Čtvrtek 25. června 1992

ŘÁD

pro volbu prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky

Prezident České a Slovenské Federativní Republiky (dále jen "prezident") se volí tajným hlasováním.

A. Navrhování kandidátů a příprava volby prezidenta

1. K organizaci volby prezidenta (dále jen "volba") a ke zjišťování výsledků hlasování Sněmovna lidu ustaví ze svých poslanců volební komisi. Každý poslanecký klub, který má ve Sněmovně lidu zastoupení, deleguje nejpozději do 96 hodin před stanoveným dnem volby do volební komise jednoho svého člena. Jméno a příjmení svého zástupce ve volební komisi sdělí poslanecký klub předsedovi Sněmovny lidu. Nevyužije-li některý poslanecký klub svého oprávnění, počet členů volební komise se přiměřeně snižuje.

2. K organizaci volby a ke zjišťování výsledků hlasování Sněmovna národů ustaví ze svých poslanců dvě volební komise, a to zvlášť k organizaci volby a zjišťování výsledků hlasování poslanců Sněmovny národů zvolených v České republice a zvlášť k organizaci volby a zjišťování výsledků hlasování poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské republice. Každý poslanecký klub, který má v příslušné části Sněmovny národů zastoupení, deleguje nejpozději do 96 hodin před stanoveným dnem volby do příslušné volební komise jednoho svého člena. Jméno a příjmení svého zástupce ve volební komisi sdělí poslanecký klub předsedovi Sněmovny národů. Nevyužije-li některý poslanecký klub svého oprávnění, počet členů příslušné volební komise se přiměřně snižuje.

3. První schůzi volební komise Sněmovny lidu svolá předseda Sněmovny lidu. První schůzi volebních komisí Sněmovny národů svolá předseda Sněmovny národů. Každá volební komise si na svém prvém jednání určí losem ze svých členů předsedu. Losování řídí nejstarší člen volební komise.

4. Kandidáty jsou oprávněni navrhnout poslanci Federálního shromáždění a orgány Federálního shromáždění a sněmoven (§ 19 odst. 2 zákona č. 56/1991 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění).

5. Návrhy se předkládají předsedovi Federálního shromáždění, a to nejpozději 72 hodiny před stanoveným dnem volby. Návrh musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození a bydliště kandidáta. Návrhy se předkládají bez odůvodnění a rozprava o nich se nekoná. K návrhu se připojí prohlášení kandidáta, že

a) splňuje podmínky volitelnosti (čl. 62 odst. 1 úst. zák. č. 143/1968 Sb., § 2 a 3 zákona č. 47/1990 Sb., o volbách do Federálního shromáždění, ve znění pozdějších předpisů), a

b) souhlasí se svou kandidaturou.

V prohlášení kandidát uvede rovněž údaje o rodném čísle a čísle občanského průkazu.

Návrh, který nesplňuje stanovené náležitosti, nebo k němuž není připojeno prohlášení kandidáta, se nepovažuje za návrh řádně podaný.

6. Po uplynutí lhůty uvedené v bodě 5 předseda Federálního shromáždění postoupí návrhy, které obdržel, volebním komisím. Zároveň zajistí, aby byly rozmnoženy a jako parlamentní tisk předány všem poslancům, a to nejpozději 48 hodin před zahájením volby (§ 19 odst. 1 zákona č. 56/1991 Sb.).

7. Volební komise ustavené podle bodů 1 a 2 neprodleně ověří, zda návrhy byly řádně podány a splňují stanovené náležitosti, a popřípadě provedou potřebná šetření.

8. Předsedové volebních komisí zajistí rozmnožení hlasovacího lístku v potřebném množství. Na hlasovacím lístku se uvedou jména a příjmení jen těch kandidátů, kteří byli uvedeni v návrzích ověřených volebními komisemi. Pro pořadí kandidátů, uvedené arabskými číslicemi, je rozhodující, zda kandidáta navrhují poslanci sdružení v některém poslaneckém klubu (dále jen "poslanecký klub") či někdo jiný, kdo je k tomu oprávněn (bod 4). Jestliže byl předložen návrh na téhož kandidáta více než jedním poslaneckým klubem, je pro pořadí kandidátů určující celkový počet členů těchto poslaneckých klubů. Jestliže byly předloženy návrhy víc než jedním poslaneckým klubem na různé kandidáty, je pro jejich pořadí určující počet poslanců, které sdružují. Po uvedení jmen a příjmení kandidátů navržených poslaneckými kluby se na hlasovacím lístku postupně uvedou jména a příjmení ostatních kandidátů. Tito kandidáti jsou na hlasovacím lístku uvedeni v abecedním pořadí podle svých příjmení.

9. Při plnění úkolů podle bodů 7 a 8 volební komise jednají společně za předsednictví předsedy volební komise ustavené Sněmovnou lidu.

B. Volba prezidenta

10. Na společné schůzi sněmoven k volbě prezidenta (čl. 34 odst. 2 úst. zák. č. 143/1968 Sb.) podá nejprve předseda volební komise Sněmovny lidu zprávu o výsledku ověřování podaných návrhů volebními komisemi.

11. Volební místnosti pro sněmovny jsou odděleny. Před zahájením volby volební komise zkontrolují volební schránky a zapečetí je. Jedna volební schránka je určena pro volbu poslanců Sněmovny lidu; další dvě jsou ureny pro volbu poslanců Sněmovny národů, a to jedna pro volbu poslanců zvolených v České republice a jedna pro volbu poslanců zvolených ve Slovenské republice. Volební komise též zkontrolují, zda je pro každou sněmovnu připraven zvláštní prostor pro úpravu hlasovacích lístků, oddělený tak, aby byla zaručena tajnost hlasování. Volební komise dále zkontrolují, zda je připraven dostatečný počet hlasovacích lístků a zcela shodných neprůhledných obálek.

12. Ten, kdo kandidáta navrhl (dále jen "navrhovatel"), může svůj návrh vzít zpět, dokud sněmovny nepřistoupily k hlasování. Zpětvzetí návrhu musí být učiněno písemně a musí být doručeno předsedovi Federálního shromáždění; v takovém případě se jméno a příjmení kandidáta na hlasovacím lístku neuvede, popřípadě se z něj vyškrtne.

13. Kandidát může, dokud sněmovny nepřistoupily k hlasování, písemným sdělením doručeným předsedovi Federálního shromáždění odvolat souhlas se svou kandidaturou. K pravosti takového sdělení se vyjádří navrhovatel. Odvolá-li kandidát souhlas s kandidaturou, jeho jméno a příjmení se na hlasovacím lístku neuvede, popřípadě se z něj vyškrtne.

14. Po provedení kontroly podle bodu 11 prohlásí předsedající společné schůze sněmoven se souhlasem předsedů volebních komisí hlasování za zahájené. Jako první hlasují členové volebních komisí.

15. Každý poslanec při vstupu do volební místnosti pro sněmovnu, jejímž je členem, prokáže svou totožnost svým poslaneckým průkazem a po záznamu v seznamu poslanců sněmovny obdrží od volební komise hlasovací lístek podepsaný na rubu předsedou příslušné volební komise a opatřený otiskem razítka Federálního shromáždění. Poslanec zároveň obdrží od volební komise neprůhlednou obálku.

16. Po obdržení hlasovacího lístku a obálky vstoupí poslanec do zvláštního prostoru pro úpravu hlasovacích lístků. V tomto prostoru, kde nesmí být nikdo jiný současně přítomen, poslanec vyjádří svou volbu tím, že škrtne jména a příjmení kandidátů, se kterými nesouhlasí. K jiným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží. Upravený hlasovací lístek poté poslanec vloží do obálky, kterou od volební komise obdržel.

17. Poslanec hlasuje tak, že po opuštění zvláštního prostoru pro úpravu hlasovacích lístků vloží obálku do volební schránky.

18. Na odevzdávání hlasovacích lístků do volebních schránek dohlížejí členové příslušných volebních komisí.

19. Po skončení hlasování a po otevření volební schránky příslušná volební komise zejména sečte odevzdané hlasovací lístky a zjistí počet platných hlasů odevzdaných pro každého kandidáta. V místnosti, kde volební komise sčítají hlasy, mohou být přítomni jen členové volebních komisí a na vyžádání předsedy příslušné volební komise pověření pracovníci Kanceláře Federálního shromáždění.

20. Za neplatný hlas se považuje odevzdání takového hlasovacího lístku,

a) který nebyl poslancům předáván,

b) na kterém je uvedeno jméno a příjmení kandidáta, který nebyl řádně navržen, nbo

c) na kterém zůstala nepřeškrtnuta jména a příjmení dvou nebo více kandidátů.

Skutečnost, že hlasovací lístek nebyl vložen do obálky, nemá na platnost hlasu vliv.

21. O neplatnosti hlasu rozhoduje příslušná volební komise, a to většinou hlasů všech svých členů. V případě rovnosti hlasů členů volební komise se odevzdaný hlas považuje za platný. Výsledek hlasování ve volební komisi se poznamená v zápise o výsledku hlasování.

22. Zvolen je kandidát, který obdržel třípětinovou většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny lidu, třípětinovou většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny národů zvolených v České republice a třípětinovou většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské republice (čl. 62 odst. 4 úst. zák. č. 13/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

23. O výsledku hlasování sepíše každá volební komise zápis, který podpíší její členové. V zápise o výsledku hlasování musí být kromě údajů podle bodu 21 uvedeno zejména: a) počet předaných hlasovacích lístků poslancům příslušné sněmovny, resp. každé její části ve Sněmovně národů,

b) počet odevzdaných hlasovacích lístků,

c) počet platných odevzdaných hlasovacích lístků,

d) počet platných hlasů odvzdaných pro každého kandidáta.

24. Výsledky hlasování oznámí sněmovnám na vyzvání předsedajícího společné schůze sněmoven předsedové volebních komisí. Předsedající pak vyhlásí celkový výsledek hlasování a oznámí, kdo byl zvolen, nebo že volba byla bezvýsledná.

25. Po oznámení předsedajícího společné schůze sněmoven volební komise zajistí zničení hlasovacích lístků.

C. Opakovaná volba

26. Nebyl-li prezident zvolen, koná se do čtrnácti dnů opakovaná volba (čl. 62 odst. 5 úst. zák. č. 143/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Sněmovny v takovém případě stanoví usnesením den, ve kterém se opakovaná volba bud konat.

27. Pro opakovanou volbu platí body 11 až 25 tohoto volebního řádu obdobně. Pokud některý navrhovatel nevzal svůj návrh zpět nbo některý z kandidátů neodvolal souhlas s svou kandidaturou, použije se pro hlasování hlasovací lístek s údaji totožnými s předchozí volbou. Při opakované volbě je zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny lidu, nadpoloviční většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny národů zvolených v České republice a nadpoloviční většinu platných hlasů všech poslanců Sněmovny národů zvolených v Slovenské rpublice (čl. 62 odst. 5 úst. zák. č. 143/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

D. Nová volba

28. Nebyl-li ani při opakované volbě prezident zvolen, koná se do čtrnácti dnů nová volba s novými kandidáty (čl. 62 odst. 5 úst. zák. č. 143/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Sněmovny v takovém případě stanoví usnesením den, v kterém se nová volba bude konat.

29. Pro navrhování kandidátů pro novou volbu platí část A tohoto volebního řádu obdobně. Za nového kandidáta se považuje takový kandidát, o kterém se nehlasovalo při první volbě. Pro novou volbu platí body 10 až 25 tohoto volebního řádu obdobně.

30. Nebyl-li ani při opakované nové volbě prezident zvolen, další nová volba resp. další opakovaná nová volba prezidenta se koná vždy do čtrnácti dnů od volby předchozí, a to v den, který sněmovny na předchozí společné schůzi vždy stanoví usnesením.

31. Při každé další nové volbě jsou vyloučeni jako kandidáti ti, o kterých se hlasovalo při volbě bezprostředně předcházející. Ustanovení tohoto volebního řádu platí pro takové volby obdobně.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP