Úterý 28. března 1989

Dovolili jsme si předložit toto stanovisko Klubu poslanců. Chci připomenout, že všichni členové Klubu poslanců ČSS podpoří zákonné opatření předsednictva ČNR. Děkuji. (potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Jaromíru Maškovi. Slovo má poslanec Milan Bekárek.

Poslanec Milan Bekárek: Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, z pověření klubu poslanců ČNR - členů Československé strany lidové mi v úvodu dovolte k předloženému návrhu zákonného opatření předsednictva ČNR o přestupku proti opatřením k upevnění veřejného pořádku dnešnímu plenárnímu zasedání ČNR, jeho projednání a přijetí konstatovat, že k němu dochází z objektivních důvodů.

Všichni máme v živé paměti události, ke kterým došlo v letošním roce v centru hlavního města Prahy i na dalších místech naší republiky.

Z hlediska nutnosti použití sankcí, v souvislosti s těmito událostmi za přestupky stanovené v zákonech č. 68/1951 Sb. a číslo 60/1961 Sb., se tyto sankce ukázaly jako nedostatečné a málo účinné. Tuto situaci řeší návrh zákonného opatření předsednictva ČNR, jehož podstatou je zvýšení peněžitých sankcí, jak jsou uvedeny v § 2 a § 3 předloženého návrhu za přestupky stanovené v § 1 návrhu zákonného opatření předsednictva ČNR.

Jak vyplývá z důvodové zprávy, Ústava ČSSR v článku 28 zakotvuje svobodu projevu, shromaždování a svobodu pouličních průvodů a manifestací. Zároveň ale platí zásady, kdy jsou tyto svobody Ústavou ČSSR garantovány. A je zcela pochopitelné a ve své podstatě logické, že každá socialistická společnost se nejen řídí platnými zákony, ale proti porušování zákonných norem a ustanovení, které má charakter útoku na zájmy pracujícího lidu, se zákonnými opatřeními brání.

Není tajemstvím, že v zahraničí existují a rozvíjejí činnost různá ideologicko-diverzní centra, která se u nás snaží různými formami podněcovat a podporovat projevy nespokojenosti některých skupin lidí. Cílem těchto snah bylo a je zvyšovat napětí v době, kdy celá naše společnost potřebuje klid k tvořivé a smysluplné práci pro naplňování záměrů přestavby ve všech sférách činností naší společnosti. Také je všeobecně známo, že snahy zahraničních center směřují nejen k těm, kteří nesouhlasí s nastoupenou cestou vývoje v naší socialistické společnosti a kteří tento nesouhlas dávají otevřeně a nepřátelskou formou najevo, ale snaží se také zneužívat politickou nezkušenost a nezralost některých skupin mládeže.

Není potom náhodou, že v případech nedostatečně účinných legislativních opatření proti negativním jevům přestupky přerůstají v přečiny a trestné činy, které mají někdy dokonce podobu teroristických útoků. Konkrétním dokladem terorismu se počátkem února letošního roku stal výbuch nálože v atriu komplexu budov Severočeského KNV v Ústí nad Labem.

Jen šťastnou shodou okolností nedošlo k těžkému ublížení na zdraví, nebo dokonce k usmrcení někoho z občanů našeho krajského města, nehovoře o následných hmotných škodách, které odhadem dosahují finanční částky vyjádřené sedmimístným číslem. Nebo se naše společnost může smiřovat s takovými jevy, jakými jsou anonymní telefonáty vyhrožující odpálení náloží v nemocnicích, jeslích, nádražích, obchodních domech apod. a které v podobě protiopatření stojí naši společnost velké množství lidských sil a finančních prostředků? Přece nemůže být omluvou autora anonymního telefonátu, že pouze chtěl vědět, co to udělá s příslušníky SNB. A počet těchto telefonátů jenom v Severočeském kraji od počátku letošního roku dosahuje počtu vyjádřeného třímístným číslem.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, na základě uvedených, ale i dalších událostí, ke kterým došlo v posledním období na území našeho státu, a na základě předloženého návrhu zákonného opatření předsednictva České národní rady o přestupku proti opatřením k upevnění veřejného pořádku, klub poslanců České národní rady - členů Československé strany lidové tento návrh spolu s důvodovou zprávou projednal a doporučuje plenárnímu zasedání České národní rady s jeho obsahem vyslovit jednoznačný souhlas. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Milanu Bekárkovi. Slovo má poslanec Jindřich Matyáš.

Poslanec Jindřich Matyáš: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, v tisku č. 107 nám předseda České národní rady předložil zprávu, ve které je obsažen návrh na usnesení České národní rady schvalující zákonné opatření předsednictva ČNR ze dne 17. února tohoto roku o přestupku proti opatřením k upevnění veřejného pořádku.

Chtěl bych hned na začátku svého krátkého vystoupení vyjádřit jednoznačnou podporu tomuto návrhu a konstatovat, že takováto podpora byla jednoznačně vyslovena i v jednání celé stranické skupiny výboru České národní rady pro plán a rozpočet.

Nedávné události u nás, především zde v Praze, nás přesvědčily, že ne každý chápe proces přestavby a demokratizace jako další krok k upevňování hodnot socialismu u nás.

Prosadit do života nové, znamená kriticky a náročně se zamýšlet nad minulostí, nad dosaženým. Upřímné kritiky různých nedostatků se snaží různé elementy v naší společnosti zneužívat.

Z vlastních zkušeností bych chtěl uvést, že naprostá většina našich občanů, našich voličů, dělníci, zemědělci, inteligence jsou rozhořčeni nad událostmi v Praze a některých dalších místech.

V rezolucích posílaných v těchto dnech ústřednímu výboru KSČ a ústřednímu výboru Národní fronty spontánně odsuzují masová vystoupení opozičních sil, hodnotnými závazky a vyšší pracovní výkonností prokazují na svých pracovištích svůj vztah ke straně a socialismu.

Jsem poslancem v okrese Žďár nad Sázavou, ve vysočinském okrese, který je za jedenačtyřicet let budování socialismu změněn od základu.

Z chudého kraje, o němž se říkávalo, že je tam konec chleba a začátek kamení, je dnes ekonomicky jeden z nejsilnějších okresů v Jihomoravském kraji.

Snažíme se také udržet krásu přírody. Právě v současné době děláme na všech místech pořádek, pionýři a mládež čistí stovky studánek, které jsou rozesety po Českomoravské vysočině. Všichni mladí i starší se chystáme na přivítání jara, což probíhá každoročně na Žákově hoře, za účasti stovek lidí nejen z okresu, ale z celé vlasti, kteří mají rádi svou zem, svou Přírodu.

Jaký je to rozdíl - jedni takto a druzí zase jinak. Poctivý pracující, zvláště dělníci, poukazují na nezbytnost většího pořádku, hlavně v pracovní kázni. Ptají se, co je to za lidi, kteří mají čas dopoledne agitovat a odpoledne se srocovat a poté narušovat veřejný pořádek. Kdo je zaměstnává, za co je zaměstnavatel platí?

Demokracie musí jít vždy ruku v ruce s odpovědností, s politickou kulturou, se svědomitostí, čestností a povinností. Demokracie otevírá cestu lidem, kteří skutečně pečují o zemi, není pro ty, kdo překážejí, kdo se pokoušejí přestavbě házet klacky pod nohy.

Je třeba využít všech zákonných prostředků k tomu, aby naši lidé měli trvale vytvořeny podmínky pro klidnou práci a spokojený život. Veřejný pořádek je jedním z prvních předpokladů.

Všichni, kdož v nedávné době podněcovali násilná vystoupení, se odvolávali na vídeňské dokumenty o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Minulý týden byl tento závažný dokument zveřejněn a i dnes ho máme před sebou na stole.

Chtěl bych právě s odvoláním na tento dokument zdůraznit, že jedním ze základních principů v něm obsažených, je právo každého státu svobodně si vybrat a rozvíjet své politické, sociální, hospodářské a kulturní systémy, stejně jako právo stanovit vlastní zákony, správní předpisy, praxi a určovat politiku. Je to doslovná citace z přijatého dokumentu. Tak, jak toto právo uplatňují i jiní, mimo jiné i ti, kteří se sami stavějí do role nositelů jedině správné demokracie, tak toto právo musíme plně využívat i my, poslanci, v našich podmínkách.

Výrazem toho je právě i předložený návrh na schválení zákonného opatření předsednictva České národní rady.

Proto jej plně podporuji a budu hlasovat pro jeho přijetí. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Jindřichu Matyášovi.

Soudružky a soudruzi poslanci, zjišťuji, že promluvili všichni přihlášení řečníci. Přeje si ještě někdo slovo? Nikoliv. Rozpravu tedy můžeme ukončit.

V sále je přítomna potřebná většina poslanců a jsme usnášeníschopní.

Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení obsaženým v předloženém sněmovním tisku č. 107, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Jednomyslně jsme schválili zákonné opatření předsednictva České národní rady.

Soudružky a soudruzi, nyní přerušíme naše jednání na oběd. Začneme jednat ve 13.10 hodin.

Předseda ČNR Josef Kempný: Soudružky a soudruzi poslanci, budeme pokračovat v přerušeném jednání 14. schůze České národní rady.

Budeme projednávat pátý bod našeho pořadu, kterým je

V.

Zpráva vlády České socialistické republiky o rozvoji všestranné péče o životní prostředí v České socialistické republice

Z pověření vlády České socialistické republiky uvede tuto zprávu ministr vnitra a životního prostředí soudruh Václav Jireček, kterého prosím, aby se ujal slova.

Ministr vnitra a životního prostředí ČSR Václav Jireček: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, byl jsem vládou pověřen, abych uvedl zprávu o stavu a řešení životního prostředí v České socialistické republice.

Přípravě jednání schůze České národní rady jsme ve vládě věnovali mimořádnou pozornost. Teze projednávaly všechny výbory České národní rady.

Dovolte mi, abych jménem vlády ČSR vyjádřil uznání vám, poslancům, za kritické a podnětné návrhy, které jste vyslovili na jednání jednotlivých výborů. Je třeba ocenit i vaši péči a zájem o budoucí ekologický vývoj v naší zemi i odhodlání situaci řešit v místech bydlišť, pracovišť i ve vašich volebních obvodech.

Účast ministrů a pracovníků orgánů státní správy na jednání výborů umožnila, že jsme se zaměřili na základě hlubokých odborných analýz na hledání východisek a přístupů jak postupovat, aby současný stav životního prostředí, racionálního využívání přírodních zdrojů bylo možno zlepšovat v úrovni odpovídající potřebám přestavby.

Na základě vašich námětů a doporučení je vláda 22. března znovu posoudila a plně využila k doplnění zprávy. Dnes můžeme konstatovat, že materiál, který vám bude předložen, vychází jak ze záměrů resortů, národních výborů, tak i z podnětů a stanovisek vás, poslanců ČNR.

Cílem je porovnat současný stav životního prostředí v ČSR s úkoly, které stanovil XVII. sjezd KSČ a následná zasedání ÚV KSČ, ukázat na vážné problémy, ale i na východiska.

Řešení ekologických problémů je dnes v ČSR nesporně velmi závažný a náročný úkol, neboť do značné míry je nutno řešit negativní důsledky, které se v minulosti nahromadily extenzívním rozvojem naší ekonomiky.

Přestože již od XIV. sjezdu strany direktivy zdůrazňovaly, že péče o životní prostředí, jako nedílná součást reprodukčního procesu, je významným úkolem budování rozvinuté socialistické společnosti, nedokázali jsme žádoucím způsobem na tyto direktivy v plném rozsahu reagovat.

Málo jsme si uvědomovali a prosazovali objektivní dialektickou závislost, že čím vyšší je stupeň rozvoje ekonomiky, tím naléhavější potřeba řešit problémy životního prostředí. Bylo to způsobeno také tím, že poškozování přírody a základních složek životního prostředí se projevuje až se značným odstupem. Proto jsme dnes v situaci, kdy základní hmotné statky, jako je potrava, oděvy, obydlí apod. mají samozřejmě pro život lidí svůj nezastupitelný význam, ale v současném období se začínají k nim přidružovat ještě podstatnější prvky existence. Čisté ovzduší, čistá voda, produkční zemědělská půda, která nebude intoxikována a esteticky i zdravotně vyhovující krajina, mající ekologickou stabilitu.

Jednání vlády, poslanecký průzkum, jednání předsednictva a výborů České národní rady jednoznačně prokázaly, že všichni členové vlády, tak jako i vy, poslanci, kterým se dostává řada informací jak o lokálních, tak o globálních problémech životního prostředí, si dnes uvědomujeme, že kvalita životního prostředí je významným činitelem sociálně ekonomického rozvoje a ideologického vlivu. Znečištěné ovzduší, znečištěná voda, devastovaná krajina - působí negativně na postoje lidí, snižuje jejich angažovanost a způsobuje mnohé vážné problémy, jako tomu např. bylo koncem ledna a počátkem února tohoto roku při dlouhotrvající inverzi v Severočeském kraji.

Naše společné zkušenosti vyúsťují při řešení otázek životního prostředí v závěr, že nestačí již jen dílčí, byť účinná řešení, ale že osou ekologického programu české vlády se musí stát i strukturální změny našeho hospodářství, komplexní přechod k intenzívním formám výroby, kdy budou uplatňovány takové technologie, které šetří energii, suroviny a všechny přírodní i lidské zdroje a samozřejmě, že si to mnohde vyžádá i změny topných médií.

Je třeba vidět, že z hlediska celého Československa se vždy nebralo v úvahu, že situace a podmínky v ochraně životního prostředí jsou v národních republikách odlišné, že existují specifické zatíženosti jednotlivých územních celků, které jsou dány nerovnoměrným rozmístěním největších zdrojů znečištění.

V České socialistické republice je soustředěno 93 % celkové těžby uhlí a lignitu, 100 % výroby briket, téměř veškerá těžba a zpracování uranu, v elektrárnách na pevná paliva je zajišťováno 86 % výroby elektrické energie atd.

Přitom rozhodující výrobní aktivity jsou koncentrovány v nejpostiženějších oblastech z hlediska životního prostředí, jako jsou průmyslové aglomerace v severočeské hnědouhelné pánvi, hlavní město Praha a ostravsko-karvinská aglomerace. Na druhé straně se však ani jednotlivým znečišťovatelům nestalo vlastním, že řešení ekologie musí být denní součástí starostlivosti každého výrobce, každé organizace, či občanů.

Naléhavost řešení problémů životního prostředí vyžaduje zapojit do těchto prací nejen ústřední orgány, ale širokou veřejnost a podnítit občanskou aktivitu. Ekologie se musí stát součástí reprodukčního procesu ve všech odvětvích národního hospodářství, k čemuž směřuje zejména v posledním období aktivní politika jak federální, tak české vlády.

Takovýto komplexní přístup vlád umožnil vypracování krajských a oblastních koncepcí a koncepcí v jednotlivých výrobních odvětvích. Byly stanoveny reálné cílové hodnoty zátěže prostředí a strategie pro jejich dosažení.

Z koncepcí krajů a odvětví byl zpracován souborný dokument k zabezpečení státní a české koncepce tvorby a ochrany životního prostředí, racionálního využívání přírodních zdrojů, který obsahuje 168 konkrétních úkolů. Jedná se o usnesení české vlády č. 243/1988.

Dovolte mi, abych upozornil na některé z nich, jejichž realizací vláda výrazně životní prostředí ovlivní:

1. Nepřipustíme realizaci nových investic, modernizaci a rekonstrukci základních fondů bez současného vyřešení jejich

vlivu na životní prostředí, investiční výstavbou budeme řešit existující staré zdroje znečištění při ochraně vod, ovzduší a využívání nebo zneškodňování odpadů.

2. Budeme intenzívně prosazovat řešení životního prostředí cestou strukturálních změn, modernizací a útlumem ekologicky závadných výrob.

3. Budeme dbát, aby při rozmisťování výrobních sil, nevýrobních aktivit, byla respektována hlediska životního prostředí a racionálního využívání přírodních zdrojů, aby se zvyšovala akumulace vody, budovaly čistírny odpadních vod a odstraňovaly výjimky z vodního zákona.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP