Úterý 10. července 1990

Poslanec Ladislav Jakl: Dal jsem dva návrhy, jeden na změnu názvu ministerstva, ten stahuji zpátky, ten druhý ne.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Prosím, abyste ten druhý návrh přesně specifikoval, abych o něm mohla dát napřed hlasovat.

Poslanec Ladislav Jakl: Ministerstvo výstavby a stavebnictví je ústředním orgánem státní správy pro investiční rozvoj, stavební výrobu a státní zakázky na úseku veřejných prací.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Má být doplněno ještě "státních zakázek na úseku veřejných prací". Už je to v pořádku? (Ano.) Je to protinávrh. Dávám hlasovat o tomto protinávrhu pana poslance Jakla. Kdo hlasuje pro, aby byl tento návrh takto pozměněn, ať zvedne ruku. (Hlasuje se.) 54 hlasů pro. Je přítomno 183 poslanců. Kdo je proti tomuto návrhu? (Hlasy proti neoznámeny.) Kdo se zdržel hlasování? Devadesát dva poslanci. Protinávrh pana poslance Jakla obdržel pouze 54 hlasů, neměl úspěch, nemá nadpoloviční většinu, zůstává znění, které bylo předloženo. Ptám se pana poslance Vlacha, zda souhlasí s vysvětlením.

Poslanec Jiří Vlach: Souhlasím s vysvětlením, nešlo mi o to detailně precizovat a vyjmenovávat, co všechno. Šlo mi o to, aby tam nezůstala formulace, která by budoucí dohodu příliš omezovala.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Kdybyste mohl formulovat svůj návrh.

Poslanec Jiří Vlach: Na str. 2 odst. 3 písm. e) 2. ve věcech ochrany lesního půdního fondu a lesního hospodářského plánu na ministerstvo životního prostředí.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Tuto změnu navrhuje pan poslanec Vlach. Technickou připomínku má pan poslanec Lom.

Poslanec Petr Lom: Bylo by třeba vysvětlit termín "hospodářský plán".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Prosím pana poslance Vlacha.

Poslanec Jiří Vlach: Psycholog se pokusí vysvětlit speciální lesnický termín. Dochází tu zřejmě k nejasnosti, protože lesní hospodářský plán bývá zaměňován, neboť je tam slovo "hospodářský", a dává se to do souvislosti s bývalými způsoby direktivního plánování; lesní hospodářský plán se dělá na desetileté období. Je to běžná praxe ve všech státech světa, kde lesní hospodářství prosperuje. Analyzuje se stav lesa a odborné orgány, na hospodářské jednotky, které těží a které jsou ekonomicky závislé, ale odborníci určují, jakým způsobem má být hospodaření v lese dál vedeno. Není to přesné, ale je to asi v tom smyslu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Děkuji poslanci Vlachovi. Pan ministr Bedřich Moldan.

Ministr životního prostředí Bedřich Moldan Paní předsedkyně, vážená sněmovno, jenom několik slov. Poslanec Vlach vysvětlil, o co jde v lesních hospodářských plánech. Jsou to v podstatě určité, dalo by se říci, mantinely, ve kterých musí podle stávajících zákonných předpisů lesní závody a lesní podniky hospodařit. Lesní hospodářský plán je významným a závažným prostředkem, jehož dodržování je možno právně vynutit. Tím, že tvorba LHP a dohled nad jeho dodržováním bude svěřen instituci nezávislé na vlastním hospodaření v lesích, domnívám se, že bude zajištěna potřebná objektivita, nepoddajnost a zvýší se i jeho autorita. Navíc, při jeho koncipování v působnosti MŽP ČR mohou být respektována v daleko větší míře hlediska ekologická, nejen pouze ekonomická hlediska. Z těchto důvodů považujeme proto LHP i za důležitý nástroj státní správy a vrchního státního dozoru. Děkuji.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Děkuji panu ministru Moldanovi. Chce se ještě někdo přihlásit s vysvětlením k tomuto bodu? (Nikdo se nehlásí.) Dávám hlasovat o protinávrhu pana poslance Vlacha. Kdo je pro to, aby byl přijat návrh zákona ve znění, jak jej navrhl pan poslanec Vlach? (Hlasuje se.) Kdo je proti? (Nikdo.) Kdo se zdržel hlasování? (Nikdo.) Většinou hlasů byl přijat návrh pana poslance Vlacha. Tím jsme projednali vládní návrh zákona ČNR o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy podle sněmovního tisku 22 ve znění sněmovního tisku 25. (Hlasy: Ne.) Pouze pokud jde o protinávrh pana poslance Vlacha - byl přijat. Kdo tedy souhlasí s vládním návrhem zákona ČNR tak, jak byl přednesen s připomínkami, které tady odezněly s dřívějším vysvětlením, podle sněmovního tisku č. 22, ve znění sněmovního tisku č. 25, ať zvedne ruku. (Hlasování.) Zdá se, že je to valná většina. Kdo je proti? Jeden. Zdržel se někdo hlasování? Čtyři. Mohu konstatovat, že jste schválili zákon ČNR o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky.

Posledním plánovaným bodem našeho dnešního pořadu je

IV.

Zpráva o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 3. do 10. července 1990 podle sněmovního tisku č. 24

Zprávu jste obdrželi. Jsou nějaké dotazy nebo připomínky k předložené zprávě? Pan poslanec Fendrych.

Poslanec Luděk Fendrych: Paní předsedkyně, dámy a pánové, na straně 2 zprávy v odstavci 3 jsou jmenováni členové stálé zemědělsko-potravinářské a lesnické komise. Nevím, jakým nedopatřením tam vypadlo jméno pana poslance Zbyňka Mácy - nebo se poslanec Zbyněk Máca vzdal? (Ne.)

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Prosím, abyste si všichni poslanci doplnili pana Zbyňka Mácu, jde o administrativní nedopatření. Do rozpravy se přihlásil pan poslanec Kužílek.

Poslanec Oldřich Kužílek: Mám malou technickou připomínku. V usnesení se praví o dočasné komisi předsednictva ČNR k vyšetření příčin smrti Pavla Wonky. Podle jednacího řádu předsedou komise předsednictva musí být vždy člen předsednictva. Jako vedoucí je uveden poslanec Ivo Palkoska, čímž se dostáváme do rozporu a navíc pan poslanec Palkoska na tom nikterak netrvá, bylo to v předchozím období a bylo to v názvu jako dočasná věc. Čili v podstatě prosím o změnu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Pan poslanec Palkoska byl zatím pověřen, aby komisi svolal, zahájil činnost, a teprve potom bude zvolen předseda. Stačí vám toto vysvětlení? (Ano.) Děkuji. Pan poslanec Kelner.

Poslanec Jaroslav Kelnar: Vážená paní předsedkyně, paní poslankyně a páni poslanci, mám připomínku stejného typu, jako přednesl můj kolega. Na straně 2 mi chybí v komisi zemědělsko-potravinářské a lesnické poslanec Jaroslav Kelnar - mé jméno.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Pane poslanče, my jsme schválili v předsednictvu 15 členů. V tomto složení to můžeme vzít znovu na předsednictvo a otázku znovu otevřít. Ale pan poslanec Máca tam nebyl uveden skutečně nedopatřením.

Poslanec Jaromír Stibic: Když dovolíte, paní předsedkyně, doporučoval bych rovněž, aby definitivní komise byla případně doplněna na dalším jednání předsednictva a poprosil bych o odpověď na dotaz, jestli se podle jednacího řádu vztahuje na komisi stejně tak, jako na výbor ustanovení, že předseda je volen z členů výboru.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Pokud jde o komise, je režim jiný. Předseda komise není volen z členů výboru, toho jmenuje předsednictvo.

Poslankyně Jaroslava Moserová: Dovolila bych si upozornit, že stálá komise při předsednictvu ČNR může být doplněna v průběhu dalších týdnů či měsíců o další členy, ale že je snad důležité, aby komise začala působit. Bylo by vhodné hlasovat o členech, kteří prošli předsednictvem, a další eventuálně dohodnout na dalším jednání předsednictva.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Děkuji paní poslankyni Moserové. My dnes tady nehlasujeme o složení komise, ale schvalujeme opatření předsednictva. Čili musíme vzít znovu věc na schůzi předsednictva. Jsou ještě nějaké další připomínky? Pokud nikoli, navrhuji vám přijmout následující usnesení:

Česká národní rada bere na vědomí činnost předsednictva ČNR za období od 3. do 10. července 1990.

Jsou k tomuto návrhu usnesení nějaké dotazy nebo připomínky? Pokud nejsou, budeme hlasovat. Kdo je pro přijetí tohoto usnesení, ať zvedne ruku. (Hlasování.) Děkuji. Je někdo proti? Jeden. Zdržel se někdo hlasování? Čtyři.

Tím jsme projednali celý pořad dnešní schůze. Mám tu ovšem další přihlášky do diskuse. Pak musí Česká národní rada rozhodnout, zda pořad dnešní schůze rozšíříme o bod "různé", protože na začátku jsme odhlasovali program tak, jak jsem jej přednesla. Kdo je pro, abychom rozšířili program o "různé", ať zvedne ruku. (Hlasování.) - 83. Není to nadpoloviční většina, je nás 183, čili návrh na rozšíření programu schůze o "různé" nebyl přijat.

Poslanec Marek Benda: Technická připomínka. Paní předsedkyně, domnívám se, že poslanec, který se hlásí, musí být vždy připuštěn do rozpravy.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová Ano, musí být připuštěn, ovšem do rozpravy k programu, který je probírán. Nikdo z vás neměl připomínku, že by měl být náš pořad rozšířen o bod "různé". Nyní jsem dala o návrhu hlasovat - návrh neobstál. Je mi tedy líto, ačkoli tu máme šest přihlášek do diskuse, musíme dnešní schůzi skončit.

Děkuji vám za aktivní účast a připomínám, že se sejdeme na další schůzi znovu v tomto složení v pátek 20. července v 10 hodin.

Členy předsednictva prosím, aby se sešli na schůzi za 20 minut v místnosti předsednictva.

Děkuji a těším se na shledanou.

(Jednání skončeno ve 14.30 hodin.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP