19. března - 5. dubna 1991

Příloha

Základní realizační opatření k přestavbě ozbrojených sil ČSFR

Realizace přestavby ozbrojených sil vychází z nutnosti uskutečnit v nejbližším období zejména tato opatření:

Dopracovat soubor legislativních norem zabezpečujících koncepční rozvoj branné politiky státu, zejména připravit návrh zákona o obraně ČSFR, novelizace branného zákona a zákona o civilní službě. Vypracovat a předložit koncepci výstavby ČSA.

V souladu s budováním evropské bezpečnosti snížit ve vojenské oblasti podstatně početní stav ozbrojených sil na takovou úroveň, která by zabezpečovala přiměřenou obrannou sílu státu. V první etapě (do konce roku 1992) lze předpokládat snížení počtů ČSA nejméně o jednu čtvrtinu vzhledem ke stavu v roce 1990. V další etapě, realizované nejpozději ve druhé polovině devadesátých let, pokračovat v souladu s vývojem mezinárodně politické situace ve snižování počtů osob a výzbroje ČSA až o dvě třetiny (proti stavu v roce 1990). Přitom přecházet na poloprofesionální a v dalším období na profesionální charakter armády. Tím vytvářet podmínky pro další výrazné zkracování délky vojenské základní služby.

Přebudovat současnou organizační strukturu ozbrojených sil tak, aby odpovídala požadavkům efektivní obrany. Podstatným rysem těchto změn je snížení počtu tanků, úderného letectva a zrušení útočných uskupení, vybudování racionální a účinné integrované protivzdušné obrany státu. Organizovat účinnou obranu a ochranu obyvatelstva na celém území státu, jak ve válce, tak v míru, a to i proti přírodním a ekologickým katastrofám a průmyslovým haváriím.

Provést zásadní změny v dislokaci vojsk. Nové rozmístění ČSA uskutečnit tak, aby bylo možno zaujmout obrannou sestavu na všech úsecích při převažujícím rovnoměrném rozmístění sil v obou republikách. Současně s omezením letectva a dalšími změnami v něm rozmístit jej na letištních uzlech, které by současně odpovídaly požadovaným životním a ekologickým hlediskům. Rozhodující dislokační změny uskutečnit ve vazbě na odsun sovětských vojsk z našeho území do konce roku 1992.

Nově koncipovat systém a způsoby mobilizačního rozvinutí ozbrojených sil v několika sledech při respektování potřeb zvyšování obranného potenciálu státu.

Doplňování ozbrojených sil organizovat při převažujícím uplatnění územního principu.

Vytvořit moderní, technicky vybavený a účinný systém řízení obrany státu a velení ozbrojeným silám s plnou kontinuitou velení v míru i ve válce. V řízení ozbrojených sil ČSFR uplatnit výlučně suverénní rozhodování státních činitelů ČSFR. Z federálního ministerstva obrany vytvořit vojenskopolitický řídící orgán. Velení ČSA bude zabezpečovat generální štáb ČSA. Podstatně zjednodušit hierarchickou členitost úrovní polního velení a nově koncipovat řízení teritoriálních ozbrojených sil na principu územního (republikového a zemského) řízení.

Speciálním druhem ochrany a zajištění celkové bezpečnosti ČSFR, odolnosti a účinnosti ozbrojených sil ČSFR je zpravodajská služba. Její novou koncepci a řízení v rámci ČSFR upravit legislativně.

Zabezpečit efektivní výcvik vojsk a štábů, odpovídající postupnému zkracování vojenské základní služby a přechodu na profesionalizaci ČSA. Minimalizovat rámcování útvarů, zefektivnit výcvik záloh, zredukovat počet vojenských výcvikových prostorů.

Současnou technickou úroveň výzbroje ozbrojených sil ČSFR pokládat v zásadě za dostatečnou ve vztahu k cílům jejího předpokládaného použití pro vedení obrany. Další přezbrojování orientovat na zvyšování efektivnosti obranných zbraňových systémů, zejména protitankových a protiletadlových prostředků a techniky zabezpečující velení vojskům.

Ozbrojené síly všestranně připravit podle zásad jejich nového operačního použití.

Vypracovat nový systém hospodářské mobilizace a tvorby, správy a užití federálních hmotných rezerv ČSFR pro obranu státu, odpovídající podmínkám tržního hospodářství a kompetencím státní správy a moci.

Úměrně těmto potřebám uskutečnit nezbytná opatření přípravy válčiště, zejména zabezpečit potřeby pružného řízení státu a velení ozbrojeným silám, široký manévr druhými sledy a odpovídající rozmístění základních zásob, techniky a týlových zařízení.

Novým potřebám přizpůsobit soustavu vojenského školství. Racionálními formami připravovat především nové velitele a nové skupiny specialistů při přechodu na profesionalizaci armády. Stanovit vyšší zdravotní a fyzická kritéria pro výkon služby v armádě. Snižovat věkovou hranící pro možnost odchodu do důchodu.

Ve výstavbě armády, v režimu jejího života, důsledně uplatňovat ekologická hlediska. Minimalizovat nepříznivé dopady všude tam, kde je nelze vzhledem ke specifickému charakteru výcviku vyloučit.

Prohlubování demokratického a humánního charakteru služby v ozbrojených silách ČSFR pokládat za principiální úkol jejich výstavby. Při přípravě a výchově vojáků uplatňovat zásadu přímé a nedílné odpovědnosti velitele, který svoje povinnosti plní v duchu vojenských předpisů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP