Záznam o průběhu vázacího aktu předloží pracovník kontrarozvědky náčelníku, který schvaloval návrh na získání tajného spolupracovníka. Po jeho souhlasu registruje tajného spolupracovníka podle příslušných směrnic [Směrnice pro evidenci, statistiku a administrativu při kontrarozvědné činnosti [A oper II 1] vydané RMV ČSSR č. 4/1978.]
Čl. 50
(1) Nebylo-li dosaženo závazku ke spolupráci nebo na základě nově vzniklých okolností v průběhu vázacího aktu bylo od získání ke spolupráci upuštěno, pracovník kontrarozvědky uzavře zprávu návrhem na uložení materiálů do archivu.
(2) Po souhlasu příslušného náčelníka se zpráva ukládá se všemi podklady do archivu. Nemají-li materiály státobezpečnostní hodnotu, postupuje se podle čl. 35 písm. b).
Získávání tajných spolupracovníků - cizinců
Čl. 51
(1) Cizinec může být získán ke spolupráci s kontrarozvědkou jen jako agent.
(2) Při získávání cizinců ke spolupráci s kontrarozvědkou se postupuje podle obecných principů uplatňovaných u všech tajných spolupracovníků, přičemž je třeba dbát některých specifických rysů.
(3) Vázacímu aktu musí předcházet důkladné kontrarozvědné rozpracování cizince. Po skončení rozpracování, kdy cizinec se ukáže jako vhodný typ agenta, je zpravidla uplatňována metoda postupného připoutávání, při kterém pracovníci kontrarozvědky vystupují při styku s cizincem buď pod krytím (legendou) nebo otevřeně (bez legendy).
(4) Zásadou při uplatňování styku s cizincem je, aby byl veden způsobem, který snižuje na nejnižší míru riziko vyzrazení záměrů kontrarozvědky nepovolaným osobám nebo protivníku.
Čl. 52
Získávání cizinců ke spolupráci provádějí jazykově kvalifikovaní a zkušení náčelníci nebo pracovníci kontrarozvědky mající předpoklady k jednání s cizinci.
K § 4
Tajní spolupracovníci byli do knih registru svazků zaneseni jejich řídícími pracovníky na základě vázacího data a s plným vědomím tajného spolupracovníka. Dosud nebyl probrán jediný případ, kdy by řídící pracovník zanesl tajného spolupracovníka do registru svazků o své vůli, bez jeho vědomí a souhlasu. Údaje v registrech svazků je možné podrobit křížové kontrole ve svazky kontrarozvědního rozpracování tajných spolupracovníků s osobními spisy těchto spolupracovníků a se spisy zájmových a nepřátelských osob.
K § 5
Ostatními spolupracovníky jsou většinou důvěrníci, kandidáti tajné spolupráce, informátoři, kandidáti agenta a spolupracovníci I. správy Státní bezpečnosti, čili rozvědky. U těchto kategorií je nezbytné prokazovat skutečnosti uvedené v § 5.
Ve směrnici A-oper-I-3, článku 46, odst. (2) je jasně konstatováno, že se od tajných spolupracovníků nepovažuje písemný závazek v případech, kdy by podpis mohl ohrozit dobrý vztah tajného spolupracovníka ke spolupráci s kontrarozvědkou. V těchto případech postačil ústní souhlas získávaného tajného spolupracovníka.
Skutečnosti, že osoby splňují podmínky stanovené § 5, jsou prokazatelné například zápisy v těchto dokumentech: ve svazcích tajných spolupracovníků, svazcích na: rezidenta, agenta, držitele propůjčeného bytu, konspiračního bytu, objektovém, signálním, osobním, pátracím a kontrolním svazku. Dále jsou tyto skutečnosti zjistitelné v osobních spisech důvěrníka, kandidáta spolupráce, nepřátelské a prověřované osoby.
K § 6
Poslanecký mandát příslušníků a tajných spolupracovníků Státní bezpečnosti zaniká ze zákona zjištěním mandátového a imunitního výboru, že poslanec byl v minulosti příslušníkem Státní bezpečnosti, nebo je registrován jako tajný spolupracovník. U ostatních spolupracovníků, uvedených v § 3, písm. c) shromáždí mandátový a imunitní výbor na podnět kteréhokoliv poslance veškeré dostupné důkazy a zaujme stanovisko s doporučením příslušné sněmovně. Sněmovna po té hlasováním rozhodne zda osoba splňuje podmínky uvedené v § 5. V kladném případě současně rozhodne o zániku poslaneckého mandátu.