana poslance Kováčika - zařadit na pořad našeho jednání nový bod "Informace vlády o aktuálním stavu řešení odbytové krize mléka". Dovolte mi, abych i o tomto návrhu dal neprodleně hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 607 z přítomných 183 poslanců 73 hlasovalo pro, 57 proti, návrh nebyl přijat.
Konečně je poslední návrh pana poslance Vidíma - změna pořadu schůze - bod 101 zařadit dnes neprodleně po bodu 53 dnešního odpoledního jednání. Dovolte mi, abych opět zahájil hlasování. Doufám, že všichni rozumíme, o co se jedná.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh, nechť stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování pořadové číslo 608 skončilo. Z přítomných 184 poslanců 150 hlasovalo pro, 9 hlasovalo proti, návrh byl též přijat. Ano, tento bod 101 tedy budeme probírat za bodem 53.
A nyní nám zbývá projednávat celkem 21 bodů schváleného pořadu. Budeme nyní pokračovat v projednávání bodu 53, kterým je
53.
Vládní návrh zákona o veřejném ochránci práv
/sněmovní tisk 199/ - prvé čtení
Prosím, aby u stolku zpravodajů zaujal místo místopředseda vlády Pavel Rychetský a zpravodaj pro prvé čtení poslanec Miroslav Krajíček. Ve čtvrtek večer jsme ukončili obecnou rozpravu, nyní prosím, aby se místopředseda vlády Pavel Rychetský ujal závěrečného slova.
Ale prosím pana poslance Payna, a další, aby řešili věci někde jinde. Pana poslance Zaorálka jakbysmet.
Místopředseda vlády Pavel Rychetský: Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo vlády, vážené dámy a pánové, minulý týden proběhla rozprava k vládnímu návrhu zákona, kterým naše země velmi opožděně má prostor konečně pro zavedení institutu ombudsmana, institutu staršího, než je sto let, institutu, který se osvědčil v celé Evropě i v řadě zámořských zemí, institutu, jehož absence je naší zemi velmi vytýkána.
Nehodlám hodnotit celý průběh rozpravy, dovolte mi, abych reagoval jenom na některá vystoupení, a to ta vystoupení poslanců nebo poslankyň, která předložený návrh kritizují, která navrhují, aby byl tento návrh zákona zamítnut.
Zpravodaj pan poslanec Krajíček zde prohlásil, že jde o institut, který neodpovídá principům právního státu, který je cizorodým prvkem v ústavním uspořádání naší země.
Předseda PSP Václav Klaus: Pane místopředsedo, promiňte. Poprosím sněmovnu, aby umožnila normální projednávání zákonů. Opravdu, kdo chce něco říkat, ať to jde říkat někam jinam.
Místopředseda vlády Pavel Rychetský: Chtěl bych říci, že tvrzení, že jde o institut, který neodpovídá pravidlům právního státu, který je cizorodým prvkem, je tvrzení, které by bylo možno ještě někdy na přelomu tohoto století uplatňovat, dnes již pohledem do ústav v Evropě zjistíte, že je to naopak. Mnoho námitek bylo k tomu, že institut ombudsmana bude další rozpočtovou zátěží i tak velmi těsného rozpočtu a těsného hospodaření České republiky.
***