Čtvrtek 12. listopadu 1992

Společný zpravodaj výborů SN J. Danko: Vážený pán predseda, vážený pán predsedajúci, dámy a páni! Predkladaný návrh zákona sa týka citlivej otázky delenia majetku v procese zániku federácie.

Nadväzuje predovšetkým na ústavný zákon, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 143/1968 Zb., o česko-slovenskej federácii, v znení neskorších ústavných zákonov. Navrhuje sa komplexne riešiť problém delenia a prechod majetku federácie na novovznikajúce samostatné štátne útvary. So záujmom tento proces udržať v ústavných medziach sleduje princíp spravodlivého rozdelenia majetku federácie medzi republiky. Obsahuje blokačné nariadenie, ktoré znemožňuje neriadený proces majetku federácie na jednotlivé republiky. Ústavný zákon upravuje jednak spôsob delenia majetku federácie ako aj prechod tohto majetku na republiky, vymedzenie majetku, jeho rozdelenie do štyroch kategórií podľa povahy druhu majetku, je pragmatické. Návrh zákona zohľadňuje princípy delenia majetku federácie a to historický princíp, princíp územný, proporcionálny a princíp funkčného využitia majetku.

Historické hľadisko vychádza z kauzality vzniku česko-slovenského štátu a ponecháva majetok pred 28. 10. 1918 v podstate mimo rámec delenia.

Územný princíp zodpovedá Viedenskej dohode o sukcesii štátov vo vzťahu k štátnemu majetku, štátnym archívom a štátnym dlhom z roku 1983.

Aj keď táto dohoda nevstúpila do platnosti a Česká a Slovenská Federatívna Republika k nej nepristúpila, rešpektovanie jej princípov pri delení majetku federácie nesporne môže byť senzitívne vnímané Európskym spoločenstvom v pozitívnom smere. Naviac umožňuje z časového hľadiska rýchlejšie rozdelenie majetku.

Alternatívou k tomuto princípu by bolo zdĺhavé a značne kontraverzné ohodnocovanie nehnuteľností a ich delenie na princípe proporcionality.

V obidvoch alternatívach v protiklade stojí proti sebe čas a potreba spravodlivosti a dôslednosti. Flexibilné rozšírenie tohto princípu aj na niektorý hnuteľný majetok, ktorý funkčne súvisí s nehnuteľnosťou je možné hodnotiť ako racionálne opatrenie.

Princíp proporcionality, teda podiel počtu obyvateľov Českej republiky a Slovenskej republiky v pomere 2:1, vychádza z reálneho predpokladu približne rovnomerného tvorenia majetku federácie na jednotlivého občana. Spriemerňuje náhodné javy a zhodnocuje ekonomiky obidvoch republík. Zavedenie princípu teritoriality záväzkov, podľa ktorého nositeľom záväzku vzťahujúceho sa svojím obsahom len k jednej republike je táto republika, možné považovať za objektívne.

Zavedením dvoch spôsobov prechodu majetku na republiky a to v deň rozdelenia tohto majetku dohodou a v deň zániku federácie sa spresňujú okolnosti realizácie deľby.

Celkovo je možné hodnotiť predkladaný návrh zákona o delení majetku federácie za vyváženú aplikáciu princípov a to historického princípu územného aj proporcionálneho.

Prijatie tohto návrhu zákona by nesporne vytvorilo predpoklady pre plynulý bezkonfliktný zánik federácie. Z hľadiska budúcnosti by vytváralo atmosféru vzájomnej dôvery rešpektovanie obidvoch novovznikajúcich štátov. Alternatíva na prijatie tohto zákona, teda jeho neprijatie, by mohla viesť k vytvorenie podmienok pre také delenie majetku, ktoré by vo vzájomných vzťahoch obidvoch republík mohlo viesť k vzájomnej nedôvere, pocitu krivdy a v konečnom dôsledku byť zdrojom politického napätia.

Preto, ako spravodajca finančného a rozpočtového výboru Snemovne národov Federálneho zhromaždenia odporúčam tento návrh schváliť. Dovoľte mi ďalej, aby som vás zoznámil so stanoviskom niektorých výborov Českej národnej rady zo dňa 11. 11. 1992 k predkladanému návrhu zákona.

Výbory pre vedu, vzdelávanie, kultúru, mládež a telovýchovu, zahraničný výbor, výbor pre právnu ochranu a bezpečnosť odporúčajú Federálnemu zhromaždeniu vysloviť s vládnym návrhom ústavného zákona o delení majetku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky medzi Českú republiku a Slovenskú republiku a jeho prechodu na Českú republiku a Slovenskú republiku súhlas.

Poľnohospodársky výbor Českej národnej rady vzal návrh ústavného zákona na vedomie.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji panu poslanci Dankovi. Nyní dostane slovo pan poslanec Jančáry, společný zpravodaj Sněmovny lidu.

Společný zpravodaj výborů SL J. Jančáry: Vážený pane předsedo, pane předsedající, dámy a pánové. Vládní návrh ústavního zákona byl dne 10. 11. projednán v Národní radě Slovenské republiky, národohospodářským a rozpočtovým výborem a ústavně-právním výborem; výbory zahraničními, výbory sociálními, výbory pro životní prostředí, výbory hospodářskými, výbory brannými a bezpečnostními a ústavně-právními výbory Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 11. 11. 1992.

Národní rada Slovenské republiky souhlasí s předloženým návrhem a doporučuje jeho přijetí s připomínkami.

Výbory zahraniční, pro životní prostředí, hospodářské, branné a bezpečnostní a ústavně-právní Sněmovny lidu a Sněmovny národů a výbor sociální Sněmovny lidu souhlasí s předloženým návrhem ústavního zákona a doporučují jeho přijetí s pozměňovacími návrhy.

Výbor sociální Sněmovny národů s předloženým návrhem ústavního zákona nesouhlasí a nedoporučuje Sněmovně národů schválení tohoto návrhu.

Dovolte mi nyní, abych vás jako zpravodaj Sněmovny lidu seznámil s postupem projednávání. Původní vládní návrh ústavního zákona byl předložen pod tiskem 152. Výbory finanční a rozpočtové jako gesční projednávaly tento návrh po úpravách zapracovaných ústavně-právními výbory podle jejich usnesení č. 44. Vám je nyní předkládán sněmovní tisk 155, tedy návrh finančních a rozpočtových výborů.

Některé změny, které byly navrhovány a byly či nebyly do tohoto usnesení zapracovány, nyní odůvodním.

Výbory hospodářské Sněmovny lidu a Sněmovny národů požadovaly přesnější vymezení termínu "patentové a známkové" na konci článku 8. Bylo zapracováno.

Výbory pro životní prostředí Sněmovny lidu a Sněmovny národů doporučily sjednotit termín "vypořádání a vyrovnání" v celém textu zákona. Bylo provedeno.

V článku 1 navrhoval hospodářský výbor Sněmovny lidu vypustit poslední větu, tedy text "dále upravuje přechod". Toto nebylo přijato.

V článku 3 byla provedena změna podle návrhu hospodářského výboru České národní rady, změna v textu - "před 28. 10." bylo změněno na "k 28. 10.".

V článku 4 nebyl přijat návrh výborů pro životní prostředí odstavec 1 písmeno a) na změnu "majetek tomu nástupnickému státu" vyměnit za "majetek na tento nástupnický stát".

V článku 5 dochází k doplnění, kde za slova "v Mezinárodním měnovém fondu" se vkládá "... jakož i finanční závazky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu se rozdělí podle principu, který určí Mezinárodní měnový fond."

V článku 6 odstavci 1 nebyl přijat návrh výboru pro životní prostředí Sněmovny národů na vypuštění druhé věty.

V článku 7 byl zapracován návrh výborů ústavně-právních tak, aby slova "rozdělení" byla nahrazena slovy "dnem rozdělení tohoto majetku".

V článku 8 byl vyjasněn požadavek, který byl od výborů pro životní prostředí.

V článku 9 se mění výraz "organizační složka státního podniku" na "vnitřní organizační jednotka" v souladu se zákonem o státním podniku.

V článku 13 nebyl zapracován požadavek výboru pro životní prostředí, který znamenal upravit celý text tak, aby byl vyjádřen v budoucím čase.

V článku 14 byl přijat kompromisní návrh, který zní: "Podrobnosti dělení majetku Centra kupónové privatizace stanoví dohoda České republiky a Slovenské republiky."

Toto jsou všechny změny, které byly navrhovány, a já vám doporučuji, abyste vládní návrh zákona podle tisku 155 schválili

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji společnému zpravodaji Sněmovny lidu poslanci Jančárymu. S faktickou poznámkou se hlásí poslanec Huml.

Poslanec SL O. Huml: Vážený pane předsedo, pane předsedající, dovoluji si sněmovnám navrhnout, aby při projednávání tohoto zákona byla řečnická lhůta omezena na deset minut.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: To je návrh, o kterém budeme hlasovat bez rozpravy. Já se pokusím svolat poslance.

Mezitím ještě několik oznámení. Dohodovací výbor, který jsme si dnes ráno zvolili pro návrh novely zákona č. 92/1991 Sb., se sejde pod vedením předsedy Federálního shromáždění v deset hodin v místnosti 026, pokud tam již ukončí svoji činnost dohodovací výbor k návrhu zákona o zrušení FBIS. Pokud ne, porada dohodovacího výboru by se mohla uskutečnit i na chodbě nebo ve foyer, neboť bude prý velmi krátká.

Ještě požádal o doplněk zpravodaj Jančáry.

Společný zpravodaj výborů SL J. Jančáry: Dovolím si doplniť správu podľa upozornenia predsedu branného a bezpečnostného výboru. Ich návrh sa týkal článku 15. Tento návrh nebol prijatý, pretože je riešený vo verzii pod uznesením č. 44 ústavno-právneho výboru a my sme prevzali uznesenie 155. Nebol rovnako prijatý návrh ústavno-právneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky na doplnenie ďalšieho článku, pretože tento je riešený v inom článku návrhu ústavného zákona.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji za doplněk. Musím vám oznámit, vážené dámy a pánové, že zatím se přihlásili do rozpravy pouze dva zástupci poslaneckých klubů - pan poslanec Mlčák za klub ODS a pan poslanec Daniel za klub HZDS. Pokud mají poslanecké kluby zájem vystoupit, mají právo na přednostní zařazení do rozpravy, tudíž prosím o přihlášky, abychom mohli tomuto požadavku jednacího řádu učinit zadost.

Za klub poslanců KDH se ještě přihlásil pan poslanec Rajnič a jinak mi začínají docházet individuální přihlášky.

Prosím poslance zvolené ve slovenské části Sněmovny národů, aby se dostavili do jednacího sálu, abychom mohli hlasovat o procedurálním návrhu pana poslance Humla. Myslím, že by bylo dobré tuto dobu stanovit před vystoupením mluvčích poslaneckých klubů, aby všichni měli stejné podmínky. Protože zatím nejsme schopni se usnést na tomto návrhu, neboť nám ještě chybí devět poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské republice, prosím kolegu Mlčáka, který byl přihlášen jako první do rozpravy, aby vystoupil. Předpokládám, že jeho projev nebude delší než deset minut. Můžeme hlasovat po jeho vystoupení.

Poslanec SN J. Mlčák: Pane předsedo, pane předsedající, vážené dámy a pánové. Za poslanecký klub ODS bych chtěl velmi stručně říci následující. Náš klub si velmi jasně uvědomuje, že nás čeká projednávání návrhu zákona, který je jednou z věcí, které budou mít vliv na to, jak budou vypadat příští vztahy mezi našimi dvěma národy, mezi Čechy a Slováky. Je to tedy věc nesmírně důležitá. A já bych chtěl stručně říci, že klub ODS zákon plně podpoří.

Jinak bych chtěl říci ještě pár slov. Domnívám se, že při sestavování návrhu tohoto zákona bylo zřejmě třeba práce mnoha expertů. Návrh zákona je možno také chápat jako dohodu dvou vlád, které se nedávno sešly. A já jsem s velkým uspokojením přijal oznámení obou jednajících stran, že jednání byla korektní a v mezích přátelských.

Rád bych vás poprosil o to, aby naše jednání o tomto zákonu mělo v podstatě jakýsi ratifikační charakter. Domnívám se, že by poslanci Federálního shromáždění neměli dělat podstatnější zásahy do návrhu tohoto zákona, ale to je jen můj návrh. Znovu opakuji, že poslanecký klub ODS zákon plně podpoří.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji poslanci Mlčákovi. Než dám slovo dalším poslancům, budeme hlasovat o procedurálním návrhu, který podal poslanec Huml, abychom podle § 20 odst. 4 zákona o jednacím řádu stanovili řečnickou dobu na deset minut. Budeme hlasovat o tomto návrhu společně.

Prosím poslance, kteří souhlasí s tím, aby řečnická doba byla stanovena na deset minut, aby zvedli ruku a stiskli tlačítko.

Hlasování: 9.57

(SN 82, SL 75)

Kdo je proti?

(SN 7, SL 1)

Kdo se zdržel hlasování?

(SN 14, SL 20)

Ze sto čtyř přítomných poslanců Sněmovny národů je osmdesát dva pro, sedm proti, čtrnáct se zdrželo, jeden nehlasoval. Z devadesáti devíti přítomných poslanců Sněmovny lidu je sedmdesát pět pro, jeden proti, dvacet se zdrželo, tři nehlasovali. Návrh poslance Humla byl přijat. Technická lhůta je deset minut. Děkuji vám. Budeme pokračovat v jednání.

Dalším přihlášeným do rozpravy je poslanec Daniel za klub HZDS. Prosím, aby se ujal slova. Připraví se poslanec Rajnič za klub KDH. Další přihlášky za kluby už nemám.

Poslanec SL A. Daniel: Vážený pán predseda, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia poslanci! Územný princíp je medzinárodne uznávaným princípom na delenie majetku štátov a uplatňovanie práv ich sukcesorov. Preto je táto metóda nosnou metódou navrhovaného ústavného zákona o delení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Historický princíp je problematický v prípade delenia Česko-Slovenskej federácie, pretože preukázateľnosť takto vloženého majetku Slovenska do federácie je v mnohých prípadoch nedostačujúci. Takýmto prípadom je aj obdobie Slovenského štátu. Je preto historicky spravodlivejšie historický a územný princíp zlúčiť.

Princíp delenia majetku v pomere počtu obyvateľov republík je v tomto zmysle princípom doplňujúcim, ale spravodlivým.

Rovnako ako pri každom jednoduchom riešení problému, tak aj pri delení majetku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa vyskytnú výnimky zo základných pravidiel, ktoré je treba riešiť iným vymedzeným spôsobom.

V súvislosti s uvedeným konštatovaním predkladám za poslanecký klub HZDS nasledujúce pozmeňovacie návrhy.

Po prvé: Článok 3 vypustiť.

Po druhé: V článku 6 ods. 2 vypustiť text: "Česká republika a Slovenská republika poverí v dohode o vysporiadaní uvedeného majetku uzatvorenej do zániku ČSFR Česko-slovenskú obchodnú banku a.s., správou týchto pohľadávok a záväzkov voči zahraničným veriteľom a dlžníkom. Právne postavenie Česko-slovenskej obchodnej banky a.s., vo vzťahu k zahraničným veriteľom a dlžníkom sa nemení.

V článku 14 doplniť nový odsek 6 nasledovne: "Delenie majetku ČSFR vo vymedzených prípadoch sa vykoná na základe samostatnej dohody medzi Českou republikou a Slovenskou republikou. V súvislosti s tým sa doplňuje dôvodová správa k návrhu ústavného zákona o delení majetku ČSFR vo výklade k článku 14 takto:

V odseku 6 ide o také vymedzené prípady, ako sú Tranzitný plynovod, Česko-slovenské aereolínie, Čechofrakt, bývalé podniky zahraničného obchodu a ich afilácie v zahraničí a iné v prípade, že ich delenie nebude riešené zvláštnymi zákonmi.

Vážené kolegyne a kolegovia, myslím, že si všetci uvedomujeme, že delenie majetku v akejkoľvek podobe, či už pre jednotlivca či spoločnosť ľudí, prináša so sebou nebezpečenstvo vzniku sporov a konfliktov. História ľudstva to dokazuje.

Vlastnícke právo je jedným z najcitlivejších oblastí spoločenstva ľudí. Keď sa podarí práve v tejto oblasti dokázať pred ostatným svetom, že Česi a Slováci to dokážu ústavným, teda demokratickým spôsobom, prinesie to pre oba národy náležité uznanie a obdiv.

Poslanecký klub HZDS preto návrh ústavného zákona plne podporí. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji poslanci Danielovi, který vystoupil za klub HZDS a který odevzdá písemný text svého pozměňovacího návrhu. Jako další zástupce poslaneckého klubu je přihlášen pan poslanec Alojz Rajnič za klub KDH.

Poslanec SN A. Rajnič: Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážení hostia! Klub poslancov KDH sa na svojom zasadnutí zaoberal návrhom zákona o delení majetku ČSFR medzi Českú republiku a Slovenskú republiku. Pri jeho prerokovávaní sme vychádzali s princípu, že aj keď sa občan nemá možnosť vyjadriť k zániku ČSFR, k závažnému aktu akým je rozdelenie štátu, ku ktorému naše stanovisko bude prirodzene vyjadrené v príslušnom zákone, považujeme za potrebné tento zákon prijať.

Vychádzame z toho, že keď by prípadne nebol vo Federálnom zhromaždení prijatý zákon o zániku ČSFR, tento zákon by mal byť prijatý (v prípade inej formy rozpadu štátu, než ústavným) zákonom Federálneho zhromaždenia ČSFR. Chcel by som poukázať na fakt, že každý zákon, či by bol prerokovaný v akomkoľvek dlhom časovom období, nemôže vystihnúť všetky špecifiká a problémy daného predmetu. Môže byť možno o niečo lepší. Ale taký zákon akým je zákon o zániku ČSFR môže ťažko vystihnúť všetky úskalia, ktoré pri jeho naplnení môžu vzniknúť. Domnievame sa, že tento zákon, v tej podobe ako je predložený, vyjadruje zásadné princípy, ktoré je možné použiť pri delení majetku ČSFR.

Ďalej sa domnievame, že princíp územný a princíp podielu počtu obyvateľov je v zásade spravodlivým meradlom a ťažko by sa hľadal možno iný princíp. Prirodzene, že problémy možno vzniknú v špecifických prípadoch, ale aj na také prípady sa v predloženom návrhu zákona primerane pamätá.

Nech je mi dovolené vysloviť názor, že takto predložený návrh zákona (a Federálnym zhromaždením prijatý) bude tým stabilizujúcim faktorom, ktorý by položil základ pre pokojný, kultivovaný a dôstojný rozchod. Vychádzajúc z tohto názoru, poslanci KDH predložený návrh zákona podporia.

Předsedající první místopředseda FS F. Šedivý: Děkuji. Pan poslanec Rajnič byl posledním přihlášeným za klub. Mám tady pouze jedinou přihlášku pana poslance Jičínského, který je přihlášen individuálně. Prosím ty, kteří se chtějí zúčastnit rozpravy, aby se přihlásili. Slovo má poslanec Jičínský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP