FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

623

Návrh

poslanců Federálního shromáždění Františka Pernici, Ing. Jaroslava Hladíka a Michala Malého

na vydání

zákona

o Železniční policii

 

Návrh

Zákon

ze dne ............. 1991

o Železniční policii

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

Úvodní ustanovení

§ 1

1/ Zřizuje se Železniční policie

2/ Železniční policie je ozbrojeným bezpečnostním sborem, plnícím úkoly v železničním provozu v rozsahu stanoveném tímto zákonem nebo jinými zákony

3/ Železniční policie se ve své činnosti řídí ústavou, ústavními zákony, zákony a ostatními obecně závaznými právními předpisy.

4/ Železniční policie plní své úkoly zejména v obvodu celostátních drah a vleček.

HLAVA PRVNÍ

Úkoly a organizace Železniční policie

§ 2

Úkoly Železniční policie

Železniční policie plní zejména tyto úkoly:

a) chrání bezpečnost osob a majetku;

b) spolupůsobí při ochraně bezpečnosti a plynulosti železničního provozu a při výkonu státního dozoru na dráhách;

c) spolupůsobí při ochraně důležitých objektů, zařízení a dopravních prostředků železnic;

d) spolupůsobí při pátrání po ztracených a odcizených zásilkách a v souvislosti s tím zjišťuje a odhaluje pachatele krádeží, narušování a poškozování zásilek;

e) spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku a byl-li porušen, činí opatření k jeho obnovení;

f) spolupodílí se na pátrání po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách, drogách a odcizených věcech;

g) spolupůsobí při zjišťování a objasňování příčin ohrožování bezpečnosti a plynulosti železničního provozu;

h) odhaluje a oznamuje příslušným orgánům přestupky;

i) projednává v blokovém řízení ostatní přestupky na úseku dopravy a přestupky na úseku silničního hospodářství, na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, proti pořádku ve státní správě, proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku; [§ 23 odst. 1 písm. a, c, e, g, h, i, j; § 30 odst. 1 písm. a, b; § 46, 47, 48, 49; § 50 zák. ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích; § 23 odst. 1 písm. a, c, e, g, h, i, j; § 30 odst. 1 písm. a, b; § 46, 47, 48, 49; § 50 zák. SNR č. 372/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů]

j) vede příslušné evidence a statistiky;

k) spolupracuje s mezinárodními organizacemi.

§ 3

Organizace a řízení Železniční policie

1/ Železniční policie se člení na útvary s územní působností v obvodu celostátních drah a vleček.

2/ V Železniční policii působí zejména služba ochrany a služba pátrací.

3/ Zásady organizace a řízení Železniční policie stanoví ministerstvo dopravy České a Slovenské Federativní republiky.

§ 4

1/ Železniční policii řídí ředitelství Železniční policie, v jehož čele stojí ředitel.

2/ Ředitele Železniční policie jmenuje a odvolává ministr dopravy České a Slovenské Federativní Republiky.

3/ Ředitel Železniční policie je z výkonu své funkce odpovědný ministru dopravy České a Slovenské Federativní Republiky.

4/ Ředitel Železniční policie stanoví součinnost, věcnou a místní příslušnost útvarů a služeb Železniční policie.

HLAVA DRUHÁ

Povinnosti, oprávnění a prostředky policisty

Oddíl první

Povinnosti policisty

§ 5

1/ Při provádění služebních zákroků, služebních úkonů, jakož i při ostatní služební činnosti je policista povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod, nepřekročit míru nezbytnou k dosažení sledovaného účelu.

2/ Dovolují-li to okolnost i případu, je policista povinen při provádění služebního zákroku, služebního úkonu, nebo jiné služební činnosti spojené se zásahem do práv nebo svobod osob poučit je o jejich právech i o možnosti podat stížnost.

§ 6

1/ Policista ve službě je povinen v mezích tohoto zákona provést služební zákrok, popřípadě učinit jiná opatření nezbytná k provedení služebního zákroku, je-li páchán trestný čin nebo přestupek anebo je-li důvodné podezření z jejich páchání.

2/ Policista i v době mimo službu je povinen v mezích tohoto zákona provést služební zákrok, popřípadě učinit jiná opatření nezbytná k provedení služebního zákroku, jestliže je páchán trestný čin nebo přestupek, kterým je bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo majetek, a nebrání-li tomu vážné důvody.

§ 7

1/ Policista nesmí provést služební zákrok nebo služební úkon, jestliže

a) je pod vlivem takových léků nebo jiných látek, které snižují jeho schopnost jednání;

b) jeho zdravotní stav vylučuje jeho úspěšné provedení;

c) k jeho provedení nebyl odborně vyškolen nebo vycvičen;

d) tomu brání důležitý zájem služby.

2/ Jestliže jsou důvody k provedení služebního zákroku nebo služebního úkonu, je policista, který podle odstavce 1 nesmí zakročit, povinen, pokud mu to okolnosti dovolují, provést jiná nezbytná opatření, zejména vyrozumět útvar železniční policie nebo útvar policejního bezpečnostního sboru.

§ 8

1/ Policista je při provádění služebního zákroku povinen, pokud to jeho povaha a okolnosti dovolují, použít odpovídající výzvy.

2/ Pokud to povaha služebního zákroku vyžaduje, použije policista před výzvou slov "Jménem zákona!".

3/ Každý je povinen uposlechnout výzvy zakročujícího policisty.

4/ Kdo neuposlechne výzvy zakročujícího policisty, může být postižen podle zvláštního zákona. [§ 47 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích; § 47 zákona SNR č. 372/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů]

§ 9

1/ Policista prokazuje příslušnost k železniční policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem, odznakem pátrací služby nebo ústním prohlášením.

2/ Policista je povinen před služebním zákrokem prokázat svou příslušnost k železniční policii.

3/ Policista, který prokazuje svou příslušnost k železniční policii služebním průkazem nebo odznakem pátrací služby, je oprávněn před služebním zákrokem prokázat tuto příslušnost pouze ústním prohlášením, jestliže to okolnosti, za kterých zakročuje, neumožňují; služebním průkazem nebo odznakem pátrací služby se prokazuje až po zákroku.

§ 10

Ministerstvo dopravy České a Slovenské Federativní republiky stanoví obecně závazným právním předpisem podrobnosti

a) kdy policista nesmí provést služební zákrok nebo služební úkon, brání-li tomu důležitý zájem služby;

b) prokazování příslušnosti k Železniční policii.

Oddíl druhý

Oprávnění policisty

§ 11

Oprávnění požadovat vysvětlení

1/ Při plnění úkolů podle tohoto zákona je policista oprávněn požadovat potřebné vysvětlení, listiny a jiné podklady (dále jen "vysvětlení") od každého, a vyzvat jej, aby se ve stanovenou dobu dostavil na určené místo.

2/ Každý je povinen požadavku nebo výzvě podle odstavce 1 vyhovět.

3/ Vysvětlení nesmí být požadováno od toho, kdo by jím porušil zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byl této povinnosti zproštěn.

4/ Vysvětlení může odepřít ten, kdo by jím sobě nebo osobě blízké způsobil nebezpečí trestního stíhání, a jde-li o přestupek, nebezpečí postihu za přestupek.

5/ Policista musí poučit osobu o možnosti odepřít vysvětlení podle odstavce 3 a 4.

6/ Kdo se dostaví na výzvu, má nárok na náhradu nutných výdajů a na náhradu ušlého výdělku. Náhradu poskytuje Železniční policie. Nárok na náhradu nemá ten, kdo se dostavil jen ve vlastním zájmu nebo pro své protiprávní jednání.

7/ Nárok na náhradu podle odstavce 6 zaniká, jestliže jej oprávněný neuplatní do tří dnů ode dne, kdy se na výzvu dostavil; o tom musí být oprávněný poučen.

8/ Nevyhoví-li předvolaná osoba bez dostatečné omluvy nebo bez závažných důvodů výzvě podle odstavce 1, může být předvedena.

§ 12

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti

1/ Při plnění úkolů podle tohoto zákona je policista oprávněn vyzvat každého, aby hodnověrným způsobem prokázal svoji totožnost.

2/ Každý je povinen výzvě podle odstavce 1 vyhovět.

3/ Nechce-li nebo nemůže-li osoba hodnověrným způsobem prokázat svoji totožnost, může být předvedena.

4/ Nelze-li totožnost neznámé osoby zjistit jinak, předá policista osobu příslušnému policejnímu bezpečnostnímu sboru k provedení úkonů podle zvláštního zákona. [§ 16 odst. 6, zák. č. .../1991 Sb., o policejních sborech ČSFR]

§ 13

Předvedení

1/ Policista je oprávněn při plnění úkolů podle tohoto zákona, za účelem provedení služebních úkonů, předvést osobu, která

a) přímo ohrožuje život a zdraví jiných osob nebo majetek;

b) výtržnostmi nebo jiným nepřístojným chováním narušuje veřejný pořádek a je důvodná obava, že bude v tomto jednání pokračovat;

c) přímo ohrožuje nebo narušuje bezpečnost a plynulost železničního provozu;

d) je hledána pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu nebo je po ní vyhlášeno pátrání.

2/ Jestliže předvedená osoba nebo osoba předvedená podle § 10 odstavec 8 a § 11 odstavec 3 nebyla předána orgánům činným v trestním řízení nebo jiným orgánům, musí být propuštěna ihned po provedení potřebných služebních úkonů, nejpozději však do 24 hodin od okamžiku omezení osobní svobody.

3/ Trvají-li potřebné služební úkony po předvedení déle než 12 hodin a nebrání-li tomu závažné důvody a předvedená osoba o to požádá nebo s tím souhlasí, vyrozumí se některá z osob blízkých předvedené osoby a jde-li o vojáka, nejbližší posádková správa.

4/ Předvedená osoba mladší 18 let musí být propuštěna ihned po provedení potřebných služebních úkonů, nejpozději však do 12 hodin od okamžiku omezení osobní svobody. O jejím předvedení se vyrozumí bez zbytečného odkladu její zákonný zástupce nebo osoba, která nad ní vykonává dohled.

§ 14

Oprávnění odebrat zbraň

1/ Policista je oprávněn přesvědčit se, zda předváděná osoba nemá u sebe zbraň nebo jinou věc, jíž by mohla ohrozit život nebo zdraví, a odebrat ji.

2/ Odebranou zbraň nebo věc podle odstavce 1 je policista povinen vrátit při propuštění předvedené osoby, nebrání-li tomu zákonné důvody.

3/ Zbraní se pro účely tohoto zákona rozumí zbraň střelná, bodná nebo zbraň hromadné účinnosti.

§ 15

Oprávnění zakázat vstup na určená místa

Jestliže to vyžaduje účinné zabezpečení plnění úkolů uvedených v tomto zákoně, je policista oprávněn přikázat každému, aby na nezbytně nutnou dobu nevstupoval na určená místa nebo se na nich nezdržoval.

§ 16

Oprávnění při ochraně bezpečnosti železničního provozu, majetku a přepravovaných zásilek

Při ochraně bezpečnosti železničního provozu majetku a přepravovaných zásilek je policista oprávněn:

a) v souvislosti s pátráním po ztracených a zavlečených zásilkách se přesvědčit, zda hledaná věc není ve skladištích nebo dopravních prostředcích, popřípadě jiných prostorech na území obvodu celostátních drah nebo na vlečkách,

b) k prohlídkám zásilek, kontrole dokladů, písemností, dopravních a průvodních listin, zjišťování druhu a množství zboží a dalších skutečností potřebných k posouzení, zda přeprava zboží po železnici v obvodu celostátních drah a na vlečkách se uskutečňuje v souladu s přepravními a tarifními předpisy železnice,

c) kontrolovat vstup a výstup osob, jejich zavazadel, vjezd a výjezd dopravních prostředků v místech, která nejsou přístupná,

d) po předchozí marné výzvě k vydání věci, vykonat v obvodu celostátních drah osobní prohlídku pracovníků Československých státních drah, prohlídku zavazadel, jakož i prohlídku dopravních prostředků v případě důvodného podezření, že osoba u sebe ukrývá věci odcizené z majetku cestujících nebo ze zásilky přepravované po železnici,

e) vyloučit ze železniční přepravy osoby a věci, které mohou být přepravované za určitých podmínek nebo jsou z přepravy vyloučeny.

2/ Policisté jsou při plnění úkolů podle tohoto zákona oprávněni k bezplatné přepravě na dráhách celostátních, a to i vlaky určenými výlučně pro mezinárodní přepravu, vlaky místenkovými, a to včetně přepravy služebního psa, k jízdě na stanovišti strojvedoucího, ve služebním voze a v nákladním vlaku, jakož i bezplatnému používání sdělovacích zařízení Československých státních drah a ke vstupu do vyhrazených prostor objektů a zařízení, dopravních prostředků a ostatních prostor.

§ 17

Oprávnění při odhalování přestupků

1/ Policista je při odhalování přestupků oprávněn vyžadovat:

a) opis rejstříku trestu v případech, ve kterých by předchozí trestní postih mohl vést k posouzení skutku jako trestného činu;

b) odborná vyjádření od příslušných orgánů;

c) lékařské vyšetření včetně odběru krve a moče ke zjištění alkoholu nebo jiné návykové látky [§ 6 zákona ČNR č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi; § 6 zákona SNR č. 46/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.];

d) ohledání místa přestupku, ohledání věci mající vztah ke spáchanému přestupku a v souvislosti s tím zjišťovat a zajišťovat stopy.

2/ Úkonům uvedeným v odstavci 1 písm. c) je osoba povinna se podrobit, jen není-li to spojeno s ohrožením jejího zdraví.

3/ Vyšetření krve osoby podezřelé ze spáchání přestupku musí být provedeno, jestliže o to osoba požádá.

§ 18

Odnětí věci

1/ Policista je oprávněn, po předchozí marné výzvě k vydání, odejmout věc, o níž lze mít důvodně za to, že v řízení o přestupku může být vysloveno její propadnutí [§ 15 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích; § 15 zákona SNR č. 372/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů], nebo může být zabrána [§ 18 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích; § 18 zákona SNR č. 372/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů].

2/ Nelze odejmout věc, jejíž hodnota je v nápadném nepoměru k povaze přestupku.

3/ O odnětí věci sepíše policista záznam a osobě, jíž byla věc odňata, se vystaví potvrzení o odnětí věci.

4/ Není-li v řízení o přestupku vysloveno propadnutí nebo zabrání věci, je policista věc povinen neprodleně vrátit, pokud ji nepostoupil příslušnému správnímu orgánu, který je o přestupku oprávněn rozhodnout.

Oddíl třetí

Použití donucovacích prostředků a zbraně policistou

§ 19

Donucovací prostředky

1/ Donucovacími prostředky jsou:

a) hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany;

b) slzotvorné prostředky;

c) obušek;

d) pouta;

e) služební pes;

f) úder zbraní;

g) hrozba namířenou zbraní;

h) varovný výstřel do vzduchu.

2/ Před použitím donucovacích prostředků je policista povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání s výstrahou, že bude použito některého z donucovacích prostředků. Od výzvy a výstrahy může upustit jen v případě, že je sám napaden nebo je-li ohrožen život nebo zdraví jiné osoby nebo hrozí jiná závažná škoda a věc nesnese odkladu.

3/ O tom, který z donucovacích prostředků použije, rozhoduje policista podle konkrétní situace tak, aby osobě, proti které zakročuje, nezpůsobil nepřiměřenou újmu.

§ 20

Použití hmatů, chvatů, úderů a kopů sebeobrany, slzotvorných prostředků a obušku

1/ Hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany, slzotvorné prostředky a obušku je policista oprávněn použít aby:

a) zajistil bezpečnost jiné osoby nebo vlastní před protiprávním útokem, není-li po výzvě od útoku upuštěno, útok bezprostředně hrozí, trvá nebo podle všech známek bude pokračovat;

b) zabránil výtržnosti, rvačce, fyzickému napadání osob, úmyslnému poškozování majetku nebo jinému hrubému jednání, kterým je porušován veřejný pořádek;

c) předvedl osobu, která klade aktivní odpor;

d) zabránil násilnému vstupu nepovolaných osob do chráněných a střežených objektů nebo na místo, kam je vstup zakázán.

2/ Hmaty a chvaty sebeobrany a slzotvorné prostředky je policista oprávněn použít, aby předvedl osobu, která klade pasivní odpor.

§ 21

Použití pout

Pouta je policista oprávněn použít:

a) ke spoutání předváděné osoby, která klade aktivní odpor nebo napadá jiné osoby nebo policistu, po marné výzvě, aby od takového jednání upustila, nebo je-li nebezpečí, že se pokusí o útěk;

b) ke vzájemnému připoutání dvou či více předváděných za podmínek uvedených v písmenu a);

c) ke spoutání nebo připoutání osob, které fyzicky napadají jiné osoby nebo policistu nebo poškozují majetek.

§ 22

Použití služebního psa

1/ Služebního psa policista použije

a) aby zajistil bezpečnost jiné osoby nebo vlastní, není-li po výzvě upuštěno od útoku, útok bezprostředně hrozí, trvá nebo podle všech známek bude pokračovat;

b) aby zabránil výtržnosti, rvačce, fyzickému napadání osob, úmyslnému poškozování majetku nebo jinému hrubému jednání, kterým je porušován veřejný pořádek;

c) aby zabránil násilnému vstupu nepovolaných osob do chráněných nebo střežených objektů nebo na místa, kam je vstup zakázán;

d) k pronásledování osoby na útěku, která má být předvedena;

e) aby donutil ukrývající se osobu, která má být předvedena, k opuštění úkrytu;

f) k hlídání předvedené osoby.

2/ Policista použije služebního psa s náhubkem. Jestliže to povaha a intenzita útoku, případně překonání odporu vyžaduje, použije služebního psa bez náhubku.

§ 23

Použití úderu zbraní

Úder zbraní je policista oprávněn použít v sebeobraně, zpravidla při zápase s útočníkem, dostane-li se do tísně.

§ 24

Použití hrozby namířenou zbraní

Hrozby namířenou zbraní je policista oprávněn použít, aby:

a) zajistil bezpečnost vlastní nebo jiné osoby;

b) zabránil násilnému vstupu nepovolaných osob do chráněných nebo střežených objektů nebo na místo, kam je vstup zakázán;

c) překonal odpor směrující ke zmaření jeho služebního zákroku.

§ 25

Použití varovného výstřelu do vzduchu

Varovný výstřel do vzduchu je policista oprávněn použít jen v těch případech, ve kterých je oprávněn použít zbraně.

Povinnosti policisty po použití donucovacích prostředků

§ 26

Jestliže policista zjistí, že při použití donucovacích prostředků došlo ke zranění osoby, je povinen, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněné osobě první pomoc a zajistit lékařské ošetření.

§ 27

1/ Každý služební zákrok, při kterém bylo použito donucovacích prostředků, je policista povinen bezodkladně hlásit svému nadřízenému.

2/ O použití donucovacích prostředků je policista povinen podat svému nadřízenému písemné hlášení s uvedením důvodu, průběhu a výsledku jejich použití.

3/ Vzniknou-li pochybnosti o oprávněnosti nebo přiměřenosti použití donucovacích prostředků, nebo jestliže při jejich použití byla způsobena smrt, újma na zdraví nebo škoda na majetku, je nadřízený povinen zjistit, zda tyto prostředky byly použity v souladu se zákonem. O výsledku tohoto zjištění sepíše úřední záznam.

4/ Použije-li policista donucovacích prostředků mimo místo svého služebního působení, ohlásí jejich použití nejbližšímu útvaru Železniční policie. Na další postup se přiměřeně vztahují odstavce 2 a 3.

§ 28

Použití zbraně

1/ Policista je oprávněn použít zbraň jen v těchto případech:

a) aby v případě nutné obrany odvrátil přímo hrozící nebo trvající útok vedený proti jeho osobě nebo útok na život jiné osoby;

b) jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje, na jeho výzvu nevzdá nebo se zdráhá opustit svůj úkryt;

c) nelze-li jinak překonat odpor směřující ke zmaření jeho závažného služebního zákroku;

d) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet;

e) aby zneškodnil zvíře ohrožující život nebo zdraví osob;

f) aby odvrátil nebezpečný útok, který ohrožuje střežený nebo chráněný objekt nebo stanoviště, po marné výzvě, aby bylo upuštěno od útoku.

2/ Při použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejména aby nebyl ohrožen život jiných osob, a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje. Pokud to okolnosti služebního zákroku dovolují, je policista povinen před použitím zbraně použít výstrahu a varovný výstřel do vzduchu.

3/ Zbraní se podle odstavce 1 rozumí zbraň střelná, bodná a zbraň hromadné účinnosti.

Povinnosti policisty po použití zbraně

§ 29

Po každém použití zbraně, při kterém došlo ke zranění osoby, musí policista ihned, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněnému první pomoc a zajistit lékařské ošetření. Dále je povinen učinit všechny neodkladné úkony, aby mohla být řádně objasněna oprávněnost použití zbraně.

§ 30

1/ Každý služební zákrok, při kterém bylo použito zbraně, je policista povinen bezodkladně hlásit svému nadřízenému.

2/ O použití zbraně je policista povinen podat svému nadřízenému písemné hlášení s uvedením důvodu, průběhu a výsledku jejího použití.

3/ Vzniknou-li pochybnosti o oprávněnosti nebo přiměřenosti použití zbraně nebo jestliže při jejím použití byla způsobena smrt, újma na zdraví nebo škoda na majetku, je nadřízený povinen zjistit, zda zbraně bylo použito v souladu se zákonem. O výsledku tohoto zjištění sepíše úřední záznam.

4/ Použije-li policista zbraň mimo místo svého služebního působení, ohlásí její použití nejbližšímu útvaru Železniční policie. Na další postup se přiměřeně vztahují odstavce 2 a 3.

§ 31

Zvláštní omezení

Při služebním zákroku proti těhotné ženě, osobě vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo chorobou a osobě mladší 15 let nesmí policista použít úderů a kopů sebeobrany, slzotvorné prostředky, obušku, pout, služebního psa, úderu zbraní a zbraň vyjma případů, kdy to povaha útoku vedeného touto osobou proti chráněným zájmům nebo mimořádně vzniklá situace nezbytně vyžaduje.

§ 32

Služební zákroky pod jednotným velením

1/ Zakročují-li policisté pod jednotným velením, rozhoduje o použití donucovacích prostředků a zbraně za podmínek

uvedených v tomto zákoně velitel zakročující jednotky. O použití donucovacích prostředků a zbraně může na místě zákroku rozhodnout též nadřízený tohoto velitele. Rozhodnutí velitele zakročující jednotky a jeho nadřízeného o použití donucovacích prostředků a zbraně musí být zadokumentováno.

2/ Na velitele zakročující jednotky, který rozhodl o použití donucovacích prostředků nebo zbraně podle odstavce 1, přecházejí povinnosti, které mají jinak po použití těchto prostředků nebo zbraně policisté.

HLAVA TŘETÍ

Vztahy Železniční policie k státním a jiným orgánům, organizacím a osobám

§ 33

Každý má právo se obracet na policisty a útvary Železniční policie se žádostí o pomoc. Policisté a útvary Železniční policie jsou povinny v rozsahu své působnosti tuto pomoc poskytnout.

§ 34

1/ Útvary železniční policie jsou oprávněny při plnění úkolů podle tohoto zákona požadovat od státních a jiných orgánů, organizací a osob (dále jen "orgány") pomoc, podklady a informace související se zabezpečením a plněním jejich úkolů.

2/ Orgány jsou povinny požadovanou pomoc, podklady a informace poskytnout, pokud jim v tom nebrání důvody stanovené jinými obecně závaznými právními předpisy.

3/ Útvary Železniční policie upozorňují orgány a projednávají s nimi skutečnosti, které se dotýkají jejich činnosti a mohou vést k ohrožení nebo narušení bezpečnosti železničního provozu a veřejného pořádku.

4/ Železniční policie spolupracuje s příslušnými orgány Československých státních drah a v rozsahu nezbytném pro výkon služby se vzájemně informují o případech narušování a ohrožování plynulosti a bezpečnosti železničního provozu, bezpečnosti objektů a zařízení, zásilek, bezpečnosti života a zdraví osob.

5/ Československé státní dráhy a organizace železniční dopravy jsou povinny vytvářet nezbytné podmínky pro činnost Železniční policie a projednávat s ní opatření směřující k zajištění zvýšené ochrany bezpečnosti a plynulosti železničního provozu, ochrany objektů, zařízení, zásilek, pořádku a bezpečnosti osob. Československé státní dráhy jsou oprávněny požadovat od útvarů Železniční policie, aby bezpečnostní opatření a postupy policistů byly upraveny takovým způsobem, aby co nejméně nepříznivě ovlivňovaly činnost železnice.

6/ Bližší podrobnosti o spolupráci Železniční policie s organizacemi železniční dopravy při zajišťování bezpečnosti a veřejného pořádku v obvodu celostátních drah upraví obecně závazným právním předpisem federální ministerstvo dopravy.

§ 35

1/ Železniční policie spolupracuje při plnění úkolů podle tohoto zákona s příslušnými Policejními bezpečnostními sbory.

2/ Příslušným Policejním bezpečnostním sborům nebo prokuratuře oznamuje zjištěné trestné činy a jejich pachatele.

§ 36

Policista je oprávněn v případě nebezpečí bezprostředního ohrožení života a zdraví nebo majetku požádat každého o pomoc. Kdo byl o tuto pomoc požádán, je povinen ji poskytnout; nemusí tak učinit, jestliže by tím vystavil vážnému ohrození sebe nebo osoby blízké anebo brání-li tomu jiné důležité okolnosti.

§ 37

Náhrada škody

1/ Stát odpovídá za škodu osobě, která poskytla pomoc Železniční policii nebo policistům na jejich žádost nebo s jejich vědomím (dále jen "poškozený"). Stát se této odpovědnosti může zprostit jen tehdy, způsobil-li si tuto škodu poškozený úmyslně.

2/ Došlo-li u poškozeného k újmě na zdraví nebo smrti, postupuje se podle předpisů o odškodňování pracovních úrazů pracovníků. Vláda České a Slovenské Federativní Republiky může stanovit obecně závazným právním předpisem, ve kterých případech, v jakém rozsahu:

a) náleží poškozenému, vedle nároků podle pracovněprávních předpisů, jednorázové mimořádné odškodnění;

b) se zvyšuje jednorázové odškodnění náležející podle pracovněprávních předpisů pozůstalým po poškozeném, a kdy lze takové odškodnění přiznat osobám, které byly na poškozeného odkázány výživou.

3/ Poškozenému se hradí též škoda na věcech, která mu vznikla v souvislosti s poskytnutím této pomoci. Přitom se hradí skutečná škoda, a to uvedením v předešlý stav; není-li to možné nebo účelné, hradí se v penězích. Poškozenému může být přiznána i úhrada nákladů spojených s pořízením nové věci náhradou za věc poškozenou.

4/ Stát hradí i škodu, kterou poškozený způsobil v souvislosti s pomocí poskytnutou Železniční policii nebo policistům.

5/ Stát odpovídá i za škody způsobené Železniční policií nebo policisty v souvislosti s plněním jejich úkolů stanovených tímto zákonem.

6/ Náhradu škody poskytuje v zastoupení státu federální ministerstvo dopravy za Železniční policii a její policisty.

HLAVA ČTVRTÁ

Společná, přechodná a závěrečná ustanovení

Společná ustanovení

§ 38

1/ Početní stavy Železniční policie stanoví vláda České a Slovenské Federativní Republiky.

2/ Ministerstvo dopravy ČSFR rozhodne o objektech v obvodu celostátních drah, kde budou umístěny útvary Železniční policie.

§ 39

1/ Policisté jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, se kterými se seznámili při plnění úkolů Železniční policie nebo v souvislosti s nimi, a které v zájmu osob a organizací vyžadují, aby zůstaly utajeny před nepovolanou osobou.

2/ Pokud je osoba poučena Železniční policií nebo policisty o povinnosti zachovávat mlčenlivost o skutečnostech souvisejících s činností nebo plněním úkolů Železniční policie, je povinna uloženou mlčenlivost zachovávat.

3/ Povinnosti mlčenlivosti může zprostit ředitel Železniční policie.

§ 40

Pravomoc vojenských soudů


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP