Pátek 21. prosince 1990

Poslanec Vladimír Čech: Šlo o to, že tato částka jeden milión měla být odebrána bojovníkům za svobodu.

Poslanec Ivo Svoboda: Technicky máte pravdu. Pan poslanec Holomek by musel reformulovat svůj návrh ve smyslu odebrání částky z rezervy tabulky.

Poslanec Karel Holomek: Specifikoval jsem to přesně a zřetelně. Jeden milión korun by měl být odebrán Svazu bojovníků za svobodu a přesunut nikoli rómským sdružením, jak jsou uvedena v odstavci ministerstva financí, ale do oblasti ministerstva kultury, kam to svým charakterem náleží, pod hlavičkou Rómové, divadlo, muzeum, atd. Je to na téže straně.

Poslanec Ivo Svoboda: Když navrhnete přesun ze Svazu protifašistických bojovníků, změníme položku Svazu protifašistických bojovníků v tabulce.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Prosil bych zpravodaje, aby zopakoval toto své tvrzení. Neslyšel jsem.

Poslanec Vladimír Komárek: Myslím, že je to jednoduché. Rozhodněme prvně o příspěvku Svazu protifašistických bojovníků a pak hlasujme o návrhu pana poslance Holomka.

Poslanec Ivo Svoboda: To nejde, protože pak už nebude odkud vzít, když odhlasujeme nulu.

Poslanec Vladimír Komárek: Ale bude v té kapitole rezerva.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Myslím si, že díky vzájemným vazbám jsme se dostali do obtížné situace. Navrhoval bych skutečně - není z toho východisko a budeme muset riskovat to, že si budete pamatovat nebo se zpravodaj pokusí vám říci, jestli tyto položky jsou v rámci přesunů a úspor nebo jsou to další nároky na rezervu v rozpočtu. Pokud toto dokážeme zvládnout, budeme mít podklady pro rozhodnutí. Ale nedá se nic dělat, vzájemné vazby bude muset vyřešit ministerstvo financí až po hlasování.

Poslanec Ivo Svoboda: Čistě numericky - myslím si, že budeme muset trochu zanedbat právní čistotu. Pokud jsou tam dělány přesuny, tak během jednotlivých hlasování musí být technicky realizovány jako zásahy do rezervy, protože z hlediska konečných finančních pohybů je to jedno. Ten zbytek tam stejně padne. Stejně navrhuji, abychom v prvé řadě hlasovali o pozměňovacím návrhu pana poslance Holomka, který byl formulován - vezměme z rezervy a zvýšíme o milión Kčs nikoliv pro rómská sdružení - kdybyste, pane poslanče, formuloval to pojmenování, v tabulce je to pod ministerstvem kultury. Formulujte přesně ta muzea, jak jste to říkal.

,Poslanec Petr Lom: Nevím, jestli tomu rozumím správně, ale měli bychom si vyjasnit princip našeho hlasování. Pokud vím, zaznělo tady více návrhů o přesunu z položky Svaz bojovníků za svobodu. Buď budeme hlasovat o tom návrhu, který zazněl nejdříve, ten má prioritu, a potom už na ten Svaz bojovníků nic nezbyde. A všechny ostatní návrhy tím padají, poněvadž přišly až po tomto návrhu.

Anebo druhá možnost je vybrat všechny návrhy, které se týkají té určité položky - omlouvám se, že používám stále tentýž příklad - Svaz bojovníků za svobodu a rozhodnout, na kterou z navrhovaných položek se to přesune. Jinak asi není možno diskutovat.

Poslanec Ivo Svoboda: Já bych pokračoval. Pan poslanec Holomek bude znovu formulovat...

Poslanec Karel Holomek: Technickou poznámku. Pokud si vzpomínám, pořadí bylo takové, že bylo navrženo sáhnout do rezervy nejdříve Svazu měst a obcí, a podle návrhu poslance Litomiského do Svazu bojovníků ze svobodu, tj. 2 milióny a 9 miliónů, čili 11 miliónů přesunout do rezervy. A teprve potom následoval můj návrh, aby z této rezervy, která vznikla tímto způsobem, byl přesunut jeden milión do oblasti ministerstva kultury na přesně stanovenou položku "Rómové - divadlo, muzeum,...".

Poslanec Ivo Svoboda: Dovolil bych si pokračovat. To bylo možná už nadbytečné, protože máme rezervu 27 miliónů v tabulce a kdybychom jí po cestě neměli, tak důležitý je ten dnešní výsledek.

Poslanec Josef Hájek: Mám faktickou poznámku v toto smyslu. Ve společné zprávě navrhujeme snížit na 650 miliónů, čili 100 miliónů rozepsané prostředky, to je jeden závěr. A vyloučit z kategorie rozepisovaných Svaz měst a obcí. To je problém jedna. Tím se nám v podstatě - pokud to odsouhlasíme - tato tabulka zredukuje na název tabulky, na rozdělované prostředky a rezervu, na tři řádky. Potom máme v usnesení dále řečeno, že všechny organizace, které tam jsou, běží podle jakéhosi rozpočtové ho provizória. Dokonce máme procenta, kolik procent v prvním čtvrtletí s tím, že dojde k novému přerozdělení. A de facto všechny návrhy, které tady padly, by překračovaly rámec tohoto usnesení čili teprve v novém rozdělení po objektivních kritériích by mohly být zapracovány a předloženy znovu.

Jinými slovy, tato sněmovna by do zákona o rozpočtu nešla do takového detailu, že bude rozdělovat prostředky až na jednotlivé organizace.

Poslanec Ivo Svoboda: Mám zato, že takto nemůžeme postupovat, protože byly konkrétní návrhy na změnu dotace v absolutních částkách, a že budeme muset postupovat způsobem, který jsem navrhl v úvodu, tzn. že napřed vyselektovat a hlasovat o položkách, které můžeme určit v absolutních číslech a teprve potom hlasovat o relativizaci. Veškeré návrhy jsou takové, že nám zůstává rezerva a nemusíme se tedy obávat, že bychom se hlasováním dostali do mínusu, technicky. Ani na konci.

Když to bylo takto vysvětleno, navrhoval bych postupovat v pořadí shora dolů a zabývat se pozměňovacím návrhem pana poslance Holomka, který tedy navrhuje dotovat jedním miliónem Kčs rómské divadlo, muzeum a další.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Je teď jasné, o čem hlasujeme?

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. (Hlasování - 72). Kdo je proti? (7) Kdo se zdržel hlasování? (60).

72: 67, návrh byl přijat. (Potlesk.)

Další pozměňovací návrh v navrženém pořadí, byl pozměňovací návrh pana poslance Litomiského, jímž navrhuje snížit dotaci Svazu bojovníků za svobodu z 9 miliónů korun na 0.

Toto je technicky možné, povede to však k prováděcím více-nákladům a k neplnění jistých mezinárodních závazků. Celou záležitost by bylo možné řešit v rámci dotačních pravidel, ke kterým chceme zavázat ministerstvo, aby nám je předložilo k 31. březnu.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Slyšeli jste návrh zpravodaje.

Poslanec Marek Benda: Mám faktickou poznámku. Ptám se, jestli mohou být placeni z rezervy. Z toho, co zde pan zpravodaj řekl, vyplývá, že by placeni být nemohli. Domnívám se, že mohou být placeni z rezervy.

Poslanec Ivo Svoboda: Toto se nedomnívám, protože placení lidí, vůči kterým bychom nemohli dodržet výpovědní lhůtu, je vázáno na tuto dotaci.

Poslanec Vladimír Šuman: Nevím, jestli je to čisté, ale smyslu snad odpovídá ponechat tam takovou částku, kterou je nutno vyplatit podle zákona, a o tom hlasovat. (Potlesk.)

Poslanec Ivo Svoboda: Problém je v tom, že takovýto pozměňovací návrh nebyl v rozpravě vznesen.

Znovu opakuji to, co navrhujeme do usnesení: "Ukládáme vládě, aby do 31. března předložila jednotná dotační pravidla, a do té doby vyplatila maximálně 15% v tabulce zamýšleného ročního objemu." Normálně by musela doplatit 25% za první čtvrtletí.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Má někdo nějakou faktickou poznámku? (Nikdo.) Prosím, abyste ještě jednou zopakoval návrh, o kterém budeme hlasovat.

Poslanec Ivo Svoboda: Pozměňovací návrh zní: Dotaci Svazu bojovníků za svobodu snížit z 9 miliónů korun na 0.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku, (78 hlasů). Kdo je proti tomuto návrhu? (44 hlasů). Kdo se zdržel hlasování? (32 hlasů).

Konstatuji, že návrh byl přijat počtem hlasů 78 ku 76 hlasů. (Potlesk.)

Poslanec Ivo Svoboda: Tím byla zároveň schválena první část pozměňovacího návrhu pana poslance Čecha, který navrhoval rovněž toto krácení, ale jiný způsob manipulace s ušetřenými prostředky. Totéž se týká návrhu pana poslance Jančáryho, který podpořil návrh pana poslance Čecha. Můžeme přistoupit ke Svazu měst a obcí, kde společná zpráva navrhuje snížit dotaci Svazu měst a obcí o 2 milióny korun a tuto částku převést do rezervy.

V tomto smyslu zde zazněly ještě další pozměňovací návrhy, které jsem zde ani neuváděl, protože všechny jsou identické. Jedná se o krácení ze dvou miliónů korun na nulu. Zdůvodnění ve společné zprávě je v tom smyslu, že se nejedná o občanské sdružení a nemůže být z tohoto důvodu dotováno. Je tudíž možno hlasovat.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku, (129 hlasů). Kdo je proti tomuto návrhu? (11 hlasů). Děkuji.

Konstatuji, že návrh byl přijat. (Potlesk.)

Poslanec Ivo Svoboda: Tím jsou vyjasněny absolutní numerické hodnoty v tabulce 15, sloupci 3, a mohu se vrátit k prvnímu pozměňovacímu návrhu společné zprávy, kde se navrhuje snížit dotace republiky občanským sdružením o 100 miliónů korun a převést tuto částku do rezervy vlády České republiky. Nebudu ji zdůvodňovat, souvisí to s usnesením a jednotnými dotačními pravidly, která bychom zřejmě do této záležitosti zavedli.

Podotýkám, že převádíme do rezervy vlády, to znamená, že tato částka je v případě potřeby převoditelná opět občanským sdružením, eventuálně na jiná jména, pokud se přihlásí a splní předepsané jednotné formality.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. (136 hlasů). Je někdo proti? (4 hlasy).

Konstatuji, že návrh byl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Tím se opět dostáváme do sekvence ve společné zprávě ke třetímu pozměňovacímu návrhu, kde navrhujeme změnit slova "Polský svaz kulturně osvětový" na slova "Sdružení občanů polské národnosti."

K tomuto řádku jsou další pozměňovací návrhy, a to pozměňovací návrh pana poslance Honajzera, který navrhuje nahradit slovy "Rada Poláků v Československu"; jednak mu sekundoval pan poslanec Wantula, který zdůvodnil tutéž změnu tím, že u Rady Poláků v Československu se jedná o střechovou organizaci občanů polské národnosti v Československu.

Můžeme tudíž nyní postupovat v sekvenci v tomto pořadí: První návrh je na změnu slov "Polský svaz kulturně osvětový" na slova "Sdružení občanů polské národnosti."

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Mám dotaz, zda střechová organizace má právní subjektivitu. (Poslanec Wantula: ano.)

Místopředseda ČNR Václav Žák: Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se - 49). Kdo je proti tomuto návrhu? (48). Kdo se zdržel hlasování? (54).

Konstatuji, že návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Další pozměňovací návrhy jsou návrhy pánů poslanců Honajzera a Wantuly, které jsou v této části totožné a zní: změnit slova "Polský svaz kulturně osvětový" na "Rada Poláků v Československu".

Místopředseda ČNR Václav Žák: Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se - 123). Kdo je proti? (4)

Návrh byl přijat. (Potlesk.)

Poslanec Ivo Svoboda: Přejdeme k dalšímu pozměňovacímu návrhu podle společné zprávy, který se též týká tabulky 15, str. 1. Navrhuje, abychom slova "Kulturní sdružení německé národnosti" nahradili slovy "sdružení občanů německé národnosti". To, co navrhujeme, má malé "s", čili ta sdružení. Těchto slov se týká také pozměňovací návrh pana poslance Piverky. Ten návrh se vlastně týká pohybu v tabulce a ne převedení na ta sdružení. Poslanec Piverka navrhuje převádět to na účelovou rezervu, a to není totéž, musí to jít na občanská sdružení. K tomu se dostaneme později.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Pan poslanec Piverka se ptá, jestli změna názvu souvisí s jeho pozměňovacím návrhem, nebo se o něm bude hlasovat potom?

Poslanec Ivo Svoboda: Podle mého názoru věcně nesouvisí, ale legislativně by se tam možná mohlo něco najít. Já to nedovedu posoudit, jsem spíš ekonom, než právník. Věcně to nesouvisí, je to týž účel.

Poslanec Walter Piverka: Chtěl bych vědět, zda se dá hlasovat o návrhu, který jsem podal: převést finanční prostředky pro Kulturní sdružení ve výši 2,4 mil. Kčs do rezervy s tím, že bude možno čerpat účelově na jednotlivé akce ve prospěch celé německé národnosti, včetně národnostního školství a případnou nápravu křivd.

Poslanec Ivo Svoboda: Děkuji. Já jsem poněkud předjal situaci, neboť tato tabulka je souhrnem dotací pro občanská sdružení, a ne dotací účelových. Je to možné převést do rezervy. ale pak to ti občané německé národnosti ztratí, protože to, co je možno čerpat z titulu dotace občanským sdružením, zřejmě není možné čerpat z titulu blíže nepopsaných účelových výdajů.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Jestli dovolíte, použil bych takového zvláštního triku. Poprosil bych pana ministra Špačka, aby poradil našemu zpravodaji. Bude to říkat zpravodaj, nikoli pan ministr Špaček, a tím neotevřeme rozpravu. Tak se dobereme informace k tomuto problému.

Poslanec Ivo Svoboda: Jako zpravodaj navrhuji, bez jakéhokoliv vnějšího ovlivnění, že čerpání z oněch položek je účelové, na konkrétní akce. Pokud bychom se přiklonili k návrhu pana poslance Piverky, zatížili bychom celou věc nadbytečnou administrativou. Ta dotace je stejně čerpána na účelové akce.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Ptám se pana poslance, jestli je s touto odpovědí spokojen. (Poslanec Piverka: Nejsem.)

Poslanec Ivo Svoboda: Jestli jsem dobře pochopil váš pozměňovací návrh, tak vám jde o to, aby částka 2,4 mil. Kčs byla k dispozici sdružení občanů německé národnosti na konkrétní účely.

Poslanec Walter Piverka: Zdůvodnil jsem, proč to chci převést. V Kulturním sdružení je zhruba 5% občanů německé národnosti. 95% jsou ostatní.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Mohu vás přerušit? Toto si pamatujeme z rozpravy. Problém je v tom, že společná zpráva toto ruší tím, že navrhuje, aby se místo Kulturního sdružení použilo slova sdružení s malým "s", čili jakákoliv sdružení občanů německé národnosti. Z toho je potom možno účelově čerpat. Odhlasujeme-li společnou zprávu, splníme váš požadavek.

Poslanec Walter Piverka: Není splněn můj požadavek, protože některá sdružení neexistují. Pokud to bude v rezervě, je možné to čerpat na sdružení, která teprve vzniknou.

Poslanec Ivo Svoboda: Pane poslanče, chci upozornit, že v rezervě, kterou jsme o něco zvýšili, jsou prostředky k dispozici těm sdružením, jejichž požadavek splní konkrétní dotační pravidla. Váš požadavek bude věcně obsažen po mém vysvětlení v těchto dotačních pravidlech. I sdružení, vzniklé po 2. lednu, může vznést konkrétní požadavek o účelovou dotaci, a to dokonce nad původní limit 2,4 mil. Kčs.

Poslanec Walter Piverka: Pak se mělo hlasovat o mém předloženém návrhu předtím, a sice v té době, kdy se přeřazovalo 9 mil. do rezervy.

Poslanec Ivo Svoboda: Pane poslanče, zkusím to vysvětlit ještě jednou. Pokud přistoupíme na změnu, která nahradí výraz "Kulturní sdružení občanů německé národnosti" výrazem "sdružení občanů německé národnosti", bude splněn váš požadavek.

Poslanec Jaroslav Ortman: Chtěl bych požádat pány poslance, aby nevedli rozpravu, aby bylo možno přistoupit k hlasování.

Poslanec Ivo Svoboda: Do doby nedávné mi nebylo jasné, jak obtížné je projednávání rozpočtu. Nyní chápu, proč by se měl projednávat tři měsíce. Nyní, veden snahou o maximální korektnost při projednávání v rozsahu tří hodin, docházím k těmto koncům.

Vracím se k původnímu návrhu: Slova "Kulturní sdružení občanů německé národnosti" nahradit slovy "sdružení občanů německé národnosti", která znamenají množné číslo. To je všechno.

Místopředseda ČNR Václav Žák: Než přistoupíme k hlasování, poprosím aparát, aby pozval poslance o sněmovny. (Poslanci z předsálí vstupují do sálu.) Budeme hlasovat.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. (125 pro, nikdo proti).

Návrh byl přijat. Děkuji. Prosím pana zpravodaje.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP