Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1694 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Anny Váchalové

na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého

ve věci přistoupení České republiky ke státům respektujícím Florentskou dohodu

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Anny Váchalové dopisem ze dne 5. května 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na interpelaci poslankyně Anny Váchalové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha



Česká republika

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ing. VLADIMÍR DLOUHÝ, CSc.

ministr
 V Praze dne 5. května 1995
 Č. j.: 13021/95/5130/1000


Vážená paní poslankyně,

zasílám Vám odpověď na Vaši interpelaci ve věci bezcelního převodu pomůcek pro zdravotně postižené, kterou jste přednesla na 30. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, konané 20. dubna 1995. Zahrnuje požadavek, abych informoval v jakém stadiu a v jaké situaci se nyní nachází projednávání záležitosti přístupu České republiky k tzv. Florentské dohodě a dále požadavek, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu urychleně celou záležitost projednalo.

K tomu uvádím:

"Dohoda o dovozu vzdělávacích, vědeckých a kulturních materiálů" (jak se oficiálně zmíněný smluvní dokument nazývá), přijatý na Generální konferenci UNESCO 17. 6. 1950 ve Florencii a Protokol k ní, přijatý rovněž na Generální konferenci UNESCO 26. 11. 1976 v Nairobi, upravují celní problematiku při dovozu výše zmíněných předmětů, zejména pak osvobození od cla. Česká republika k této dohodě zatím nepřistoupila.

Tato záležitost byla původně v působnosti bývalého Federálního ministerstva zahraničního obchodu, kam příslušela problematika celnictví. Po zániku ČSFR, i když většina působnosti bývalého FMZO přešla do mnou řízeného resortu, se ústředním orgánem státní správy pro celní problematiku stalo Ministerstvo financí České republiky. To je stanoveno § 4 zákona České národní rady o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky č. 2/1969 Sb., ve znění pozdějších předpisů (úplné znění zmíněného zákona bylo vyhlášeno pod č. 69/1993 Sb.).

Z tohoto důvodu byla problematika tzv. Florentské dohody a přístupu k ní přenesena na Ministerstvo financí a konkrétně na jeho Generální ředitelství cel.

Vědom si humanitárních pohnutek Vaší interpelace, vážená paní poslankyně, obracím se bezprostředně svým osobním dopisem na místopředsedu vlády a ministra financí se žádostí, aby obsah Vaší interpelace posoudil a podal Vám potřebné vysvětlení.

Celou záležitost současně projednali odpovědní pracovníci mého ministerstva s Generálním ředitelstvím cel Ministerstva financí, které přislíbilo úzkou součinnost v této věci.

S pozdravem

 
Vladimír Dlouhý v. r.


Vážená paní

Anna Váchalová

poslankyně

Poslanecká sněmovna Paramentu ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP