Úterý 4. února 1997

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Sládkovi. Tím jsme vyčerpali veškeré písemné přihlášky do rozpravy k tomuto bodu, a protože sál prořídl, dovoluji si vás odhlásit a v zájmu korektnosti prosím všechny ostatní, kteří se zdržují v kuloárech, aby se připravili na hlasování. Nechtěl bych, aby poslanci se do sněmovny dostavovali nedůstojným během. Za chvíli budeme hlasovat o těch několika málo pozměňujících návrzích, které nám byly předloženy.

Konstatuji, že jsem byl panem místopředsedou Ledvinkou upozorněn na dvě ústní (nikoliv písemné) přihlášky, které mi nebyly včas signalizovány. Hlásil se pan poslanec Jaroslav Novák a pan poslanec Karel Ledvinka. Slovo má pan poslanec Jaroslav Novák.

Poslanec Jaroslav Novák: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já bych chtěl poněkud upřesnit svůj původní návrh ohledně přeřazení bodu 84, a to v tom smyslu, že bych jej navrhoval zařadit jako první bod ve čtvrtek ráno, protože zpráva subkomise nebo podvýboru, který vyšetřoval akademické tituly, musí být projednána na zítřejší schůzi organizačního výboru, a pak teprve může být tato zpráva přednesena zde ve sněmovně. Proto navrhuji bod 84 zařadit ne jako bod č. 2, ale jako první bod čtvrtečního jednání.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Jaroslavu Novákovi. Uděluji slovo panu místopředsedovi Ledvinkovi.

Místopředseda PSP Karel Ledvinka: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, na základě požadavku poslaneckého klubu sociální demokracie, jménem politického grémia sněmovny a komise pro práci Kanceláře PS navrhuji zařadit nový bod, a to na čtvrtek po písemných interpelacích s názvem "Změna zasedacího pořádku v Poslanecké sněmovně". Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Ve čtvrtek po písemných interpelacích. Pevně doufám, že tím jsme už opravdu vyčerpali veškerý repertoár v úvahu přicházejících pozměňovacích návrhů. Hlásí se ještě někdo? Kolegové, nyní vás prosím - (hluk v sále) - abyste se opět zaregistrovali. Hlásí se pan poslanec Gross.

Poslanec Stanislav Gross: Vážené dámy, vážení pánové, já se omlouvám, ale v diskusi k programu schůze sněmovny padlo mnoho návrhů, a já bych prosil o patnáctiminutovou přestávku na poradu našeho poslaneckého klubu.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Ještě předtím jsem byl informován, že se hlásí pan poslanec Grégr. Omlouvám se, že jsem ho přehlédl. Dříve než vyhovím návrhu pana poslance Grosse, dám zaznít ještě dvěma faktickým poznámkám, a to pana poslance Grégra a poté pana poslance Filipa.

Poslanec Miroslav Grégr: Vážený pane předsedo, vážení kolegové, omlouvám se za technické zpřesnění mého návrhu. Byl jsem osloven několika poslanci, kteří mě upozorňovali, že ve svém návrhu na požadovanou zprávu o zamýšlených deregulačních opatřeních jsem neuvedl datum. Bylo to chápáno tak, že to má být předneseno dnes. Samozřejmě že ne. Upřesňuji proto svůj návrh, aby vláda předložila zamýšlená deregulační opatření i kompenzační opatření na květnovém zasedání sněmovny. Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Váš návrh je, aby usnesení, které k tomu vládu vyzývá, schválila sněmovna na tomto zasedání. Děkuji, pane poslanče. S poslední faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Filip.

Poslanec Vojtěch Filip: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já jsem to avizoval na ranní poradě. Já skutečně v tuto chvíli - pokud by byla schůze přerušena - nejsem schopen jinak reagovat než požádat o přerušení tohoto jednání do 17.00 hodin na poradu klubu a na převzetí cca 100 tisíc podpisů na petičních arších ve věci česko-německé deklarace.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Mám tady dva návrhy. První je návrh pana poslance Grosse na krátkou patnáctiminutovou přestávku. Druhý návrh je ovšem návrh na daleko výraznější přerušení do 17.00 hodin. Panu poslanci Grossovi vyhovím automaticky s patnáctiminutovou přestávkou, ale nyní nechám hlasovat o návrhu na výrazné delší přerušení, které navrhuje klub KSČM. Souhlasí sněmovna s tímto postupem?

Poslanec Vojtěch Filip: Pane předsedo, nežádal jsem o hlasování o přerušení tohoto jednání. Žádal jsem o přestávku na poradu klubu do 17.00 hodin, tak jak je tady zvykem. Je to moje první žádost v této schůzi.

Předseda PSP Miloš Zeman: Dobře, pane poslanče. l když je tato délka poměrně nezvyklá, jsem povinen - mám-li dodržovat uzance - bohužel vaší žádosti vyhovět, i když jsem se snažil navrhnout sněmovně, aby o tom rozhodla hlasováním. Ale respektuji uzance a přerušuji proto schůzi do 17.00 hodin.

(Schůze přerušena v 16.22 hodin.)

(Schůze opět zahájena v 17.00 hodin.)

Předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman: Vážené kolegyně a kolegové poslanci, pokračujeme v našem jednání. Dovolím si vás nejdříve odhlásit a prosím, abyste se zaregistrovali svými hlasovacími kartami. Vzhledem k tomu, že byly vyčerpány všechny písemné i ústní přihlášky, zbývá nám pouze hlasování.

Byl jsem požádán, abych komentoval záhadné materiály, které se dostaly na vaše lavice ve věci zdravotního materiálu. K autorství se dobrovolně přihlásil pan poslanec Krása - jedná se o dokumentaci jeho pozměňovacích návrhů. Tím odpovídám na dotazy těch zvědavých poslanců, kteří nevěděli, o co se jedná.

Kolegyně a kolegové, předpokládám, že jste již zaregistrováni, i když podle světelné tabule je zde nás pouze 140, nicméně v každém případě jsme usnášení schopni a můžeme tedy zahájit jednotlivá hlasování k pozměňovacím návrhům.

Nejdříve přečtu pozměňovací návrhy, které jsem si vám dovolil předložit sám. Prvním pozměňovacím návrhem bylo zařadit vodní zákon, jako bod 57, nejdříve však 11. února. Připomínám, že je to zákon, který, jak jsem již řekl, nám vrátil Senát.

Zahajuji proto hlasování o tomto návrhu.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 2 skončilo přijetím tohoto návrhu, když ze 185 přítomných hlasovalo pro něj 163 poslanců.

Dále vám navrhuji z pořadu schůze vyřadit bod 15, což je vládní návrh zákona o potravinách a tabákových výrobcích, sněmovní tisk 53, protože ho dosud neprojednal zemědělský výbor.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro návrh a vyřazení tohoto bodu ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 3 skončilo přijetím návrhu, když ze 188 poslanců bylo pro 153 a proti byli 2.

Dále vám předkládám návrh na vyřazení bodu 23, sněmovní tisk 24. Jde o návrh poslankyň paní Röschové a paní Kolářové, týkající se novely občanského zákoníku. (Hluk v sále.) Může někdo definovat původ těch záhadných zvuků? Pravděpodobně demonstranti protestují proti návrhu na vyřazení novely občanského zákoníku, nicméně přesto o tomto návrhu dávám hlasovat.

Zahajuji hlasování, kdo Je pro tento návrh na vyřazení bodu 23 ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji.

Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 4 skončilo přijetím tohoto návrhu, když ze 190 přítomných bylo 160 pro a proti byli 3.

Dále vám blokově předkládám návrh na vyřazení bodu 69-72 s tím, - a to bych rád zdůraznil - že tyto body budou přesunuty na březnovou schůzi sněmovny a že svým dopisem požádám pana předsedu vlády, který zde momentálně není, aby do 10 dnů před zahájením další schůze sněmovny předložil vládní návrhy u obou prezidií.

Zahajuji tedy hlasování k tomuto návrhu.

Kdo je pro vyřazení bodů 69-72 ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji.

Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 5 skončilo přijetím návrhu, když ze 191 přítomných bylo pro 139 a proti jeden.

Nyní přecházím k hlasování o dalších pozměňovacích návrzích.

První pozměňovací návrh předložila paní místopředsedkyně Buzková - navrhuje před bod 12 s dosavadním číslováním zařadit bod s názvem "Zpráva ministra zdravotnictví o situaci a zadluženosti nemocnic". Interpretuji vás správně, paní poslankyně? (Poslankyně Buzková: Ano) Děkuji.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro doplnění tohoto bodu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 6 skončilo přijetím návrhu paní místopředsedkyně Buzkové, když ze 191 přítomných bylo pro 159 a proti bylo 6.

Dále hlasujeme o návrhu paní poslankyně Kořínkové, aby před bod 57 byla zařazena ústní informace vlády ČR o předcházení krizové situace na železnici. Táži se paní poslankyně Kořínkové, zda ji interpretuji správně. Prosím, paní poslankyně. Pokud nikoli, prosím, abyste přistoupila k mikrofonu. Den je poněkud rušný.

Poslankyně Květoslava Kořínková: Vážený pane předsedo, bylo to po bodu 57, před bod 58.

Předseda PSP Miloš Zeman: Velice se omlouvám, se zpřesněním je to před bod 58.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh paní poslankyně Kořínkové, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 7 skončilo přijetím návrhu paní poslankyně Kořínkové, když ze 193 přítomných bylo 133 pro a proti 20.

Další pozměňovací návrh předložil pan poslanec Grégr, který navrhuje, aby jako bod č. 11 byl zařazen bod s názvem: Návrh usnesení Poslanecké sněmovny s žádostí vládě o předložení zprávy o zamýšlených deregulačních opatřeních s tím, že by Sněmovna vyzvala vládu, aby tento materiál předložila na svém květnovém zasedání.

Dřív než dám slovo panu poslanci Černému, zeptám se pana poslance Grégra, zda jsem ho interpretoval správně. Je tomu tak. Prosím, pane poslanče.

Poslanec Miroslav Grégr: Pane předsedo, protože se cítím nachlazen, požádal bych vás, abyste dal zavřít okna, protože je mi zima.

Předseda PSP Miloš Zeman: Vzhledem k tomu, že se cítím těžce nachlazen, s radostí se k vaší prosbě připojuji. Doufám, že neočekáváte, že okna zavřu sám. Prosím proto náš technický personál, aby se toho laskavě ujal.

Děkuji panu ministru Dlouhému, pokud projevil ochotu okno zavřít.

Nyní budeme hlasovat o návrhu pana poslance Grégra. Zahajuji hlasování.

Prosím nikoli pana ministra Dlouhého, pokud se on sám nepovažuje za technický personál, ale právě onen technický personál - tedy Kancelář žádám, aby se toho ujala a aby pracovníci Kanceláře zavřeli okna. Řekl jsem to naprosto jasně.

Zahájil jsem hlasování, ale prohlašuji ho za zmatečné. Budeme hlasovat ještě jednou.

Zahajuji hlasování znovu. Kdo je pro návrh pana poslance Grégra, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 9 skončilo přijetím návrhu poslance Grégra, když ze 194 přítomných bylo 111 pro a proti 59.

Nyní přecházíme k dalšímu pozměňovacímu návrhu, který přednesl pan poslanec Loukota, a sice abychom z programu našeho jednání vypustili bod č. 6 týkající se opatření vůči Libyi a následně i bod 45, což je třetí čtení téhož. Doufám, že nebudete mít námitek, abychom o tomto dvojím návrhu hlasovali současně. Táži se pana poslance Loukoty, zda jsem jeho návrh interpretoval správně. Je tomu tak, děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro návrh pana poslance Loukoty, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat v hlasování pořadové číslo 10, když se pro něj ze 191 poslanců vyslovilo 47 a proti bylo 103 poslanců.

Nyní přecházíme k návrhu pana poslance Smetany, aby jako bod 2 našeho jednání byla zařazena zpráva o situaci na železnici. Táži se především pana poslance Smetany, vzhledem k tomu, že jsme schválili obdobný bod navržený paní poslankyní Kořínkovou s tím rozdílem, že ta ho navrhovala zařadit před bod 58, zda na svém návrhu trvá. Pan poslanec Smetana trvá na svém návrhu. Jedná se o to, aby tento bod již schválený byl zařazen nikoli před bod 58, ale jako bod č. 2.

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s návrhem pana poslance Smetany, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že návrh pana poslance Smetany nebyl přijat v hlasování pořadové číslo 11, když ze 193 přítomných bylo pro 77 a proti 84.

Nyní přecházíme k návrhu pana poslance Jaroslava Nováka, který navrhuje, aby bod č. 84, což je zpráva podvýboru vedeného panem místopředsedou Ledvinkou o akademických hodnostech, byl po opravě jeho původního návrhu zařazen jako první bod ve čtvrtek ráno. Táži se pana poslance Jaroslava Nováka, zda jsem jeho návrh správně interpretoval. Je tomu tak. Nechám o tomto návrhu hlasovat. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že návrh pana poslance Jaroslava Nováka nebyl přijat, když v hlasování pořadové číslo 12 pro něj hlasovalo 82 ze 193 přítomných poslanců a proti bylo 83.

Dále pan poslanec Filip předložil dva návrhy. Jeho první návrh spočíval v záměně bodů 28 a 27, zařadit dnešní bod 28 před bod 27. Chtěl bych se zeptat pana poslance Filipa, zda jsem ho interpretoval správně. Děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo podporuje tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 13 skončilo přijetím prvního návrhu pana poslance Filipa, když ze 194 přítomných pro tento návrh hlasovalo 138 poslanců a proti bylo 14.

Za druhé pan poslanec Filip navrhl z programu této schůze sněmovny vyřadit bod 57, tj. Česko-německá deklarace.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Hlasování pořadové číslo 14 skončilo nepřijetím tohoto návrhu pana poslance Filipa, když ze 189 přítomných bylo pro 88, proti 95.

Dále předložil svůj návrh pan poslanec Matulka, a to usnesení Poslanecké sněmovny, které by obsahovalo výzvu České televizi k zajištění přímého přenosu k česko-německé deklaraci a toto usnesení by mělo být projednáváno v bodě číslo 2. Ptám se pana poslance Matulky, zda jsem to interpretoval správně?

Poslanec Dalibor Matulka: Drobounko nesprávně, pane předsedo, já jsem mluvil o všech televizích a Českém rozhlasu.

Předseda PSP Miloš Zeman: Takže rozhlas jsem si nepoznamenal a pokud jste mluvil o všech televizích, pak moje chápání výrazu Česká televize zahrnuje i televize komerční, nicméně dobře. Upravuji tedy váš návrh - výzva všem televizím a rozhlasovým stanicím k zajištění přímého přenosu. Vyhověl jsem vaší interpretaci.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo souhlasí s tímto návrhem pana poslance Matulky, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 15 skončilo nepřijetím návrhu pana poslance Matulky, když ze 194 přítomných bylo pro 71 a proti 80.

Dále pan poslanec Huml navrhl, aby se bod 5 přesunul za bod 21. Ptám se pana poslance Humla, zda jsem to pochopil správně? Zdá se, že ano. Děkuji, pane poslanče.

Zahajuji tedy hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo Je proti?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 16 skončilo přijetím návrhu pana poslance Humla, když ze 195 přítomných se 158 vyslovilo pro a proti byli tři.

Další návrh byl návrh paní poslankyně Rujbrové, aby před bod 81 bylo zařazeno usnesení Poslanecké sněmovny ke sponzorským darům ODS. Ptám se paní poslankyně Rujbrové, zda ji interpretuji správně? Děkuji, paní poslankyně.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že tento návrh (v hlasování č. 17) paní poslankyně Rujbrové nebyl přijat, když ze 195 přítomných hlasovalo 96 pro, proti bylo 71 a pro pořádek 28 nehlasovalo.

Dále zde byl návrh pana poslance Jiřího Nováka, a sice, aby bod 14 byl zařazen za bod 43, samozřejmě v původním číslování pozvánky. Ptám se pana poslance Jiřího Nováka, zda jsem ho pochopil správně? Děkuji, pane poslanče.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro návrh pana poslance Jiřího Nováka, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 18 skončilo přijetím návrhu pana poslance Jiřího Nováka. Ze 195 přítomných bylo 162 pro a jeden proti.

Dalším návrhem, o němž máme hlasovat, je návrh pana poslance Vladimíra Dlouhého, abychom bod 21 přesunuli za bod 50. Zaznamenal jsem si to správně, pane poslanče? Děkuji.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro návrh pana poslance Dlouhého, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Takže hlasování pořadové číslo 19 skončilo přijetím návrhu pana poslance Dlouhého. Ze 195 přítomných bylo 175 pro a 1 byl proti.

Už nám zbývá poměrně málo pozměňovacích návrhů. Jeden z nich je návrh paní poslankyně Hany Marvanové, abychom vypustili body 8 a 47 týkající se nadací. Ptám se paní poslankyně Marvanové, zda je to správná interpretace? Je. Děkuji.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 20 skončilo přijetím návrhu paní poslankyně Marvanové, když ze 195 přítomných bylo 148 pro a 23 proti.

Další dva návrhy, ale nechám o nich hlasovat odděleně, předložil pan poslanec Wagner. První návrh spočíval ve vypuštění bodu 22 s tím, že je zde doporučení organizačnímu výboru, aby tento bod byl zařazen na některou z následujících schůzí sněmovny společně s vládním návrhem na stejné téma. Ptám se pana poslance Wagnera, zda jsem ho interpretoval správně? Správně, děkuji, pane poslanče.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 21 skončilo přijetím návrhu pana poslance Wagnera, když se pro něj stále ze 195 přítomných vyslovilo 128 a proti bylo 32.

Dále pan poslanec Wagner navrhuje, abychom v podstatě sloučili projednávání bodu 75 a 76, tedy společná úvodní zpráva s tím, že samozřejmě hlasování a usnesení by podle jednacího řádu proběhlo odděleně. Ptám se pana poslance Wagnera, zda jsem tento jeho návrh pochopil správně? Společná rozprava s tím, že hlasování by proběhlo odděleně.

Takže zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 22 skončilo přijetím návrhu pana poslance Wagnera, když ze 195 pro něj bylo 172 poslanců a jeden byl proti.

Další návrh je návrh pana poslance Holáně, abychom dodatečně za bod 39 zařadili tisk 87, což je smlouva o volném obchodu s Litvou. Je to tak, pane poslanče? Děkuji.

Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro návrh pana poslance Holáně, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 23 skončilo přijetím návrhu pana poslance Holáně, když pro bylo 162 a proti 3, počet přítomných zůstává na 195.

Nyní zde byly některé návrhy pana poslance Vika. Pan poslance Vik navrhuje vypustit z programu našeho jednání body 85, 86, 87 a 88. Táži se pana poslance, zda souhlasí s tím, abychom o vypuštění těchto čtyř bodů hlasovali dohromady. Rozhodně souhlas nebo rozhodně nesouhlas?

Poslanec Jan Vik: Rozhodně nesouhlas.

Předseda PSP Miloš Zeman: Nesouhlas, v tom případě jsem nucen nechat hlasovat samostatně.

Zahajuji tedy nejdříve hlasování o vypuštění bodu 85. Kdo je pro vypuštění bodu 85, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 24 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, když pro bylo 45 a proti 93.

Nyní nechám hlasovat o vypuštění bodu 86.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro vypuštění bodu 86, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 25 skončilo nepřijetím návrhu, kdy opět ze 195 přítomných bylo 51 pro a proti 95.

Nyní přecházíme k hlasování o návrhu na vyřazení bodu 87 z programu našeho jednání.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 26 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, když ze 194 přítomných bylo pro 57 a proti 89.

Konečně je zde návrh pana poslance Vika na vyřazení bodu 88.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 27 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, a to proto, že ze 194 přítomných pro něj hlasovalo 50 a proti 93 poslanců.

Pan poslanec Vik navrhoval zřejmě v případě nepřijetí svého předchozího návrhu, aby body 85 - 88 byly v tomto případě přesunuty jako body 2, 3, 4 a 5. Opět se zeptám pana poslance Vika, zda si přeje hlasovat jednotlivě nebo zda souhlasí s celkovým hlasováním o těchto čtyřech bodech najednou.

(Posl. Vik: Hlasovat jednotlivě.)

Pan poslanec Vik požaduje, abychom hlasovali jednotlivě. Nechám tedy hlasovat nejdříve o jeho návrhu, abychom bod 85 přesunuli jako bod 2.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Musím nechat doběhnout čas, takže konstatuji, že hlasování pořadové číslo 28 skončilo nepřijetím tohoto návrhu. Ze 195 přítomných bylo pro 50, proti 93.

Další návrh zněl, aby bod 86 se stal bodem 3.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 29 skončilo nepřijetím tohoto návrhu. 49 pro, proti 86.

Třetí návrh byl, aby se bod 87 stal bodem 4.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 30 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, když ze 195 přítomných bylo 47 pro a 86 proti.

Konečně zde byl návrh, aby bod 88 se stal bodem 5.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat v hlasování pořadové číslo 31, když ze 194 přítomných bylo pro 49 a proti 84.

Dále pan poslanec Vik přednesl návrh, aby bod 89 byl zařazen jako bod 6. Je to tak, pane poslanče? (Posl. Vik: Ano.) Děkuji vám.

Zahajuji tedy hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 32 skončilo nepřijetím návrhu, když pro něj bylo 48 poslanců ze 194 a proti bylo 89.

Dále pan poslanec Vik navrhl zařazení dvou bodů. Nového bodu 7, Informace předsedy Poslanecké sněmovny o materiálech BIS a jako nový bod 8 Zprávu předsedy komise pro kontrolu BIS, pokud jsem si správně poznamenal, o Grossových a Zemanových materiálech. interpretuji vás správně, pane poslanče? (Posl. Vik: Přibližně správně.) Přibližně správně. Děkuji vám. Souhlasíte s tím, aby se o těchto dvou bodech hlasovalo dohromady nebo si přejete oddělené hlasování? (Posl. Vik: Oddělené hlasování.) Oddělené hlasování. Budu to respektovat.

Zahajuji nejdříve hlasování o prvním návrhu pana poslance Vika, aby do našeho programu byl zařazen bod 7, Informace předsedy Poslanecké sněmovny o materiálech BIS.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 33 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, když ze 191 přítomných bylo 62 pro a proti 74.

Dále nechám hlasovat o druhém návrhu pana poslance Vika, aby jako nový 8. bod byla zařazena Zpráva předsedy komise pro kontrolu BIS o Grossových a Zemanových materiálech.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že ani tento návrh nebyl přijat. Počet přítomných je 191, z nich bylo 61 pro a 66 proti.

Další přednesený návrh byl návrh pana poslance Grosse, abychom zařadili nový bod 51, Návrh na změny ve složení výborů Poslanecké sněmovny. Táži se pana poslance Grosse, zda ho interpretuji správně?

(Posl. Gross: Ano.) Děkuji, pane poslanče.

Zahajuji tedy hlasování.

Kdo je pro tento návrh pana poslance Grosse, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že návrh pana poslance Grosse byl přijat, když pro něj v pořadovém čísle hlasování 35 hlasovalo 111 ze 194 poslanců a proti bylo 59 poslanců.

Dále pan poslanec Sládek navrhuje vyřadit bod 81, tj. pro vaše i mé připomenutí Návrh usnesení Poslanecké sněmovny k ústním interpelacím. Ptám se pana poslance Sládka, zda ho interpretuji správně? Ano. Děkuji, pane poslanče.

Zahajuji hlasování.

Kdo je pro návrh pana poslance Sládka, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Návrh nebyl přijat, protože ze 194 přítomných pro něj hlasovalo 44, proti bylo 106. Hlasování mělo pořadové číslo 36.

Další návrh pana poslance Sládka týkající se vyřazení bodu 57 již prošel hlasováním, takže o něm nelze znovu hlasovat.

Poslední návrh je návrh pana místopředsedy Ledvinky, který zní, abychom ve čtvrtek po písemných interpelacích zařadili bod Změna zasedacího pořádku. Pan místopředseda Ledvinka souhlasí.

Zahajuji tedy hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že návrh pana místopředsedy Ledvinky byl přijat, když v hlasování, pořadové č. 37, se pro něj vyslovilo 101 ze 194 poslanců a proti bylo 40 poslanců.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, nyní přecházím k hlasování o celém návrhu pořadu 8. schůze Poslanecké sněmovny tak, jak jste ho dostali na pozvánce a jak byl upraven schválenými pozměňovacími návrhy. Předpokládám, že vzhledem k množství pozměňovacích návrhů samozřejmě upravený program dostanete na lavice. Prosím pouze o vaši toleranci, protože to bude trvat zhruba hodinu, nicméně první body se svým pořadím nemění, takže tam můžeme postupovat podle písemného programu.

Zahajuji tedy hlasování.

Kdo souhlasí s programem jako celkem, včetně schválených pozměňovacích návrhů, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že se nám podařilo hlasováním pořadové č. 38 schválit náš program, když ze 194 přítomných se pro něj vyslovilo 149 a proti bylo 40.

Dovolte mi proto, abych nyní přešel k prvnímu bodu našeho schváleného pořadu, což je

1.

Slib poslance

Vážené kolegyně, vážení kolegové, chci vám oznámit, že poslaneckého mandátu se vzdal pan Ondřej Zemina. Učinil tak dne 16. ledna 1997, kdy mně doručil notářský zápis o této skutečnosti.

Žádám nyní místopředsedkyni mandátového a imunitního výboru paní poslankyni Jitku Kupčovou, aby nás seznámila s kroky, které tento výbor po doručení notářského zápisu učinil, představila vám nového poslance a poté přečetla ústavou předepsaný slib, který by nový poslanec složil do mých rukou. Dávám proto slovo paní poslankyni Jitce Kupčové.

Poslankyně Jitka Kupčová: Vážený pane předsedo, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, paní a páni poslanci, dne 16. ledna 1997 se pan Ondřej Zemina vzdal poslaneckého mandátu formou notářského zápisu. Mandátový a imunitní výbor na své 7. schůzi dne 17. ledna 1997 přijal usnesení č. 24, ve kterém konstatoval, že pan Ondřej Zemina se poslaneckého mandátu platně vzdal, a zároveň, že na tento uvolněný poslanecký mandát nastupuje náhradník, pan Tomáš Kladívko. Dne 27. ledna 1997 předal předseda Poslanecké sněmovny pan Miloš Zeman novému poslanci Poslanecké sněmovny osvědčení o vzniku mandátu. V souladu s ustanovením § 4 zákona č. 90/95 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny složí pan poslanec Tomáš Kladívko poslanecký slib.

Žádám pana poslance Tomáše Kladívka, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu, a zároveň prosím předsedu Poslanecké sněmovny, aby přijal slib nového poslance.

Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Poslanec Tomáš Kladívko: "Slibuji". (Potlesk)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP