e) celkový počet odevzdaných platných hlasovacích lístků a celkový počet odevzdaných neplatných hlasovacích lístků v rámci republiky,
f) celkový počet hlasů "ano" a celkový počet hlasů "ne" ke každé jednotlivé otázce nebo k návrhu, celkový počet hlasů pro každé z navrhovaných řešení ke každé jednotlivé otázce v rámci republiky,
g) celkový počet zdržení se hlasování u každé jednotlivé otázky nebo u návrhu v rámci republiky.
(4) V zápisu Ústřední komise dále uvede stručný obsah stížností, které jí byly podány a usnesení, která k nim přijala, jakož i případy porušení právních předpisů při přípravě a provádění referenda, nebyla-li z jištěná závada odstraněna.
(5) Po podepsání všech stejnopisů zápisu o výsledku hlasování v republice odevzdá předseda Ústřední komise jeden stejnopis zápisu neprodleně předsednictvu národní rady příslušné republiky. Jde-li o referendum vykonané podle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona, zašle dále neprodleně po jednom stejnopisu zápis předsednictvu národní rady druhé republiky, předsednictvu Federálního shromáždění a prezidentovi České a Slovenské Federativní Republiky. Jde-li o referendum vykonané podle čl. 3 odst. 1 ústavního zákona, odevzdá neprodleně též čtyři stejnopisy zápisu o výsledku hlasování v republice Federální komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti Ústřední komise. Dokumentaci o činnosti Ústřední komise předá její předseda do úschovy ministerstva vnitra příslušné republiky.
(6) Neprodleně po odeslání zápisu (odstavec 5) zveřejní Ústřední komise pro referendum České republiky prostřednictvím Československé tiskové kanceláře České republiky nebo ústřední komise pro referendum Slovenské republiky prostřednictvím Československé tiskové kanceláře Slovenské republiky výsledky hlasování v příslušné republice (odst. 3 písm. b), e), f), g).
§ 27
Zápis Federální komise
(1) Federální komise vyhotoví v potřebném počtu stejnopisů zápis o výsledku hlasování v České a Slovenské Federativní Republice, který podepíší předseda, místopředseda a ostatní členové Federální komise. Důvody případného odmítnutí podpisu se poznamenají.
(2) Federální komise přezkoumá zápisy Ústředních komisí republik a výsledek přezkoumání uvede v zápisu.
(3) V zápisu Federální komise dále uvede stručný obsah stížností, které jí byly podány, a usnesení, která k nim přijala, jakož i případy porušení právních předpisů při přípravě a provádění referenda, nebyla-li zjištěná závada odstraněna.
(4) Po podepsání všech stejnopisů zápisu Federální komise, odevzdá její předseda jeden stejnopis zápisu spolu se zápisy Ústředních komisí obou republik neprodleně předsednictvu Federálního shromáždění a po jednom stejnopisu zápis spolu se zápisy Ústředních komisí obou republik zašle předsednictvům národních rad obou republik a prezidentu České a Slovenské Federativní Republiky.
(5) Neprodleně po podepsání zápisu (odstavec 4) Federální komise zveřejní prostřednictvím Československé tiskové kanceláře výsledky hlasování v České republice a ve Slovenské republice (§ 26 odst. 3 písm. b), e), f), g)).
ČÁST SEDMÁ
Opatření k zajištění referenda
§ 28
Opatření pomocných prostředků
(1) Všechny pomocné prostředky, zejména místnosti pro hlasování a potřeby pro ně, zajistí pro okrskové komise příslušné orgány obcí.
(2) Pro okresní komise zajistí pomocné prostředky příslušný okresní úřad, v hlavním městě Praze magistrátní úřad.
§ 29
Spolupráce jiných orgánů a osob
(1) Všechny státní orgány a orgány místní samosprávy jsou povinny spolupůsobit při provádění tohoto zákona.
(2) Fyzické i právnické osoby podnikající v oboru polygrafické činnosti jsou povinny na žádost státních orgánů nebo orgánů místní samosprávy plnících úkoly podle tohoto zákona za úplatu zajistit, aby hlasovací lístky, legitimační lístky, hlasovací průkazy a všechny ostatní dokumenty potřebné pro referendum byly včas a řádně rozmnoženy. Nároky na náhradu škody vzniklé při plnění těchto úkolů nejsou tímto ustanovením dotčeny.
§ 30
Nároky členů komisí
O nárocích členů komisí platí obdobně ustanovení příslušných volebních zákonů o nárocích členů volebních komisí.
§ 31
Úhrada nákladů spojených s referendem
(1) Výdaje spojené s přípravou, provedením a zjišťováním výsledků referenda vyhlášeného podle čl. 3 odst. 1 ústavního zákona se hradí ze státního rozpočtu federace. Federální ministerstvo financí stanoví způsob úhrady výdajů, které vznikly republikám a obcím.
(2) Výdaje spojené s přípravou, provedením a zjišťováním výsledků referenda vyhlášeného podle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona se hradí ze státního rozpočtu republiky, v níž bylo referendum vyhlášeno. Ministerstvo financí příslušné republiky stanoví způsob úhrady výdajů, které vznikly obcím.
(3) Výdaji podle odst. 1 a 2 nejsou výdaje spojené s kampaní před referendem.
§ 32
Výsledek referenda
(1) Jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 1 odst. 1 a čl. 3 odst. 1 ústavního zákona, je přijato rozhodnutí, vyslovila-li se nadpoloviční většina všech oprávněných občanů v každé z republik (čl. 5 odst. 1 ústavního zákona) k předložené otázce "ano", vyslovila-li se "ne" anebo vyslovila-li se pro jedno z navrhovaných řešení (§ 20 odst. 2).
(2) Jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 1 odst. 2 a čl. 3 odst. 2 ústavního zákona, je přijato rozhodnutí, vyslovila-li se nadpoloviční většina všech oprávněných občanů v příslušné republice (čl. 5 odst. 2 ústavního zákona) k předloženému návrhu "ano" nebo vyslovila-li se "ne".
(3) Rozhodnutí podle odstavce 1 je výsledkem referenda ve smyslu čl. 6 odst. 1 ústavního zákona; má závaznost ústavního zákona Federálního shromáždění a nabývá účinnosti dnem vyhlášení rozhodnutí přijatého v referendu (§ 33 odst. 1) ve Sbírce zákonů.
(4) Lhůta podle čl. 6 odst. 2 ústavního zákona se počítá ode dne, kdy rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 2) bylo vyhlášeno ve Sbírce zákonů.
(5) Za vykonané referendum ve smyslu čl. 5 odst. 5 ústavního zákona se považuje referendum, v němž bylo přijato rozhodnutí (odstavec 1, 2), jakož i referendum, v němž rozhodnutí nebylo přijato.
§ 33
Vyhlášení výsledku referenda
(1) Konalo-li se referendum k rozhodnutí zásadní otázky formy státoprávního uspořádání České a Slovenské Federativní Republiky (čl. 1 odst. 1, čl. 3 odst. 1 ústavního zákona), vyhlásí předsednictvo Federálního shromáždění rozhodnutí přijaté v referendu obdobně jako zákon Federálního shromáždění. Vyhlášení v referendu přijatého rozhodnutí musí obsahovat tyto údaje:
a) že se referendum konalo současně v České republice i ve Slovenské republice,
b) den, popřípadě dny konání referenda,
c) celkový počet oprávněných občanů,
d) celkový počet oprávněných občanů, kteří na otázku odpověděli "ano" a celkový počet oprávněných občanů, kteří na otázku odpověděli "ne",
e) celkový počet oprávněných občanů, kteří se zúčastnili hlasování,
f) otázka nebo otázky, k nimž bylo přijato shodné rozhodnutí (§ 32 odst. 1) v České republice i ve Slovenské republice a obsah tohoto rozhodnutí,
g) ustanovení o tom, že rozhodnutí přijaté v referendu má závaznost ústavního zákona Federálního shromáždění.
(2) Konalo-li se referendum o návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské Federativní Republiky (čl. 1 odst. 2, čl. 3 odst. 2 ústavního zákona), vyhlásí předsednictvo národní rady příslušné republiky rozhodnutí přijaté v referendu obdobně jako zákon národní rady. Vyhlášení v referendu přijatého rozhodnutí musí obsahovat tyto údaje:
a) že se referendum konalo v České republice nebo Slovenské republice,
b) den, popřípadě dny konání referenda,
c) celkový počet oprávněných občanů,
d) celkový počet oprávněných občanů, kteří na návrh odpověděli "ano", a celkový počet oprávněných občanů, kteří na návrh odpověděli "ne",
e) že v referendu bylo přijato rozhodnutí (§ 32 odst. 2) o návrhu na vystoupení příslušné republiky z České a Slovenské Federativní Republiky a obsah tohoto rozhodnutí,
f) poučení o dni zániku České a Slovenské Federativní Republiky, pokud byl návrh podle čl. 1 odst. 2 ústavního zákona přijat alespoň v jedné z republik.
§ 34
Přezkoumání ústavnosti postupu referenda
(1) Žádost o přezkoumání ústavnosti postupu referenda (čl. 5 odst. 4 ústavního zákona) může být Ústavnímu soudu České a Slovenské Federativní Republiky (dále jen "Ústavní soud") podána po vyhlášení referenda (čl. 2 ústavního zákona); žádost mu musí být doručena do 10 dnů ode dne, kdy k porušení ústavního zákona došlo, nejpozději však do 10 dnů od podepsání zápisu Federální komise (§ 27), jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 1 odst. 1 a čl. 3 odst. 1 ústavního zákona, nebo od podepsání zápisu Ústřední komise příslušné republiky (§ 26), jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 1 odst. 2 a čl. 3 odst. 2 ústavního zákona.
(2) Po uplynutí nejzazší lhůty podle odst. 1 předsednictvo Federálního shromáždění zašle do 3 dnů rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 1) k vyhlášení ve Sbírce zákonů (čl. 5 odst. 3 ústavního zákona), jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 3 odst. 1 ústavního zákona.
(3) Po uplynutí nejzazší lhůty podle odst. 1 předsednictvo národní rady příslušné republiky zašle do 3 dnů rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 2) k vyhlášení ve Sbírce zákonů (čl. 5 odst. 3 ústavního zákona), jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona.
(4) Byla-li podána žádost podle čl. 5 odst. 4 ústavního zákona a Ústavní soud o ní dosud nerozhodl, se zasláním rozhodnutí přijatého v referendu (odstavec 2, 3) se posečká do vyhlášení nálezu Ústavního soudu.
§ 35
Řízení před Ústavním soudem podle čl. 5 odst. 4 ústavního zákona upraví zvláštní zákon.
§ 36
Závěrečné ustanovení
(1) Federální ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem vnitra České republiky a ministerstvem vnitra Slovenské republiky stanoví:
a) vzory seznamů pro hlasování, legitimačních lístků, hlasovacích průkazů, zápisů komisí a popř. dalších dokladů pro referendum,
b) podrobnosti o úkolech příslušných orgánů obcí při
1. vytváření okrsků pro hlasování,
2. sestavování a vedení seznamů pro hlasování,
3. vystavování legitimačních lístků pro hlasování a hlasovacích průkazů,
4. zajišťování a vybavování místností pro hlasování,
5. úschově hlasovacích lístků a jiných dokladů o hlasování.
(2) Federální statistický úřad v dohodě s federálním ministerstvem vnitra, ministerstvem vnitra České republiky a ministerstvem vnitra Slovenské republiky a v součinnosti s Českým statistickým úřadem a Slovenským statistickým úřadem vydá metodiku zpracování výsledků hlasování.
(3) Je-li referendum vyhlášeno jen v České republice nebo jen ve Slovenské republice (čl. 3 odst. 2 ústavního zákona), náleží působnost podle odstavce 1 ministerstvu vnitra příslušné republiky, které jí vykonává v dohodě s federálním ministerstvem vnitra; působnost podle odstavce 2 náleží ústřednímu úřadu státní statistiky příslušné republiky, který ji vykonává v dohodě s ministerstvem vnitra příslušné republiky.
§ 37
Trestní ustanovení
§ 177 trestního zákona č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zní:
"§ 177
Maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda
Kdo jinému násilím nebo pohrůžkou násilí nebo lstí brání ve výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu anebo
jiného takovým způsobem k výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu nutí, nebo
kdo padělá údaje v dokladu o počtu členů politické strany nebo na petici pro volební účely nebo v jiném dokumentu souvisejícím s volbami nebo referendem anebo vědomě použije takového dokumentu jako pravého, nebo
kdo vědomě nesprávně sečte hlasy či poruší tajnost hlasování, nebo
kdo jinak hrubým způsobem maří přípravy nebo průběh voleb do zákonodárných sborů nebo orgánů místní samosprávy anebo přípravy nebo průběh referenda,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.".
§ 38
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.".
Prof. JUDr. Martin KONTRA, CSc. |
JUDr. Jiří KOVÁŘ |
předseda VÚP SN |
předseda VÚP SL |
Ing. Jaroslav CUHRA |
Pavel KONEČNÝ |
tajemník VÚP SN |
tajemník VÚP SL |
Pozměňovací návrhy k návrhu zákona o způsobu provádění referenda (tisk 953)
Ve zpravodajské zprávě posl. Kurťák uvedl tyto návrhy:
V § 8 odst. 2 vložit za slova:
"České a Slovenské Federativní Republiky" slovo "Prahy".
V § 19 odst. 4 nahradit slova "z nich" slovy "z těchto politických stran a politických hnutí".
§ 3
§ 3, poř. č. 4, posl. Kučera
Do § 3 odst. 1 vložit nový odstavec 1 tohoto znění:
"(1) Návrh na vyhlášení referenda předloží Federální shromáždění do 5 dnů od jeho přijetí [Čl. 41 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších ústavních zákonů.] národním radám k vyjádření. Vyjádření národních rad Federální shromáždění připojí k návrhu předkládanému prezidentovi České a Slovenské Federativní Republiky. Pokud se národní rada k návrhu na vyhlášení referenda nevyjádří do 20 dnů ode dne, kdy jí byl předložen, platí, že se k němu vyjádřila poslední den této lhůty.".
§ 3, poř. č. 8, posl. Benda
Z § 3 vypustit odstavec 2.
§ 11
§ 11, poř. č. 9, posl. Kulan
Do § 11 odst. 3 vložit odstavec 3 v tomto znění:
"(3) Občané zaregistrovaní v seznamech České republiky nebo Slovenské republiky, kteří se v době referenda zdržují na území druhé republiky, mají právo zúčastnit se referenda na území druhé republiky. Jejich hlasy budou připočítány k hlasům odevzdaným v té republice, v jejíchž seznamech jsou zapsáni.".
§ 13
§ 13, poř. č. 3, posl. Kanis
V § 13 odst. 2 změnit takto:
"(2) Na prvním zasedání určí los z členů Federální komise jejího předsedu a prvního místopředsedu."
§ 13, poř. č. 4, posl. Kučera
§ 13 odst. 2 doplnit na závěr tímto textem:
"Pokud se předseda a první místopředseda nezvolí, určí se losem. Losování řídí nejstarší člen Federální komise."
§ 14
§ 14, poř. č. 3, posl. Kanis
V § 14 odst. 2 změnit takto:
"(2) Na prvním zasedání určí los z členů Ústřední komise jejího předsedu a prvního místopředsedu."
§ 14, poř. č. 4, posl. Kučera
V § 14 odst. 2, § 15 odst. 2 a § 16 odst. 2 doplnit textem "Pokud se předseda a první místopředseda nezvolí, určí se losem. Losování řídí nejstarší člen komise.", označení komise doplnit podle druhu (Federální, Ústřední, okresní, okrskové) podle toho, které komise se ustanovení týká.
§ 15
§ 15, poř. č. 3, posl. Kanis
V § 15 odst. 2 změnit takto:
"(2) Na prvním zasedání určí los z členů okresní komise jejího předsedu a prvního místopředsedu".
§ 16
§ 16, poř. č. 8, posl. Benda
V § 16 odst. 1 nahradit slovo "určí" slovy "může určit".
§ 16, poř. č. 3, posl. Kanis
V § 16 odst. 2 změnit takto:
"(2) Na prvním zasedání určí los z členů okrskové komise jejího předsedu a místopředsedu."
§ 17
§ 17, poř. č. 9, posl. Kulan
§ 17 odst. 2 rozšířit o znění:
"Hlasovací lístky v ČR a v SR budou barevně odlišné a občané je obdrží podle toho v které republice jsou zaregistrováni v seznamech občanů."
§ 18
§ 18, poř. č. 3, posl. Kanis
Z § 18 vypustit slova "bývalých místních národních výborů".
§ 19
§ 19, poř. č. 9, posl. Kulan
Precizovat v konečném znění návrhu zákona způsob rozdělování vysílacího času.
§ 19, poř. č. 7, posl. Doležal
V § 19 odst. 1 ve druhém řádku místo slov "období počínající 12 dnů" uvést "období počínající 40 dnů"; ve čtvrtém řádku místo slov "nesmí být kratší než 20 dnů" uvést slova "nesmí být kratší než 40 dnů".
§ 19, poř. č. 1, posl. Lux
V § 109 odst. 4 vypustit slova "úměrně k celkovému počtu členů jejich poslaneckých klubů" a nahradit slovy "rovnoměrně mezi všechny poslanecké kluby existující v den vyhlášení referenda".
§ 19, poř. č. 5, posl. Roman
V § 19 odst. 4 upravit takto:
"(4) Vysílací čas celkem 15 hodin na každém okruhu provozovatelé rozhlasového a televizního vysílání ze zákona se rozdělí rovnoměrně mezi registrované politické strany a politická hnutí podle toho, jak se hlásí k určité možné odpovědi na položené otázky (položenou otázku)".
§ 19
§ 19, poř. č. 4, posl. Kučera
V § 19 vložit za odstavec 5 nový odstavec 6 tohoto znění:
"(6) Úhrady za užívání telekomunikačního zařízení [Zákon č. 110/1960 Sb., o telekomunikacích.] se hradí v rozsahu vysílacího času poskytnutého podle odstavce 2 ze státního rozpočtu federace a v rozsahu vysílacího času poskytnutého podle odstavce 3 ze státního rozpočtu příslušné republiky.".
Následující odstavce přečíslovat.
§ 19, poř. č. 6, posl. Zelenay
V § 19 odst. 2 v první větě za slova "Federálního shromáždění" doplnit slova "se zákazem majorizace".
§ 19, poř. č. 6, posl. Zelenay
V § 19 odst. 4 nahradit novým textem:
"(4) Podle otázky se přidělí stejný čas vystoupením podporujícím kladnou nebo zápornou odpověď na otázku referenda, a to rovnoměrně politickým stranám a politickým hnutím, zastoupeným ve Federálním shromáždění, Slovenské národní radě a České národní radě v případě referenda na území obou republik, a stranám a hnutím, zastoupeným v Slovenské národní radě respektive v České národní radě v případě referenda konaného jen ve Slovenské republice respektive v České republice."
§ 19, poř. č. 7, posl. Doležal
V § 19 odst. 2 na předposledním řádku místo slov "poskytl bezplatně celkem 15 hodin" uvést "poskytl bezplatně celkem 35 hodin".
§ 19, poř. č. 7, posl. Doležal
V § 19 odst. 3 na předposledním řádku místo slov "poskytl bezplatně celkem 15 hodin" uvést "poskytl bezplatně celkem 35 hodin".
§ 19, poř. č. 9, posl. Kulan
Do § 19 odst. 3 na konec vložit větu: "Jeho pořadí určit losováním."
§ 19, poř. č. 7, posl. Doležal
§ 19 odst. 4 na předposledním řádku místo slov "musí být poskytnuto alespoň 10 minut" uvést "musí být poskytnuto alespoň 15 minut".
§ 19, poř. č. 11, posl. Vrabec
V § 19 doplnit nové odstavce 4 a 5 tohoto znění:
"(4) Pokud během kampaně před referendem vystoupí na některém z vysílacích okruhů státního rozhlasu nebo státní televize k otázce, která je předmětem referenda, prezident republiky, předseda nebo místopředseda Federálního shromáždění, předseda nebo člen vlády České a Slovenské Federativní Republiky, předseda nebo místopředseda České národní rady, předseda nebo člen vlády České republiky, předseda nebo místopředseda Slovenské národní rady, jakož i předseda nebo člen vlády Slovenské republiky, započítá se hlas tohoto vystoupení úměrně do vysílacího času politických stran, které podporují přijetí, popřípadě zamítnutí návrhy v souladu s vystoupením uvedených osob.
(5) Pokud během kampaně před referendem vystoupí na některém z vysílacích okruhů státního rozhlasu nebo státní televize některá z osob uvedených v odst. 4 po vyčerpání vysílacího času všech, popř. některé z politických stran, které podporují přijetí, popřípadě zamítnutí návrhu v souladu s vystoupením uvedených osob, prodlouží se úměrně vysílací čas politických stran prosazujících opačný názor. Pokud v tomto případě nebude možno dodržet termín referenda, referendum se odloží. Nynější odstavce 4 až 7 přečíslovat na 6 až 9.
§ 19, poř. č. 9, posl. Kulan
Do § 19 vložit nový odstavec 5 ve znění:
"(5) Po dobu celé kampaně před referendem je zakázáno propagovat národní, rasovou, etnickou nebo náboženskou snášenlivost."
Následující odstavce přečíslovat.
§ 19, poř. č. 1, posl. Lux
V § 19 odst. 6 první větě vypustit slovo "státních".
§ 21
§ 21, poř. č. 9, posl. Kulan
V § 21 odst. 2 nahradit text:
".... je jinak upraven" textem "..... když není možno jednoznačně určit stanovisko hlasujících".
§ 23
§ 23, poř. č. 9, posl. Kulan
§ 23 odst. 1 vypustit "dvojtečku" a pokračovat "zvlášť pro občany každé z republik".
§ 29
§ 29, poř. č. 3, posl. Kučera
V § 29 odst. 2 vložit za slovo "povinny" slova "v rozsahu odpovídajícímu technickým možnostem jejich provozu".
§ 31
§ 31, poř. č. 4, posl. Kučera
V § 31 odst. 3 na závěr doplnit slova "s výjimkou úhrad za užívání telekomunikačního zařízení podle § 19 odst. 6.".
§ 33
§ 33, poř. č. 3, posl. Kanis
Úvod v § 33 odst. 1 upravit takto:
"Rozhodnutí přijaté v referendu k zásadní otázce formy státoprávního uspořádání České a Slovenské Federativní Republiky (čl. 1 odst. 1, čl. 3 odst. 1 ústavního zákona) vyhlásí předsednictvo Federálního shromáždění jako zákon Federálního shromáždění ...."
§ 33, poř. č. 3, posl. Kanis
V § 33 odst. 2 upravit úvod takto:
"Rozhodnutí přijaté v referendu o návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z ČSFR (čl. 1 odst. 2, čl. 3 odst. 2 ústavního zákona) vyhlásí předsednictvo národní rady příslušné republiky jako zákon národní rady ...."
§ 34
§ 34, poř. č. 4, posl. Kučera
V § 34 odst. 2, 3 a 4 upravit takto:
"(2) Pokud žádost o přezkoumání ústavnosti postupu referenda, vyhlášeného podle čl. 3 odst. 1 ústavního zákona, nebyla Ústavnímu soudu doručena ve lhůtách podle odstavce 1, zašle předsednictvo Federálního shromáždění rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 1) k vyhlášení ve Sbírce zákonů (čl. 5 odst. 3 ústavního zákona) do třech dnů po uplynutí nejzazší lhůty podle odstavce 1.
(3) Pokud žádost o přezkoumání ústavnosti postupu referenda, vyhlášeného podle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona, nebyla Ústavnímu soudu doručena ve lhůtách podle odst. 1, zašle předsednictvo národní rady příslušné republiky rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 1) k vyhlášení ve Sbírce zákonů (čl. 5 odst. 3 ústavního zákona) do třech dnů po uplynutí nejzazší lhůty podle odst. 1.
(4) Byla-li žádost o přezkoumání ústavnosti postupu referenda Ústavnímu soudu doručena ve lhůtách podle odst. 1, avšak Ústavní soud porušení ústavnosti postupu referenda nezjistil, zašle předsednictvo Federálního shromáždění., jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 3 odst. 1 ústavního zákona, nebo předsednictvo národní rady příslušné republiky, jde-li o referendum vyhlášené podle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona, rozhodnutí přijaté v referendu (§ 33 odst. 1, 2 ústavního zákona) k vyhlášení ve Sbírce zákonů (čl. 5 odst. 3 ústavního zákona) do třech dnů od vyhlášení nálezu ústavního soudu.".
§ 37
§ 37, poř. č. 9, posl. Kulan
Nápis pod § 37 rozšířit na "Trestní ustanovení a sankce". Původní znění označit jako odst. 1 a připojit nový odstavec 2 ve znění:
"(2) V případě porušení § 19 odst. 5 v oficiálních dokumentech politického subjektu republiková volební komise zastaví s okamžitou platností účast tohoto politického subjektu v kampani. Politický subjekt bude pokutován až do výše 4 mil. Kčs."