(14.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)
2. z úroků, výher a jiných výnosů z vkladů na vkladních knížkách a vkladových účtech plynoucích poplatníkům uvedeným v § 17, s výjimkou úroků plynoucích ze vzájemných úložek (depozit) bank v rámci mezibankovního finančního trhu a s výjimkou úroků z vkladů pojišťoven u bank;
3. z rozdílů při zpětném nákupu zaměstnaneckých akcií (§ 8 odst. 3 písm. a);
4. § 36. odst. 2 písm. c) zní:
"c) 15 %, a to
1. z příjmů plynoucích fyzické osobě z úroků, výher a jiných výnosů z vkladů na vkladních knížkách, z úroků z peněžních prostředků na vkladových účtech, z úroků z peněžních prostředků na vkladních listech na jméno a vkladech na jméno jim na roveň postaveným, kdy majitelem vkladu je fyzická osoba, a to po celou dobu trvání vkladového vztahu, z úroků z vkladů na běžných účtech, které podle podmínek banky nejsou určeny k podnikání, např. sporožirové účty, devizové účty (§ 18 odst. 1 písm. c), s výjimkou příjmů z úroků a jiných výnosů z vkladů přijímaných zaměstnavatelem od svých zaměstnanců, které jsou příjmem ze závislé činnosti (§ 6), kromě úroků a jiných výnosů z vkladů, přijímaných spořitelním a úvěrním družstvem od svých členů, kteří jsou současně jeho zaměstnanci,
2. z dávek penzijního připojištění se státním příspěvkem, snížených o zaplacené příspěvky a o státní příspěvek na penzijní připojištění (§ 8 odst. 1 písm. e), a z plnění z pojištění pro případ dožití určitého věku, sníženého o zaplacené pojistné (§ 8 odst. 1 písm. f),
3. z vypláceného dalšího podílu v rámci transformace družstev podle zvláštního předpisu, a to i v případě, kdy je vyplácen členovi transformovaného družstva při zániku členství nebo společníkovi společnosti s ručením omezeným a komanditistovi v komanditní společnosti, které vznikly podle transformačního projektu, při zániku jejich účasti jako součást vypořádacího podílu nebo jako součást likvidačního zůstatku při likvidaci družstva, akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným a u komanditní společnosti v případě komanditistů,
4. z příjmů z právního vztahu podle § 6 odst. 4,
5. z dividendového příjmu z akcií, zatímních listů a podílových listů,
6. z podílů na zisku a z účasti na společnosti s ručením omezeným, z účasti komanditisty na komanditní společnosti,
7. z podílu na zisku a obdobného plnění z členství v družstvu,
8. z podílu na zisku tichého společníka,
9. z vypořádacího podílu při zániku účasti společníka ve společnosti s ručením omezeným, komanditisty v komanditní společnosti a při zániku členství v družstvu s výjimkou uvedenou v písmenu c), sníženého o nabývací cenu podílu na obchodní společnosti nebo družstvu,
10. z podílu na likvidačním zůstatku akcionáře v akciové společnosti, společníka ve společnosti s ručením omezeným, komanditisty v komanditní společnosti a člena družstva v družstvu s výjimkou uvedenou v písmenu c), sníženého o nabývací cenu podílu na obchodní společnosti nebo družstvu,
11. z podílu připadajícího na podílový list při zrušení podílového, sníženého o cenu pořízení podílového listu,
12. z příjmů společníka při snížení základního jmění maximálně do částky, o kterou byla zvýšena hodnota vkladu společníka na základním jmění z vlastních zdrojů společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti."
Tento pozměňující návrh je věcně stejný jako pozměňující návrh, který zde přednesl kolega Pilip, a věcně znamená snížení daně z dividend na 15 %. Jedná se pouze o jeho řekněme legislativně správnou formulaci.
Za druhé předkládám pozměňující návrh, který zní: V § 36 odst. 4 a odst. 5 se slova "v odstavci 2 písm. a)" nahrazují slovy "v odstavci 2 písm.c)".
A za šesté, v dosavadním článku 5 nový článek 6 se doplňuje bod: "Ustanovení čl. 3 se použijí poprvé pro zdaňovací období roku 2001." Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Sobotkovi. Nyní bude hovořit pan poslanec František Brožík, po něm pan poslanec Karel Vymětal.
Poslanec František Brožík: Vážený pane předsedající, paní kolegyně, páni kolegové, dovolte mi dvě poznámky, než dám jeden návrh. Za několik málo dní to bude sedm let, co navštěvuji tuto ctihodnou sněmovnu. Byly tady různé politické strany odprava doleva a odleva doprava. Chtěl bych vás všechny požádat - takovýto hluk a nepořádek, jaký panuje v poslední době ve sněmovně, jsem tady skutečně nezažil. A jestli chceme pracovat na zákonech a máme o to zájem, měli bychom poslouchat řečníky. Pokud o to zájem nemáme, ať tady sedí předsedové klubů, kteří budou rozhodovat hlasování, a my můžeme pracovat buď v kancelářích, nebo v regionech, nebo sem nemusíme chodit. To je moje první poznámka. Chtěl bych poprosit za pana předsedajícího, aby neměl tuto úlohu tak ztíženou při tomto jednání Poslanecké sněmovny.
Za druhé, nemohu si odpustit poznámku k projednávání tohoto zákona z titulu porušování zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Projednáváme bod 11, který jasně hovoří o zákonu č. 587/92 Sb. a 588/92 Sb. a zákonu 61/97 Sb., a žádný zákon zde neotevřel novelu zákona o dani z příjmu pod č. 586/92 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jestliže se máme chovat jako zákonodárci, nemyslím, že je dobře, abychom sami porušovali tento zákon a do spotřební daně a daně z přidané hodnoty přidávali další novelu, novelu o dani z příjmů. Divím se, že nevystoupí pan ministr Špidla a nepředloží novelu 592, kde by zvedl nebo snížil sociální pojištění. Divím se, že nevystoupí pan kolega Snítilý a nenovelizuje 72, že dáme družstevníkům pozemky pod družstevními domy a byty zadarmo, atd. atd. Myslím, že je nedůstojné této sněmovny, aby takto jednala.
Z tohoto důvodu dávám třetí návrh. Žádám za poslanecký klub sociální demokracie třicetiminutovou přestávku před ukončením rozpravy a před hlasováním o dalších bodech. Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji kolegovi Brožíkovi. Registruji návrh, budu jej respektovat, nicméně ještě do podrobné rozpravy je přihlášený pan kolega Karel Vymětal. Prosím, pane kolego, ujměte se slova.
Poslanec Karel Vymětal: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, nerad bych opakoval zdůvodňování z rozpravy původního vládního návrhu u obou čtení, i u prvního a druhého čtení současného vládního návrhu. Jen si bez zdůvodnění dovolím navrhnout podmínečný návrh na doprovodné usnesení Poslanecké sněmovny. O tomto návrhu doporučuji hlasovat v tom případě, pokud Poslanecká sněmovna schválí zvýšení spotřebních daní u pohonných hmot a maziv.
Návrh usnesení je v tomto znění: "Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR žádá vládu ČR, aby při realizaci zvýšení spotřební daně u pohonných hmot a maziv zamezila dopadu do spotřebitelských cen." Děkuji vám za pozornost. (Pobavení v části sálu.)
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Pane kolego, jen vás musím upozornit na to, že pokud se nepletu, podle § 63 odst. 1 není možné u zákonů podávat podmíněné návrhy, protože vy jste to formuloval jako podmíněný návrh. Pak je zapotřebí to formulovat spíš jako doprovodný návrh doprovodného usnesení.
Poslanec Karel Vymětal: Pane předsedající, já jsem to formuloval jako návrh doprovodného usnesení a podmínečný návrh, kdy o něm budeme hlasovat. Pokud se domníváte, že podle jednacího řádu toto není možné, předkládám to jako řádný návrh doprovodného usnesení.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Je to návrh doprovodného usnesení. Doprovázet bude pouze v případě přijetí, protože doprovázet něco, co nebude přijato, nelze.
Nyní je zde návrh kolegy Brožíka, ale ještě vidím přihlášku předsedy poslaneckého klubu ODS pana kolegy Tlustého, poté předseda klubu KSČM Vojtěch Filip.
Poslanec Vlastimil Tlustý: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, přestože ve všem souhlasím s tím, co uvedl pan poslanec Brožík, nezbývá mi, než se podřídit většině. Pokud jste zaregistrovali tu podivnou věc, a to je zařazení novely zákona o dani z příjmu do novely zákona o dani spotřební svými pozměňovacími návrhy v tuto chvíli podpořila většina poslaneckých klubů v této sněmovně. Konkrétně tři z pěti. Bohužel, obávám se, že v tomto případě platí definice, že blázni jsou ti, kterých je méně.
Proto mi dovolte, abych i já přednesl pozměňovací návrhy, které se týkají návrhu zákona o dani z příjmu.
***