§ 28

Hlasovací místnost

(1) Hlasovací místnost musí být vybavena schránkou pro hlasování, dostatečným množstvím hlasovacích lístků a psacími potřebami.

(2) Pro úpravu hlasovacích lístků jsou v hlasovací místnosti určeny zvláštní prostory oddělené tak, aby byla zaručena tajnost hlasování. Počet těchto prostorů určí okrsková komise v potřebném předstihu s přihlédnutím k počtu oprávněných občanů v hlasovacím okrsku.

(3) Pokud se konají volby a referendum zároveň, použije se jedna hlasovací schránka.

§ 29

Přípravy v hlasovací místnosti

(1) Předseda okrskové komise zkontroluje před zahájením hlasování hlasovací schránku, popř. přenosnou hlasovací schránku, zda je prázdná, a zapečetí ji. Zkontroluje také vybavení hlasovací místnosti, zda je připraven seznam a dostatečný počet hlasovacích lístků a obálek, a pokud se jedná o volby, zda je vyvěšen seznam kandidátů, kteří nadále nekandidují. Všechny obálky musí být stejné barvy, velikosti, tvaru a kvality papíru.

§ 30

Zahájení hlasování

Po provedení kontroly podle § 29 prohlásí hlasování se souhlasem okrskové komise její předseda za zahájené. Jako první hlasují předseda a ostatní členové okrskové komise, pokud jsou oprávněni v tomto hlasovacím okrsku hlasovat.

§ 31

Hlasování

(1) Oprávněný občan hlasuje osobně. Zastoupení není přípustné.

(2) Oprávnění občané předstupují před okrskovou komisi a hlasují v pořadí, v jakém se dostavili do hlasovací místnosti.

(3) Po příchodu do hlasovací místnosti prokáže oprávněný občan svým občanským (osobním) průkazem, že má právo v daném okrsku hlasovat.

(4) Není-li takový oprávněný občan zapsán v seznamu, okrsková komise jej zapíše do seznamu dodatečně.

(5) Okrsková komise neumožní hlasování oprávněnému občanu, který nemá trvalý pobyt v místě, pro které byl okrsek vytvořen, nebo u koho je komisi známa překážka ve výkonu hlasovacího práva.

§ 32

Způsob hlasování

(1) Po záznamu v seznamu obdrží oprávněný občan od okrskové komise

a) hlasovací lístek, jestliže o to požádá,

b) prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem a podpisem oprávněného člena okrskové komise (dále jen "úřední obálka").

(2) Oprávněný občan vstoupí do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, v němž nesmí být zároveň s oprávněným občanem nikdo přítomen, s výjimkou případů uvedených v § 33, a to ani člen okrskové komise.

(3) Oprávněný občan může upravit hlasovací lístek způsobem stanoveným v tomto zákoně. Poté hlasovací lístek nebo lístky vloží do úřední obálky.

(4) Oprávněný občan hlasuje tak, že po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží úřední obálku do hlasovací schránky.

(5) Oprávněnému občanu, který se neodebral do tohoto prostoru lístků komise hlasování neumožní.

(6) Oprávněný občan může požádat z důvodů hodných zvláštního zřetele o to, aby mohl hlasovat mimo hlasovací místnost. V takovém případě okrsková komise vyšle k oprávněnému občanu dva své členy s přenosnou hlasovací schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Členové komise postupují tak, aby byla dodržena tajnost hlasování.

§ 33

Pomoc druhých osob při hlasování

Oprávněný občan, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, má právo vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného oprávněného občana, nikoliv však člena komise, aby za něj hlasovací lístek upravil.

§ 34

Pořádek v hlasovací místnosti a v jejím okolí

Za pořádek v hlasovací místnosti a v jejím bezprostředním okolí odpovídá předseda okrskové komise. Jeho pokyny k zachování pořádku v hlasovací místnosti a důstojného průběhu hlasování jsou závazné pro všechny přítomné.

§ 35

Překážky v hlasování

(1) Nastanou-li okolnosti, které znemožňují zahájit hlasování, pokračovat v něm, nebo jej ukončit, může okrsková komise po dohodě s místní komisí odročit zahájení hlasování na pozdější hodinu, přerušit je nebo prodloužit dobu hlasování. Celková doba hlasování (§ 17) však tímto opatřením nesmí být zkrácena.

(2) Okrsková komise o takovém opatření vyrozumí oprávněné občany způsobem v místě obvyklým. V případě přerušení hlasování postupuje okrsková komise obdobně podle § 42 odst. 1 a 2. Hlasování musí být ukončeno nejpozději v den, na který bylo hlasování vyhlášeno.

§ 36

Ukončení hlasování

Jakmile uplyne hodina stanovená pro ukončení hlasování, hlasovací místnost se uzavře. Před tím však ještě hlasují všichni oprávnění občané, kteří jsou v hlasovací místnosti nebo před ní. Potom prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené. Hlasování je možno také prohlásit za ukončené, jestliže hlasovali již všichni oprávnění občané, zapsaní do seznamu v hlasovacím okrsku.

§ 37

Sčítání hlasů okrskovou komisí

(1) V místnosti, kde okrsková komise sčítá hlasy, mají právo být přítomni členové komisí vyššího stupně, jejich zapisovatelé a pracovníci jejich odborných útvarů, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení místní komise.

(2) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové komise soustředit nepoužité hlasovací lístky a nepoužité úřední obálky. Z nepoužitých hlasovacích lístků oddělí potřebný počet pro sčítání hlasů a označí je zvlášť pro tento účel. Ostatní nepoužité hlasovací lístky a nepoužité úřední obálky vloží do zvláštní schránky, kterou zapečetí. Poté dá otevřít hlasovací schránku.

(3) V případě, že okrsková komise na výslovnou žádost jednotlivých oprávněných občanů použila i přenosné hlasovací schránky, okrsková komise obsah schránek po jejich otevření smísí.

(4) Okrsková komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z hlasovací schránky, spočítá úřední obálky, vyloučí neúřední obálky a porovná počet úředních obálek se záznamy v seznamu.

(5) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek okrsková komise sečte hlasy způsobem stanoveným tímto zákonem, a to pokud jde o volby podle § 59, a pokud jde o referendum podle § 80.

(6) Každý člen komise může nahlížet do odevzdaných hlasovacích lístků. Předseda okrskové komise kontroluje správnost sčítání hlasů.

§ 38

Posuzování hlasovacích lístků

(1) Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou

a) na předepsaných tiskopisech,

b) v úředních obálkách.

(2) Poškození, přeložení nebo přetržení nemá vliv na platnost hlasovacího lístku. K jiným než zákonem stanoveným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží.

§ 39

Zápis o hlasování v hlasovacím okrsku

(1) Okrsková komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a výsledku hlasování, který podepíší předseda, místopředseda a ostatní členové komise a zapisovatel. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(2) V zápise o hlasování okrsková komise uvede

a) dobu zahájení a ukončení hlasování, popř. jeho přerušení a důvody přerušení,

b) celkový počet oprávněných občanů v hlasovacím okrsku zapsaných do seznamu,

c) počet oprávněných občanů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů,

f) výsledky hlasování podle tohoto zákona,

g) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové komisi; usnesení, která komise přijala, a jejich zdůvodnění, případně zprávu o průběhu hlasování.

(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. e) využije komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, které po ukončení hlasování označil předseda za přítomnosti okrskové komise.

§ 40

Skončení jednání v okrskové komisi

(1) Po sečtení hlasů a podepsání zápisu o hlasování ohlásí předseda okrskové komise výsledek hlasování a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně místní komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.

(2) Okrsková komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a seznamy a předá je spolu s ostatními dokumenty o hlasování příslušnému obecnímu úřadu do úschovy.

Zvláštní komise

§ 41

(1) Rozhodne-li obecní rada podle § 17 odst. 2, zřizuje se zvláštní komise, která ve dnech přede dnem, na který je stanoveno konání hlasování, plní úkoly okrskové komise.

(2) Pokud jde o delegování členů zvláštní komise, jmenování jejího zapisovatele a o svolání prvního zasedání zvláštní komise, použijí se obdobně ustanovení tohoto zákona o okrskových komisích.

(3) Nerozhodne-li obecní rada jinak, použije se pro ukončení činnosti zvláštní komise obdobně ustanovení tohoto zákona o okrskových komisích.

§ 42

Postup zvláštní komise

(1) Předseda zvláštní komise vždy bezprostředně po přerušení hlasování za přítomnosti komise zapečetí hlasovací schránku, seznamy a nepoužité hlasovací lístky. Pečetidlo a hlasovací schránku uloží na odděleném místě, tak aby bylo vyloučeno zneužití.

(2) Při opětovném zahájení hlasování předseda zvláštní komise za přítomnosti komise ověří neporušenost pečetí a poznamená to v zápise o průběhu hlasování.

(3) Zvláštní komise poznamená ve dvou vyhotoveních seznamů, kteří oprávnění občané se hlasování zúčastnili. Jedno vyhotovení, podepsané předsedou komise, který ručí za správnost údajů, obdrží v den konání hlasování příslušná okrsková komise.

(4) Hlasovací schránka zůstane uzavřena až do dne konání hlasování, kdy zvláštní komise sečte odevzdané hlasy.

(5) Ustanovení tohoto zákona o postupu okrskové komise se použijí obdobně.

Oddíl čtvrtý

Místní komise a vyhlášení výsledků hlasování

§ 43

(1) Místní komise

a) řídí hlasování v obci a v městských částech v hlavním městě Praze a v městských částech statutárních měst [§ 3 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení)],

b) dohlíží na dodržování právních předpisů o volbách a referendu,

c) zajišťuje prostřednictvím příslušného obecního úřadu tisk hlasovacích lístků,

d) pokud jde o volby, projednává a registruje kandidátní listiny (§ 52),

e) sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování na podkladě zápisů o hlasování zaslaných okrskovými komisemi,

f) rozhoduje o stížnostech na postup okrskových komisí,

g) plní další úkoly podle tohoto zákona.

(2) Místní komise plní úkoly okrskové komise, nejsou-li zřízeny hlasovací okrsky.

(3) První zasedání místní komise svolá příslušný starosta tak, aby se konalo nejpozději do 5 dnů po uplynutí lhůty pro delegování jejích členů.

§ 44

Zápis místní komise

(1) Místní komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v obci. Zápis podepíší předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel místní komise. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(2) V zápise místní komise musí být uveden

a) počet hlasovacích okrsků v obci a počet okrskových komisí, které zaslaly výsledek hlasování,

b) počet osob, zapsaných v obci v seznamech,

c) počet oprávněných občanů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů,

f) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány místní komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.

(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. e) místní komise využije potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků předaných jí okrskovými komisemi.

(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování, pokud jde o volby, zašle neprodleně předseda místní komise jeden stejnopis okresní komisi.

§ 45

Vyhlášení výsledků hlasování

Místní komise vyhlásí výsledky hlasování zveřejněním na úřední desce obecního úřadu bezodkladně po vyhotovení zápisu o výsledku hlasování (§ 44).

Hlava druhá

Zvláštní ustanovení pro volby

§ 46

Vyhlašování voleb

Předsednictvo České národní rady vyhlašuje volby do zastupitelstev a stanoví den voleb nejpozději 75 dnů před jejich konáním. Usnesení předsednictva České národní rady se uveřejňuje ve Sbírce zákonů.

§ 47

Počet členů zastupitelstva

(1) Počet členů zastupitelstva stanoví příslušné zastupitelstvo nejpozději 70 dnů přede dnem voleb. Přihlédne přitom zejména k počtu obyvatel, rozsahu a velikosti územního obvodu. Počet členů zastupitelstva se stanoví tak, aby mělo

a) obecní a městské zastupitelstvo
v obcích do 3 000 obyvatel7 -15 členů
v obcích nad 3 000 do 20 000 obyvatel 15 - 30 členů
v obcích nad 20 000 do 50 000 obyvatel 25 - 40 členů
v obcích nad 50 000 obyvatel35 - 50 členů
b) zastupitelstvo měst uvedených v § 1 písm b) 50 - 70 členů
c) zastupitelstvo hlavního města Prahy 70 - 80 členů
d) obvodní zastupitelstva hlavního města Prahy a obvodní zastupitelstvo měst uvedených v § 1 písm. b) 7 - 70 členů
e) místní zastupitelstvo v hlavním městě Praze a místní zastupitelstvo měst uvedených v § 1 písm. b)
v městských částech do 3 000 obyvatel 7 - 15 členů
v městských částech nad 3 000 do 20 000 obyvatel 15 - 30 členů
v městských částech nad 20 000 obyvatel 25 - 50 členů

(2) Počet členů zastupitelstva, který má být zvolen, oznámí příslušné zastupitelstvo způsobem v místě obvyklým nejpozději do dvou dnů po jeho stanovení.

(3) Pokud nedojde k rozhodnutí podle odstavce 1, volí se nejmenší přípustný počet členů zastupitelstva.

(4) Rozhodující pro počet obyvatel obce je stav k 1. lednu roku, v němž se konají volby.

§ 48

Volební obvody

(1) Má-li se volit více než 30 členů zastupitelstva, příslušná obecní rada vytvoří nejpozději 70 dní před dnem konání voleb volební obvody.

(2) V těchto volebních obvodech se volí poměrná část členů zastupitelstva, odpovídající počtu obyvatel v tomto obvodu, avšak nejméně 10 a nejvíce 20 členů.

(3) Seznam vytvořených volebních obvodů, jejich popis a počty členů zastupitelstva, které mají být v jednotlivých obvodech voleni, obecní rada oznámí způsobem v místě obvyklým, nejpozději do dvou dnů po jejich stanovení.

§ 49

Volební strana

(1) Volební stranou podle tohoto zákona se rozumí registrované politické strany a politická hnutí [Zákon č. 15/1990 Sb., o politických stranách] (dále jen "politická strana") a jejich koalice a nezávislí kandidáti, popřípadě jejich sdružení.

(2) Politická strana může být součástí jen jedné volební strany pro volby do jednoho zastupitelstva.

§ 50

Kandidátní listiny

(1) Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce mohou podávat volební strany. Volební strana může podat pro volby do jednoho zastupitelstva jen jednu kandidátní listinu. Je-li politická strana součástí volební strany, která podala kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva, nemůže tato politická strana zároveň podat samostatnou kandidátní listinu pro volby do téhož zastupitelstva. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 55 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli místní komise, kandidátní listiny pro volbu do zastupitelstva hlavního města Prahy a do zastupitelstev měst uvedených v § 1 písm. b) se podávají zapisovateli příslušných městských komisí. Volební strana, jejíž součástí není politická strana, ke kandidátní listině připojí originál petice se jménem, příjmením, rodným číslem, trvalým pobytem a podpisy oprávněných občanů, podporujících její kandidaturu. V obcích a částech města do 1 000 obyvatel je třeba připojit 20 podpisů, do 3 000 obyvatel 30 podpisů, do 20 000 obyvatel 100 podpisů, do 50 000 obyvatel 200 podpisů a nad 50 000 obyvatel 400 podpisů. Podpisy kandidátů se nezapočítávají.

(2) Kandidátní listina obsahuje

a) název zastupitelstva,

b) označení volebního obvodu, je-li vytvořen,

c) název volební strany,

d) jméno, příjmení, věk, povolání a trvalý pobyt kandidátů a jejich pořadí na kandidátní listině,

e) označení zmocněnce volební strany a jeho náhradníka s uvedením přesné adresy; zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být kandidát; zmocněnec u nezávislého kandidáta se nestanovuje,

f) jde-li o koalici politických stran nebo hnutí, označení strany nebo hnutí, které kandidáta navrhlo.

(3) Volební strana může na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů zastupitelstva volených do příslušného zastupitelstva.

(4) Každá volební strana může, nejsou-li vytvořeny volební obvody, podat jednu kandidátní listinu. Jsou-li pro územní obvod zastupitelstva vytvořeny volební obvody, může volební strana podat pro každý volební obvod pouze jednu kandidátní listinu. Na kandidátní listině může uvést nanejvýš tolik kandidátů, kolik má být v obvodu voleno členů zastupitelstva. Kandidát do zastupitelstva může být uveden jen na kandidátní listině pro jeden volební obvod. Petici podle odstavce 1 podává volební strana pouze jednu.

(5) Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině.

§ 51

Okolnost, že je někdo kandidátem, nesmí být na újmu v jeho pracovněprávních nebo obdobných vztazích.

§ 52

Projednání kandidátních listin místní komisí

(1) Místní komise přezkoumá předložené kandidátní listiny a v případě, že nesplňují náležitosti uvedené v § 50 odst. 2 a 5 vyzve volební stranu, aby ve stanovené lhůtě nejpozději 45 dnů před konáním voleb závady odstranila; jinak ji nezaregistruje.

(2) Místní komise škrtne

a) kandidáta na kandidátní listině, u níž není připojeno prohlášení podle § 50 odst. 5, pokud volební strana ve lhůtě uvedené v odstavci 1 tuto závadu neodstraní,

b) kandidáta v případě, že je uveden na kandidátních listinách více volebních stran nebo na více kandidátních listinách téže volební strany ve volebních obvodech (§ 48), a to na té kandidátní listině, ke které není připojeno prohlášení podle § 50 odst. 5, podepsal-li kandidát prohlášení k více kandidátním listinám, škrtne jej místní komise na všech kandidátních listinách,

c) ty kandidáty, kteří jsou kandidováni nad nejvýše stanovený počet (§ 50 odst. 3 a 4).

(3) Místní komise zaregistruje platné kandidátní listiny, nejpozději však 45 dnů přede dnem voleb a oznámí to písemně volebním stranám. Registrace je podmínkou pro rozmnožení kandidátních listin.

§ 53

Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb písemně vzdát své kandidatury.

(2) U kandidátních listin, podaných politickými stranami, může do téhož okamžiku odvolat kandidaturu kandidáta zmocněnec.

(3) Prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury je nutno doručit v této lhůtě ve dvojím stejnopise předsedovi místní komise, který zajistí jeho zveřejnění zejména ve všech hlasovacích místnostech. Prohlášení nelze vzít zpět.

(4) Bylo-li prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury učiněno po zaregistrování, zůstává kandidát a údaje o něm na hlasovacím lístku, ale při zjišťování výsledků hlasování se k němu nepřihlíží.

§ 54

Volební kampaň

(1) Dobou volební kampaně se pro účely tohoto zákona rozumí období počínající 25. dnem a končící 48 hodin před zahájením voleb.

(2) V době volební kampaně mají všechny volební strany rovný přístup k místním veřejným sdělovacím prostředkům.

(3) Obecní rada vyhradí veřejnou plochu pro vylepování předvolebních plakátů. Její využívání musí odpovídat zásadě rovnosti volebních stran. Všechny volební strany mají rovný přístup k místním veřejným shromažďovacím prostorám.

(4) 48 hodin před zahájením voleb a v den voleb je zakázána volební agitace pro volební strany slovem, písmem, zvukem i obrazem v místních veřejných sdělovacích prostředcích, v budovách, kde sídlí okrskové komise a v jejich bezprostředním okolí, vylepování plakátů a konání předvolebních shromáždění.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP