Pondělí 8. července 1991

Přečtu, co navrhujeme: Příjmení, jméno, datum a místo narození, národnost, vzdělání a jeho průběh, zaměstnání, vyznamenání - podle mého názoru je to velice důležitá informace o průběhu služby, stranické funkce ty jsou jediné navíc, zdůvodním proč, kádrové rezervy - u těch je tam poznámka, jsou- li tyto údaje k dispozici, pokud nejsou, uvést informaci podle údajů pracovníka, dále je tam ještě prověrky a současné hodnocení, což je opět věc, která byla požadována usnesením.

Jediné, co by mohlo být nadbytečné proti usnesení, jsou stranické funkce.

Mezi tím, co jsme to schvalovali, projednávala vláda návrh zákona, který má přijmout rozhodnutí o tom, kdo může vlastně být úředníkem státní správy. Bylo mimo jiné řečeno, že tam má být zvažováno, zda dotyčný měl právo nařizovat různým orgánům státní bezpečnosti a jiným orgánům.

Podle mého názoru není možné, abychom při řešení personálního obsazení, konkrétně bezpečnosti nevzali v úvahu a nás nezajímají stranické funkce, kdo co byl - nejvyšší zastávané funkce, rok a způsob ukončení funkce a členství v prověrkových komisích. Mám dojem, že je zbytečné cokoli k tomu dodávat, a prosím, abyste náš návrh podpořili.(Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Šumanovi. Dále se hlásí pan poslanec Adámek.

Poslanec František Adámek: Dámy a pánové, byl bych nerad, aby vznikl pocit, že je zde pokus hájit některé lidi, kteří si to nezaslouží, abych to nazval tím nejlepším příměrem, který mě napadl. Obávám se ovšem, že ať to nazýváme metodickou nebo jakoukoli pomůckou, kterou přijme výbor ČNR, nehovořím o tom, že je to výbor v tak citlivé oblasti, jako je bezpečnostní úsek, což je náš výbor, který se touto problematikou zabývá, pak mám zato, že přinejmenším by plénum ČNR mělo být o této metodické pomůcce informováno, když už bych se zavřením obou očí připustil, že ho nemusí schvalovat. Nestalo se to, a upozorňuji, že jsem s touto připomínkou ve svém minulém expozé vystoupil i v našem výboru. Považoval jsem za zcela normální, že jsem tento svůj námět přednesl na výboru, že dotazník, který citoval pan kolega Šuman - dovolím si říci, že ne zcela přesně - budete mít na lavicích, abyste mohli posoudit, řekl bych. metodičnost tohoto návodu. Jestli vůbec lze toto velmi pregnantní vyjádření našich požadavků na velitelské funkce nazvat pouze metodickým postupem. To za prvé, protože my jsme mimo jiné projednávali i jiné tiskoviny, měli jsme přizvaného jednoho novináře, hovořilo se mimo jiné o zneužívání informací atd. - tím spíš bych předpokládal, že se vyvarujeme toho, aby Česká národní rada mohla být nařčena z toho, že nezneprůhledňuje, jak je dnes moderní říkat, a že je třeba zprůhlednit práci policie. V tom smyslu bych považoval za normální a správné, aby Česká národní rada byla informována o této "metodické pomůcce" a aby se maximálně mohla vyjádřit nebo ji vzala na vědomí.

Hovořil jsem o tom, že pan kolega Šuman ne zcela přesně, když to řeknu velmi slušně, hovořil o metodické pomůcce. Dovolil bych si doplnit, že na chůzi ve středu minulého týdne v našem výboru bylo dále doplněno, že budeme požadovat také vyznamenání, stranická a další - týká se to velitelských kádrů, celkem jde o 9 800 velitelských funkcí, což je zhruba jedna třetina policistů. Proto pasáž, kdy jsme hovořil o určité situaci, která povede k určité nejistotě, se kterou se v poslední době potýkáme a několikrát to zaznělo i v rozpravě k bezpečnostní situaci. To byl tedy motiv mého vystoupení a z tohoto důvodu si myslím, že by Česká národní rada měla mít zájem o tyto metodické pomůcky, kterými řídíme ministerstvo vnitra, v uvozovkách, ale ono tomu tak ve skutečnosti je.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Adámkovi. Do rozpravy se dále hlásí pan poslanec Fejfar.

Poslanec Tomáš Fejfar: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, jsem rád, že kolega Adámek se dožaduje zprůhlednění práce policie. Jsem velice rád, že k tomu dojde. Moji voliči se dožadují, aby stranické funkce a stranická minulost našich policistů byly známé.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Fejfarovi. Přeje si ještě někdo vystoupit v rozpravě k tomuto bodu? (Nikdo se nehlásil.) Rozpravu tedy končím a předávám slovo panu poslanci Nedbálkovi k závěrečnému vyjádření.

Poslanec Lubomír Nedbálek: Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedající, dámy a pánové, chtěl bych se zmínit k několika bodům, které přednesl kolega poslanec Adámek.

Celé usnesení ČNR včetně termínu odsouhlasil v podstatě pan ministr vnitra ČR Sokol. Návrh personálního dokumentu pro kontrolu obsazení ministerstva vnitra České republiky a policie byl projednán s hlavním velitelem policie panem dr. pplk. Zelnickým. Chtěl bych k tomu jenom dodat to, co řekl kolega Fejfar, že skutečně jde o zprůhlednění činnosti policistů a chtěl bych potvrdit, že v původním rozsahu velitelských funkcí, jak usnesení bylo, se jednalo o zhruba 9 800 policistů a pokud jde o funkční místa v první etapě, kde zůstává stejný termín, tak to se týká asi 1 800 velitelských funkcí.

Znamená to tedy, že se skutečně snažíme o to, aby byla veřejnost i vy poslanci informováni o tom, kdo v policii na velitelských funkcích je a jakým způsobem svoji práci vykonával a vykonává. V tomto usnesení není nic řečeno o kádrování, o nějakých sankcích nebo jakým způsobem se tyto charakteristiky budou vyhodnocovat.

Ještě bych chtěl k tomu dodat to, že když zde odpoledne pan ministr vnitra byl, tak se divil, kdo nechal uveřejnit v Rudém právu článek o tom, že bude ohroženo 1 0 tisíc policistů, kteří budou znovu prověřováni. Je to pustá demagogie. Nic takového tento materiál neobsahuje, nic takového nebylo tímto materiálem myšleno. Jestli by si sněmovna přála, mohu přečíst celý materiál, jde o dvoustránkový materiál, jak to pan poslanec Šuman naznačil, ale je možno celý tento materiál pomalu přednést, abyste si byli vědomi. co v předkládaném materiálu je.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji za tuto informaci. Myslím, že v rozpravě již zaznělo dostatek informací, takže nebude třeba tento materiál znovu číst. Pan poslanec Adámek se hlásil s faktickou poznámkou.

Poslanec František Adámek: Dámy a pánové, omlouvám se, ale mám za to, a asi bych měl vědět nejlépe, že jsem ve svém vystoupení navrhl, aby všichni členové poslanecké sněmovny tento materiál dostali.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Mám tomu rozumět tak, aby poslanci dostali tento materiál v průběhu projednávání tohoto bodu, tedy abychom projednávání přerušili, aby poslanci obdrželi materiál?

Poslanec František Adámek: Považoval jsem za zcela samozřejmé, že poslanci materiál dostanou. Pokud se tak nestalo, navrhuji, aby ho dostali dodatečně.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Je to návrh na dodatečné rozdání materiálů, netýká se to procedury projednávání, takže si myslím, že nemusíme k tomu dát v tomto okamžiku hlasovat. Snad by se k tomu mohl pan společný zpravodaj vyjádřit, zda to bude technicky možné. Prosím.

Poslanec Lubomír Nedbálek: Vážená paní předsedkyně, pane předsedající, dámy a pánové, myslím si, že technicky samozřejmě možné to je a materiál vám můžeme během zítřejšího sezení rozdat všem.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji, tedy technicky možné by to bylo. Teď má pravděpodobně logiku, abych se zeptal sněmovny, kdo je pro to, abychom požádali Kancelář, aby zajistila rozdání tohoto materiálu v průběhu dalšího zbytku projednávání programu v rámci 21. schůze.

Kdo je tedy pro a kdo má zájem o tento materiál, ať zvedne ruku. 70. Děkuji.

Kdo je proti? 18. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? 23. Děkuji.

Tento návrh byl přijat. Nyní se domnívám, že můžeme přistoupit k závěrečnému hlasování o návrhu usnesení tak, jak ho přednesl pan poslanec Nedbálek ve svém vystoupení. Má někdo jiný návrh? Jiný návrh by mohl znít tak, že bychom to chtěli slyšet ještě jednou. Domnívám se, že jsme to slyšeli před chvilkou. Nemá nikdo jiný návrh? Prosím pan poslanec Adámek.

Poslanec František Adámek: Omlouvám se všem, že opět zdržuji. Považoval bych za zcela přirozené, že než o něčem budu hlasovat, že budu s tím materiálem seznámen. Děkuji vám.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji. Mám tomu rozumět tak, že navrhujete, aby pan poslanec Nedbálek ještě jednou přečetl návrh usnesení?

Poslanec František Adámek: Mám na mysli znění dotazníku jako takového.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Promiňte, pane poslanče, ale vy jste před chvílí ve svém vystoupení řekl, že se přimlouváte za to, aby nám byl materiál rozdán dodatečně. Formuloval jsem to tak, a sněmovna o tom hlasovala, že to dostaneme v průběhu zbytku schůze. Tak jste specifikoval svůj návrh.

Máte-li faktickou poznámku, prosím pojďte k mikrofonu, abychom pak mohli prostudovat případně stenozáznam.

Poslanec František Adámek: Pane místopředsedo, myslím, že je zbytečné se tady bavit o meritu věci. Rád bych řekl pouze jednu jedinou věc. Ve svém vystoupení jsem neřekl, že souhlasím s tím, aby to bylo předloženo zítra. To jste řekl vy. Můžeme prostudovat záznam. Děkuji vám.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Slovo dodatečně jste použil vy. Domnívám se, že je možné to doložit stenozáznamem. Pan poslanec Šuman s další faktickou poznámkou.

Poslanec Vladimír Šuman: Demokracie někdy trvá dlouho, nedá se nic dělat. Podotýkám, že tentokrát nebude vůbec předmětem hlasování obsah zjišťovaných skutečností. To jsme odhlasovali minule. Tentokrát je jenom věta "Získané podklady a vlastní vyhodnocení předložit VPPOB" nahražena jinou větou "Získané podklady a vlastní vyhodnocení od stavu k 1.1.1991 předložit VPPOB." Čili, rozsah byl dán.

Jediný rozdíl v rozsahu bylo vyznamenání, o kterých na rozdíl od pana Adámka celá sněmovna slyšela, že ve svém vystoupení jsem mluvil. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji za tuto faktickou poznámku. Domnívám se, že teď už má svou logiku, abychom požádali pana poslance Nedbálka, aby návrh usnesení přečetl ještě jednou.

Poslanec Lubomír Nedbálek: Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedající, návrh zní takto:

Usnesení České národní rady z 20. schůze 19. června 1991 ke zprávě ministra vnitra ČR o bezpečnostní situaci v České republice, sněmovní tisk 299 - v části druhé, kapitola personální otázka, změněná poslední věta zní takto: "Získané podklady a vlastní vyhodnocení o stavu k 1.7.1991 předložit výboru petičnímu, pro právní ochranu a bezpečnost v rozsahu a termínech stanovených tímto výborem s tím, že konečný termín pro předání všech podkladů je určen na 31.1 0.1991."

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Nedbálkovi. Nyní dávám hlasovat.

Kdo je pro toto usnesení, ať zvedne ruku. 93. Děkuji.

Kdo je proti? 1.

Kdo se zdržel hlasování? 21. Děkuji.

Mohu tedy konstatovat, že ČNR usnesení přijala.

Domnívám se, že projednáním tohoto bodu bychom měli skončit dnešní program. Než tak učiníme, rád bych vám sdělil několik organizačních informací.

Ústavně právní výbor bude zasedat zítra v 8 hodin ráno, jak zde již jednou zaznělo. Zbytek náročného programu si vyžaduje, abychom byli ukáznění, zahájíme zítra v 9 hodin. Prosím vás o dochvilnost, abychom skutečně mohli začít bodem III. a zvažme ještě, zda by nebylo racionální udělat delší polední přestávku a pokračovat v jednání do pozdních večerních hodin tak, abychom se s programem vyrovnali skutečně v tomto týdnu.

Děkuji vám za účast a těším se na shledanou zítra v 9 hodin.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP