Úterý 17. března 1992

Domnívám se, že jsem byl ve své interpelaci dostatečně konkrétní a metodický při návrhu postupu řešení dopingu. Avšak ani jeden konkrétní návrh nebyl dosud vládou ČR zvážen. Nebylo provedeno požadované zjištění dovozu a distribuce anabolik, nebyla zveřejněna požadovaná metodika ke sledování zdravotního stavu nejen u sportovců, ale zejména u bývalých vrcholových sportovců, cílená na poškození zdraví dopingem, nebyl sestaven seznam postižených sportovců a jejich dispenzarizace, ani nebyl sestaven požadovaný seznam sportovních lékařů a trenérů pověřených přípravou vrcholových sportovců. Zejména nebyl zvážen návrh v interpelaci obsažený o udělení "amnestie" sportovců a z podávání dopingových látek nebyly vyvozeny žádné důsledky. Veřejnosti nebylo vydáno žádné prohlášení vlády, lékaři nebyli výslovně zbaveni zdánlivé mlčenlivosti. Prostě žádný z požadovaných bodů nejen že nebyl splněn, ale v odpovědi na interpelaci po mnoha měsících ani zmíněn.

Konstatuji, že vláda projevila malou úctu k zákonu a zlehčila jeden z pilířů parlamentní demokracie - institut interpelace.

Vážené poslankyně a poslanci, vážená vládo, nemylme se, hovoříme o dopingu, ale v sázce je možná deformace demokratického života. Je to měření našich sil, sil našich zákonů, zda jsou schopny vyorat spletitou síť krtčích nor, ve které se ve tmě a s jistotou pohybuje mafie, která je stále mocná. Se suverénní převahou nás o tom přesvědčuje současná aféra dopingových lékařů na zimní olympiádě. Ve funkci na olympiádě působili činitelé, kteří vedli přípravu vrcholových sportovců. V době, kdy doping byl běžnou a neopomenutelnou praxí a účastnili se jako lékaři nebo trenéři již několika olympiád. Dopingová mafie není politická mafie, je to obyčejná kriminální mafie. Jestliže nedokážeme nyní odstranit doping a účinně mu zabránit, nedokážeme si už nikdy poradit s jinými mafiemi, ať se jedná o drogy nebo o kriminální majetkové podvody. V dopingu se pak odsoudíme pro slávu trenérů a funkcionářů k mrzačení další generace naší mládeže. Možná, že zrovna dětí a vnuků nás, kteří zde sedíme, protože se o tom, že jsou dopováni, ani nikdy nedovíme. Protože budeme slabí. A slabá, mlčenlivě slabá, je i reakce vlády na tuto ve sportu všudypřítomnou hrozbu dopingu.

Doping byl opakovaně v našem tisku obžalováván a objektivně doložen. Dnes nastalo však pouze mlčení. Jedinou reakcí bylo odvolání ředitele Ústavu národního zdraví pro vrcholový sport, ale náhradou mu bylo umožněno působit na vysoké škole. Více nebylo.

Je tragické, že odhalené případy dopingu u atletek a vzpěračů se vyčerpaly v kajícném doznání jenom těch postižených. Tyto precedenty dávají do budoucna neotřesitelnou jistotu a klid všem trenérům a možná i funkcionářům a lékařům. Mechanismus této praktiky je vyzkoušen. Dojde-li k odhalení dopování, sportovec se přizná a uvede, že tak učinil bez vědomí kohokoliv jiného. Není mně alespoň známo, že by byl v praxi aplikován článek 5 Směrnic pro kontrolu a postih dopingu ve sportu, vydaných Antidopingovým výborem ČSFR, který uvádí sankci za prokázanou spoluúčast funkcionářů, trenérů a lékařů zákazem výkonu funkce v tělovýchově od 3 měsíců až po zákaz na doživotí. Tato směrnice je závazná pro všechny sportovní svazy a organizace, které se přihlásí k Československé chartě proti dopingu a je účinná od 1. ledna 1992. Tomu, že jde o jistou dohodu, nasvědčuje i to, že teprve až na zákrok Antidopingového výboru bylo revokováno usnesení Svazu vzpěračů o omilostnění trenčanského vzpěrače, u kterého byl za doping před půl rokem vysloven zákaz sportovní činnosti na 2 roky. Za půl roku měl tedy být sportovec za své mlčení takříkajíc odměněn.

Je škoda, že Olympijský výbor se zřekl hájení jistoty sportu a problematiku dopingu předal antidopingovému výboru ČSFR. Je neuvěřitelné, že máme stále jednu jedinou monopolní referenční antidopingovou laboratoř a najednou operujeme úzkostlivou přesností - ve sportu jinak nevídanou - že by totiž nákup nutných laboratorních přístrojů, jako je hmotnostní spektograf nebo plynový chromatograf, stál mnoho peněz. Je nevysvětlitelné, že ministerstvo zdravotnictví dosud nereaguje na interpelaci. Jsme povinni ochránit zdraví těch, kteří se v určité zaslepenosti po dlouhá léta dopovali. Víme přece o nich, známe jména vrcholových sportovců. Zná však někdo jejich jaterní testy? Je-li zákonná povinnost vyšetření a léčení při některých chorobách, proč se chováme tak lehkomyslně k takovému zabijáku, jakým jsou např. zejména anfetamíny, omamné prostředky, jako např. kokain, nebo nový dopingový působek erytropoetin ale i anabolika ve vysokých dávkách. V sázce je příliš mnoho.

S uvedenou odpovědí, která se nezabývá náměty obsaženými v interpelaci, nemohu souhlasit. Děkuji za slovo.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, hlásí se někdo do rozpravy? Přeje si pan ministr Vopěnka odpovědět?

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Vopěnka: Vážená paní předsedkyně, vážené poslankyně, vážení poslanci, z hlediska ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vskutku nemohu odpovědět více, než jsem odpověděl, protože udělali jsme vše, co je v naší kompetenci. Lékařské kontroly atd. my prostě provádět nemůžeme.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu ministru Vopěnkovi. Podle obsahu příspěvku pana poslance Loma jsem nucena dát hlasovat o usnesení:

Česká národní rada nesouhlasí s odpovědí na interpelaci poslance Petra Loma uvedenou ve sněmovním tisku 513 A.

Kdo s tímto negativně vymezeným návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. 65.

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Je tu prosím přítomen pan poslanec Nerad? (Ano.)

Čili dala bych nyní na pořad jeho interpelaci. Ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR Karel Dyba zaslal odpověď poslanci Františku Neradovi ve věci žádosti o předložení zprávy o plnění usnesení ČNR č. 233 z 12. září 1991 k vládnímu návrhu zásad státní bytové politiky. V tisku 551 je uvedena pod označením 28.I 02. Odpověď se předkládá jako tisk - 551 G.

Ptám se pana poslance, zda je s odpovědí spokojen?

Poslanec František Nerad: Vážená paní předsedkyně, s odpovědí jsem spokojen. Já jsem tady vyjadřoval, že nejsme, ale dohodli jsme se, že to budeme dále řešit. Takže žádám sněmovnu, aby vyjádřila souhlas.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Čili souhlasíte s tou odpovědí? (Ano.)

Děkuji. Dávám hlasovat:

Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci poslance Františka Nerada uvedenou ve sněmovním tisku 551 G.

Kdo je pro přijetí usnesení, ať zvedne ruku. 85.

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Tím jsme vyčerpali všechny písemně zodpovězené interpelace a já se nyní táži, zda někdo z členů vlády si přeje odpovědět na některou interpelaci, otázku či podnět poslanců? Ministr Kubát.

Ministr zemědělství Bohumil Kubát: Vážená paní předsedkyně, chtěl bych se omluvit za určitý nedostatek v odpovědi na interpelaci poslanců klubu Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko. My jsme považovali jako odpověď na tuto interpelaci projednávání zprávy o ekonomické reformě a stavu našeho zemědělství. Tato zpráva a toto projednávání bylo odpovědí i poslanci Moskalovi, který měl připomínky a vznesl interpelaci k našemu agrárnímu programu. Já jsem si věc teď ověřoval u pana poslance Procházky, on neuznává projednání této zprávy, které bylo velmi obšírné a probíhalo i na klubech, jako odpověď na tuto interpelaci. Upřesnili jsme si to, já se velmi omlouvám za to, že tato interpelace tady není a velice rychle ji dopracujeme, předám ji sněmovně a panu poslanci Procházkovi. Proto tedy ta odpověď tady dosud není, a my tak urychleně učiníme.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu ministru Kubátovi. Tuto otázku budeme ještě řešit. Tím jsme vyčerpali tento bod. Teď provedeme volbu členů dozorčí rady Pozemkového fondu podle námětu pana poslance Marka Bendy, který velice správně poukázal na článek 14 volebního řádu, kdy do třetího kola postupují opět kandidáti z druhého kola, a to pan poslanec Hofhanzl a pan poslanec Litomiský. Hlasovací lístky se začnou vydávat za pět minut, ukončení výdeje hlasovacích lístků bude od té doby za třicet pět minut. Tedy celkem za třicet pět minut bychom se tu měli sejít, to je přesně o půl šesté, abychom se dozvěděli výsledek voleb. Prosím, abyste přistoupili k volbám. Na tuto dobu dělám přestávku.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Zahajuji přerušenou schůzi. Prosím pana ověřovatele posl. Balcárka, aby nám sdělil výsledky volby.

Poslanec ČNR Pavel Balcárek: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, vážené dámy a pánové, dovoluji si vám podat zprávu za ověřovatele o výsledku tajného hlasování při třetí volbě členů dozorčí rady Pozemkového fondu.

K volbě bylo ověřovateli převzato 200 hlasovacích lístků. Z toho bylo vydáno 148 hlasovacích lístků, odevzdáno 148 planých lístků, tzn. žádný z lístků nebyl neplatný.

Počet neodevzdaných hlasovacích lístků byl 52, počet nevydaných hlasovacích lístků 52.

Pro pana Čestmíra Hofhanzla bylo odevzdáno 20 platných hlasů, pro pana Jana Litomiského bylo odevzdáno 76 platných hlasů. Tzn., že jako člen dozorčí rady Pozemkového fondu byl zvolen posl. Jan Litomiský.

Dovoluji si mu pogratulovat jménem ověřovatelů. (Potlesk.)

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Také já se připojuji k tomuto blahopřání.

Toto byl poslední bod naší dnešní schůze. Schůzi končím.

Bez přerušení zahájíme 32. schůzi, kterou od počátku bude řídit pan místopředseda Vlach.






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP