Čtvrtek 28. února 1991

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. O slovo se přihlásil pan místopředseda Kalvoda.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Pane místopředsedo, dámy a pánové, stává se již tradicí, že vystupuji v rozpravě k panu poslanci Bělehrádkovi, ale já vám tady chci říci připomínku ryze osobní. Jsou již daleko doby, kdy v obci, která měla řekněme to dnešním moderním termínem suverenitu rozhodovali všichni buď plnoprávně, nebo všichni nějak kvalifikovaní občané. Jsou pryč doby přímé demokracie. Tato republika, která nemá bůhví jak dlouhou tradici s demokratickými formami vlády, má přece jenom nějakou tradici a to je tradice demokracie zastupitelské. Čímž chci říci, že zde neodmítám jakékoliv průzkumy organizované na bázi sociologické odborným ústavem, neodmítám instituty jako jsou průzkumy poslanecké, které mají rovněž jistou tradici, ale chci vyjádřit své zásadní přesvědčení, že žádný z těchto zdrojů poznatků nemůže být zásadně určujícím faktorem pro rozhodnutí Sněmovny, protože nakolik je zásadním elementem moderní společnosti občan, pak rozhodnutí sněmovny se zase odvíjí na bázi rozhodnutí poslance. Poslanec má ještě další zdroje poznatků, které spočívají v jeho subjektivním přesvědčení, než jsou jakékoli informační kanály, které jsou tak či onak institucionalizované. Chci tím říci, že i já sám pro sebe se zavazuji, ačkoli svým způsobem předvídám jisté výsledky toho či onoho způsobu získávání informací, tedy průzkumu sociologického, průzkumu poslaneckého, že své rozhodnutí budu formulovat na základě nejen těchto informací, a rozhodně jím nebudu ve sněmovně argumentovat. Děkuji. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. O slovo se přihlásil pan poslanec Hrazdíra.

Poslanec Antonín Hrazdíra: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy a pánové, jestli dovolíte jenom tři drobné odpovědi nebo reakce na diskusi, která tady byla k harmonogramu.

Za prvé souhlasím s připomínkou, kterou má pan poslanec Výborný. Ovšem termín předložení výsledků nelze uspíšit, protože výzkum má končit 7. dubna, takže tam jsou pouze dva dny na zpracování a přípravu výsledků pro poslance. Vzhledem k tomu, že 9. dubna je týden, který je vyhrazen pro práci výborů zde v parlamentě, předpokládám, že je možno, aby poslanecké kluby se sešly i popřípadě večer, pokud budou mít zájem, a tyto výsledky projednaly. Takže termín 9. dubna je, řekl bych, velmi šibeniční.

9. dubna to dodáme. Výbory mají tento materiál projednat do 17. dubna a nám šlo pouze o to, aby se kluby sešly ještě před tím, než tento materiál bude projednáván ve výborech.

Druhou poznámkou bych navázal na to, co říkal pan místopředseda Kalvoda. Skutečně nejde o získávání nějakých informací, že na základě toho, co poslanecké kluby zjistí, se bude rozhodovat. Jde o to, aby poslanci získali v maximální míře co nejvíce informací o tom, jaké jsou názory lidí jak na Moravě tak v Čechách na územní členění státu. Potom si pochopitelně každý poslanec s těmito informacemi naloží podle svého a podle svého také bude hlasovat a rozhodne se, k jaké variantě se připojí.

Jde o to, že asi padesát poslanců by se mělo dostat mezi voliče, čímž získáme informace, ale také vlastně prokážeme občanům, že při tak závažném rozhodování, jakým je územní členění státu, poslanci mezi voliče vyjedou.

Konečně bych se chtěl zeptat poslankyně Vorlové, protože nevím, zda její návrh je takový, že by se poslanecký průzkum nekonal. Pokud by toto navrhovala, muselo by se o tom hlasovat.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Hrazdírovi. O slovo se přihlásil pan poslanec Nerad.

Poslanec František Nerad: Vážení přítomní, dovolte, abych vás informoval o tom, že v současné době je poměrně široce a dobře zpracováván základ průzkumu na Českém statistickém úřadě v Praze na Invalidovně. Základy pro vaše průzkumy jsou již poměrně slušně zpracovány na okresních statistických úřadech. Doporučuji vám proto, aby jste se na tyto instituce obrátili a získali maximum poznatků pro své další průzkumy, pokud vám to bude k něčemu dobré.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji za tento námět. O slovo se přihlásil pan poslanec Gjurič.

Poslanec Andrej Gjurič: Chtěl bych uvést jedno vyjádření a jeden návrh. Vyjádření je toto.

Slyšel jsem tady, že poslanecké průzkumy, ke kterým už tady bylo několik výhrad, se mají konat jednak u představenstev obcí, což by mi tolik nevadilo, i když je to velice vyhraněný vzorek, jednak, a to mi zásadně vadí, tyto průzkumy mezi lidmi by se měly dělat formou dotazů na veřejném shromáždění.

Vzorek, který se získá na veřejném shromáždění, je už předem tak jednoznačně vyselektovaný, že tento výzkum nemá vůbec smysl dělat. I za nejhlubšího komunismu věděli v Československém rozhlase a Československé televizi, že nemohou dělat posluchačský průzkum na základě posluchačských dopisů, protože to už je zase předselektovaný vzorek. To znamená, že i tam museli chodit sami mezi reprezentativně vybraný vzorek. Nemyslím si, že by poslanci byli schopni vzorek reprezentativně vybrat, proto tu bude prováděn výzkum ČSAV. Považuji však za vrchol absurdity a naivity vůbec přistoupit na to, že by se průzkum mohl dělat na mítincích. Doufám, že k tomu nemusím nic dodávat. (Potlesk.)

Dále předkládám návrh, pokud s ním ovšem kolega Němčík bude souhlasit, protože jsem se ho na to neptal. Jde o přípravu výzkumu pro ČSAV. Navrhoval bych, zda by vedle poslance Ježka nemohl být účasten i poslanec Němčík, protože to sám řekl a kromě toho vím, že je verzírovaným sociologem právě ve výzkumné oblasti. Navíc, což není nepodstatné, je z Moravy. Děkuji. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Gjuričovi. Hlásí se ještě někdo o slovo? (Nikdo.) Končím proto rozpravu ke zprávě o činnosti předsednictva České národní rady.

Dámy a pánové, v diskusi vystoupilo deset z vás a vzešly některé náměty, o kterých se domnívám, že o nich bude muset rozhodnout sněmovna.

Paní poslankyně Vorlová sice explicitně nevyjádřila názor, že by poslanecké průzkumy neměly být prováděny, nicméně se domnívám, že v tomto smyslu její vystoupení lze chápat, aby poslanecké výzkumy nebyly prováděny tak, jak je uvedeno v příloze ke zprávě o činnosti.

Poslankyně Milada Vorlová: Navrhla jsem, abychom vedle státního průzkumu, který je objednán, případně udělali paralelní, třeba jinak vybraný, jinou skupinou. Jsou zde již soukromé firmy, které průzkumy dělají, ale odborné. Měli bychom si proto tyto průzkumy zadat (i s některými našimi speciálními požadavky), ale neměli bychom tuto činnost provádět sami.

V případě, že by se mezi námi našli odborníci, jako je například pan Němčík nebo někdo jiný, a bylo by to opravdu kvalitně připraveno s určitým účelem a záměrem, který bychom si stanovili, samozřejmě bych se proti tomu nestavěla.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji paní poslankyni. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Bělehrádek.

Poslanec Stanislav Bělehrádek: Sociologický průzkum stojí 150 tisíc korun. Pokud bychom dělali další paralelní průzkum, stálo by to dalších 150 tisíc korun. Při tom chyba u průzkumu, který dělá ČSAV, je tři až pět procent. Domnívám se, že by bylo proto zbytečné dělat další průzkum.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. O slovo se hlásí pan poslanec Balcárek.

Poslanec Pavel Balcárek: Vážený pane předsedající, prosím vás, abyste vzali v potaz jako pracovní materiál i průzkum, který proběhl díky HSD, který vyšel ve všech denících, nejenom v Rovnosti, ale i ve Slově, v Demokracii, vždyť se vyhodnocuje, není ještě dokončen. Zatím máme asi třicet tisíc respondentů.

Mrzí mě výtky, které zde byly uvedeny, které přirovnávají náš průzkum ke goebelsovské propagandě. (Šum v sále.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Pane poslanče, nebyla zahájena rozprava. Přihlásil jste se s faktickou poznámkou po panu poslanci Bělehrádkovi. Odpovězte proto na jeho faktickou poznámku.

Poslanec Pavel Balcárek: Toto dáme k dispozici. Ještě jsem chtěl ale říci, že jsme navázali styky s ředitelem Institutu pro výzkum veřejného mínění doktorem Jungmannem v Praze - Karlíně. Ten se uvolil udělat průzkum v těchto intencích také. Pokud to zapadá do této koncepce, je to další návrh. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Hlásí se pan poslanec Bělehrádek s faktickou poznámkou.

Poslanec Stanislav Bělehrádek: Domnívám se, že bychom měli jednat o předloženém návrhu. Takových průzkumů byla provedena celá řada, ale potřebujeme průzkum objektivní, to znamená ne takový, který by prováděla nějaká politická strana nebo politické hnutí. Měl by se provést průzkum Sociologickým ústavem, jak bylo navrženo. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Dámy a pánové, pro mne z toho rezultuje dotaz, zdali mohu nechat hlasovat o tom, zda má či nemá být uskutečněn poslanecký průzkum tak, jak je navržen v příloze ke zprávě o činnosti. Jestliže rozhodneme tak nebo onak, nezakazuje se nikomu dělat poslanecký průzkum, ale nebude to oficiální poslanecký průzkum organizovaný Českou národní radou.

Mám dát o tomto návrhu hlasovat? (Ano.)

Ptám se, zdali z návrhu harmonogramu, který je uveden v příloze ke zprávě o činnosti předsednictva České národní rady, máme vypustit bod "skupinové průzkumy poslanců České národní rady dle přiloženého harmonogramu". O slovo se hlásí pan poslanec Palkoska.

Poslanec Ivo Palkoska: Pane místopředsedo, obávám se, že přisuzujete sněmovně něco, k čemu není oprávněna. Sněmovna může pouze s touto zprávou souhlasit, či ji odmítnout, a to i částečně, ale takovéto zásahy jsou již příliš rozsáhlé.

Doporučuji proto, abychom určitým způsobem modifikovali toto rozhodování na to, zda souhlasíme nebo nesouhlasíme s určitým bodem.

Pokud nesouhlasíme s postupem předsednictva, předsednictvo musí volit další postup.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Technickou poznámku má poslanec Petr.

Poslanec Jan Petr: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, myslím si, že ve zprávě o činnosti předsednictva na straně 6 je napsáno, že předsednictvo na své schůzi 27. února schválilo harmonogram k projednávání státoprávního a územně správního uspořádání s tím, že k podrobnějšímu organizačnímu projednání se vrátí na své příští schůzi. (Místopředseda ČNR Kasal - souhlasí.)

Takže bychom to neměli tímto způsobem tady pitvat, měli bychom se vyjadřovat ke zprávě o činnosti předsednictva. Děkuji. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Předsednictvo se samozřejmě k tomu vrátí. Myslím si, že pro předsednictvo bude názor sněmovny velice potřebný. Nepovažuji to za nemožné, požádat sněmovnu o to, aby se sněmovna k tomuto bodu vyjádřila. Prosím. pan poslanec Gjurič.

Poslanec Andrej Gjurič: Chci upozornit na to, že tu stojí "návrh harmonogramu". Je to jednak příloha, jednak návrh. Je-li to návrh, komu to navrhuje předsednictvo? Nám. My se k tomuto návrhu můžeme vyjádřit.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Dobře. Přistoupíme k hlasování. Kdo z pánů poslanců se domnívá, že by neměl být prováděn skupinový průzkum poslanců České národní rady, nechť zvedne ruku. (Hlasování - 63 poslanců se domnívá, že by průzkum neměl být prováděn.) Kdo je opačného názoru, nechť zvedne ruku. (Hlasování - 25 poslanců je opačného názoru.) Kdo se zdržel hlasování? (Hlasování - 19 poslanců se zdrželo hlasování.) Takže mohu konstatovat, že vyjádření sněmovny bude předsednictvo při svém rozhodování respektovat.

Dále zde zazněl návrh od pana poslance Bendy, aby sněmovna obdržela životopis nového ministra životního prostředí ing. Dejmala, domnívám se, že to mohu přislíbit, že tento životopis rozdán bude. (Hlas z pléna: týkalo se to i ministra Sokola.) Ano rozšiřuji konstatování o to, že sněmovna obdrží životopis pana ministra Sokola.

Z vystoupení pana poslance Výborného vyplynulo, že by bylo vhodné v harmonogramu učinit posun. Domnívám se, že toto upozornění je namístě, nicméně, že není potřeba nějakým způsobem o tom hlasovat. Garanti tohoto harmonogramu se k tomu hlásí. Toť vše. Domnívám se, že nyní nastala ta správná chvíle pro to, abych dal hlasovat. Hlásí se ještě pan poslanec Gjurič.

Poslanec Andrej Gjurič: Navrhoval jsem, abychom doporučili předsednictvu, aby do skupiny, která dělá projekt a další zpracování výzkumu Československé akademie věd byl doplněn pan poslanec Němčík. Bude-li s tím sněmovna souhlasit.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Domnívám se, že není třeba k tomu přijímat usnesení sněmovnou. Členové pracovní skupiny byli jmenováni předsednictvem a návrh na doplnění o pana poslance Němčíka přednesu na nejbližší schůzi předsednictva a jsem přesvědčen o tom, že to bude akceptovat. Stačí? (Souhlas.)

Navrhuji přijmout toto usnesení: Česká národní rada souhlasí se zprávou o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 8. února do 27. února 1991. Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. (Hlasování - 109.) Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. (Nikdo.) Kdo se zdržel hlasování? (Hlasování - 4 poslanci se zdrželi hlasování.)

Dámy a pánové, protože členové České vlády se nedostavili, domnívám se, že nám nezbývá nic jiného, než dnešní schůzi ukončit. Děkuji vám za vaši aktivitu a chci oznámit všem členům předsednictva aby se neprodleně dostavili do místnosti předsednictva.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP