Úterý 4. února 1997

Předseda PSP Miloš Zeman: Kolegyně a kolegové, dovolte i mně, abych popřál panu poslanci Tomáši Kladívkovi v jeho poslanecké práci hodně úspěchů. Ještě jednou mu blahopřeji.

Přecházíme podle schváleného programu k bodu 2, což je

2.

Návrh na změny ve složení výborů a komisí

Poslanecké sněmovny

Prosím proto, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Robert Kolář a seznámil nás s předloženými návrhy.

Poslanec Robert Kolář: Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych vás seznámil s návrhy, které byly volební komisí k tomuto bodu ve stanovené lhůtě předloženy. Doporučuji, protože těch návrhů je poměrně mnoho, aby vždy po přednesení návrhu byla vedena rozprava, pokud bude, a poté, abychom bezprostředně hlasovali.

Předseda PSP Miloš Zeman: Ano, souhlasím s tímto návrhem. Doufám, že kolegové rovněž nemají námitek, bude to přehlednější. Prosím proto, abyste přednesl první návrh.

Poslanec Robert Kolář: Pane předsedo, ještě dovolte, abych seznámil sněmovnu, že volební komise navrhuje veřejnou volbu hlasovacím zařízením, jak jsme v těchto případech postupovali i při ustavování výborů.

Jako první je návrh na rezignaci poslance Ivana Maška na členství ve Stálé komisi pro kontrolu činnosti BIS.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Otevírám rozpravu k tomuto návrhu. Hlásí se někdo do této rozpravy? Jelikož tomu tak není, rozpravu uzavírám. Můžeme tedy hlasovat, pane poslanče?

Zahajuji hlasování.

Kdo souhlasí s touto rezignací pana poslance Maška, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování, pořadové č. 39, skončilo přijetím tohoto návrhu, když ze 189 přítomných bylo 135 pro a 4 proti.

Děkuji panu poslanci Maškovi za práci, kterou v komisi pro kontrolu BIS až dosud vykonal, a prosím pana poslance Koláře o další návrhy.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, a to poslance Oldřicha Kužílka.

Předseda PSP Miloš Zeman: Kdo souhlasí, aby poslanec Oldřich Kužílek byl zvolen za člena Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování, pořadové č. 40, skončilo přijetím tohoto návrhu, když pro něj ze 189 přítomných poslanců hlasovalo 119 a proti bylo 29.

Blahopřeji panu poslanci Kužílkovi a přeji mu mnoho úspěchů v práci. Prosím další návrh, pane poslanče.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na rezignaci poslance Dušana Kulky na členství v petičním výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Měl bych otevřít rozpravu a já ji tedy otevírám, jak si přál pan předseda volební komise. Táži se, zda se někdo hlásí do rozpravy? Omlouvám se, že jsem to neudělal v předchozím případě. Mea maxima culpa. Nicméně ani teď se nikdo nehlásí, takže rozpravu uzavírám.

Je zde požadavek na novou registraci, pokud tomu dobře rozumím. Tomuto požadavku je zvykem vyhovět, takže vás, kolegové, odhlašuji a prosím, abyste se laskavě opět přihlásili. Jinak rozpravu uzavírám a nechávám hlasovat.

Kdo souhlasí s předloženým návrhem, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 41 skončilo přijetím návrhu. Ze 171 přítomných bylo 128 pro, proti byli 3.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena petičního výboru poslance Oldřicha Kužilka. Tento návrh je hlasovatelný, neboť jsme právě před chvílí přijali rezignaci pana poslance Kulky, který je z téhož poslaneckého klubu.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji a zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 42 skončilo přijetím návrhu, když ze 173 přítomných bylo 124 pro a 15 proti. Prosím o další návrh, pane poslanče.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena petičního výboru a ústavně právního výboru poslance Vladimíra Procházky. Tento návrh je také hlasovatelný, neboť po vzdání se mandátu paní poslankyní Jurkovou za poslanecký klub KDU-ČSL je v obou výborech místo pro tento poslanecký klub.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 43 skončilo přijetím návrhu. Ze 174 přítomných 142 pro a proti 1. Prosím o další návrh.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na rezignaci poslance Pavla Severy na členství ve stálé komisi pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Předseda PSP Miloš Zeman: Kolegové, když dovolíte, já nebudu automaticky otvírat rozpravu pro úsporu času. Pokud se kdokoli z vás přihlásí do diskuse, slovo mu samozřejmě bude uděleno. Takže pokud tomu tak není, zahajuji hlasování o tomto návrhu.

Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 44 skončilo přijetím návrhu, když ze 173 přítomných bylo 143 pro a nikdo proti. Prosím o další návrh.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny poslance Libora Ambrozka. Tento návrh je hlasovatelný, protože jsme právě před chvílí přijali rezignaci poslance Pavla Severy z téhož poslaneckého klubu.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji a zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 45 skončilo přijetím návrhu. Pro 144, proti 1 ze 174. Další návrh, pane poslanče.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na odvolání poslance Miroslava Sládka ze zahraničního výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Tento návrh nebyl přijat, když v hlasování pořadové číslo 46 se pro něj vyslovilo 30 poslanců, proti bylo 88. Celkový počet přítomných je 175.

Vidím, že si pan poslanec Sládek přeje promluvit. Jako předsedovi klubu mu uděluji slovo.

Poslanec Miroslav Sládek: Pane předsedo, dámy a pánové, jsem nucen opakovaně poděkovat Poslanecké sněmovně za opětovně projevenou důvěru. Je to zavazující. Proto bych se rád účastnil opět nějaké zahraniční delegace a uvažuji o tom, že bych se přihlásil do delegace, která odjede do Polska. Děkuji za důvěru. (Potlesk z lavic poslanců SPR-RSČ a z galerie.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Sládkovi a prosím pana poslance Koláře, aby pokračoval v kandidaturách, případně rezignacích.

Poslanec Robert Kolář: Další je návrh na odvolání poslankyně Marie Noveské z ústavně právního výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 47 skončilo nepřijetím tohoto návrhu, protože ze 176 přítomných se pro vyslovilo 71, proti 41 a 64 nehlasovalo. Prosím o další návrh, pane poslanče.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na odvolání poslankyně Anny Röschové z ústavně právního výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro? (Námitky ze sálu.) Řekl jsem a proto ruším hlasování, že samozřejmě umožním rozpravu každému, kdo se do ní přihlásí. Kdo se tedy hlásí, ptám se? Pan poslanec Sládek. Máte slovo, pane poslanče.

Poslanec Miroslav Sládek: Pane předsedo, dámy a pánové, není možné, aby ta aféra rozpoutaná kolem užívání, zneužívání akademických titulů šla takovým způsobem do ztracena. Jedině bažina by se chovala tímto způsobem. Ta má ráda klid, zahnívání a ten klid je přednější než jakékoli činorodé úsilí, než jakákoli snaha o dosažení lepšího stavu. Někteří poslanci, kteří zneužívali akademické tituly, se svého mandátu vzdali. Někteří ne. Ono to neznehodnocuje jen současnou sněmovnu a zákony zde schválené. Takovéto chování znevažuje s ohledem na to, že někteří tito poslanci jsou zde již třeba druhé nebo třetí volební období, veškerou činnost sněmovny za celé toto období. Vždyť samotný způsob, jak se tito poslanci dostali do parlamentu, je úzce svázán právě se zneužíváním akademického titulu. Je všeobecně známo, že občané-voliči preferují a dávají své preferenční hlasy osobám vybaveným akademickým titulem.

To je prostě konstatování faktu. Vzhledem k míře potřebnosti počtu preferenčních hlasů je možné tímto způsobem i měnit pořadí na kandidátních listinách.

Je zde další rozměr - jak může někdo s takovýmto proviněním být předsedkyní mandátového a imunitního výboru a v dalších dnech rozhodovat o tom, co je, nebo není politický projev, co je, nebo není chráněno poslaneckou imunitou, když takový člověk nemá tady vůbec být. Obávám se jedné věci. Nejenom že takovýto člověk nemá jasno v absolvování školy a užívání nebo neužívání akademických titulů, ale nemá pravděpodobně vůbec jasno ani v tom, co je vlastně politický projev.

Slyšel jsem vyjádření předsedkyně mandátového a imunitního výboru, která prohlásila, že za můj projev před Lichtenštejnským palácem zbavit imunity. V zápětí, když se začala diskutovat otázka pana Lubomíra Votavy, prohlásila - zbavit imunity, protože imunita chrání poslance jenom při pronášení politického projevu. Takže projev na mítinku - je to politický projev, není to politický projev? Já si myslím, že jediným důstojným ukončením aféry s tituly, abychom mohli skutečně čestně pohlédnout do budoucna, je to, aby se ti poslanci, kteří zde ještě zůstávají, se vzdali svého poslaneckého mandátu, případně sami dobrovolně odstoupili ze svých funkcí. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Sládkovi. Zdá se, že rozprava nebyla uzavřena tímto vystoupením. V tom případě dávám samozřejmě slovo dalšímu poslanci. Slovo má pan poslanec Hofhanzl.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Pane předsedo, mně nezbývá nic jiného než říci v této síni, že mě hluboce uráží, když mi dává morální kázání v českém parlamentu cenzor bývalého režimu. (Potlesk.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji poslanci Hofhanzlovi. Vidím, že pan poslanec Sládek si přeje reagovat, takže rozprava k tomuto bodu bude živá. Prosím, pane poslanče.

Poslanec Miroslav Sládek: Pane předsedo, dámy a pánové, jsem dalek toho, abych se snížil na úroveň předřečníka a začal diskutovat o své osobě nebo své minulosti. Ale s ohledem na to, že všechny tyto výroky jsou zaznamenávány, musím se zastat výrazu cenzor nebo této funkce nebo této pozice - s ohledem na starou Čínu.

Kolébka civilizace, svět, ze kterého si konec konců dodneška můžeme brát příklad a ze kterého konec konců svým způsobem čerpá i evropská kultura. Jestliže tomuto by se někdo smál, musel bych ho okomentovat slovy, která já zásadně nepoužívám. Funkce cenzora byla ve staré Číně velmi důležitá. O tom, že to byla funkce důležitá, veřejně prospěšná a zastávaná velmi inteligentními lidmi - nechápu veselí v sále, protože jenom cituji starou Čínu samozřejmě. Cituji prameny ze staré Číny. Konec konců každý uchazeč o nějakou funkci ve staré Číně musel podstoupit třístupňovou zkoušku - kupodivu. Byla to zkouška z literární činnosti, z ústního projevu a kupodivu se ukázala jako velmi prospěšná. Předpokládám, že i dnes by mohli takovýmito zkouškami procházet třeba státní úředníci a velmi rychle by se zjistilo, jak špatný je tam stav.

Mohu říci - ač jsem sám nikdy cenzorem nebyl, ale jde mi o historii a historické vztahy - že i v současné době ve Spojených státech amerických, ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska je tato funkce, která dozírá třeba na to, aby nebyla ohrožena mravní úroveň mládeže.

Myslím, že i v naší zemi by byl zapotřebí dohled na tím, zda není masmédii, některými druhy televize znemravňována naše mládež. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Sládkovi. Táži se, zda si přejí poslanci pokračovat v rozpravě, v čemž jim nesmím zabránit. Opět pan poslanec Hofhanzl a potom pan kolega Ransdorf.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Pane předsedající, kolegyně, kolegové, nezbývá mi nežli ocenit dialektické schopnosti předsedy klubu SPR-RSČ.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Pro pořádek konstatuji, že do rozpravy jsou zdvižením paže přihlášeni kolegové Ransdorf, Kolářová a Röschová. Prosím kolegu Ransdorfa, aby se ujal slova. Za kolegyni Röschovou si píši kolegu Vika. Máte slovo, pane poslanče. Připraví se paní poslankyně Kolářová.

Poslanec Miloslav Ransdorf: Já se samozřejmě nechci nikterak zastávat instituce, která zde byla zmíněna, ani povolání, které zde bylo zmíněno. Ale jestliže údajně bylo v náplni práce cenzorů bránit ideologické infiltraci ze Západu, chtěl bych tady pro posouzení a možná i pro pobavení sněmovny ocitovat myšlenku, kterou premiér české vlády - dříve federální ministr financí - pronesl na konferenci k problémům postkomunistického světa, která byla ve Washingtonu DC v roce 1991. Tyto neotřelé myšlenky potom vyšly v časopise Problems of comunism v dubnu 1992, kde říká, že největším nebezpečím pro nové režimy ve východní Evropě je ideologická infiltrace ze Západu a proti nim je třeba postavit ideologickou závoru - v originále "Ideological turn-pike". Prosím, všimněte si této zajímavé shody. (Potlesk.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji, pane poslanče. Uděluji slovo paní poslankyni Kolářové, připraví se paní poslankyně Röschová.

Poslankyně Milena Kolářová: Dámy a pánové, já nebudu teď zabíhat do debaty, která se rozpoutala. Chtěla jsem jenom před chvílí suše poznamenat, pokud vím, paní poslankyně Röschová neměla uveden na kandidátce titul doktorka, čili JUDr. Domnívám se, že vracet se zbytečně zpět, hovořit o této aféře, je naprostým plýtváním času, který bychom měli využít jinak, daleko důležitěji a účinněji pro své vlastní voliče.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji paní poslankyni Kolářové. Uděluji slovo paní poslankyni Röschové. Připraví se pan poslanec Vik.

Poslankyně Anna Röschová: Pane předsedo, dámy a pánové, já jsem se zařekla, že v této kauze ve sněmovně vystupovat nebudu, nicméně přece jenom si myslím, že musím, že není možné, abych mlčela.

Dovolte mi, abych vám řekla - protože pan předseda Sládek zde vystupuje vždy jako milovník pravdy, tak zvláště hovořím k němu a k jeho klubu - kandidovala jsem v roce 1990, 1992 a v roce 1996. Ani jednou na kandidátních listinách jsem neměla uveden titul JUDr., protože tento titul prostě nemám. Nikdy jsem se tím netajila, nikomu jsem neříkala, že titul JUDr. mám. To za prvé.

Za druhé - ani na volebních materiálech jsem tento titul neměla. To znamená, že zde prohlašuji před celou sněmovnou, že mé svědomí je naprosto čisté, a proto na žádné apely ze strany pana předsedy Sládka a jeho kolegů, abych se vzdala mandátu, reagovat nebudu. Děkuji vám.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji paní poslankyni Röschové. Uděluji slovo zatím poslednímu přihlášenému, panu poslanci Vikovi.

Poslanec Jan Vik: Pane předsedo, dámy a pánové, úvodem bych chtěl reagovat na právě pronesená slova paní poslankyně doktorky magistry Röschové. Já tady mám k dispozici adresář České národní rady, kde je paní doktorka magistra Röschová vyfotografovaná, je tady u ní napsán titul JUDr., atd., Západočeský kraj, narozena, Občanské fórum, národnost česká atd.

Pokud já si dobře pamatuji, od r. 1992, kdy tady mám čest s vámi být, tak jsem kolikrát zaznamenal, že paní poslankyně Röschová užívala ten titul, byla jím oslovována. Nepamatuji se, že by se někdy bránila tomu, že prostě není uživatelkou toho titulu. Takže jenom jestli to někoho zajímá - já vím, že to asi nikoho nezajímá, protože všichni víme, o co jde, každému je to jasné a věc je vyřízená. Je to u mne k dispozici, můžete se na to podívat, ale já si myslím, že většina z vás ví, jak se věc má.

Jinak já bych se chtěl pana poslance Hofhanzla z Občanské demokratické aliance zeptat - i když odpovídat mi jistě nemusí - zda mu nevadí např. komunistická minulost soudruha ministra Dlouhého, místopředsedy vaší Občanské demokratické aliance. To skutečně - jak zrovna vy můžete mít tu drzost - omlouvám se - jak zrovna pan poslanec Hofhanzl může mít tu drzost tady hovořit o těchto záležitostech, když sám ve vlastní straně má takovéhle komunistické velikány. Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Kolegyně a kolegové, chtěl bych připoutat vaši pozornost na fakt, že předmětem rozpravy je návrh na odvolání paní poslankyně Anny Röschové z ústavně právního výboru.

Dále bych chtěl úpěnlivě poprosit toho poslance, kterému tady neustále zvoní telefon, aby si ho vypnul. Ruší tím nejenom mne.

Ptám se, zda mohu uzavřít rozpravu nebo zda se do ní ještě někdo hlásí. Nehlásí, takže rozpravu uzavírám.

Zahajuji proto hlasování. Předmětem hlasování je návrh na odvolání paní poslankyně Röschové z ústavně právního výboru. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat, když v hlasování pořadové číslo 49 ze 177 přítomných pro něj hlasovalo 40 a proti bylo 88.

Prosím o další návrh předsedu volební komise.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na odvolání paní poslankyně Röschové z mandátového a imunitního výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Přeje si někdo vystoupit v rozpravě? Nepřeje. Uzavírám proto rozpravu a zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 50 skončilo nepřijetím návrhu. Ze 180 přítomných bylo 42 pro, 87 proti.

Prosím o další návrh předsedu volební komise.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena Stálé komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny, poslance Jiřího Vlacha. Tento návrh je hlasovatelný, protože po vzdání se mandátu Ondřeje Zeminy je v této komisi jedno volné místo pro ODS."

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Do rozpravy se nikdo nehlásí.

Zahajuji proto hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 51 skončilo přijetím návrhu. Ze 183 přítomných bylo 132 pro, 12 proti.

Prosím o další návrh.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena výboru pro obranu a bezpečnost poslance Tomáše Kladívka. Tento návrh je taktéž hlasovatelný a taktéž souvisí se vzdáním se mandátu Ondřeje Zeminy.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zdvižené ruce do rozpravy nevidím.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 52 skončilo přijetím návrhu. Ze 186 přítomných poslanců bylo 145 pro, 1 proti.

Prosím o další návrh.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena výboru pro vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu poslance Karla Nejezchleba. Tento návrh je hlasovatelný a souvisí opět se vzdáním se mandátu Ondřeje Zeminy.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 53 skončilo přijetím návrhu, když pro něj hlasovalo 156 ze 186 přítomných poslanců a proti nebyl nikdo.

Prosím o další návrh.

Poslanec Robert Kolář: Dalším návrhem je návrh na volbu za člena mandátového a imunitního výboru poslance Zdeňka Zajíčka. Tento návrh je hlasovatelný a opět souvisí se vzdáním se mandátu Ondřeje Zeminy.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 54 skončilo přijetím návrhu. Ze 186 přítomných poslanců bylo 148 pro, nikdo proti.

Prosím o předposlední návrh.

Poslanec Robert Kolář: Předposledním návrhem je návrh na rezignaci poslance Martina Přibáně na členství v zahraničním výboru.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 55 skončilo přijetím návrhu. Ze 186 přítomných poslanců bylo 150 pro, 4 proti.

Prosím pana poslance Koláře o poslední návrh.

Poslanec Robert Kolář: Posledním návrhem je návrh na volbu za člena zahraničního výboru poslance Jana Třebického. Tento návrh je hlasovatelný, protože jsme právě před chvílí odhlasovali rezignaci pana poslance Přibáně.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že i toto poslední hlasování pořadové číslo 56 skončilo přijetím návrhu. Ze 186 přítomných poslanců bylo 154 pro, 3 proti.

Velice děkuji a prosil bych pana předsedu Koláře, aby nám pro jistotu ještě zopakoval výsledky pro informaci poslanců, případně učinil jakékoliv další prohlášení, které si přeje učinit.

Poslanec Robert Kolář: Děkuji. Pane předsedo, já jsem nechtěl zopakovat výsledky. Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna rozšířila program schůze o nový bod, a to o bod "Změny ve složení výborů Poslanecké sněmovny", tak bych chtěl v této chvíli jménem volební komise vyhlásit lhůtu pro podávání návrhů k tomuto bodu, a to do zítřka, to je do 5. 2. do 16.00 hodin.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Bereme na vědomí vyhlášení této lhůty.

Dovolte, abych poděkoval i vaším jménem předsedovi volební komise panu poslanci Robertu Kolářovi.

Kolegyně a kolegové, vím, že jste už unaveni z produktivní práce, ale dovolte mi, abych vás poprosil pokračovat ještě dalším bodem. Doufám, že bude velmi stručný, je to

3.

Návrh na zřízení Stálé komise Poslanecké sněmovny pro

kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství

tak, jak vyplývá z našeho schváleného programu. Prosím proto, aby se slova ujal pan poslanec Petr Nečas, seznámil nás s uvedeným návrhem a předpokládám, že pan poslanec Nečas přednese také návrh usnesení Poslaneckého sněmovny.

Ostatní prosím o klid.

Poslanec Petr Nečas: Pane předsedo, vážený pane premiére, vážení členové vlády, dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámil s problematikou, kterou se na jedné ze svých listopadových schůzí zabýval výbor pro obranu a bezpečnost.

Zákon 194/1994 Sb., o Bezpečnostní a informační službě, již dříve velel parlamentu, aby zřídil příslušný dozorčí orgán. Poslanecká sněmovna tak učinila 25. července minulého roku. Analogický zákon č. 67/1992 Sb. podobným způsobem naprosto analogicky nařizuje a ukládá Poslanecké sněmovně, aby zřídila podobný dozorčí orgán pro činnost Vojenského obranného zpravodajství.

Z tohoto důvodu výbor pro obranu a bezpečnost doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

Poslanecká sněmovna zřizuje Stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Nečasovi.

K přednesenému návrhu otevírám rozpravu. Písemné přihlášky ve svých papírech nemám. Ptám se proto, zda se někdo hlásí do rozpravy? Pan ministr Ruml sice živě gestikuluje, ale nevím, jestli to byla přihláška do rozpravy. Nebyla, pane ministře? (Ne.) Dobře. Hlásí se někdo jiný do rozpravy?

Rozpravu mohu uzavřít a poprosím pana poslance Nečase, aby se ujal závěrečného slova, k němuž mu ovšem rozprava nedala příliš mnoho podnětů, takže stačí, když nám zopakuje návrh usnesení.

Poslanec Petr Nečas: Pane předsedo, znovu pouze zopakuji návrh usnesení, to znamená:

Poslanecká sněmovna zřizuje Stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Návrh je jasný, přehledný. Doufám, že nic nebrání tomu, abych o něm nechal hlasovat. Zahajuji hlasování.

Kdo je pro tento návrh pana poslance Nečase, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 57 skončilo přijetím návrhu pana poslance Nečase, když ze 184 přítomných bylo 145 pro, proti nula.

Domnívám se, že vzhledem k projednání tohoto bodu a vzhledem k obsažnosti bodu "Zpráva ministra vnitra České republiky" bude vhodné - nebudete-li mít ovšem kolegové zásadní námitky - jestliže naše dnešní plodné jednání ukončíme.

Chtěl bych vás informovat o prosbě vlády, zda bychom zítra nemohli výjimečné začít o půl hodiny později, tedy v 9 hodin 30 minut, vzhledem k tomu, že vláda zasedá od osmi. Doporučuji vám, abychom této prosbě vyhověli.

Současně jménem pana místopředsedy Ledvinky, takto šéfa podvýboru pro kontrolu našich diplomů, vám sděluji, že za čtvrt hodiny po ukončení plenární schůze končí jednání, takže pro některé hříšníky platí poslední dead line. Děkuji panu místopředsedovi Ledvinkovi.

Děkuji vám všem, přeji vám hezký večer a zítra v půl desáté ráno nashledanou.

(Jednání přerušeno v 18.25 hodin.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP