Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1418 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Vlčka

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe a ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci perspektivy a funkce Národního parku Šumava

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka dopisem ze dne 30. ledna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 31. ledna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY

A MINISTR ZEMĚDĚLSTVÍ ČR

Ing. Josef Lux

V Praze dne 30.1.

Čj.: 150/95-10

Vážený pane poslanče,

v odpověď na Vaši interpelaci, kterou jsem obdržel jako přílohu dopisu pana předsedy Poslanecké sněmovny ze dne 12. ledna t.r., uvádím následující:

Z právního hlediska lze konstatovat, že podle zák. č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, kterým se "Správě národního parku" svěřuje nejen odborná činnost, výkon práva hospodaření v lesích, ale i výkon státní správy, je z hlediska lesního Hospodářství území NP Šumava zcela v gesci resortu MŽP. Vaše interpelace na mne není tedy přesně adresována.

Z hlediska odborného však považuji za účelné uvést následující.

Vyhlášení Národního parku Šumava v současné velké rozloze (685,2 km2) a jeho zonace neodpovídá jak mezinárodně uznávané definici NP, tak ani definici zák. č. 114/1992 Sb., ve kterém se v § 15 odst. 1 uvádí, že: "Národní parky jsou rozsáhlá území, jedinečná v národním či mezinárodním měřítku, jejich značnou část zaujímají přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy...". Uvedeným nesouladem byla založena řada problémů, které NP Šumava od jeho vzniku provází.

Převážnou část NP Šumava - více než 3/4 - tvoří lesy. V naprosté většině (přes 90%) jde o lesy uměle založené a po několik staletí člověkem vychovávané. Většinou se jedná o smrkové monokultury různé provenience. Původní lesy se zachovaly jen v nepatrných zbytcích nebo na extrémních stanovištích.

Mluvit v tomto případě o tzv. "samořídících funkcích" je proto do jisté míry iluzorní. Prosazování této teorie dokonce vedlo k vypuknutí kůrovcové kalamity ohrožující nejcennější části I. zóny Šumavského národního parku (Mokrůvka, Prášilské jezero, Trojmezná).

Za této situace nezbývá jiné řešení než aktivně pomoci napadeným lesům a napadené stromy vytěžit a sanovat. Jinak by byly ohroženy lesy v celé oblasti a tím i sama podstata národního parku.

Těžby, které jsou v NP prováděny, jsou tedy v převážné většině těžby asanační.

Z odborného lesnického hlediska je nutno tyto zásahy hodnotit jako nezbytné. Jejich množství přitom odpovídá vážnosti rozšíření lýkožrouta smrkového.

Z tohoto pohledu je možné považovat opatření, přijatá novým vedením Správy NP, jako oprávněná a odůvodněná.

Jejich cílem je bezesporu zastavit zhoršující se zdravotní stav lesů na Šumavě, na který Vaše interpelace upozorňuje.

Pokud jde o odpovědi na Vaše otázky 2,3,4, pak tyto jsou zcela v kompetenci MŽP.

Věřím, vážený pane poslanče, že uvedené stanovisko přijmete nejen jako doplnění odpovědi pana ministra životního prostředí, ale i jako výraz společné odpovědnosti obou ministerstev za stav lesů.

S pozdravem

Josef Lux

Vážený pan

RNDr. Jaroslav Vlček

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha

Na vědomí: Phdr. Milan UHDE,

předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP