Středa 27. června 1990

Předsedající SL R. Battěk: Děkuji. Chce ještě někdo vystoupit? (Ne.) Není tomu tak.

Měli bychom hlasovat o návrzích. V prvním případě poslanec Tyl hovořil o zřízení federálního zemědělského výboru. Druhý návrh hovoří o zemědělské komisi.

Pokud nejsou námitky, dám hlasovat o tomto protinávrhu. Kdo z poslanců je pro to, aby byl zřízen federální zemědělský výbor, ať zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Třicet jedna.) Třicet jedna.

Je někdo proti? (Sedmdesát jedna.) Sedmdesát jedna.

Zdržel se někdo hlasování? (Dvacet.) Dvacet.

Z přítomných 120 poslanců hlasovalo 31 pro, proti 71 a 20 se zdrželo hlasování. Konstatuji, že protinávrh nebyl přijat.

Dále zde byl druhý protinávrh, který navrhoval zřízení zemědělské komise v rámci Sněmovny lidu. Budeme hlasovat o tomto druhém protinávrhu.

Kdo z poslanců je pro zřízení zemědělské komise ve Sněmovně lidu, ať zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Jedno sto tři.) Jedno sto tři.

Je někdo proti? (Čtyři.) Čtyři.

Zdržel se někdo hlasování? (Dvacet.) Dvacet.

Z celkově přítomných poslanců 122 byli pro zřízení zemědělské komise 103 poslanci, 4 byli proti a 20 se zdrželo hlasování. Znamená to, že protinávrh byl schválen. Bude nutno zřídit zemědělskou komisi. Předpokládá to přípravu návrhu do příští schůze. Hlásí se poslanec Malý.

Poslanec M. Malý: Navrhoval jsem, aby parlament přijal usnesení, které by doporučovalo ČNR a SNR zřízení zemědělských výborů.

Předseda SL R. Battěk: To je procedurálně obtížná záležitost, prosil bych pana poslance, aby tento návrh neuplatňoval. Federální shromáždění nemůže nařizovat republikovému ústavodárnému sboru.

Poslanec M. Malý: Nešlo o nařízení, ale o doporučení. Tyto dva výbory nebudou v ČNR a SNR zastoupeny.

Předseda SL R. Battěk: Slovo má poslanec Soldát.

Poslanec M. Soldát: Ocituji, co bylo řečeno v dnešních Lidových novinách. První diskusní výměna názoru vznikla při zřizování výborů ČNR. Předmětem sporu bylo především zřízení výboru pro zemědělství a výživu. Poslanci se vyslovili pro zatímní zřízení komise. Nemá tedy smysl to doporučovat, protože ČNR se rozhodla, že to zřídí.

Předseda SL R. Battěk: Doufám, že tímto je návrh splněn a nebudeme o něm dále jednat. Jsou ještě nějaké návrhy, pokud jde o zřizované komise? Prosím.

Poslanec K. Novosád: Vážený pane předsedo, vážení kolegové, domnívám se, že tato komise by měla koncipovat tuto otázku šířeji. Neměla by to být pouze oblast zemědělství, ale měla by to být oblast politiky pro venkov, která se bude v určitém stádiu diferencovat od běžných obcí. Je to utváření celkové koncepce venkova jako takového. Proto se domnívám, že by šíře komise měla skutečně zabírat celé gró věci.

Předseda SL R. Battěk: Jsou ještě nějaké připomínky? (Nejsou.) Ne.

Měli bychom přistoupit k hlasování o nově zřízených výborech. Pokud jde o výbory ústavně právní, zahraniční a pro plán a rozpočet, jejich existence je dána organizačním řádem sněmovny. Máme odsouhlasit zřízení těchto výborů sněmovny: branného a bezpečnostního, hospodářského, sociálního a kulturního a pro životní prostředí. Předpokládám, že výbor pro zemědělství, komise, byla schválena.

Kdo je pro to, aby Sněmovna lidu zřídila uvedené výbory, ať zvedne ruku! (Hlasuje se.) Je to většina.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Nikdo.

Konstatuji, že Sněmovna lidu se usnesla na zřízení těchto dalších výborů: branného a bezpečnostního, hospodářského, sociálního a kulturního a výboru pro životní prostředí.

Návrhy na předsedy a členy těchto výborů jsou uvedeny v tisku č. 3, příloha 7. Navržení předsedové všech sedmi výborů Sněmovny lidu jsou osvědčenými pracovníky s potřebnými odbornými znalostmi a morálními předpoklady a skýtají záruku, že výbory Sněmovny lidu budou odpovědně plnit stanovené úkoly. Všechny návrhy předložili představitelé politických stran a politických hnutí.

Jsou nějaké připomínky k předloženým návrhům na volbu předsedů, případně dotazy? (Ne.) Pokud tomu tak není, přikročíme k volbě. Provádí se podle § 24 odst. 1 zákona o jednacím řádu FS tajným hlasováním.

Prosím komisi pro zjišťování voleb, aby se ujala své funkce a poslanci, pokud mají hlasovací lístky, aby tento procedurální akt co nejvíce urychlili.

(Probíhá tajná volba.)

Kolegyně a kolegové, vzhledem k pokročilému času prosím, abychom využili dobu po volbě k obědu. Odpolední jednání zahájíme ve 14.00 hodin.

(Jednání přerušeno ve 13.08 hodin.)

(Jednání opět zahájeno ve 14.10 hodin.)

Předseda SL R. Battěk: Vzhledem k tomu, že jsme dosáhli výrazné nadpoloviční většiny přítomných, dovolil bych si pokračovat v řízení naší schůze.

Požádal bych předsedu komise poslanců pro zjišťování výsledků voleb, aby nám podal zprávu o výsledku voleb předsedů výborů.

Předseda komise pro zjišťování výsledků voleb poslanec J. Bobovnický: Vážení, prečítam zápis o výsledkoch volieb predsedov výborov Snemovne ľudu. Komisia poslancov pre zisťovanie výsledkov volieb Snemovne ľudu oznamuje, že k voľbe predsedov výborov Snemovne ľudu bolo vydaných 137 hlasovacích lístkov. Po skončení hlasovania komisia zistila: hlasovania sa zúčastnilo 136 poslancov. Hlasovania sa zdržal 1 poslanec. Celkom bolo odovzdaných 136 platných hlasovacích lístkov. Neplatných hlasovacích lístkov - 0.

Pre navrhnutých kandidátov bolo odovzdaných: pre poslanca akademika M. Čiča, predsedu ústavno právneho výboru 103 hlasov, proti bolo 33 hlasov. Pre poslanca doc. V. Komárka, predsedu výboru zahraničného 120 hlasov, proti 16. Pre poslanca Ing. R. Richterka 68 hlasov, proti 68 hlasov. (Výbor pre plán a rozpočet).

Komisia poslancov pre zisťovanie výsledkov volieb Snemovne ľudu oznamuje, že predsedovia výborov ústavno právneho a zahraničného boli zvolení 137 prítomnými poslancami, Ing. Richterek nebol zvolený. V Prahe 27. júna 1990. Predseda komisie pre zisťovanie výsledkov volieb MUDr. J. Bobovnický + 8 členov komisie.

Ďalší zápis o voľbe predsedov výborov Snemovne ľudu. Komisia poslancov pre zisťovanie výsledkov volieb Snemovne ľudu oznamuje, že k voľbe predsedov výborov Snemovne ľudu bolo poslancom vydaných 137 hlasovacích lístkov. Po skončení hlasovania komisia zistila: hlasovania sa zúčastnilo 136 poslancov, hlasovania sa zdržal 1 poslanec, odovzdaných bolo celkom 136 platných hlasovacích lístkov, neplatný nebol ani jeden.

Pre navrhnutých kandidátov bolo odovzdaných: pre poslanca Ing. Šimka, predsedu branného a bezpečnostného výboru 128 hlasov, proti 8. Pre poslanca doc. I. Laluhu, predsedu sociálneho a kultúrneho výboru 129 hlasov, proti 7. Pre poslanca I. Ryndu 128 hlasov, proti 8 hlasov. Pre poslanca doc. R. Zukala 131 hlasov, proti 5 hlasov.

Komisia poslancov pre zisťovanie výsledkov volieb v Snemovni ľudu oznamuje, že predsedovia výborov branného a bezpečnostného, sociálneho a kultúrneho, pre životné prostredie a hospodárskeho výboru boli zvolení všetkými 137 prítomnými poslancami. V Prahe dňa 27. júna 1990. Predseda komisie pre zisťovanie výsledkov volieb MUDr. J. Bobovnický + ďalších 8 členov.

Předseda SL R. Battěk: Děkuji za podanou zprávu, musím konstatovat, že nebyl zvolen poslanec Ing. Richterek, předseda výboru pro plán a rozpočet. Protože odpovídá předběžné dohodě poslaneckých klubů, že bude dodržen proporcionální stav při volbě předsedů výborů, žádám členy poslaneckého klubu komunistické strany, aby se dohodli na jiném kandidátu.

Než tak bude učiněno, konstatuji, že ostatní navržení předsedové výborů byli zvoleni. Jedná se o předsedu VÚP poslance Čiče, předsedu VZ V. Komárka, předsedu VBB poslance I. Šimka, předsedu hospodářského výboru R. Zukala, předsedu výboru sociálního a kulturního poslance Laluhu a předsedu výboru pro životní prostředí poslance I. Ryndu.

Tito poslanci byli zvoleni předsedy příslušných výborů.

Měli bychom nyní přistoupit k volbě poslanců do těchto výborů Sněmovny lidu. Jde o následující výbory: ústavně právní, zahraniční, pro plán a rozpočet - návrhy jsou obsaženy v tisku 3, příloha 4. Návrhy na volby poslanců výboru branného a bezpečnostního, hospodářského, sociálního a kulturního a výboru pro životní prostředí jsou obsaženy v tisku č. 3, příloha 7. Všechny návrhy máte k dispozici, předložili je rovněž představitelé politických stran a politických hnutí.

Táži se vás, zdali má někdo k těmto návrhům připomínku nebo pozměňovací návrhy ? Poslanec Jenerál.

Poslanec J. Jenerál: Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, vzhledem k výsledkům voleb předsedy výboru pro plán a rozpočet, doporučujeme provést změnu ve výboru zahraničním, a to ing. Borguľu přesunout do výboru pro plán a rozpočet s tím, že bychom ho kandidovali do funkce předsedy.

Předseda SL R. Battěk: To znamená, že ho uvolníte a nebudete do výboru zahraničního nikoho prozatím doporučovat. Protože ale půjde o volbu poslanců, pokud byste chtěli někoho navrhnout, bylo by vhodné, abyste tento návrh doplnili. Můžete se ještě poradit.

Prozatím tedy beru na vědomí, že do výboru pro plán a rozpočet je přeřazen poslanec ing. Michal Borguľa. Jde o návrh na předsedu tohoto výboru. Navrhuji, abychom volbu spojili s další tajnou volbou, abychom splnili předepsaný požadavek. Hlásí se poslanec Sychra.

Poslanec M. Sychra: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, moje osobní žádost se týká členství ve výboru. Krátce ještě pohovořím o obsazování výborů jako takových.

Byl jsem od února letošního roku členem zahraničního výboru. Dostal jsem se tam víceméně proti své vůli, protože svou profesí - jsem fotograf-výtvarník - bych spadal spíš do výboru pro kulturu. Nicméně jsem si na tuto práci zvykl, ale celou tu dobu ve mne hlodaly pochybnosti, zdali tento princip skládání výborů je ten nejsprávnější. Myslím, že hodnotit svou práci ve výboru zahraničním mně nepřísluší - možná by to mohl udělat můj tajemník. Mohu ale říci, že jsem byl členem parlamentní skupiny pro odchod sovětských vojsk, dost jsem se angažoval v oblasti zahraničního obchodu s ministrem Andrejem Barčákem a myslím, že z hlediska své profese bych mohl říci dost věcí o zahraničních kulturních a informačních zařízeních federálního ministerstva zahraničních věcí, kterých jsem většinu navštívil. Proto bych, aniž jsem tušil, že dojde k této změně, chtěl požádat, zdali bych mohl být přeřazen z výboru pro hospodářství, do kterého jsem byl opět proti své vůli obsazen, do výboru zahraničního. Svou žádost bych podpořil tím, že na moje místo je ochoten jít pan poslanec Libor Kudláček. Zcela chápu postoj pana doktora Ryndy i jeho stanovisko udržet složení výboru, jaké nám ukládá zákon, to jest národnostní a paritní obsazení. Pouze si myslím, že by se to nemuselo dodržovat za každou cenu a že by obsazování členů do výborů měla být zapracováno do návrhu o poslancích.

Protože můj předřečník uvolňuje místo v zahraničním výboru, co do počtu by toto souhlasilo, ale nebude to souhlasit co do stranické příslušnosti. Pokud by moje vystoupení mělo vyvolat nějakou lavinu podobných žádostí, tak bych svou žádost vzal zpět. Prosil bych ale pana předsedu i pana doktora Ryndu, aby tyto záležitosti přehodnotili dříve než budeme hlasovat o složení výborů.

Předseda SL R. Battěk: Je přítomen poslanec Rynda? (Hlasy: ano.)

Poslanec I. Rynda: Dámy a pánové, přistupovali jsme k sestavování našich výborů z hlediska našich členů odpovědně a snažili jsme se obsadit všechny výbory vyváženým počtem poslanců. Tento požadavek je nám znám - zahraniční výbor nám nechtěně vychází vstříc odvoláním poslance Borguľy a tedy není důvod, proč by neměl být poslanec Sychra zařazen do výboru zahraničního. Proveďte si tedy tuto změnu. Vzhledem k tomu, že podle našeho názoru je třeba posílit i výbor hospodářský, proveďte dále zápis poslance Kudláčka do výboru hospodářského.

Pokud jste s tím hotovi, je třeba provést ještě dva škrty: škrtnout poslance Kudláčka ve výboru pro plán a rozpočet a poslance Sychru ve výboru hospodářském. Děkuji vám.

Předseda SL R. Battěk: Já vám také děkuji.

Jsou ještě nějaké připomínky, návrhy? (Nebyly.) Nevidím nikoho.

Doporučuji tedy hlasovat o volbě poslanců do všech výborů najednou. Můžeme přistoupit k hlasování. Moje otázka zní: kdo souhlasí s návrhem na složení výborů Sněmovny lidu, nechť zvedne ruku! Jde o všechny jmenované výbory a poslance do nich navržené tak, jak je máte v tisku. (Hlasuje se.) Je to podstatná většina.

Kdo je, prosím, proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Dva.) Dva.

Poslanci tak, jak byli navrženi do jednotlivých jmenovaných výborů, byli tímto zvolení.

Teď bychom měli přejít bez formálního blahopřání předsedům výborů k projednání 9. bodu, kterým je

9

Volba místopředsedy Sněmovny lidu a dalších členů předsednictva Sněmovny lidu.

Spolu s tímto bodem doporučuji projednat další bod, kterým je

13

Volba členů předsednictva Federálního shromáždění.

Současně upozorňuji, že bychom měli přiřadit dodatečnou volbu předsedy výboru pro plán a rozpočet, abychom volby urychlili. Spojení těchto bodů doporučuji z časových důvodů. Pokud nejsou námitky, pokračoval bych.

Přistoupíme tedy k volbě funkcionářů Sněmovny lidu a členů předsednictva Federálního shromáždění. Písemný návrh na volbu místopředsedy a členů předsednictva Sněmovny lidu máte k dispozici. Je ovšem v tisku 3 příloha 5. Předsednictvo by mělo být šestičlenné.

Návrh na volbu členů předsednictva Federálního shromáždění je obsažen v příloze číslo 8. Všichni navržení poslanci mají potřebné předpoklady a odborné znalosti k výkonu funkcí, do nichž mají být zvoleni. Jednotlivé kandidáty na všechny tyto funkce navrhli představitelé politických stran a politických hnutí.

Chtěl bych ještě poznamenat, že Sněmovna lidu, stejně jako Sněmovna národů, má zvolit 20 členů předsednictva Federálního shromáždění. V písemném návrhu, který máme k dispozici, je uvedeno pouze 19 kandidátů. Je to proto, že kandidát, který byl navržen Veřejností proti násilí, rezignoval a místo něho měl být do předsednictva zvolen náhradník za Veřejnost proti násilí, který se stane poslancem až po zániku poslaneckého mandátu poslance Kováče, který byl původně do předsednictva Federálního shromáždění navržen.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP