II. Stanice Vltava

1) Přehled vývoje od května 1992

V minulém roce byla stanice VLTAVA ve smyslu institucionálním konstituována, nově se řešily vztahy s redakcemi (především se hledal optimální model, ve kterém jsou v rovnováze programová koherence stanice a tvůrčí vklad redakcí). Na konci roku byl optimalizován personální stav vedení stanice VLTAVA, kdy po zkušenostech z "náběhového období" a z důvodů úsporných bylo zrušeno místo tajemníka stanice, a to bez náhrady.

Za programové dominanty stanice VLTAVA v období od počátku její institucionalizace lze považovat Měsíc rakouské kultury; ostatní programové dominanty budou zmíněny v souvislosti s přípravou nového schématu stanice VLTAVA.

Hlavním úkolem pracovníků stanice VLTAVA byla v loňské roce příprava nového schématu, které by se mělo při respektování svébytné tradice Českého rozhlasu (např: nebývalé zastoupení literatury ve vysílán přiblížit ke schématům obdobných kulturních stanic vyspělých evropských rozhlasů. V roce 1992 některé programové typy tematicky i tvarově předjímaly cyklické pořady vysílacího schématu 1993. Šlo především o zapojení se do koncertní a operní sezóny EBU (kvalitativně nové vztahy se zahraničními rozhlasy), od podzimu 1992, o programové celky "Utopie nového světa" (předobraz Stylových večerů v novém schématu) - Special Day (EBU), tematicky i žánrově sevřenější vánoční, silvestrovská a novoroční programová nabídka (včetně pokusu o novou prezentaci těchto celků: viz vysílání 24. 12. 1992).

2) Současný stav

Oživování nového schématu je hlavním úkolem současnosti i nejbližší budoucnosti. Podle nového schématu se začalo vysílat 4. ledna 1993. I v jeho nynější podobě je zachována zásadní orientace stanice na náročného posluchače, poměr hudby a slova a repertoárová nabídka všech žánrů slovesných a hudebních (včetně vzdělávání, publicistiky).

Nové je hledání vnitřních souvislostí programové struktury (výraznější akcent na živé vysílání, depatetizace projevu stanice, propojení pevně fixovaného schématu a flexibilních možností rozšíření účasti kulturní publicistiky, využití dosud opomíjených časů (ráno a po půlnoci) pro vltavské atraktivní programové řešení (Partitury, Obrazy noci), informační servis pra odbornou veřejnost (zatím lékaři a pedagogové), systematické uvádění experimentu v ARS ACUSTICA, Stylové večery (komponované celky literárních, hudebních a publicistických pořadů s jednotící stylovou nebo tematickou osou, sledující mezioborové souvislostí).

3) Výhledy

Na úseku programu pokračovat na dolaďování nového schématu, některé pořady mají ještě rozkolísanou úroveň. Rezervy jsou stále i v úrovni formálního zpracování Akcent na mezinárodní kontakty: EBU (hudební výměna), účast na festivalech, Měsíce kultury (Německo, Velká Británie, Rusko), Dny slovinské kultury; reciproční akce věnované české kultuře v zahraničí. V kulturní publicistice - hlavní témata:- česká kultura v evropském kulturním kontextu; široké pojetí kultury. Aktivní životní styl, životní prostředí. Aktivní vystupování proti kýči a komercializaci. Prezentace kulturního dění v regionech. Důraz na univerzalitu rozhlasových pracovníků.

Základní personální otázkou pro stanici v roce 1993 je udržet klíčové programové tvůrce v Českém rozhlase.

Základní technické vybavenosti: hledání sponzorů a nadačních příspěvků na velké programové projekty i dalších edičních možností pro naši slovesnou a hudební produkci.

III. Stanice Radiožurnál (HRZP)

1) Přehled vývoje v roce 1992 a současný stav

a) V roce 1992 zajišťovala HRZP pro ČRo a FRČsRo tyto pořady:

Radiožurnál + zprávy

Dopolední proud na ČS

Diskusní studio RŽ

Proměny

Kulturní týdeník

(Dobré jitro Prahy - do srpna 1992)

b) Přehled zahraničních korespondentů ČRo

Český rozhlas má k 1. lednu 1993 síť složenou z 5 zahraničních zpravodajů, kteří jsou rozmístěni takto:

USA (Washington) - Jan Šmíd

Německo (Bonn) - Jiří Halousek

Británie (Londýn) - Karel Kyncl

Polsko (Varšava) - Miroslav Karas

Chile (Santiago de Chile) - Karel Wichs

Tento stav je na hranici krytí potřeb vysílání. Zahraniční zpravodajové musejí dodávat aktuální informace do všech hlavních zpravodajských relací, do odpoledního proudu a podílet se i na zajišťování programu dopoledního vysílání.

c) Aktivity HRZP ČRo v roce 1992

Ve smyslu zprávy o vzniku a činnosti HRZP ČRo (1990 - 1992) předložené radě ČRo generálním ředitelem ČRo naše redakce splnila tyto úkoly:

* v rámci finančních a technických možností vybavila zpravodajství potřebnou reportážní a spojovou technikou;

* zajistila dohodu mezi ČRo a MV ČR o dopravním vysílání a stabilizovala příslušnou odbornou redakci;

* v souvislosti se zánikem ČsRo převzala a v současnosti reorganizuje zpravodajství ČsRo;

* převzala stanici Československo a zahájila vysílání zpravodajského okruhu Radiožurnál.

2. Výhledy

V souvislosti se zahájením vysílání stanice Radiožurnál jsme postaveni před úkol:

Z programového hlediska zajistit i nadále zpravodajství a částečně i publicistiku nejen na stanici Radiožurnál, ale i na ostatních stanicích ČRo. Urychleně, ale zodpovědně připravit návrh nového vysílacího schématu a po jeho připomínkování a schválení ho postupně s ohledem na posluchače zavést do praxe. Jde zejména o tyto programové iniciativy a pořady:

a) Koncepci publicistických pořadů, včetně Radiofóra a Mikrofóra, dále o pravidelné relace ekonomické redakce, redakce mezinárodního života atd.;

b) koncepci hudebního profilu a hudební publicistiky;,

c) zahájení a postupné rozšiřování programové spolupráce se zahraničními rozhlasy; d) dodržení členění programu na

- ranní zpravodajství a aktuální publicistiku,

- dopolední publicistiku s důrazem na kontakt s posluchači,

- odpolední zpravodajství a aktuální publicistiku,

- večerní publicistiku a hudební pořady.

Tyto záměry si vyžádají připravit návrh nového organizačního členění HRZP ČRo a s ním spojeného řízení; po jeho připomínkování a schválení ho neodkladně realizovat. Jde zejména o:

1. Novou koncepci řízení a organizaci zpravodajské směny s využitím zkušenosti z BBC;

2. novou koncepci řízení a organizaci okruhu a publicistických redakci;

3. na základě pokynů vedení ČRo vyhlásit konkurs na vedoucí místa.

S tím souvisí i potřeba ve spolupráci s ekonomy navrhnout nové zásady hmotné zainteresovanosti - zejména mzdové a honorářové praxe a po jejich připomínkování a schválení je neodkladně realizovat.

Na místě posledním - i když významem rozhodně ne - uvádíme personální otázky. Nutností je dále intenzívně působit na kvalitu hlasového a řečového projevu všech programových pracovníků a na další zvyšování jejich kvalifikace. Tento úkolů však plníme průběžně, tedy nečekali jsme až na rok 1993.

Zvláštní kapitolu činnosti stanice Radiožurnál představuje zajištění kvalitního vlastního zahraničního zpravodajství a publicistiky. Z tohoto hlediska se jeví jako nejdůležitější pro rok 1993 tyto úkoly:

a) Zřídit místo stálého zpravodaje Českého rozhlasu ve Slovenské republice se sídlem v Bratislavě. Touto prací by měl být pověřen Alexander Pícha, který již byl převeden do redakce mezinárodního života. Počítá se s tím, že do Bratislavy odjede 21. 1. 1993 a bude působit nejprve jako zvláštní zpravodaj a přibližně od 1. 3. 1993. stálý zpravodaj.

b) Zřídit místo stálého zpravodaje Českého rozhlasu v Moskvě. Zde lze celý pro řešit i postupně tzn. vysláním redaktorů na jedno až dvouměsíční stáž do bývalé střediska Čs. rozhlasu v Moskvě (po dohodě se Slovenským rozhlasem), poté následovalo jmenování stálého zpravodaje. Se stážemi by bylo možné začít v polovině února. Zřízení zpravodajského místa by bylo vhodné buď k 1. 6. nejpozději k 1. 9. 1993.

c) Nejpozději k 31. 3. 1993 bude ukončena činnost stálého zpravodaje v Chile a toto zpravodajské místo bude zrušeno.

d) Po zvážení finančních možností by pak bylo vhodné uvažovat o zřízení místa stálého zpravodaje Českého rozhlasu v Bruselu. Zřízení tohoto místa a jeho obsazení připadalo v úvahu koncem roku 1993 - tj. k 1. 11. 1993.

Pro zajištění vysílání a pro posílení image ČRo považuje stanice Radiožurnál důležité posílit spolupráci s mimorozhlasovými organizacemi. V roce 1993 to znamená zejména:

a) Připravit návrh dohody ČRo s MO ČR, který by upravil vztahy mezi redaktory a pracovníky MO R. Jde zejména o zásadu ve smyslu veřejně právní funkce k neobsazovat (na rozdíl od ještě nedávné praxe potvrzené pány Pavlíčkem a Vackem vedoucí místa vojáky z povolání.

b) Na základě našeho návrhu vládní radě BESIPu připravit a realizovat projekt Centra dopravních informací. Tento projekt by umožnil přístup k informacím MV ČR a dalších orgánů a institucí, které dodávají informace nutné pro dopravní vyslání, dalším subjektům rozhlasového vysílání a všem uživatelům informací důležitých pro bezpečnost a plynulost dopravy. Jde o první projekt v historii poskytování dopravních informací v České republice. Původně uvažovaný projekt dopravního vysílání "RADIA A" se zdá být v současné době nereálný vzhledem k množství frekvencí přidělených ČRo.

c) V případě kvalitní nabídky uzavřít smlouvu s informační agenturou Arteria.

IV. Okruh Rádio Mikrofórum

1) Přehled vývoje v r. 1992

Během tohoto roku projekt Rádia Mikrofórum působil již jako koncepčně ucelený stabilizovaný. Rozhodující pozornost byla věnována publicistice, kontaktním pořadům a hudebně specializovaným pořadům. Velkou oblibu u posluchačů získal pořad Mikromix, který byl založen na aktuálním tématu a ohlasech posluchačů. Rozhodující součástí celého vysílacího bloku byl publicistický magazín Mikrofóra. S ohledem na mladého posluchače a objektivní přístup k problematice byla formálně i obsahově zpracovávána aktuální společenská i politická témata s důrazem na živý a nekonvenční přistup k rozhlasovému vysílání.

V oblasti hudební publicistiky byl důraz kladen na pořady hudebně vyprofilované a informačně bohaté. Jako příklad uveďme ale spoří pořady Gung - Ho, Rastafari Go, Nezávislá scéna, Radioporta, Demolice, Poste restante pop; Rock and Roll je když..., Jam, atd.

Vyslání Rádia Mikrofórum se vždy snažilo o využití všech dostupných rozhlasových prostředků a forem. Za rok 1992 jsme uskutečnili řadu živých přenosů z různých událostí. Namátkou připomeňme alespoň živé přenosy z festivalu folkové muziky "Strážnice 1992, letní vysílání z jižních Čech, "Dvoranu folk a country 92", vánoční vysílání s veřejnou soutěží, vysílání z Hamburku, atd.

V. Ostatní programové útvary

1) Hudební umělecká realizace

Útvar HUR (do zrušení hlavních redakcí UR HRHV) zajišťoval studiovou výrobu externích uměleckých těles (hudební režiséři i výrobu uměleckých těles Českého rozhlasu) dle požadavků redakcí vážné a populární hudby, záznamy a přímé přenosy veřejných koncertů (mimo jiné koncerty České filharmonie, orchestru hl. m. Prahy FOK, festivaly Pražské jaro, Dny soudobé hudby, Festival staré hudby, Festival Evropa-Praha-hudba, koncerty ze studia I. Československý jazzový festival, pravidelné veřejné nahrávky v Jazz Art Clubu, Redutě a divadle Semafor), přetáčení rozhlasových snímků pro organizace, regionální stanice a přetáčení v rámci mezinárodní hudební výměny.

Přehled výkonů HUR za rok 1992 - viz příloha č. 1.

Pokud nebude zcela ujasněna finanční situace redakcí a tudíž objem výroby na rok 1993, který by produkční a hudební režiséři tohoto útvaru měli zajistit, lze jen velmi těžko stanovit vývoj a výhledy do roku 1993. V případě, že bude výroba zachována přibližně ve stejném rozsahu jako v roce 1992 (dramaturgický plán redakce vážné hudby na I. pololetí tomu odpovídá), není důvod k žádným zásadním změnám v tomto útvaru.

2) Slovesná umělecká realizace

V SUR došlo k 1. červenci 1992 k organizačnímu a personálnímu sjednocení a k novému organizačnímu členění uvnitř SUR.

Pracovními skupinami jsou:

a) režiséři - dále diferencovaní do specializovaných režisérských skupin (literatura, drama a feature, umělecké pořady a publicistika pro děti, pořady umělecké publicistiky, kulturní publicistiky a uměleckého dokumentu);

b) řídící a plánovací složka umělecké realizace včetně produkce a zvacího oddělení;

c) hudební dramaturgie;

d) režiséři ozvučení pořadů a ruchaři;

e) ekonomická skupina.

Jsme ve stálém kontaktu s externími režiséry, jejichž výběr a možnosti uplatnění úspěšně pokračují, navázali jsme kontakt s uměleckými a vysokými školami a připravují výchovu nastupující režisérské generace. Dále pokračuje spolupráce s nejlepšími z bývalých režisérů ČRo.

Proběhly veškeré přípravné práce na nový systém odměňování a jsou připraveny návrhy na další nutná organizační opatření.

Za rok 1992 můžeme konstatovat stoupající úroveň ve většině žánrů (výrazně v literárně-dramatické oblasti). Přestože objem realizačních nároků byl v r. 1992 výrazně zhruba o 30% - větší než v roce minulém, organizační zajištění výroby je možno označit za precizní; organizačních nedostatků bylo minimálně, a to pouze v momentech mimořádné kumulace požadavků na výrobu. Splnění požadovaných úkolů by ovšem nebylo možné bez tvůrčí výpomoci režisérských skupin regionálních studií (zejména Plzeň, Brno, Hradec Králové a Ostrava) a bez plného využití pobočného studia Českého rozhlasu v Karlových Varech.

Hospodaření celého útvaru bylo akceptováno bez výhrad: K tomu podotýkáme, že v průběhu celého roku bylo nutné někdy velmi obtížně čelit tendencím ke zvyšování; honorářů se strany některých interpretů i dalších spolupracovníků, zvláště pak jejich agentur.

Stručný popis současného stavu

Do nového roku vstupuje útvar plně konsolidován (zbývají ještě některá personální doplnění - např. skupina asistentů režie, správce studií).

Se zavedením nového systému odměňování od 1.1.1993 tříbíme a podáme nové návrhy k hodnocení režisérských i dalších výkonů, abychom více stimulovali kvalitu prací nad dosavadním převážně kvantitativním systémem odměňování.

Máme dobré pracovní kontakty s jednotlivými výrobními redakcemi i dramaturgiemi programových okruhů. Nemyslíme si však, že tento stav je už ideální: podáme dílčí návrhy, které povedou k těsné osobní spolupráci režisérů, dramaturgů a redaktorů, ale také techniky, aby co nejdříve začaly neformálně působit tvůrčí pracovní týmy a jejich vzájemné inspirativní ovlivňování.

Dobře známe ekonomické možnosti rozhlasu, proto nezdůrazňujeme technické požadavky na kvalitu studií a jejich vybavení, ale podáme návrh, jak rozhlasu v této oblasti přispět organizací práce a kapacitními úsporami, i získáváním dalších finančních zdrojů.

Výhled na rok 1993

Hlavní aktuální problémy:

a) programové

aa) průběžně zvyšovat kvalitu umělecké práce a zpětně působit i na úroveň předkládaných textů a scénářů

ab) eliminace stereotypů v obsazování režisérů a umožnění rozšíření jejich tvůrčího rejstříku, průběžná výchova mladých a cílevědomé využití a směrování externích režijních spolupracovníků (stáže, asistence, konzultace)

b) neprogramové

ba) nový systém odměňování jednotlivých pořadů a relace mezi nimi s akcentem na kvalitativní stránku

bb) znovuzavedení hereckých kategorií a novelizace hereckého sazebníku

bc) návrh na změnu způsobu odměňování externích režisérů

bd) zpřesnění systému zadávání a odměňování hudební spolupráce

be) návrh úspory studiových kapacit a obchodního využití uspořádaných studiových časů a k tomu směřující dohody s obchodním oddělením a technikou

bf) zajištění nerušené práce ve stávajících prostorách na dislokovaném pracovišti v Opletalově ul. 19 a rozšíření areálu SUR o tři místnosti po bývalé tiskárně, které nám byly přislíbeny a které využijeme společně s obchodním oddělením jako pracovní i propagační poslechovou místnost a dílčí technické pracoviště + zkušebnu pro herce a režiséry

bg) prohloubení dosavadní realizační spolupráce s regionálními studii za předpokladu vyjasnění vzájemných vztahů.

3) Informační středisko programu

INFOS zahájil svoji činnost 1. září 1992 v následujícím složení:

46 100 Sekretariát Infos s informační službou

46 200 Ekonomická střediska

46 300 Oddělení program.plánu a provozu

46 400 Oddělení evidence právy

46 500 Dopisové oddělení

46 600 Studijní oddělení

46 700 Dokumentace a knihovna

46 800 Výzkumná oddělení

Ke konci roku 1992 byly navrženy změny, které byly uskutečněny k 1.12.92 a k 1.1.93, takže současná struktura je následující:

46 100 Sekretariát

46 200 Oddělení služeb /dálnopis, písárna, manipulanti/ /Převzato z FČSRo/

46 300 Oddělení provozní a informací o vysílání

46 400 Oddělení evidence práv

46 500 Dopisově oddělení

46 600 Studijní a výzkumné oddělení

46 700 Dokumentace a knihovna

To znamená, že bylo zrušené ekonomické středisko, oddělení programového provozu, VOČR. Nově zřízeno bylo oddělení Provozu a informací o vysílání. K 1.1.1993 k INFOSU přiřazeno z Federálního rozhlasu Oddělení služeb - písárna, dálnopis a manipulanti, přičemž byla provedena redukce z 21,5 míst.

Celková, redukce plánovaných míst je z 101,5 míst na 71,5 - to je úspora 30 míst.

Studijní oddělení - rok 1992: návrh Ročenky ČRo; návrh propagačního leporela; vydání dvojčísla Rozhlasová práce r.92; připraveny a ověřeny programy pro databanky: a/ databanka výzkumu poslechovosti - b/ databanka o zahraničních rozhlasech - c/ databanka o domácích rozhlasech - d/ databanka informací z domácího tisku - e/ databanka zpráv ze zahraničních služebních cest; převzetí oblasti výzkumu.

Výhled na rok 1993: vydání Rozhlasové práce; měsíční digesty; příprava Ročenky ČRo; propagační leporela; dvě publikace k 70. výročí ČRo; sborník vítězných pořadů Prix Bohemia; hodnotící poslechy Radiožurnálu; analýza dat z výzkumu externích organizací seminář k výsledkům výzkumu; postupná uvedení pěti databank do provozu.

Odbor dokumentace a knihovny - rok 1992: - zajištění rutinních činností a agend odboru; vytváření předpokladů pro zkvalitnění služeb; navržen a ověřen program pro zpracování báze dat osobností a událostí; vytvořena báze dat hesláře dokumentografického fondu; úpravy knihovnického systému ISIS; pokračováno ve zpracování fondu knih do datové báze ISIS-MAKS: - úprava agendy báze dat časopisů - připraveny podmínky pro komerční využití informačních služeb - provedeno převzetí příruční knihovny Výzkumného oddělení ČRo.

Výhled na rok 1993: rozšiřování informační služby s možností komerčního využití; vytvořit užší vazby na nově vytvořená programová pracoviště ČRo; pokračovat v doplňování bázi dat ISIS-MAKS; postupné zajištění báze dat dokumentografického a faktografického fondu DK;

příprava zpracování účelových bází dat operativního charakteru; revize fondu příručních knihoven a bývalého federálního rozhlasu;

skartace a doplnění seznamů přírůstků knihoven; přeobjednání a distribuce novin a časopisů; vytváření nutných pracovních podmínek.

Oddělení evidence práv -1992+93: zajišťování rutinních prací spojených s evidencí odvysílaných programů pro potřeby ochranných svazů; zavádění systému AlSPF; vyrovnání skluzu v poskytování podkladů pro ochranné svazy.

Oddělení provozu a informací o vysílání: zajištění podkladů pro časopis Rozhlas příprava vysílacích podkladů pro stanici Vltava, Regina; kompletace podkladů o odvysílaných programech pro potřeby Oddělení evidence práv.

Dopisové oddělení: zajištění evidence dopisového ohlasu posluchačů; zpracování přehledu o ohlasu pro potřeby vedení ČRo, vysílacích stanic, redakcí; zpracování zajistit pomocí výpočetní techniky; zpracování uceleného přehledu o dopisovém i telefonickém ohlasu.

Oddělení služeb: rutinní zajištění zpravodajství dálnopisem; zajištění psaných zpráv pro potřeby zpravodajství; zajištění distribuce dálnopisů, faxů a psaných zpráv.

Sekretariát: zajištění chodu úseku INFOS; sledování a evidence posluchačského telefonického ohlasu - informátor ČRo; distribuce Rozhodnutí a Příkazů Generálního ředitele; zajištění úseku INFOS v oblasti ekonomiky.

Dále se INFOS podílel s externí firmou KONZULT na vypracování návrhu:

a/ Organizačního řádu ČRo

b/ Organizačního schématu ČRo

c/ Funkčního schématu ČRo

Hlavní problémy v oblasti finančních nákladů

1. Krácení rozpočtu ve výši 1,500.000 Kčs v nelimitovaných položkách a 150.000 Kčs v OON, čímž je v podstatě paralyzována činnost studijního a výzkumného oddělení (je zajištěn pouze externí výzkum), dále musí dojít k redukci odebíraných odborných časopisů a literatury.

2. Nedostatečná vybavenost výpočetní technikou (přes veškeré sliby úseku výpočetní techniky), speciálně odboru Dokumentace a knihovny.

3. Nedostatek prostorových kapacit odboru Dokumentace a knihovny, zvláště však Dokumentace. Problém je velice palčivý, protože už není kam ukládat přírůstek fondu a i pracovní prostředí dokumentaristů je žalostné.

4. Potřeba přestěhování ODDĚLENÍ EVIDENCE PRÁV do prostor v budově na Vinohradské třídě.

4) Archivní a programové fondy

Činnost úseku vycházela v roce 1992 z úsilí realizovat alespoň některé záměry` dlouhodobé koncepce.

V Ústředním archivu plynule probíhalo přebírání archivních materiálů. V rámci předarchivní péče byl v písemném oddělení prováděn metodický dohled nad ústřední spisovnou a poskytovány konzultace. V průběhu uplynulého roku se projevila větší potřeba redakčních útvarů archivovat zvukové dokumenty převodem do archivu. Podařilo se dokončit inventární soupis gramofonových desek "kořistního fondu", zrevidovat a doplnit soupis jeho matric, vytřídit a numericky uspořádat multiplikáty desek. V diskotéce byla dokončena více než čtyřletá akce zpracování fondu standardních historických desek a folií a předáno dalších 10 tisíc kusů těchto desek do archivu v Přerově.

V rámci akviziční činnosti diskotéky bylo získáno více než 1 600 LP desek a CD jako bezplatné vzorky. Českému rozhlasu tím byly ušetřeny finanční náklady v hodnotě cca 130.000 Kčs (což je více než dvojnásobek finančních prostředků rozpočtem vyčleněných na nákup gramodesek a CD). Nákupem byla obstarávána zejména produkce zahraničních vydavatelských firem.

K zajištění čtvrtletní fakturace daného záznamového materiálu federálnímu rozhlasu základě podmínek smlouvy mezi ČRO a ČSRo k poskytování služeb ÚPDAF) bylo zavedeno měsíční vyhodnocování čerpání záznamového materiálu. Byl rovněž vypracován systém vyúčtování přetáčecích prací k přepisům snímků prováděných na základě požadavků redakcí a komerčního útvaru.

Při zpracování dokumentace hudebních snímků v hudební kartotéce se sice projevil pokles hudební výroby, který však byl pracovně převážen nárůstem počtu zpracovávaných kompaktních desek. Tímto oddělením zpracovávaná a aktualizovaná databáze kompaktních desek je distribuována pracovníky výpočetní techniky na četná redakční a jiná pracoviště ČRo.

Na žádost vedoucího útvaru evidence práv se přistoupilo ke zpracování databáze přírůstků hudebních snímků vážné hudby vyrobených od 1.1. 1991 do 31.7. 1992, která by měla být dokončena zhruba koncem ledna 1993.

Neuspokojivý stav depozitářů a nezbytnost stěhování částí fondů zejména v Ústředním archivu a Fondu hudebnin se v průběhu celého roku promítaly v obavách, starostech a zvýšené péči o jejich provozuschopnou funkci. Pokračovala průběžně revize notových materiálů, přestěhovaných v minulém i letošním roce z vypovězených a nevyhovujících depozitářů (Na vinici, SOF, Balbínova 18). Zajišťoval se přesun velkého množství materiálů z ústřední spisovny a dočasně propůjčeného depozitáře v Bratislavě. Úsek objednal mikrobiologické průzkumy a následné ošetření napadených materiálů. Vzhledem k tomu, že většina depozitářů je též celodenním pracovištěm pro pracovníky, je nutné o depozitářů průběžně pečovat i v dalších letech.

K organizačním změnám došlo k 1.9. 1992 vyčleněním ÚDK z úseku ÚPDAF do úseku INFOS. Následně se uskutečnilo logičtější začlenění spisovny do Ústředního archivu zjednodušení přispělo sloučení původně administrativně samostatného útvaru Ústřední registratury programových textů s odborem Ústředního archivu. Do konce roku bylo dořešeno i systémově provizorní řízení, organizační zajištování a koordinace činností při pořizování vstupních dat sekretariátem APF. Od 1.1.1993 vzniká nové oddělení Zpracování a správa dat APF.

Současný stav

Pořizování vstupních dat a využívání PC též pro administrativní činnost se stalo součástí práce ve všech útvarech APF. Překotný vývoj a vytváření nového systému práce navíc ke každodenním povinnostem přináší i nezbytná negativa. Málo času na vysvětlení a zaškolování, ale zejména pak vnášení a řešení dalších nových požadavků na změny ve vytvářeném systému AISPF, které pak mění zafixovanou praxi, přináší nutnost řešit další vznikající problémy.

Přetrvává problém získat potřebné kvalitní a zároveň odborně schopné pracovníky. Trvá nedostatek hudebně dokumentačních specialistů. Ačkoli využití dočasně neobsazených míst pomáhá posílit nedostatečné kapacity při pořizování dat a zpracování dluhů v katalogizaci gramodesek, negativně se projevuje v oslabení agend, na které nelze získat kvalifikované pracovníky.

Zrušení některých dopravních spojů v kombinaci se zvýšením jízdného se může projevit jako rizikové pokud odejdou odborně nejzpůsobilejší pracovníci z Ústředního archivu v Přerově/n. L.

Základním problémem stále zůstává roztříštěná dislokace útvarů APF (různá patra v hlavní budově, Římská, Žižkov, Přerov, Balbínova, depozitáře v Březiněvsi, Počernicích, Sazené), nedostatečné depozitní prostory (Archiv, diskotéka, fonotéka), nekvalitní pronajaté depozitáře s rizikem výpovědi (fond hudebnin - Balbínova, archiv "Růžek" v Přerově), nedostatek prostoru pro práci a poskytování informací redaktorům v hudební kartotéce Ť diskotéce. Nově vzniklý útvar Zpracování a správa dat APF využívá prostor hudební kartotéky, diskotéky a místnosti na Žižkově.

Snaha o vytvoření kontaktního, poslechového a badatelského pracoviště pro Ústřední archiv v hlavní budově, které by přispělo k bezprostřední spolupráci s redaktory a zajistilo bezpečné předávání a přejímání archivních dokumentů, nepřinesla zatím výsledek.

Současný stav počtu pracovních kapacit a prostor nutně omezuje možnost rychlejšího pořizování automatizovaného informačního systému APF; kde je nutno počítat s časovým horizontem minimálně 10 let.

Výhled na r. 1993

Trvalými úkoly zůstává zkvalitňování dokumentačně-informačního zázemí APF a nutnost postupně se vyrovnávat s dlouhodobými nedostatky. Je třeba iniciovat urychlené pořizování dat do automatizovaného informačního systému APF.

Pokračovat budou práce na ozdravění zasažených depozitářů a dokumentů a ve fondu hudebnin práce na revizi notových materiálů s cílem vyřadit nepotřebné materiály. Bude nutno upravit vztahy a provozní vazby novými výpůjčními řády v FH a rovněž další vnitropodnikové směrnice (skartační řád, směrnice o pohybu záznamového materiálu a pod).

V návaznosti na archivní výběr cenných snímků je třeba zajistit i uchovávání maximálního množství běžných provozních zvukových záznamů ve fonotéce, neboť rozsahem větší fond dává možnosti bohatší programové nabídky pro posluchače.

Řešení neexistujícího dokumentografického informačního systému fonotéky zůstává otevřeno z důvodu nedostatku prostorových a pracovních kapacit. Stejná perspektiva pro uskutečnění je u záměru zřídit poslechové studijní pracoviště fonotéky a kontaktní pracoviště Ústředního archivu v hlavní budově.

5) Odbor mezinárodní programové výměny

Odbor je servisní útvar Českého rozhlasu, centrum programových aktivit rozhlasu směrem do i ze zahraničí, včetně regionálních studií.

Do koncertní sezóny EBU 1991/1992 byl zařazen koncert SOČRu ze Smetanovy síně Obecního domu dne 9. 3. 1992. Přímý přenos převzalo 19 zahraničních rozhlasů. ČRo se zúčastnil každoroční přehlídky hudební tvorby členských rozhlasů EBU pod názvem MUSICORA. Z Pražského jara 1992 byly z finančních a organizačních důvodů nabídnuty členským rozhlasům EBU pouze 3 koncerty. Z Pražského jara vyslal ČRo spolu s Dánskými rozhlasem dva koncerty Symfonického orchestru Dánského rozhlasu. Z přímého přenosu pořídil záznam, který je k dispozici oběma rozhlasům. V květnu 1992 jsme se zúčastnili svými příspěvky Mezinárodní tribuny skladatelů UNESCO v Paříži. Do soutěže amatérských sborů "Let the people sing" jsme zaslali nahrávky pěti kategorií. ČRo obdržel a odvysílal záznamy všech vystoupení z mezinárodního jazzového festivalu EBU ve Vienne ve Francii. Mezinárodní tribuny elektroakustické hudby v Dánsku jsme zaslali příspěvky skladatelů Vlastislava Matouška a Ivo Medka.

Český rozhlas - jako jediný z východoevropských rozhlasů - byl zapojen do 2. speciálního dne EURORADIA k výročí Kryštofa Kolumba. Představil v něm Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK s dirigentem Martinem Turnovským.

ČRo odvysílal v přímém přenosu premiéru Ladislava Simona "Requiem"; Dánskému rozhlasu byl poskytnut záznam. Veřejného jazzového koncertu, který EBU pořádá každoročně ve spolupráci s některým členským rozhlasem, se za ČRo zúčastnil trombonista Svatopluk Košvanec. Na jednání jazzových expertů bylo dohodnuto, že organizátorem takového veřejného koncertu bude v roce 1995 Český rozhlas.

Pro koncertní sezónu EBU 1992/93 byl v lednu vysílán z Brna přímý přenos komorního koncertu. Pro operní sezónu EBU byl v témže měsíci vysílán přímý přenos Prodané nevěsty. V dubnu se bude v Rudolfinu konat slavnostní koncert k 70. výročí založení rozhlasu. Záznam bude nabídnut rozhlasům EBU. ČRo bude připravovat nabídku přímých přenosů a záznamů z Pražského jara. Dále poskytne programovou a technickou pomoc Francouzskému rozhlasu při přímých přenosech a rozhovorech prezentujících českou hudební kulturu. ČRo bude v listopadu zahajovat 3. speciální den EURORADIA - výročí MONTEVERDIHO. Ve spolupráci s Dolnorakouským rozhlasem uspořádáme další Zámecký koncert, pravděpodobně v jižních Čechách. I letos se zúčastníme řady dalších mezinárodních akcí a festivalů (např. Mezinárodní tribuna skladatelů UNESCO Prix Italia, lnnsbrucká rozhlasová soutěž pro starou hudbu atd.).

Přehled výsledků mezinárodní programové výměny je uveden v příloze č. 2.

VI. Pracovní skupiny

V minulém roce jsme ustavili i tvůrčí týmy na řešení rozhodujících rozvojových i operativních úkolů.

1) Jako první byla ustavena skupina k reorganizaci Výzkumného oddělení ČRo.

Cílem bylo najít optimální řešení zajištující:

1) Správnou a pohotovou volbu výzkumných témat (posluchačské reakce, preference, poslechové rytmy a jiné).

2) Zajistit správnou a pohotovou interpretaci výsledků a jejich využití v programu.

3) Úsporné ekonomické zřetele.

Skupina po jednáních předložila v září m.r. doporučení, která byla přijata vedením ČRo a vedla posléze k podpisu smluv se Společností AISOU a Společností ARC. Smlouvy i další opatření respektují zmíněné tří zásady, které jsou v současnosti už realizovány. V ekonomické oblasti reorganizace přinesla úsporu 7 pracovníků a 5 místností na Žižkově a celkovou finanční úsporu na rok 1993 cca 1 000 tis. Kč.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP