Čtvrtek 14. května 1998

 

(pokračuje Tošovský) 

Odpověď na tyto otázky může v případě rozporných tvrzení jednotlivých aktérů dát někdy až dotazování orgánů činných v trestním řízení. Ten, kdo se brání útoku, by měl mít ovšem jistotu v tom, že i případy, kdy průběh skutkového děje byl zpočátku sporný, budou spravedlivě a úplně vyšetřeny a posouzeny v souladu s právní úpravou, byť někdy i s využitím opravného prostředku.

Pokud má tedy interpelující poslanec dojem, že v některém konkrétním případě stát tyto záruky občanovi neposkytl, a pokud je to, pane poslanče, v případě dvojnásobné vraždy nebo v nějakém podobném případě, je nutno dát podnět k podání stížnosti pro porušení zákona, který bude v zákonem stanoveném řízení prošetřen.

Pokud se mě ptáte, zda vláda bude iniciovat změnu, odpověděl jsem, že to v současné době nemá v plánu.

 

Místopředseda PSP Jaroslav Zvěřina: Děkuji. Přeje se pan kolega položit doplňující otázku? Přeje. Má slovo.

 

Poslanec Petr Vrzáň: Pane premiére, děkuji za odpověď. Já vaši odpověď chápu jako odpověď, která říká, že vláda nebude činit v této oblasti nic, co by šlo nad rámec legislativy Evropské unie, protože je pro ni prioritní harmonizovat legislativu právě s Evropskou unií. Nicméně, já bych v tomto případě viděl spíše jako prioritu zájem našich občanů. Jestliže výsledkem této legislativy je to, že jsou mezi námi ti, kteří právě pro tyto překážky zaplatili svým životem, tak je to velmi špatné.

Víte, nám se nelíbí z tohoto hlediska třeba i postoj našich vlád k trestu smrti. Ten je obecně považován občany z 80 % procent za přijatelný a vláda a zákonodárci by tomuto požadavku občanů měli vyhovět.

Já se domnívám, že v legislativě v této oblasti jsou velké mezery a že by se to do budoucna mělo změnit právě v tom smyslu, jak jsem navrhoval, že by veškerá rizika měl nést útočník. Zájem je na straně našich občanů.

 

Místopředseda PSP Jaroslav Zvěřina: Děkuji. Pan předseda vlády si přeje reagovat.

 

Předseda vlády ČR Josef Tošovský: Vážený pane poslanče, chtěl bych říci, že právní úprava Evropské unie není plně harmonizována, každá země má v tomto své nuance a já jsem některé naznačil v případě Rakouska a Německa. V některých zemích Evropské unie jsou tyto úpravy odchylné.

Chtěl bych říci, že naše vláda dává prioritu boji proti kriminalitě, snaží se o bezpečnost našich občanů, sleduje zájem občanů naší republiky a bezpečnost je prioritou této vlády. V tomto směru není možný žádný kompromis.

 

Místopředseda PSP Jaroslav Zvěřina: Děkuji. Třetím vylosovaným k interpelacím je kolega Oldřich Vrcha. Má slovo. Interpeluje pana premiéra ve věci podporování rasismu vládou ČR.

 

Poslanec Oldřich Vrcha: Pane premiére, za vaší vlády dochází k nárůstu útoků cikánského etnika proti ostatním občanům v našem státě. Útoky jsou vedeny jak na řadové občany, tak na policisty a v poslední době také na poslance parlamentu, jak tomu bylo v Novém Boru na předsedu republikánské strany a poslance parlamentu dr. Sládka a další poslance či občany.

Vaše vláda dluží několika stovkám či tisícům bílých rodin odškodnění za oběti způsobené cikánským etnikem. Ten, kdo vás jmenoval do funkce premiéra, již v minulosti dával neuvážené amnestie. Dnes je tomu obdobně. Vedení některých ředitelství Policie ČR nyní odmítá poskytovat ochranu a bezpečnost občanům na veřejných shromážděních, jak tomu bylo u okresního ředitelství Policie ČR ve Žďáru nad Sázavou. Údajně mají prý za úkol zajišťovat pouze pořádek.

Nevím, jestli policisté čistí a uklízejí náměstí či ulice. Dle mého přesvědčení má policie chránit především všechny občany.

Jak z uvedeného vyplývá, ptám se vás pane premiére, zda vaše vláda podporuje rasismus cikánů vůči bílým občanům.

 

Místopředseda PSP Jaroslav Zvěřina: Děkuji. Slovo má předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Josef Tošovský: Vážený pane poslanče, především bych chtěl říci, že bych problém rasismu v České republice nezveličoval, ale zároveň nepodceňuji, že tady problém máme. Chci se ale hned na začátku ohradit - a to je odpověď na vaši otázku - proti názvu interpelace i proti otázce samotné, to znamená, že by vláda podporovala rasismus v České republice. S tím tedy hluboce nesouhlasím a skoro bych řekl, že mám na jazyku ostřejší slova. Vláda naopak svými aktivními kroky dává najevo, že je odhodlána a nachází odvahu, která tady možná v minulosti nebyla tak vidět, a to zvláště v posledních měsících, čelit negativistickým náladám ve společnosti a xenofobním jevům. Vláda respektuje a řídí se legislativními normami pro ochranu před rasismem. Připomenu Listinu základních práv a svobod, občanský zákoník a občanský soudní řád, trestní zákon a trestní řád, správní řád a další.

Kdybych měl uvést, co vláda v posledních letech a v posledním období udělala, aby se projevy rasového násilí změnily, musím říci, že iniciovala novelu trestního zákona, která zvyšuje všechny trestní sazby pro trestné činy s rasovým motivem v průměru o další jeden rok odnětí svobody, dále povinnost státních zástupců razantně a urychleně žalovat trestné činy s rasovým motivem. Na každém okresním ředitelství policie je od roku 1996 jmenován specialista pro boj s rasovým násilím. Vedle toho je v Praze zřízena stálá pořádková policejní jednotka o počtu více než 150 policistů, určená mimo jiné k boji proti trestným činům motivovaným rasovou nesnášenlivostí. Je stanoven rovněž postup policie při zabezpečování ochrany před trestnou činností s rasovým motivem.

Jako další příklady aktivního přístupu vlády v poslední době mohu také uvést, že v rámci Rady pro národnostní otázky v roce 1997 vznikla pracovní skupina ad hoc pro záležitosti občanů romské národnosti a dále že opatřeními proti rasově motivovanému násilí se v letošním roce zabývá další z poradních orgánů vlády, a to je meziresortní komise pro záležitosti romské komunity.

Chtěl bych říci, že je to problém, který má vnitřní kořeny, který bude možné pravděpodobně eliminovat pouze postupně v delší perspektivě a bude potřeba začít už u výchovy nejmenších dětí.

 

Místopředseda PSP Jaroslav Zvěřina: Děkuji, pane premiére. Přeje si pan poslanec Vrcha položit doplňující otázku? Vidím, že nepřeje.

Čtvrtým vylosovaným v interpelacích je pan poslanec Jindřich Nehera, který interpeluje pana premiéra ve věci narušování mítinku dr. Sládka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

***


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP