Poštovními službami se pro účely tohoto zákona rozumí:

a) poštovní přemisťovací činnosti: [§ 2 zákona č. 222/1946 Sb., o poště.]

1. listovní pošta

2. balíková pošta

3. poštovní poukázky

b) poštovní obstaravatelské činnosti: [§ 5 zákona č. 222/1946 Sb.]

1. platební a zúčtovací styk

2. důchodová služba

3. soustředěné inkaso plateb obyvatelstva včetně rozhlasové a televizní služby [§ 22 zákona č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích.]

4. spořitelní služby na poštách

5. sázkové služby

6. ostatní poštovní obstaravatelské činnosti.

§ 26

Rozhlasové a televizní vysílání

Od daňové povinnosti je osvobozeno rozhlasové a televizní vysílání prováděné provozovateli ze zákona, [§ 3 zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.] s výjimkou vysílání reklam a sponzorovaných částí pořadů.

§ 27

Finanční činnosti

Finančními činnostmi se pro účely tohoto zákona rozumí:

1. přijímání vkladů,

2. poskytování úvěrů,

3. investování do cenných papírů na vlastní účet,

4. finanční pronájem,

5. platební styk a zúčtování,

6. vydávání platebních prostředků, např. platebních karet, cestovních šeků,

7. poskytování bankovních záruk podle zvláštního předpisu, [§ 313 zákona č. 513/1991 Sb.]

8. otvírání akreditivu podle zvláštního předpisu, [§ 682 zákona č. 513/1991 Sb.]

9. obstarávání inkasa, [§ 692 zákona č. 513/1991 Sb.]

10. obchodování na vlastní účet nebo na účet klienta:

a) s devizovými hodnotami,

b) v oblasti termínovaných obchodů (futures) a opci (options) včetně kursových a úrokových obchodů,

c) s převoditelnými cennými papíry,

11. zprostředkování obchodu s cennými papíry nebo devizovými prostředky (finanční makléřství),

12. obhospodařování cenných papírů klienta na jeho účet,

13. směnárenská činnost,

14. operace včetně jednání týkající se peněz,

15. dodání zlata [§ 2 písm. b) zákona č. 528/1990 Sb.] Státní bance československé.

§ 28

Pojišťovnictví

Pojišťovnictvím se pro účely tohoto zákona rozumí činnost pojišťoven při:

(1) sjednávání pojištění,

(2) správě pojištění,

(3) poskytování plnění z pojistných událostí,

(4) zprostředkování pojištění,

(5) zajišťování, tj. dělení rizik vzniklých v souvislosti s provozováním pojištění,

(6) činnosti sloužící k podpoře a rozvoji pojišťovnictví a zajištění splnitelnosti závazků,

(7) činnosti zaměřené na předcházení škodám (zábrana škod).

§ 29

Převod a pronájem pozemků a staveb

(1) Převod staveb s výjimkou nedokončených staveb a převodu uskutečněného do dvou let po kolaudaci stavby je osvobozen od daňové povinnosti.

(2) Pronájem pozemků a staveb včetně pronájmu bytů a nebytových prostor s výjimkou dočasného pronájmu a využití pozemků a staveb je osvobozen od daňové povinnosti.

(3) Pro účely tohoto zákona se dočasným pronájmem a využitím pozemků a staveb rozumí:

a) přechodné ubytování na dobu kratší než 2 měsíce,

b) pronájem pozemků na parkování pro motorová vozidla,

c) pronájem trvale instalovaných zařízení a strojů,

d) pronájem bezpečnostních schránek.

(4) Plátce, který pronajímá pozemky nebo stavby jiným plátcům pro účely podnikání se může rozhodnout, zda pronájem bude osvobozen od daňové povinnosti nebo zda bude dani podléhat. Toto své rozhodnutí oznámí finančnímu orgánu.

§ 30

Výchova a vzdělávání

(1) Výchovou a vzděláváním se pro účely tohoto zákona rozumí:

a) výchovná a vzdělávací činnost poskytovaná v základních školách, základních uměleckých školách, učilištích, středních odborných učilištích a střediscích praktického vyučování, gymnáziích, středních odborných školách a speciálních školách, [§ 2 zákona č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon) ve znění zákona č. 171/1990 Sb.] vysokých školách [§ 1 zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách.] a předškolních zařízeních a školských zařízeních, [§ 1 odst. 2 zákona ČNR č. 390/1991 Sb., o předškolních zařízeních a školských zařízeních. § ... zákona SNR č. .../... Sb., o .....]

b) činnost prováděná za účelem rekvalifikace zabezpečovaná pověřenými výchovně vzdělávacími zařízeními. [§ 8 vyhlášky MPSV ČR č. 21/1991 Sb., o bližších podmínkách zabezpečování rekvalifikace uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců. § .. vyhlášky MPSV SR č. ../.... Sb. o ........]

(2) Od daňové povinnosti je osvobozeno i dodání zboží uskutečňované v rámci výchovné a vzdělávací činnosti.

§ 31

Zdravotnické služby a zboží

(1) Od daňové povinnosti jsou osvobozeny zdravotní služby zařazené v oboru 964 Jednotné klasifikace výkonů, poskytované oprávněnými subjekty [Zákon č. 548/1991 Sb., kterým se doplňuje a mění zákon č. 20/1966 Sb., o zdravotní péči ve znění zákona č. 210/1990 Sb. a 425/1990 Sb. Zákon č. ../1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízení.] a vymezené zvláštními předpisy. [Nařízení vlády ČR č. .../1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád Vyhláška MZ ČR č. .../1992 Sb., o kategorizaci léčiv a prostředků zdravotnické techniky. Vyhláška MZ ČR č. .../1992 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Vyhláška MZ ČR č. ..../1992 Sb., o poskytování zdravotní péče za úhradu.]

(2) Od daňové povinnosti je osvobozeno dodání zboží a poskytování služeb oprávněnými subjekty v souvislosti se zdravotními výkony podle odstavce 1, s výjimkou prodeje léků a jiného zboží za hotové bez lékařského předpisu.

(3) Od daňové povinnosti je osvobozeno zdravotní pojištění podle zvláštních předpisů. [Zákon ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění. Zákon SNR č. .../1992 Sb., o povinnom zdravotnom poisteni.]

§ 32

Sociální pomoc

Od daňové povinnosti jsou osvobozeny služby zařazen v oboru 965 Jednotné klasifikace výkonů, poskytované podle zvláštního předpisu [Zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení ve znění zákona č. .../199. Sb.] bez ohledu na to, kdo je poskytuje.

§ 33

Poskytování služeb orgány státní správy a územní samosprávy a soudy

Od daňové povinnosti je osvobozeno poskytování služeb orgány, státní správy a územní samosprávy, pokud podléhají správním poplatkům [Zákon č. .../1992 Sb., o správních poplatcích.] a soudy, pokud podléhají soudním poplatkům. [Zákon č. .../1992 Sb., o soudních poplatcích za řízení u Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky. Zákon ČNR č. 459/1991 Sb., o soudních poplatcích a výpisu z trestního rejstříku. Zákon SNR č. .../1992 Sb., o ............]

§ 34

Loterie a jiné podobné hry

Od daňové povinnosti je osvobozeno provozování loterií a jiných podobných her. [Zákon ČNR č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Zákon SNR č. 194/1990 Sb., o lotériách a iných podobných hrách.]

§ 35

Dodání vratných obalů

Od daňové povinnosti je osvobozeno dodání vratných obalů s výjimkou dodání jejich výrobcem prvnímu kupujícímu.

§ 36

Prodej podniku

Od daňové povinnosti je osvobozen prodej podniku [§ 476 zákona č. 513/1991 Sb.] nebo jeho části.

§ 37

Činnosti subjektů neziskového charakteru

(1) Od daňové povinnosti jsou osvobozena zdanitelná plnění uskutečňovaná subjekty, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku a nepodnikají na základě živnostenského oprávnění, ani jiných zvláštních předpisů, pokud tato plnění nemají charakter podnikání.

(2) Daňové povinnosti nepodléhají zejména sdružení fyzických nebo právnických osob, nadace, rozpočtové a příspěvkové organizace, státní fondy, fondy zdravotnictví, fondy sociální, fond zaměstnanosti, fondy národního majetku a pozemkové fondy.

 

ČÁST TŘETÍ

ZDAŇOVACÍ OBDOBÍ A SPRÁVA DANĚ V TUZEMSKU

§ 38

Zdaňovací období

(1) Základním zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Je-li obrat za předchozí kalendářní rok nebo předpokládaný roční obrat nižší než 10 000 000,- Kčs, zdaňovacím obdobím je období 3 kalendářních měsíců.

(3) Je-li obrat za předchozí kalendářní rok nebo předpokládaný roční obrat vyšší než 100 000 000,- Kčs, zdaňovacím obdobím je období v délce prvních 15 dnů v kalendářním měsíci a dalším obdobím zbývající dny v kalendářním měsíci.

(4) Finanční orgán je oprávněn na žádost plátce stanovit zdaňovací období podle odstavce 3.

(5) Při zahájení podnikatelské činnosti je prvním zdaňovacím obdobím:

a) podle odstavce 1 kalendářní měsíc, ve kterém byla osoba zaregistrována jako plátce a následující kalendářní měsíc,

b) podle odstavce 2 kalendářní měsíc, ve kterém byla osoba zaregistrována jako plátce a dva následující kalendářní měsíce,

c) podle odstavce 3 kalendářní měsíc, ve kterém byla osoba zaregistrována jako plátce.

§ 39

Splatnost daně

Daň je splatná za zdaňovací období nejpozději do 15 dnů po skončení tohoto období, s výjimkou daně u dováženého zboží a příležitostné autobusové dopravy uskutečňované zahraničním provozovatelem v tuzemsku.

§ 40

Daňové přiznání

Plátce je povinen za zdaňovací období předložit daňové přiznání k datu splatnosti daně ve formě stanovené zákonem národních rad o správě daní a poplatků.

§ 41

Registrace a oznamovací povinnost

Postup při registraci a oznamovací povinnost stanoví § 5 tohoto zákona a zákony národních rad o správě daní a poplatků.

§ 42

Penále a pokuty

(1) Zaplatil-li plátce daň nižší než odpovídá jeho daňové povinnosti, předepíše finanční orgán penále ve výši 20 % z dlužné daně. Pokud tuto skutečnost zjistí plátce sám a opravu daně provede v daňovém přiznání za nejbližší zdaňovací období, předepíše finanční orgán penále ve výši 10 % z dlužné daně.

(2) Nebyla-li daň zaplacena včas, je plátce povinen zaplatit penále ve výši 0,1 % z dlužné daně. To platí i v případě, že plátce nezaplatí včas penále podle odstavce 1.

(3) Způsob vyměření penále a pokut a jejich vymáhaní stanoví zákony národních rad o správě daní a poplatků.

(4) Pokud plátce nepředloží daňové přiznání včas, finanční orgán mu uloží pokutu ve výši 10 % z daňové povinnosti za zdaňovací období, jehož se toto daňové přiznání týká, nejméně však 1 000,- Kčs.

(5) Pokud plátce nesplní řádně a včas povinnost registrace nebo oznamovací povinnost finanční orgán mu uloží pokutu až do výše 100 000,- Kčs, nejméně však 1 000,- Kčs.

§ 43

Daňové řízení

Pro řízení ve věcech daně platí zákony národních rad o správě daní a poplatků, pokud není tímto zákonem stanoveno jinak.

 

ČÁST ČTVRTÁ

UPLATNĚNÍ DANĚ PŘI DOVOZU A VÝVOZU

§ 44

Uplatnění celních předpisů

Pro účely tohoto zákona se na veškerý dovoz zboží vztahují ustanovení celních předpisů, pokud tento zákon v části čtvrté nestanoví jinak.

§ 45

Dovoz zboží

(1) Dani podléhá dovezené zboží, kterým se rozumí

a) zboží, propuštěné do volného oběhu [§ 75 zákona č. 44/1974 Sb., celní zákon, ve znění zákona č. 5/1991 Sb.] v tuzemsku,

b) zpět dovážené zboží, které bylo propuštěno do záznamního oběhu [§ 78 zákona č. 44/1974.] v zahraničí za účelem zpracování, úpravy nebo opravy,

c) zpět vyvážené zboží, které bylo propuštěno do záznamního oběhu v tuzemsku za účelem dočasného použití.

(2) Daňová povinnost při dovozu zboží vzniká dnem vzniku nároku státu na clo. [§ 46 zákona č. 44/1974 Sb.]

(3) Nárok na odpočet daně při dovozu zboží uplatňuje plátce podle ustanovení části druhé hlavy VI tohoto zákona, a to v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém daň zaúčtoval.

(4) Zboží z dovozu je osvobozeno od daně, pokud se na něj vztahuje osvobození od cla [§ 44 zákona č. 44/1974 Sb.] s výjimkou:

a) zboží určeného k vědeckým, výzkumným, vyučovacím, výchovným, kulturně výchovným, vyšetřovacím, léčebným a služebním účelům a zboží určené k zabezpečení obranyschopnosti a bezpečnosti,

b) náboženských předmětů,

c) osvobození od cla poskytovaného v rámci všeobecného systému celních preferencí, [Vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 69/1989 Sb., o osvobození obchodního zboží dováženého a pocházejícího z rozvojových zemí od dovozního cla.] nebo vyplývajícího z mezinárodních dohod o celní unii nebo oblasti volného obchodu. [Vládní vyhláška č. 59/1948 Sb., kterou se uvádí v prozatímní platnost Všeobecná dohoda o clech a obchodu ze dne 30. října 1947.]

(5) Daňovým dokladem při dovozu je písemný návrh na celní řízení nebo jiný doklad potvrzující propuštění zboží.

§ 46

Základ a výpočet daně u dovezeného zboží

(1) Základem daně u dovezeného zboží podle § 45 odst. 1, písm. a) a b) je součet:

a) základu pro vyměření cla,

b) cla a poplatků vybíraných celnicemi při dovozu zboží,

c) příslušné spotřební daně.

(2) U dovezeného zboží podle § 45 odst. 1, písm. c) činí částka daně za každý i započatý měsíc, v němž je zboží v záznamním oběhu v tuzemsku, 3 % z daně, která by měla být vyměřena, kdyby toto zboží bylo propuštěno do volného oběhu v tuzemsku v okamžiku jeho propuštění do záznamního oběhu v tuzemsku. Takto určená daň nesmí být vyšší než ta, která by byla vyměřena v případě propuštění tohoto zboží do volného oběhu v tuzemsku v okamžiku jeho propuštění do záznamního oběhu v tuzemsku.

(3) U dováženého zboží se uplatňují sazby daně podle § 16.

§ 47

Vývoz zboží

(1) Vývoz zboží do zahraničí uskutečněný plátcem je osvobozen od daňové povinnosti, pokud není toto zboží osvobozeno podle § 24.

(2) Vývozem zboží se rozumí jeho propuštění do volného oběhu v zahraničí a potvrzení o jeho konečném dopravení do zahraničí.

(3) Plátce má nárok na odpočet daně u vyváženého zboží podle § 21, pokud není považován za oprávněného vývozce.

(4) Pro účely tohoto zákona se za oprávněného vývozce považuje plátce:

a) jehož obrat při vývozu v předchozím kalendářním roce je vyšší

než 5 000 000,- Kčs a

b) dodání zboží na vývoz činí nejméně 20 % z celkového obratu v předchozím kalendářním roce; v případě, že plátce zahájí podnikání v průběhu kalendářního roku, přepočte se obrat k 31. 12. na celý kalendářní rok.

(5) Oprávněný vývozce má nárok na vrácení nadměrného odpočtu vztahujícího se k vyváženému zboží za zdaňovací období, a to do 15 dnů od předložení daňového přiznání za toto zdaňovací období.

(6) Pro uplatňování nároku na výši odpočtu při vývozu zboží se postupuje podle ustanovení § 19.

(7) Vrácení daně zaplacené na vstupu podle odstavce 4 za zdaňovací období nesmí překročit celkovou částku odpočtu daně za vyvážené zboží. V případě postupu podle § 22 se nadměrný odpočet sníží o částku vrácené daně.

(8) Daňovým dokladem při vývozu je písemný návrh na celní řízení.

(9) Federální ministerstvo financí po dohodě s federálním ministerstvem zahraničních věcí upraví vyhláškou zvláštní způsob uplatňování daně za zdanitelná plnění poskytovaná osobám jiných států, které požívají výhod podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána a které byly zveřejněny ve Sbírce zákonů. [Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 157/1964 Sb., o Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích. Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 21/1968 Sb., o Úmluvě o výsadách a imunitách mezinárodních odborných organizací. Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 32/1969 Sb., o Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích. Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 40/1987 Sb., o Úmluvě o zvláštních misích.]

(10) Federální ministerstvo financí upraví vyhláškou zvláštní způsob uplatňování daně za zdanitelná plnění poskytovaná osobám při přechodu státní hranice České a Slovenské Federativní Republiky.

§ 48

Vývoz služeb a převod a využití práv do zahraničí

(1) Vývoz služeb a převod a využití práv do zahraničí se pro účely daně posuzuje stejně jako vývoz zboží podle ustanovení § 47 odst. 1, 3, 4, 5, 6, 7.

(2) Pro účely odstavce 1 se vývoz finančních a pojišťovacích činností nepovažuje za dodání osvobozené od daňové povinnosti podle § 24.

(3) Vývozem služeb se rozumí také poskytování služeb v tuzemsku, jestliže se tyto služby:

a) vztahují výhradně k nemovitému majetku nacházejícímu se v zahraničí,

b) jsou poskytovány osobě výhradně v souvislosti s jejím podnikáním v zahraničí,

c) vztahují výhradně ke zboží dovezenému do tuzemska za účelem poskytnutí služeb souvisejících s tímto zbožím a za podmínky, že toto zboží je do 6 měsíců ode dne původního dovozu opět vyvezeno do zahraničí.

§ 49

Mezinárodní doprava

(1) Mezinárodní doprava je osvobozena od daňové povinnosti.

(2) Plátce uskutečňující mezinárodní dopravu má nárok na odpočet daně.

(3) Mezinárodní dopravou se rozumí přeprava zboží, peněz a pravidelná přeprava osob:

a) z místa v zahraničí do místa v zahraničí přes tuzemsko,

b) z místa v zahraničí do místa v tuzemsku,

c) z místa v tuzemsku do místa v zahraničí,

d) mezi dvěma místy v tuzemsku jako součást mezinárodní letecké dopravy.

(4) Služby související s mezinárodní dopravou jsou osvobozeny od daňové povinnosti, pokud jsou poskytovány:

a) v souvislosti s mezinárodní dopravou podle odstavce 3, písmeno b) a c),

b) stejným subjektem jako mezinárodní doprava.

(5) Ustanovení § 47, odst. 4, 5, 6 a 7 platí pro mezinárodní dopravu ve stejném rozsahu jako pro vývoz zboží.

§ 50

Příležitostná autobusová doprava uskutečňovaná zahraničním provozovatelem v tuzemsku

(1) Daňové povinnosti podléhá příležitostná autobusová doprava uskutečňovaná zahraničním provozovatelem v tuzemsku.

(2) Daňová povinnost vzniká dnem překročení státní hranice České a Slovenské Federativní Republiky do tuzemska.

(3) Základem daně je součin počtu přepravovaných osob a počtu ujetých kilometrů v tuzemsku.

(4) Sazba daně je 0,05 Kčs za osobu a ujetý kilometr v tuzemsku.

(5) Daň se vypočítá jako součin základu a sazby daně.

(6) Daň je splatná zálohově při překročení státní hranice České a Slovenské Federativní Republiky do tuzemska podle předpokládaného počtu ujetých kilometrů a vyúčtování daně se provede před opuštěním území České a Slovenské Federativní Republiky.

 

ČÁST PÁTÁ

ZÁVĚREČNÁ, PŘECHODNÁ A ZRUŠOVACÍ USTANOVENÍ

§ 51

Uplatňování daně

Daň podle tohoto zákona se uplatňuje pro všechna zdanitelná plnění uskutečněná počínaje dnem účinnosti zákona, pokud není stanoveno jinak.

§ 52

Registrace plátců daně při přechodu na nový systém daně

(1) Osoba, která v roce 1991 dosáhla obratu ve výši 6 000 000,- Kčs, je povinna se zaregistrovat v průběhu období, které začíná 6 měsíců před a končí 3 měsíce před účinností tohoto zákona, pokud ještě před tímto datem neukončí podnikání.

(2) Všichni dosavadní plátci daně z obratu registrovaní u finančních orgánů před účinností tohoto zákona jsou povinni se registrovat i pro účely tohoto zákona v termínech podle odstavce 1, pokud neukončí podnikání před tímto datem.

(3) Osoba, jejíž obrat v průběhu roku 1992 přesáhne 6 000 000,- Kčs, je povinna se zaregistrovat nejpozději do data účinnosti zákona.

(4) Finanční orgán se zmocňuje ke zrušení registrace osoby, která se zaregistrovala na vlastní žádost, v průběhu jednoho roku od účinnosti zákona, jsou-li k tomu závažné důvody.

§ 53

Uplatňování daně u hmotného majetku kromě zásob při přechodu na nový systém daně

(1) Má-li plátce v evidenci v době účinnosti tohoto zákona hmotný majetek kromě zásob, pořízený oprávněně za ceny včetně daně z obratu, má nárok na odpočet této daně z obratu snížený o částku daně odpovídající poměrné části oprávek podle zvláštních předpisů. [Zákon č. .../1992 Sb., o dani z příjmů.] Nárok na odpočet podle ustanovení tohoto zákona vzniká plátci za předpokladu, že:

a) pořídil hmotný majetek kromě zásob po 1. 1. 1992,

b) má k dispozici doklady, ze kterých je zřejmá výše zaplacené daně z obratu,

c) provedl celkovou inventuru hmotného majetku kromě zásob k 31. 12. 1992 podle zvláštního předpisu. [§ 29 a 30 zákona č. 563/1991 Sb.]

(2) Odpočet daně se uplatní v daňovém přiznání, podaném za první daňové období po 1. 1. 1993.

(3) Nárok na odpočet podle odstavce 1 je posuzován podle ustanovení hlavy VI, části druhé tohoto zákona.

§ 54

Uplatňování daně u zásob při přechodu na nový systém daně

(1) Má-li plátce v době účinnosti tohoto zákona na skladě zboží, které pořídil před účinností zákona oprávněně za ceny včetně daně z obratu, s výjimkou výrobků podléhajících spotřební dani, má nárok na odpočet daně z obratu za předpokladu, že:

a) pořídil zboží po 1. 7. 1992,

b) má k dispozici doklady, ze kterých je zřejmá výše zaplacené daně z obratu,

c) provedl inventuru těchto zásob k 31. 12. 1992.

(2) Odpočet daně se uplatní v daňovém přiznání, podaném za první daňové období po datu účinnosti zákona.

(3) Nárok na odpočet daně podle odstavce 1 je posuzován podle ustanovení hlavy VI, části druhé tohoto zákona.

§ 55

Způsob uplatňování odpočtů u kombinace činností při přechodu na nový systém daně

V případě způsobu uplatnění odpočtu podle § 19 odst. 1 a 2 při přechodu na nový systém daně lze nárok na odpočet daně uplatnit nejdříve po uplynutí jednoho kalendářního měsíce od účinnosti zákona. Koeficient se pro tento účel stanoví na základě souhrnu cen za tento první měsíc. V dalších měsících do konce kalendářního roku se koeficient stanoví na základě souhrnu cen za předcházející měsíce od účinnosti zákona. Od počátku druhého kalendářního roku od účinnosti zákona platí plně ustanovení § 19.

§ 56

Uplatňování daně u plnění podle smluv uzavřených před účinností zákona

U smluv uzavřených před účinností tohoto zákona, jestliže se zdanitelné plnění uskuteční po dnu, kdy nabyde účinnosti, se vztahují ustanovení tohoto zákona na první zdanitelné plnění, které se uskuteční po datu účinnosti zákona. Přitom se platné podmínky smlouvy považují za změněné ve smyslu tohoto odstavce a cena zdanitelného plnění uvedená ve smlouvě se zvýší o daň, pokud již smlouva tuto změnu podmínek neobsahuje.

§ 57

Platnost dosavadních předpisů

Podle dosavadních předpisů se až do svého zakončení posuzují všechny lhůty, které začaly běžet přede dnem účinnosti tohoto zákona, jakož i lhůty pro uplatnění práv, která se řídí dosavadními předpisy, i když začnou běžet po účinnosti tohoto zákona.

§ 58

Zrušovací ustanovení

Zrušují se:

1. zákon č. 73/1952 Sb., o dani z obratu, ve znění zákona č. 107/1990 Sb.,

2. zákon o dovozní dani č. 530/1991 Sb.,

3. vyhláška Federálního ministerstva financí č. 560/1990 Sb., kterou se provádí zákon o dani z obratu,

4. vyhláška Federálního ministerstva financí č. 575/1991 Sb. o náležitostech hlášení o dovozní dani.

§ 59

Účinnost zákona

(1) Ustanovení § 52 odst. 1, 2 a 3 nabývají účinnosti dnem 1. července 1992.

(2) Ostatní ustanovení zákona nabývají účinnosti dnem 1. ledna 1993.

 

Příloha č. 1

Seznam zboží podléhajících sazbě daně 5 %

Číselný kód

Název zboží

01

- Živá zvířata

02

- Maso a poživatelné droby

03

- Ryby a korýši, měkkýši a ostatní vodní bezobratlovci

mimo:

 
 

030110 - Akvarijní ryby

 

030265 - Žraloci

 

03027000 - Játra, jikry a mlíčí

 

0306 - Korýši, též bez krunýřů, živí, čerství, chlazení, zmrazení, sušení, nasolení, nebo ve slaném nálevu; korýši v krunýřích, vaření ve vodě nebo v páře, též chlazení, zmrazení, sušení, nasolení nebo ve slaném nálevu; mouky, moučky a pelety z korýšů, vhodné k lidskému požívání

 

0307 - Měkkýši, též odděleni od svých lastur nebo ulit, živí, čerství, chlazení, zmrazení, sušení, nasolení nebo ve slaném nálevu; vodní bezobratlovci jiní než korýši a měkkýši, živí, čerství, chlazení, zmrazení, sušení, nasolení ve slaném nálevu; mouky, moučky a pelety z korýšů, vhodné k lidskému požívání

04

- Mléko a mlékárenské výrobky; ptačí vejce; přírodní med; jedlé výrobky živočišného původu, jinde neuvedené ani nezahrnuté

07

- Zelenina, poživatelné rostliny, kořeny a hlízy

08

- Jedlé ovoce a ořechy; slupky citrusových plodů a melounů

10

- Obilí

11

- Mlýnské výrobky; slad; škroby; inulin; pšeničný lepek

12

- Olejnatá semena a olejnaté plody; různá semena a plody; průmyslové a léčivé rostliny; sláma a pícniny

15

- Živočišné a rostlinné tuky a oleje; výrobky vzniklé jejich štěpěním; upravené pokrmové tuky; živočišné nebo rostlinné tuky

16

- Přípravky z masa, ryb nebo korýšů, měkkýšů nebo jiných vodních bezobratlovců

mimo:

 
 

160430 - Kaviár a kaviárové náhražky

 

1605 - Korýši, měkkýši a ostatní vodní bezobratlovci, upravení nebo v konzervách

Číselný kód

Název zboží

1701

- Třtinový nebo řepný cukr a chemicky čistá sacharóza v pevném stavu

1702

- Ostatní cukry, včetně chemicky čisté laktózy, maltózy, glukózy a fruktózy (levulózy), v pevném stavu; cukerné sirupy bez přísad aromatických přípravků nebo barviva; umělý led, též smíšený s přírodním medem; karmelizované cukry a melasy

1703

- Melasy získané extrahováním nebo rafinací cukru

19

- Přípravky z obilí, mouky, škrobu nebo mléka; jemné pečivo

20

- Přípravky ze zeleniny, ovoce, ořechů nebo jiných částí rostlin

2201

- Voda, včetně minerálních vod přírodních nebo umělých a sodovek, bez přísady cukru nebo jiných sladidel, nearomatizované; led a sníh

2202

- Voda, včetně minerálních vod a sodovek, s přídavkem cukru nebo jiných sladidel nebo aromatizované a jiné nealkoholické nápoje vyjma ovocných nebo zeleninových šťáv čísla 2009

2209

- Stolní ocet a jeho náhražky získané z kyseliny octové

23

- Zbytky a odpady v potravinářském průmyslu; připravené krmivo

mimo:

 
 

230700 - Vinný kal; surový vinný kámen

 

23089011 - Výtlačky z hroznů (matoliny), mající celkový měrný alkoholometrický titr nepřesahující 4,3 % mas a obsah sušiny ne menší než 40 % hmotnosti

 

23089019 - Výtlačky z hroznů (matoliny), ostatní

 

2309 - Přípravky používané k výživě zvířat

27

- Nerostná paliva, minerální oleje a výrobky jejich destilace; živičné látky; minerální vosky

mimo:

 
 

27060000 - Černouhelný, hnědouhelný nebo rašelinový dehet a ostatní minerální dehty, též dehydratované, částečně destilované, včetně rekonstituovaných dehtů

 

2707 - Oleje a ostatní produkty destilace vysokotepelných černouhelných dehtů; podobné produkty, ve kterých hmotnost aromatických složek převažuje nad hmotností nearomatických složek

 

2708 - Smola a smolný koks z černouhelného dehtu nebo z jiných minerálních dehtů

 

270900 - Minerální oleje a oleje ze živičných nerostů, surové

Číselný kód

Název zboží

 

271000 - Minerální oleje a oleje ze živičných nerostů, jiné než surové; přípravky jinde neuvedené ani nezahrnuté, obsahující nejméně 70 % hmotnosti nebo více minerálních olejů nebo olejů ze živičných nerostů, jsou-li tyto podstatnou složkou těchto přípravků

 

2712 - Vazelina, parafin, mikrokrystalický (ropný) vosk, parafinový gáč, ozokerit, montanní vosk, rašelinový vosk, ostatní minerální vosky a podobné výrobky, získané synteticky nebo jiným způsobem, též barvené

 

2713 - Petrolejový koks, petrolejová živice a jiné zbytky minerálních olejů nebo olejů ze živičných nerostů

 

2714 - Přírodní živice (bitumen) a přírodní asfalt; živičné břidlice a živičné písky; asfaltity a asfaltové horniny

 

27150000 - Živičné směsi na bázi přírodního asfaltu nebo přírodní živice, petrolejové (naftové) živice, zemního dehtu nebo smoly ze zemního dehtu (např. asfaltový tmel, ředěné a podobné výrobky)

30

- Farmaceutické výrobky

3209

- Nátěrové barvy a laky (včetně emailů a jemných laků) založené na syntetických polymerech nebo chemicky upravených přírodních polymerech, rozptýlené nebo rozpuštěné ve vodném prostředí

4901

- Knihy, brožury, letáky a podobné tiskařské výrobky, též v jednotlivých listech (arších)

4902

- Noviny, časopisy a periodika, též ilustrované, případně obsahující inzerci nebo reklamy

84186991

- Absorpční tepelná čerpadla

87039010

- S elektrickými motory - osobní automobily a jiná motorová vozidla konstruovaná hlavně pro přepravu osob (vyjma uvedených v čísle 8702), včetně osobních dodávkových automobilů a závodních automobilů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP