Středa 15. dubna 1992

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Balcárkovi. Nyní bude hovořit pan poslanec Palkoska.

Poslanec Ivo Palkoska: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vysoce hodnotím diplomatické vystoupení pana premiéra. Pokud bychom postupovali v této věci podle názoru vlády, aniž tedy beru právo vládě na tento opatrný úsudek - a i oceňuji tento opatrný úsudek - tak bychom se zřejmě nikdy nedobrali schválení tohoto zákona. Poukazuji na to, že Federální shromáždění projednávalo zákon o půdě v podstatě v jiném původním znění, než nakonec FS zákon opustil. Byla to pouze odpovědnost poslanců, jak tuto záležitost vyřeší a zda ji vůbec vyřeší.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, v tuto chvíli jako poslanci před koncem volebního období máme jedinečnou příležitost, abychom osvědčili stejnou rozhodnost a pokusili se odstranit ty křivdy, o kterých se zde hovoří a které tento zákon má odstranit. Prosím, abychom rozhodli v tuto chvíli.

(Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Palkoskovi, hovořit bude pan poslanec Procházka

Poslanec Kamil Procházka: Vážený pane předsedající, vážená sněmovno, každý zákon musí mít - a zdůrazňuji slovo "musí" - tři základní náležitosti: co řeší, koho se to dotýká, a zda je to reálné, to znamená mám-li prostředky na to, abych zákon mohl uvést v život. Ani jeden z těchto bodů není splněn. Myslím, že není dále o čem hovořit. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Procházkovi. O slovo se přihlásil pan poslanec Janeček.

Poslanec Josef Janeček: Vážený pane předsedající, rád bych odpověděl panu poslanci Procházkovi, protože odpověď na tuto otázku získá, když si přečte zákon.

Děkuji.

(Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Janečkovi. Zdá se, že se do rozpravy už nikdo nehlásí, takže rozpravu končím. Ptám se pana navrhovatele, zda si přeje vystoupit v této chvíli. Nepřeje.

Ptám se pana společného zpravodaje, zdali vyžaduje čas na zpracování pozměňovacích návrhů. Ne. Takže, pane zpravodaji ujměte se svých povinností s tím, jestli dovolíte, správně mi napovídají, že bych měl dát hlasovat o procedurálním návrhu. to znamená o přerušení projednávání tohoto bodu do doby, než budou vyjasněny určité záležitosti, které specifikoval blíže pan poslanec Balcárek.

Takže kdo souhlasí s tím, abychom přerušili projednávání tohoto bodu ať zvedne ruku. 32.

Kdo je proti? 85.

85 nesouhlasí, takže tento návrh není přijat. Budeme pokračovat v projednávání tohoto zákona.

Poslanec Miloslav Šabata: Budeme projednávat tento zákon tedy ve znění společné zprávy výborů ČNR s tiskem 695, aby nedošlo k omylu.

První měl pozměňovací návrhy pan kolega Smělík. Pan kolega Smělík navrhuje, abychom v odstavci 1, v § 2 zařadili jinou formulaci oprávněné osoby. Přečtu to tak, jak jsem to od pana kolegy Smělíka dostal:

Oprávněnou osobou je státní občan ČSFR, trvale žijící na území České republiky, který přišel o majetek v tísni, pod nátlakem a v rozsahu určeném zvláštním předpisem, - tady je odkaz 1. Tady je pokračování: přešel na stát (pod čarou odkaz 1 škrtnout a ostatní odkazy přečíslovat.)

Domnívám se, že tato formulace je velice zmatená, protože restituci řeší celá řada zákonů a skutečně ji řeší. Takže tím bychom vlastně přijímali zákon, který by nějakým způsobem nahrazoval dosavadní zákony, které přijalo federální shromáždění.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Dám hlasovat o návrhu poslance Smělíka, Smělík se hlásí s faktickou poznámkou.

Poslanec Zdeněk Smělík: Vážená sněmovno, já bych nesouhlasil s panem zpravodajem, že se jedná o návrh zmatečný. Mně šlo touto úpravou pouze o to, abychom neblokovali průběh transformace družstev, čili aby paragrafy, které jsou skutečně potřebné k tomu, aby průběh transformace nebyl narušen, upřesňuji pouze tím, že se vztahují na oprávněné osoby i před rok 1948. (doslovně - pozn. stenografa) Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Souhlasíte s tím, abych dal o návrhu poslance Smělíka hlasovat ?

Kdo souhlasí s návrhem pana poslance Smělíka, ať zvedne ruku! Vidím tři ruce. (Skrutátorka hlásí 5).

Nicméně, pokud souhlasíte, konstatuji, že tento návrh nebyl přijat.

Poslanec Miloslav Šabata: Druhý pozměňovací návrh, který přednesl pan poslanec Smělík, se týká úpravy § 10, kde navrhuje, aby veškerou působnost orgánů České republiky převzalo ministerstvo zemědělství České republiky.

Stejný návrh podala paní poslankyně Janů, která ho více precizovala a to v tom smyslu, že se vypouští označený odstavec 1, text první řádky se mění na text: "Ministerstvo zemědělství ČR je příslušné k: ...", pak pokračují písmena a) až g), vypouští se řádka, která uvozuje odstavec 2, čili označení odstavce 2 a text "ministerstvo zemědělství České republiky je příslušné k".." a další odstavce se nově označí písmeny h) i) a j). To je smysl návrhu na změnu§ 10.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Takže se zeptám, zdali pan poslanec Smělík nestáhl svůj návrh zpět, abychom hlasovali pouze o návrhu paní poslankyně Janů, jestliže je to věcně v souladu (poslanec Smělík stahuje návrh).

Souhlasí sněmovna s tím, aby pan poslanec Smělík mohl svůj návrh vzít zpět? Kdo souhlasí, ať zvedne ruku. Je to většina, takže děkuji a budeme hlasovat o návrhu poslankyně Janů.

Kdo souhlasí s jejím pozměňovacím návrhem, ať zvedne ruku? 90.

Kdo je proti? Nikdo.

Návrh byl přijat.

Poslanec Miloslav Šabata: Další pozměňovací návrhy byly přijaty na zasedání ústavně právního výboru, tak jak je přednesl jeho předseda poslanec Výborný. Pokusil bych se je znovu zopakovat před hlasováním.

Na straně 3 společné zprávy bude upravena první řádka v

§ 4 tak, že za slovo "osoby" a čárku budou vložena slova "určené zvláštním předpisem" s odkazem číslo 4.

Další text se z § 4 vypouští.

Tento text potom pokračuje, respektive další text, který je v § 4 se vypouští a místo něj se vkládá tento text:

"Povinnými osobami nejsou podniky se zahraniční majetkovou účastí a obchodní společnosti, jejichž společníky nebo účastníky jsou výhradně fyzické osoby, který nabyly nemovitost v období od 24. 6. 1991 do 27. 2. 1992."

Jde o první úpravu, která se týká § 4.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Dám o tomto návrhu hlasovat. Kdo s ním souhlasí, ať zvedne ruku. 87.

Kdo je proti. Nikdo.

Návrh byl přijat.

Poslanec Miloslav Šabata: Další úprava se týká § 6. společné zprávy, který bude nově přečíslován na § 5. Bude v něm uveden tento text, začátek textu bude označen jako odst. č. 1: "Dojde-li k souběhu nároků oprávněných osob podle zvláštního předpisu, odkaz č. 5, a oprávněných osob podle § 2 tohoto zákona, náleží právo na vydání původních nemovitostí té z nich, která svého vlastnictví pozbyla v důsledku jednostranného aktu státu. Pokud tímto způsobem pozbylo svého vlastnictví postupně více oprávněných osob, náleží toto právo té z nich, která vlastnictví pozbyla dříve, pokud se nedohodnou jinak."

Na odstavec 1 naváže nový odstavec 2 s tímto textem: "Ustanovení odst. 1 se neužije, uplatnila-li před účinností tohoto zákona právo na vydání nemovitosti osoba oprávněná podle zvláštního předpisu, odkaz č. 5, právo na vydání nemovitosti náleží v takovém případě této osobě."

To jsou všechny úpravy původního § 6 nově přečíslovaného na § 5.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Kdo souhlasí s tímto návrhem, ať zvedne ruku. 88.

Kdo je proti? Nikdo.

Návrh byl přijat.

Poslanec Miloslav Šabata: Dále pan poslanec Nerad k přečíslovanému § č. 7, který byl původně mylně označen za § 6, navrhuje vložit v 1. řádce mezi slova "darování nemovitosti" slova "a prodeji".

Na druhé řádce mezi slova "darovala nemovitosti" slova "nebo prodala".

Tolik celá úprava nově přečíslovaného § 7.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Kdo souhlasí s návrhem poslance Nerada, ať zvedne ruku. 55.

Kdo je proti? 8.

Kdo se zdržel hlasování? 56.

Návrh nebyl přijat.

Poslanec Miloslav Šabata: Na závěr zbývá návrh poslance Ortmana, který navrhoval hlasování o přijetí zákona podle jmen.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Nicméně jde o procedurální návrh. Z vnitřních návrhů už nemáme žádný další, takže vám, pane poslanče pro tuto chvíli děkuji.

Kdo souhlasí s návrhem poslance Ortmana, který navrhuje, abychom o celkovém znění tohoto zákona hlasovali podle jmen, ať zvedne ruku. 86.

Kdo je proti? 1

Návrh byl přijat.

Přistoupíme k hlasování podle jmen. Přečtu, o čem budeme hlasovat.

Kdo souhlasí s návrhem poslance Piverky a dalších, na vydání zákona ČNR, kterým se upravuje zmírnění některých dalších majetkových křivd podle sněmovního tisku 628 ve znění společné zprávy výborů ČNR podle sněmovního tisku 695 a podle schválených pozměňovacích návrhů, ať se vyjádří.

Prosím ověřovatele, aby si vzali k ruce abecední seznamy

Přistupujeme k hlasování o textu usnesení, který jsem právě přečetl:

Adámek František - nepřítomen

Andrle Antonín - nepřítomen

Balcárek Pavel - proti

Balog Dezider - nepřítomen

Bárta Zdeněk - nepřítomen

Benda Marek - pro

Bereza Rudolf - pro

Bezděk Josef - nepřítomen

Bělehrádek Stanislav - pro

Body Ladislav - proti

Budinský Vladimír - pro

Bumbová Stanislava - proti

Burešová Dagmar - pro

Bursík Martin - pro

Cabal Jaroslav - pro

Cibuzar Václav - pro

Čapek Miroslav - proti

Čech Vladimír - nepřítomen

Čechová Hedvika - pro

Čelišová Květoslava - proti

Čermák Petr - nepřítomen

Čulíková Věra - pro

Čundrle Václav - proti

Danneberg Leonard - pro

Dobal Viktor - pro

Dohnal Vojtěch - nepřítomen

Domas Josef - pro

Dudešek Petr - nepřítomen

Dušek Jiří - pro

Dušek Pavel - nepřítomen

Dušek Rudolf - proti

Effenberger - pro

Exner Václav - proti

Fejfar Tomáš - nepřítomen

Fendrych Luděk - zdržuje se

Fiedor Jiří - nepřítomen

Foniok Karel - nepřítomen

Frkal Jiří - nepřítomen

Fröhlich Vladimír - nepřítomen

Giňa Ondřej - nepřítomen

Gjurič Andrej - pro

Guži Zdeněk - nepřítomen

Haringer Jiří - pro

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP