§ 65

Vztah práv a povinnosti k osobám, které nevykonávají požární ochranu jako své povolání

Práva a povinnosti uvedené v § 42, 44, 47, a 58 se vztahují přiměřeně též na fyzické osoby zařazené v hasičském sboru, které nevykonávají činnost v těchto sborech jako své povolání, a na zřizovatele těchto jednotek.

§ 66

Nasazení hasičských sborů

Ministerstvo vnitra, Magistrátní úřad hl. m. Prahy, okresní úřady a pověřené obecní úřady jsou oprávněny v případě naléhavé potřeby při hašení požáru živelní pohromě nebo mimořádné události vyvolávající stav obecné nouze soustřeďovat hasičské sbory bez ohledu na to, komu jsou podřízeny a věcné prostředky požární ochrany bez ohledu na to, kdo s nimi disponuje.

§ 67

Operační střediska

[1] Pověřený obecní úřad a okresní úřad vytváří ve svém územním obvodu jednotnou informační a spojovou síť s propojením do centrální sítě.

[2] Okresní úřad prostřednictvím okresního požárního ředitelství zřizuje centrální operační středisko pro daný územní celek.

[3] Ministerstvo vnitra prostřednictvím hlavního požárního ředitelství zajišťuje koordinaci propojení informační a spojové sítě okresních úřadů, zřizuje centrální operační středisko-dispečink státu.

§ 68

Závěrečné ustanovení

[1] Dobrovolné veřejné požární sbory zřízené podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za dobrovolné hasičské sbory podle tohoto zákona.

[2] Závodní požární útvary nebo dobrovolné závodní požární sbory zřízené podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za hasičské sbory z povolání zřízené právnickou osobou nebo podnikatelem.

[3] Okresní správy Sboru požární ochrany a okresní útvary Sboru požární ochrany zřízené podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za okresní požární ředitelství podle tohoto zákona, městská správa Sboru požární ochrany hl. m. Prahy a Hasičský Sbor hl. m. Prahy zřízený podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za požární ředitelství hlavního města Prahy podle tohoto zákona.

[4] Okresní útvary Sboru požární ochrany a útvar Sboru požární ochrany hl. m. Prahy zřízené podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí tohoto zákona za hasičský sbor z povolání Okresního požárního ředitelství a hl. m. Prahy.

[5] Členové dobrovolných veřejných požárních sborů a členové dobrovolných závodních požárních sborů podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za členy dobrovolných hasičských sborů a pracovníky hasičských sborů dobrovolných zřízené právnickou osobou nebo podnikatelem podle tohoto zákona.

[6] Pracovníci zařazení v závodních požárních útvarech podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za pracovníky zařazené do hasičských sborů z povolání podle tohoto zákona.

[7] Příslušníci Sboru požární ochrany podle dosavadních předpisů se považují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za pracovníky požárních ředitelství podle tohoto zákona.

[8] Pokud se v zákoně hovoří o pracovnících ve smyslu §5 zákoníku práce se jedná o příslušníky.

[9] Podrobnosti k ustanovení zákona o požární ochraně k §§ 4-7, 10, 11, 14, 15, 18-21, 23-26, 35-39, 42, 44-47, 49, 50, 51, 57, 59, 61, 63 a 67 stanoví obecně závazný právní předpis.

§ 70

Zrušují se:

a) zákon ČNR č. 133/85 Sb. o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů,

b) vyhláška MV ČSR č. 37/86 Sb.,kterou se provádí některá ustanovení zákona ČNR o požární ochraně,

c) směrnice MV ČSR č. 1186 Sb. Ú.v.ČSR, kterými se podrobněji upravují některé pracovněprávní vztahy a hodnosti příslušníků Sboru požární ochrany.

§ 71

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

V Praze dne 1. dubna 1992

O. Váca v. r.J. Frkal v. r.
F. Matějka v. r.M. Benda v. r.
V. Zeman v. r.R. Hába v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP